Otomatik Ödeme Talimatı

Güncelleme: 08.01.2024
Yayımlama: 03.08.2017
Paylaş
İçindekiler

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı, bankada bulunan vadesiz hesap veya kredi kartı üzerine tanımlanan ve gelen faturaların son ödeme tarihinde otomatik tahsil edildiği ödenmesi yöntemidir. Otomatik ödeme talimatıyla su, elektrik, doğal gaz, telekom, cep telefonu, kablolu TV gibi banka anlaşmasına göre düzenli gelen tüm faturalar ödenebiliyor.


Diğer bir ödeme yöntemi temassız ödeme hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı temassız ödeme nedir sayfamızdan edinin.


Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?
Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

İnternet bankacılığı üzerinde yer alan menüler yardımıyla otomatik ödeme talimatı verebilir, müşterisi olduğunuz banka şubesine gidebilir veya çağrı merkezi üzerinden talimat verebilirsiniz. Ayrıca bankalar dönem dönem otomatik ödeme talimatı kampanyası yapıyor. Bu kampanyalardan faydalanarak ekstra puan kazanma, yıllık kart aidatından muaf olma gibi avantajlardan da yararlanabilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Birden Fazla Bankadan Otomatik Ödeme Talimatı Verilemez

Otomatik ödeme talimatınızı sadece bir banka üzerinden verebilirsiniz. Birden fazla banka üzerinden talimat vermek istediğinizde ilgili banka farklı bir bankada talimatınız olduğunu görerek talebinizi işleme almaz. Bu durumda mevcutta talimat bulunan bankadan talimat iptal işlemi gerçekleştirerek, farklı bir bankaya geçiş yapılabilir.

Otomatik Ödeme Talimatıyla Hangi Ödemeler Yapılabilir?

Otomatik ödeme talimatı vererek şu fatura ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz:

 • Telefon
 • Doğalgaz
 • Elektrik
 • Su
 • Kablolu TV
 • ADSL
 • Digiturk
 • Superonline
 • Turkcell hatlı cep telefon faturası
 • Avea hatlı cep telefon faturası
 • Vodafone hatlı cep telefon faturası
 • Kira, taksit, harçlık ve aidat gibi özel ödemeler
 • Kredi kartı ödemesi

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Daha önceden otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz faturalarınız veya diğer giderlerinizi iptal etmek için bankanın internet bankacılığı şubesine girerek veya direkt olarak banka şubesine giderek iptalini sağlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık sistemlerine giriş yaparak ödemeler/faturalar bilgilerini içeren pencereden otomatik ödeme talimatının iptalini kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. 


Kredi kartı asgari ödeme tutarıyla alakalı detaylı bilgi ve hesaplama için kredi kartı asgari ödeme, kredi kartı taksitli nakit çekimi için ise taksitli nakit avans araçlarımızı kullanın. 

Hesabımda Para Yok Faturam Ne Olacak?

Otomatik ödeme talimatı verdiniz ancak hesap kesim günü bakiyeniz yetersiz. Böyle bir durumda hesabınızdan tahsil işlemi gerçekleşemez ve faturanız ödenmemiş olur.  Genellikle böyle durumlarda banka tarafından tarafınıza kısa mesajla bilgilendirme yapılır. Böyle bir durumda faturanızın son ödeme tarihini geçirmeden en kısa sürede hesabınıza para yatırarak internet bankacılığı üzerinden manuel ödeme yapabilirsiniz. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Artı Para (KMH'tan) Fatura Tahsilatı Yapılır mı?

Hesabınızda fatura tahsilatı için yeterli para olmaması durumunda banka hesabınıza tanımlı artı para yani KMH varsa tahsilat bu krediden yapabiliyor. KMH hesabı da bir kredi olduğu için bu tahsilata günlük olarak faiz işliyor. Eğer faturalarınızın KMH'tan tahsil edilmesini istemiyorsanız bununla ilgili bir kısıtlama internet bankacılığı ve çağrı merkezi üzerinden koyabilirsiniz. Detaylı bilgi için KMH hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Otomatik Ödeme Talimatı Avantajları ve Kampanyaları

 • Faturaları ödemeyi unutup ödememe durumundan kurtulmak
 • Zaman tasarrufu
 • Çalışma saatleri içinde fatura ödemeye gitmek için izin alma gibi sorunun ortadan kalkması
 • İnternet bankacılığı üzerinden, hesabınızın ne kadarını faturalara ayırdığınızı daha net görebilmek
 • Bankaların almış olduğu hesap işletim ücreti/yıllık aidat gibi ücretlerin alınmamasını sağlamak
 • Kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olmak

Kampanyalar ile ilgili ayrıntılara kredi kartı kampanyaları yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kredi kartı ödeme yollarını kredi kartı borcu ödeme yolları sayfamızdan öğrenin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.