İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Güncelleme: 25.06.2021 Yayımlama: 17.02.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

Ülkemizde, çeşitli algoritmalardan geçerek oluşan bireysel kredi notu 1 ile başlayıp, 1900’e kadar devam eder. Bu puanlama sistemine göre en riskli gruba girenler 1 – 699 puan, en az riskli gruba girenler ise 1700 - 1900 puan arasında yer alır. Sıfır (0) ise kişinin bankalar ile hiçbir çalışması olmadığı anlamına gelir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

1- 699 puan aralığı: En düşük not aralığıdır, kredi alma olasılığı neredeyse yok gibidir. Bu durumun sebebi daha önce bankalar ile çalışmasında çeşitli gecikmelerin yaşamasından kaynaklanmaktadır.

700 - 1099 puan aralığı: Kredi alınması yalnız kefil veya ipotek gösterilerek mümkün olabilir.

1100 - 1499 puan aralığı: Az risk grubuna sahiptir. Büyük olasılıkla kredi alabilir. Ancak, kefil istenebilir.

1500 - 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali yüksek bir gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir.

1700 - 1900 puan aralığı: En rahat kredi alabilecek gruptur.

Eğer kredi notunuz “Çok Riskli” ve “Orta Riskli” grup içerisinde yer alıyorsa, kredi başvurusunda bulunmak için kredi notunuzun yükselmesini beklemeniz, daha doğru bir yol olacaktır. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Sorunsuz bir şekilde bireysel kredi kullanmak için kredi notunun kaç olması gerektiği çokça sorulan bir sorudur. Bu sorunun cevabı, başvuru yapmış olunan banka, kredi tutaru ve gelir durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse, kredi notu 1500 ve üzeri olan kişilerin ihtiyaç kredisi kullanması mümkündür denilebilir. 

İhtiyaç kredisinde en fazla kaç taksit yapıldığını öğrenmek için ihtiyaç kredisi taksit sayısı sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Notu ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Kredi notu, bankaların kredi değerlendirme ölçütleri arasında en önemli kriterlerinden biridir. Bu konuyu daha iyi anlamak için Kredi Kayıt Bürosu ve Kredi Notu kavramlarının ne olduğuna bakmak gerekirse;

Kredi Kayıt Bürosu (KKB): Kredi Kayıt Bürosu (KKB), ülkemizde önde gelen dokuz bankanın 1995 yılında kurduğu, 2019 yılı içerisinde toplam 158 üyesi bulunan Türkiye’nin tek kredi bürosudur. 

Kredi Notu: Anlaşmalı bankalar arasında müşteri bilgilerinin, KKB’nin veri tabanında toplanması sonucunda belirli bir algoritma ile puanlama sistemine çevrilmesidir.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu'na bağlı bir kurum olan Findeks üzerinden ya da bankalar aracılığı ile belirli bir ücret karşılığında öğrenilebilir. Bu sayede kişi bankaların görmüş olduğu finansal geçmişini görerek, ihtiyaç kredi taleplerini buna göre şekillendirebilir.  

(Ek Bilgi) Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank)
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorN Kolay İhtiyaç Kredisi
CEPTETEB
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorCepteteb İhtiyaç Kredisi
Enpara.com
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
Enpara İhtiyaç Kredisi
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyorKefil istenmiyorING İhtiyaç Kredisi

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan kişilere kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek.

Bu konuda daha detaylı bilgi için kolay kredi veren bankalar yazımızı inceleyin. 

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Başlıca bu faktörler; aylık net gelir, otomatik ödeme talimatları, banka hesabı hareketleri olsa da kredi notunu etkileyen en önemli unsur kişinin kredi geçmişidir. Kişiler borçlarını geri ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getirmemeleri durumunda kredi notları düşerken, zamanında borçlarını ödemeleri durumunda ise kredi notları yükselir. Bundan dolayı kredi notunu yükseltmek isteyen bir kişi, banka kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapması gerekir.

Kredi notu yükseltme ile alakalı daha detaylı bilgi için kredi notu nasıl yükseltilir sayfamızı inceleyin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et