Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir?

Güncelleme: 30.04.2024
Yayımlama: 18.03.2020
Paylaş
İçindekiler

Temassız ödeme, kredi kartı ile pos cihazı arasında doğrudan temas olmadan ve şifre girmeden, kartı yalnızca cihaza yaklaştırarak yapılabilen bir ödeme şeklidir. Yalnızca temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartları ile yine yalnızca bu özelliğe sahip pos cihazlarından belirli bir limite kadar olan alışverişler, temassız ödeme ile yapılabilir. 

Temassız Ödeme Limiti Ne Kadar?

Kredi kartı temassız ödeme limiti Bankalar Kart Merkezi (BKM) tarafından belirlenir. Temassız ödeme limiti Temmuz 2022'de 750 TL olarak belirlenen temassız işlem limiti 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1.500 TL’ye yükseltilmiştir. Bu miktarın üzerinde yapılacak alışverişlerde şifre girilmesi gerekir. Küçük ücretlerde üst üste alışveriş yapıldığında da yine şifre girilmesi gerekir.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir?
Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir?

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartlarında, ses dalgasına benzeyen dört çizgili bir sembol bulunur ve bu sembol Wi-Fi sembolüne benzer. 

  • Temassız özelliğini kullanarak ödeme yapılabilmesi için kartın en az 4 cm pos cihazına yaklaştırılması gerekir.
  • Ödeme işleminden sonra da pos cihazından ses çıkar ve slip basılır. 

Temassız ödeme teknolojisi, kredi kartı çipine bağlı bir anten ile pos cihazında yer alan okuyucunun radyo frekansı üzerinden iletişime geçerek alışverişin tamamlanmasını sağlar.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir? İnfografik

Mobil Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Birçok banka kredi kartı ödemeleri için kullanıcılarına mobil telefonları üzerinden temassız özellikli POS cihazları aracılığıyla ödeme yapma imkanı sunar. Mobil ile kredi kartından temassız ödeme yapabilmek için;

  • Kullanılan mobil telefonun Android işletim sistemine ve NFC özelliğine sahip olması gerekir.
  • Kullanılan bankanın mobil uygulaması telefona indirilmelidir.
  • Hesap ya da T.C. kimlik numarası ve şifreyle uygulamaya giriş yapılmalıdır.
  • Mobil uygulama üzerinden "Ödemeler" kısmından "Mobil Ödeme" seçeneği aktif hale getirilmelidir. 

Bu sayede kullanıcılar mobil telefonları ile temassız özellikli POS cihazlardan ödeme yapabilir. Daha detaylı bilgi almak için mobil temassız ödeme sayfamızı ziyaret edin. 

Temassız Ödemenin Avantajları

2016 yılında, kredi kartı ile yapılan alışverişlerin yalnızca %1’inde temassız ödeme kullanılırken, 2021 yılında bu sayı %30'a ulaştı. Bu oranın beş yıl içinde bu kadar artmasının sebepleri, temassız ödeme ile alışveriş yapmanın avantajları şöyle sıralanabilir; 

  • Kredi kartı ile temassız ödeme yapmanın ilk avantajı çok kısa süre içinde ödemenin tamamlanmasıdır. Ödeme noktalarında uzun süre beklemek yerine saniyeler içinde ödeme yapabilme imkânı, temassız ödemeyi cazip hale getiriyor.
  • Temassız ödeme yapmanın bir diğer avantajı ise hijyen. Eller, dokunulan alanlar için bulaşıcı hastalıklara sebep olan virüs ve bakterilerin yayılmasına en uygun yerler. Kullanılan nakit paraya çok kısa süre içinde onlarca hatta yüzlerce insanın temas edebilir. Temassız ödeme esnasında herhangi yabancı bir yüzeye dokunmaz ve kartınızı bir başkasına vermek durumunda kalmazsınız.
  • Temassız ödeme, güvenli bir ödeme yöntemi olarak öne çıkar. Kredi kartı ile yapılan işlemlerde kartın kopyalanması veya bilgilerinin ele geçirilmesi ihtimali varken, temassız ödeme yapıldığında kartınızı kimseye vermezsiniz, böylece kartın kopyalanması ve bilgilerin ele geçirilmesi mümkün değildir.
  • Temassız ödeme ile kartınızı unutma ya da kaybetme ihtimaliniz de azalır. 

Kredi kartı otomatik ödeme talimatı hakkında detaylı bilgi almak için otomatik ödeme talimatı sayfamızı ziyaret edin.

Temassız Ödeme Güvenli mi?

Temassız ödeme ile başlıca endişelerden biri güvenlik, ancak temassız ödeme en güvenli ödeme yöntemlerinden biridir. Ayrıca temassız işlem özellikli tüm pos cihazları kayıt altındadır ve bilginiz dışında temassız işlem yapılırsa kolaylıkla hangi cihazdan olduğu tespit edilebilir. Kredi kartı ile yapılan internet alışverişlerinin iadesi hakkında detaylı bilgi almak için kredi kartı internet alışveriş iadesi sayfamızı ziyaret edin.

Hangi İşletmeler Temassız POS Sahibi Olabilir?

İsteyen herkes bankaya giderek temassız özellikli bir POS sahibi olamaz. Bankalar tüm prosedürleri karşılayan iş yerlerine, temassız özellikli pos cihazları verir ve tüm işlemler de kayıt altına alınır. Temassız ödeme ile yüksek ücretlerde işlem yapmak mümkün değildir. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından belirlenen limitin üzerindeki alışverişlerde temassız özellik kullanılsa da şifre girilmesi gerekir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.