Kredi Başvuru Süreci

Güncelleme: 14.10.2021 Yayımlama: 14.06.2017 | Okuma Süresi: 4 dk.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde faaliyet gösteren neredeyse her banka aşağıdaki kanallar üzerinden başvuru alır;

 • Bankaların şubelerinden
 • Kredi karşılaştırma sitelerinden
 • Bankaların doğrudan web adreslerinden
 • İnternet bankacılığından
 • Bankaların çağrı merkezinden
 • Kısa mesaj (SMS) ile telefondan
 • Bankaların kendi ATM’lerinden başvuru yapılır.

Kredi başvurusu yapıldıktan sonra kredi alma süreci ise şu şekilde devam eder;

 • Ne kadar kredi kullanılacağının hesaplanması
 • Kredi notunun değerlendirilmesi
 • Bankaların maliyet oranlarının karşılaştırılması
 • Kredi başvurusu için gerekli belgeler

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküsü
İkamet belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü


Bilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesi


Varsa ek gelir belgesi

Kredi Başvurusunda Ne Kadar Kredi Kullanılacağının Hesaplanması

Çekilmek istenen kredinin aylık taksit tutarı, aylık gelirin yarısını geçemez şeklinde bir hesaplama tüm bankalar tarafından yapılır. Örneğin aylık 3.000 TL geliri olan bir kişi en fazla aylık 1.500 TL kredi taksiti öder. Ayrıca hesaplanan 1.500 TL tüm kredi taksitlerinin aylık toplamıdır. Yani mevcut aylık kredi ödemeleri, çekilebilecek aylık kredi tutarından düşülür.

Bu hesaplamayı güncel faiz oranlarına göre yapmak istiyorsanız hesapkurdu.com ne kadar kredi alabilirim sayfamızdaki aracı kullanın. 

Çekilebilecek Kredi Tutarına Kredi Notunun Etkisi

Kredi notu, kredinin ne kadar çekilebileceğini etkiler. Yani kredi notu banka açısından yeterli seviyede olsa aylık 1.500 TL’ye kadar kredi kullanabilir şeklinde bir hesaplama yapılan kişi için kredi notu düşük olduğunda daha düşük bir hesaplama yapılır. Bu da çekilebilecek kredi miktarını azaltır. 

Kredi Başvuru Süreci İnfografik

Kredi Başvurusunda Vade Hesaplamasının Yapılması

Aylık gelir ve kredi taksiti orantısı sebebi ile vade ne kadar uzarsa çekilebilecek kredi tutarı da o kadar artar. Ancak çekilebilecek kredi üst limitlerinin sınırlanması ve vade uzadıkça kredi için katlanılan maliyetlerin artmasına sebep olur. Vade kısıtlaması konut kredisinde 360 ay, taşıt kredisi 60 ay, ihtiyaç kredisi 36 ay olarak uygulanır.

Vadeye Göre Toplam Kredi Maliyeti Karşılaştırması

Aşağıdaki tabloda ihtiyaç kredisi için vade uzadıkça aylık taksit tutarları ve toplam kredi ödemelerinin nasıl değiştiği 10.000 TL kredi için güncel faiz oranları ile yer alıyor.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Başvurusunda Kredi Notunun Değerlendirilmesi

Kredi notu, değerlendirmesi daha pratik olarak yapılabilmesi için gruplara ayrılır. Bu gruplar sayesinde bankalar da kredi taleplerine anında ön onay veya ret cevabı verebilir. Bu gruplar bankaların değerlendirmesine göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir:

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi notu nasıl hesaplanır detaylarıyla öğrenmek için kredi notu nasıl hesaplanır sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Notu Gruplarının (Aralıklarının) Değerlendirilmesi

En Riskli Kredi Notu (1-699): Muhtemelen kredi borcu yasal/idari takibe düşmüş ve aktif kredi borcu yüksek kesimdir. Bu kesimde yer alan kişilerin kredi kullanması bankalar ile uzun süre düzenli çalışılmadığı sürece mümkün değildir.

Orta Riskli Kredi Notu (700-1099): Kredi borcu yasal/idari takibe düşmüş veya genel olarak 2 dönem gecikmesi olan kesimdir. Bu kesimde yer alan kişilerin kredi kullanma ihtimalleri çok düşük olmakla birlikte, kefil, ipotek gibi ek teminatlar ile ilerleme şansları az da olsa mevcuttur. 

Az Riskli Kredi Notu (1100-1499): Kredi gecikmelerin üzerinden zaman geçmiş, ufak aksamaları olan veya kredi ödemeleri düzenli olsa da kredi borcu yüksek olan kesimdir. Bu kesimde yer alan kişilerinin temelde kredi kullanıp kullanamayacağının kararı, kayıt altına aldıkları gelirlerine göre verilir. Ayrıca bu kesimdeki kişiler için bankalar kefil veya ipotek şeklinde ek teminatlar ister.  

İyi Kredi Notu ( 1500-1699): Bankalar ile çalışması düzenli ve kredi ile kredi kartı borcu az olan kesimdir. Gelirinin yeterli olması durumunda, kredi kullanımında bir problem yaşamayacak kesimdir.

Çok İyi Kredi Notu (1700-1900): Uzun süredir bankalar ile aktif çalışan, ödemeleri düzenli ve kredi ile kredi kartı borcu gelirine göre az olan kesimdir. Bazı bankalar tarafından bu kesimde yer alan kişilerin kredi ödememe riski az olarak görülür ve özel olarak kredi kampanyaları düzenlenir.

Krediye başvurmadan önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenleri kredi başvurusu yapacaklara 10 tavsiye sayfamızdan edinin. 

Banka Maliyet Oranlarının Kredi Başvuru Sürecinde Karşılaştırılması 

Kredi notu ve çekilebilecek kredi değerlendirmesinden sonra en uygun bankanın tercih edilmesi gelir. Bu tercih işleminde izlenecek olan en doğru yol bankaları kıyaslamaktır. Ancak kıyaslama işlemi faiz oranı üzerinden değil, maliyet oranı ile yapılması daha doğru sonuç verir.

Kredi Maliyet Oranı Nedir?

Kredi maliyet oranı, kredi kullanmak için katlanılan kredi tahsis ücreti, sigorta masrafı, ekspertiz ve ipotek gibi tüm masrafların dâhil faiz oranına dahil edilmesi sonucunda bulunur. Ayrıca bu oran bankalar tarafında zorunlu olarak sunulur. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yıllık maliyet oranı hesaplama aracımızı inceleyin.

Kredi Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notlarında, gelir beyanlarında herhangi bir sorun çıkmazsa 3 veya 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterir. Konut kredilerinde kullanılan ekspertiz raporu bankaya ulaşıp değerlendirmeden sonra 2 veya 3 iş günü içerisinde yanıt kredi kullanmak isteyen kişiye bildirilir. Kredi sonucu ne zaman belli olur daha detaylı bilgiyi kredi kaç günde çıkar sayfamızdan edinin. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et