TÜM KREDİ KARTLARINI KARŞILAŞTIR

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı ile Döviz Üzerinden Alışveriş

Güncelleme: 10.10.2018

Kredi Kartı Üzerinden Dövizle Alışveriş Nasıl Yapılır

Kredi kartınızda online alışveriş işlemlerine açık olduğu sürece döviz ile internet sitelerinde alışveriş yapabilir veya yurt için kullanımların döviz ile alışveriş yapmakta bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak döviz ile alışverişinizi yurt dışında yapacaksanız bankanız ile görüşerek kredi kartınızı yurt dışı kullanıma açtırmanız gerekiyor. Kartınızı kullanıma açtırdıktan sonra kolaylıkla yurt dışında harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Yabancı İnternet Sitesi Üzerinden Alışveriş

Uluslararası alışveriş sitelerinden, kredi kartınız ile alışveriş yaptığınız zaman eğer Türk Lirası (TL) cinsinden hesap özeti tercihiniz varsa TL üzerinden borçlandırılırsınız. Ayrıca sizin TL üzerinden borçlandırma talebiniz olmasa bile bankanız otomatik olarak hesap özetinizi TL’ye çevirebilir. Yine de bu süreçte en doğru yol bankanızın çağrı merkezi ile görüşerek durumu netleştirmenizdir. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (20.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Anında Kredi Kartı Başvurusu Yıllık Ücret Ödül Para/Puan
Akbank Axess 109 TL 50 TL
Yapı Kredi Worldcard 104 TL 250 TL
Garanti Bankası Bonus Card 103 TL 55 TL
Tüm Kartları Göster

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Dövizle Yapılan Harcama Komsiyonu

Döviz ile yaptığınız harcamanın Türk Lirası olarak hesap özetinize yansımasını istiyorsanız, bankalar işlem başına, tutara göre veya kur değerinin %1 üzerinden bir değerden hesap özetine yansıtma gibi yöntemler ile sizden komisyon talep edebiliyor. Neredeyse tüm komisyon yöntemlerinde harcamanın ortalama %1 gibi bir komisyon alınmış oluyor.

Döviz Alışverişi Hangi Kur Üzerinden Hesap Özetine Yansıtılır?

Hesap özetinize, harcama yaptığınız döviz kuru üzerinden ücretlendirilmesini talep ettiğiniz zaman, o anki döviz kuru üzerinden ücretlendirilirsiniz. Döviz cinsi üzerinden borçlandırılmak istediğiniz zaman ise bankalar genel olarak komisyon talep ediyor. Ayrıca döviz cinsinden ödemeyi tercih ederseniz, ödeme yapacağınız tarihte kur farkı yüksek olduğu takdirde zarara uğramış olacaksınız. O yüzden eğer kazancınız Türk Lirası üzerinden ise yapılan harcamanın hemen Türk Lirası'na çevrilme talebini bankanıza iletmeniz daha doğru bir yöntem olur.

Kredi Kartınız Hangi Ödeme Yöntemini Kullanıyor?

Gideceğiniz ülkede hangi ödeme türü kullanılıyor diye araştırma yapmanızda fayda var. Çoğu ülkede uluslararası olarak kullanılabilen ortak ödeme yöntemleri kullanılıyor. Örneğin Mastercard, Visa ve American Express ödeme yöntemleri gibi. Gideceğiniz ülkede hangi ödeme yöntemi kullanılıyor, bankanız hangi ödeme yöntemiyle çalışıyor? Bunlara dikkat ederek yurt dışına çıkmanızı öneririz.

Kredi Kartı ile Döviz Üzerinden Alışveriş

Hesap Özetinin Sadece TL Olarak Gelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Yurt dışında yapacağınız harcamaların hesap özetine nasıl yansıtılmasını tercih ediyorsanız bankanıza talimat verebilirsiniz. TL olarak harcamalarınızın yansıtılmasını istiyorsanız verdiğiniz talimat ile yurt içinde harcama yapmış gibi borçlandırılırsınız.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,0 Puan