İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Güncelleme: 25.01.2024
Yayımlama: 17.02.2016
Paylaş
İçindekiler

Ülkemizde, çeşitli algoritmalardan geçerek oluşan bireysel kredi notu 1 ile başlayıp, 1900’e kadar devam eder. Bu puanlama sistemine göre en riskli gruba girenler 1 – 699 puan, en az riskli gruba girenler ise 1700 - 1900 puan arasında yer alır. Sıfır (0) ise kişinin bankalar ile hiçbir çalışması olmadığı anlamına gelir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

1- 699 puan aralığı: En düşük not aralığıdır, kredi alma olasılığı neredeyse yok gibidir. Bu durumun sebebi daha önce bankalar ile çalışmasında çeşitli gecikmelerin yaşamasından kaynaklanmaktadır.

700 - 1099 puan aralığı: Kredi alınması yalnız kefil veya ipotek gösterilerek mümkün olabilir.

1100 - 1499 puan aralığı: Az risk grubuna sahiptir. Büyük olasılıkla kredi alabilir. Ancak, kefil istenebilir.

1500 - 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali yüksek bir gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir.

1700 - 1900 puan aralığı: En rahat kredi alabilecek gruptur.

Eğer kredi notunuz “Çok Riskli” ve “Orta Riskli” grup içerisinde yer alıyorsa, kredi başvurusunda bulunmak için kredi notunuzun yükselmesini beklemeniz, daha doğru bir yol olacaktır. 

İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Sorunsuz bir şekilde bireysel kredi kullanmak için kredi notunun kaç olması gerektiği çokça sorulan bir sorudur. Bu sorunun cevabı, başvuru yapmış olunan banka, kredi tutaru ve gelir durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse, kredi notu 1500 ve üzeri olan kişilerin ihtiyaç kredisi kullanması mümkündür denilebilir. 

İhtiyaç kredisinde en fazla kaç taksit yapıldığını öğrenmek için ihtiyaç kredisi taksit sayısı sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Notu ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Kredi notu, bankaların kredi değerlendirme ölçütleri arasında en önemli kriterlerinden biridir. Bu konuyu daha iyi anlamak için Kredi Kayıt Bürosu ve Kredi Notu kavramlarının ne olduğuna bakmak gerekirse;

Kredi Kayıt Bürosu (KKB): Kredi Kayıt Bürosu (KKB), ülkemizde önde gelen dokuz bankanın 1995 yılında kurduğu, 2019 yılı içerisinde toplam 158 üyesi bulunan Türkiye’nin tek kredi bürosudur. 

Kredi Notu: Anlaşmalı bankalar arasında müşteri bilgilerinin, KKB’nin veri tabanında toplanması sonucunda belirli bir algoritma ile puanlama sistemine çevrilmesidir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu'na bağlı bir kurum olan Findeks üzerinden ya da bankalar aracılığı ile belirli bir ücret karşılığında öğrenilebilir. Bu sayede kişi bankaların görmüş olduğu finansal geçmişini görerek, ihtiyaç kredi taleplerini buna göre şekillendirebilir.  

(Ek Bilgi) Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank)
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorN Kolay İhtiyaç Kredisi
CEPTETEB
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorCepteteb İhtiyaç Kredisi
Enpara.com
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
Enpara İhtiyaç Kredisi
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyorKefil istenmiyorING İhtiyaç Kredisi

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan kişilere kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek.

Bu konuda daha detaylı bilgi için kolay kredi veren bankalar yazımızı inceleyin. 

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Başlıca bu faktörler; aylık net gelir, otomatik ödeme talimatları, banka hesabı hareketleri olsa da kredi notunu etkileyen en önemli unsur kişinin kredi geçmişidir. Kişiler borçlarını geri ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getirmemeleri durumunda kredi notları düşerken, zamanında borçlarını ödemeleri durumunda ise kredi notları yükselir. Bundan dolayı kredi notunu yükseltmek isteyen bir kişi, banka kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapması gerekir.

Kredi notu yükseltme ile alakalı daha detaylı bilgi için kredi notu nasıl yükseltilir sayfamızı inceleyin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.