KREDİ BAŞVURUSU

Kredi Başvuru Süreci

Güncelleme: 21.11.2017
Kredi Başvuru Süreci

Krediye Nasıl Başvurabilirim?

Ülkemizde faaliyet gösteren neredeyse her banka aşağıdaki kanallar üzerinden başvuru alır:

  • Bankaların Şubelerinden,
  • Kredi Karşılaştırma Sitelerinden,
  • Bankaların Doğrudan İnternet Sitelerinden,
  • İnternet Bankacılığından,
  • Bankaların Çağrı Merkezinden,
  • Kısa Mesaj (SMS) ile Telefondan,
  • Bankaların Kendi ATM’lerinden,

Kredi başvurusu yaptıktan sonra kredi süreci ise şu şekilde devam eder: 

1- Kredi Başvurusunda Ne Kadar Kredi Kullanılacağının Hesaplanması

Çekilmek istenen kredinin aylık taksit tutarı, aylık gelirin yarısını geçemez şeklinde bir hesaplama neredeyse tüm bankalar tarafından yapılır. Örneğin aylık 3.000 TL geliri olan bir kişi en fazla aylık 1.500 TL kredi taksiti ödeyebilir. Ayrıca hesaplanan 1.500 TL, tüm kredi taksitlerinin aylık toplamıdır. Yani mevcut aylık kredi ödemeleri, çekilebilecek aylık kredi tutarından düşülür. Bu hesaplamayı güncel faiz oranlarına göre yapmak istiyorsanız Ne Kadar Kredi Alabilirim sayfamızdaki aracı kullanın. 

Çekilebilecek Kredi Tutarına Kredi Notunun Etkisi

Kredi notu kredinin ne kadar çekilebileceğini etkiler. Yani kredi notu banka açısından yeterli seviyede olsaydı aylık 1.500 TL’ye kadar kredi kullanabilir şeklinde bir hesaplama yapılan kişi için kredi notu düşük olduğundan, örneğin 1.000 TL kadar bir hesaplama yapılabilir. Bu da çekilebilecek kredi miktarını azaltır. 

Kredi Başvurusunda Vade Hesaplamasının Yapılması

Yukarıda detaylarını anlattığımız aylık gelir ve kredi taksiti orantısı sebebi ile vade ne kadar uzarsa çekilebilecek kredi tutarı da o kadar artar. Ancak çekilebilecek kredi üst limitlerinin sınırlanması ve vade uzadıkça kredi için katlanılan maliyetlerin artması da göz önüne alınmalıdır. Öte yandan vade kısıtlaması konut kredisinde 360 ay, ihtiyaç ve taşıt kredisi 48 ay olarak uygulanıyor.

Vadeye Göre Toplam Kredi Maliyeti Karşılaştırması

Aşağıdaki tabloda ihtiyaç kredisi için vade uzadıkça aylık taksit tutarları ve toplam kredi ödemelerinin nasıl değiştiği 10.000 TL kredi için güncel faiz oranları ile yer alıyor.

Vade En İyi Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
12 Ay % 2,60 1.012 TL 12.194 TL
24 Ay % 2,60 598 TL 14.407 TL
36 Ay % 2,60 466 TL 16.838 TL

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi ve faiz hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

2- Kredi Başvurusunda Kredi Notunun Değerlendirilmesi

Kredi notu, değerlendirmesi daha pratik olarak yapılabilmesi için gruplara ayrılıyor. Bu gruplar sayesinde bankalar da kredi taleplerine anında ön onay veya ret cevabı verebiliyor. Bu gruplar bankaların değerlendirmesine göre değişmekle birlikte, yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir:

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi Notu Gruplarının (Aralıklarının) Değerlendirilmesi

En Riskli Kredi Notu (1-699): Muhtemelen kredi borcu yasal/idari takibe düşmüş ve aktif kredi borcu yüksek kesimdir. Bu kesimde yer alan kişilerin kredi kullanması, bankalar ile uzun süre düzenli çalışılmadığı sürece mümkün değildir.

Orta Riskli Kredi Notu (700-1099): Kredi borcu yasal/idari takibe düşmüş veya genel olarak 2 dönem gecikmesi olan kesimdir. Bu kesimde yer alan kişilerin kredi kullanma ihtimalleri çok düşük olmakla birlikte, kefil, ipotek gibi ek teminatlar ile ilerleme şansları az da olsa mevcuttur. 

Az Riskli Kredi Notu (1100-1499): Kredi gecikmelerin üzerinden zaman geçmiş, ufak aksamaları olan veya kredi ödemeleri düzenli olsa da kredi borcu yüksek olan kesimdir. Bu kesimde yer alan kişilerinin temelde kredi kullanıp kullanamayacağının kararı, kayıtlandırabildikleri gelirlerine göre verilir. Ayrıca bu kesimdeki kişiler için de kefil veya ipotek şeklinde ek teminatlar istenebilir.  

İyi Kredi Notu ( 1500-1699): Muhtemel olarak bankalar ile çalışması düzenli ve kredi ile kredi kartı borcu az olan kesimdir. Gelirinin yeterli olması durumunda, kredi kullanımında bir problem yaşamayacak kesimdir.

Çok İyi Kredi Notu (1700-1900): Uzun süredir bankalar ile aktif çalışan, ödemeleri düzenli ve kredi ile kredi kartı borcu gelirine göre az olan kesimdir. Bazı bankalar tarafından bu kesimde yer alan kişilerin kredi ödememe riski az olarak görülür ve özel olarak kredi kampanyaları düzenlenir.

3- Banka Maliyet Oranlarının Kredi Başvuru Sürecinde Karşılaştırılması 

Kredi notu ve çekilebilecek kredi değerlendirmesinden sonra, en uygun bankanın tercih edilmesi geliyor. Bu tercih işleminde izlenecek olan en doğru yol bankaları kıyaslamaktır. Ancak kıyaslama işlemi faiz oranı üzerinden değil, maliyet oranı ile yapılması daha doğru sonuç verir.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ING Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,79 482 TL
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,90 491 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,99 499 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

Kredi Maliyet Oranı Nedir?

Kredi maliyet oranı ise kredi kullanmak için katlanılan kredi tahsis ücreti, sigorta masrafı, ekspertiz ve ipotek gibi tüm masrafların dâhil faiz oranına dahil edilmesi sonucunda bulunur. Ayrıca bu oran bankalar tarafında zorunlu olarak sunulur. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Yıllık Maliyet Oranı Nedir yazımızı inceleyin.

4- Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküsü
İkamet belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü


Bilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesi


Varsa ek gelir belgesi

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5,0 Puan