Kredi Kartı İnternet Alışveriş İadesi

Yayımlama: 29.06.2020 Güncelleme: 22.03.2021

İnternet Alışveriş İadesi Nasıl Olur?

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince, tüketicinin sözleşmeden dönme veya bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda ödemiş olduğu bedelin tümü veya indirim tutarı tüketiciye iade edilmesi zorunludur. Bu durumda internetten alışveriş yapan tüketicilerin, ürünü satın aldıktan sonra 14 gün içinde iade hakkı vardır. Herhangi bir mazeret belirtmeksizin iade işlemi yapılabilir. 

Online alışverişte ürün iadesi ve tüketici haklarını öğrenmek için online alışverişte ürün iadesi ve tüketici hakları sayfamızı inceleyin.

Kredi Kartı İnternet Alışveriş İadesi

Kredi Kartı Para İadesi Ne Zaman Yapılır?

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, ürünün satıcıya kargolanması ve iade işleminin onaylanmasının ardından satıcı, alışveriş miktarını belirli bir sürede yine aynı kredi kartına yatırmakla yükümlüdür. Bu süre; siteden siteye değişmekle birlikte, bankacılık işlemleri sebebiyle de farklılık gösterebilir. İadenin tamamlanmasının ardından kredi kartına para iadesi 1- 8 gün içinde tamamlanır. Ancak iadenin kargolanması, onaylanması ve geri ödeme süresi, toplamda ortalama olarak 15 gün içinde tamamlanabilir.  

Kredi kartı mal ve hizmet alımında nakit çekim işlemlerinde kaç taksit yapabileceğinizi kredi kartı taksit hesaplama 2020 hesaplama aracımızdan hesaplayın.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 149 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu.


Bankalara Göre İadelerin Hesaplara Yansıma Süresi

 Bankalara göre kredi kartı ve hesap kartına yapılan iadelerin hesaba yansıma süresi şu şekilde;

BankaKredi KartıHesap Kartı
Albaraka Türk48
Kuveyt Türk88
QNB Finansbank18
Türkiye Finansbank88
Türkiye İş Bankası18
Denizbank88
Vakıfbank48
Yapı Kredi28
Ziraat Bankası28
Akbank28
Halkbank28
TEB88
ING Bank88
HSBC Bank18
Garanti Bankası28

Taksitli Kredi Kartı Alışverişlerinde İade Nasıl Olur?

Taksitle yapılan alışverişlerde, para iadesi de taksitli olarak hesaba yansıtılır. Örneğin, 3 taksitle 300 TL tutarında bir alışveriş yapıldıysa iadenin tamamlanmasının ardından bu para, 3 ay boyunca 100 TL olarak karta iade edilir. Kredi kartı aidat iadesi hakkında detaylı bilgi almak için kredi kartı aidatı iadesi sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartına Paranın İade Edildiği Nasıl Anlaşılır?

Kredi kartına yatırılan iade ücreti, mobil ve internet bankacılığı üzerinden kredi kartı hareketlerinden görüntülenebilir. Ayrıca kredi kartı ekstresinde de iade edilen ücret yer alır. Telefon bankacılığı üzerinden de kart hareketlerinizi kontrol edilebilir. Bazı bankalar, kredi kartına iade edilen ücreti kısa mesaj veya e-posta olarak müşterilerine bildirir. Kredi kartı temassız ödeme hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı temassız ödeme nedir sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak:

28.11.2013 Tarihli 28835 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (Cilt No: 54)


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et