TÜM KREDİ KARTLARINI KARŞILAŞTIR

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı ile Döviz Üzerinden Alışveriş

Güncelleme: 26.12.2017
  • Kredi kartı yurt dışı kullanımı
  • Döviz alışverişin hesap özetine yansıması
  • Kredi kartına yansıyacak döviz kuru

Kredi Kartı Üzerinden Dövizle Alışveriş Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartınızı yurt dışında kullanabilmek için öncelikle bankanız ile görüşerek yurt dışı kullanıma açtırmanız gerekiyor. Kartınızı kullanıma açtırdıktan sonra kolaylıkla yurt dışında harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Döviz Harcamasının Hesap Özetine Yansıması

Hesap özetinize, harcama yaptığınız döviz cinsinden veya TL cinsinden yansıtılması için bankanıza talimat vermeniz gerekiyor. Bazı bankalar ise otomatik olarak TL üzerinden veya harcama yaptığınız döviz türünden sizi borçlandırıyor. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »

* Tablo, Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

Döviz Alışverişi Hangi Kur Üzerinden Hesap Özetine Yansıtılır?

Hesap özetinize, harcama yaptığınız döviz kuru üzerinden ücretlendirilmesini talep ettiğiniz zaman, o anki döviz kuru üzerinden ücretlendirilirsiniz. Döviz cinsi üzerinden borçlandırılmak istediğiniz zaman ise bankalar genel olarak komisyon talep ediyor. Ayrıca döviz cinsinden ödemeyi tercih ederseniz, ödeme yapacağınız tarihte kur farkı yüksek olduğu takdirde zarara uğramış olacaksınız. O yüzden TL üzerinden borçlandırılmayı tercih etmeniz sizin açınızdan daha yararlı olacaktır. Döviz kurunun düşmesi ile birlikte kâr elde etme imkânınız da bulunuyor. Bu riski almak sizin isteğinize veya ihtiyacınıza göre belirlenmelidir. 

Kredi Kartınız Hangi Ödeme Yöntemini Kullanıyor?

Gideceğiniz ülkede hangi ödeme türü kullanılıyor diye araştırma yapmanızda fayda var. Çoğu ülkede uluslararası olarak kullanılabilen ortak ödeme yöntemleri kullanılıyor. Örneğin Mastercard, Visa ve American Express ödeme yöntemleri gibi. Gideceğiniz ülkede hangi ödeme yöntemi kullanılıyor, bankanız hangi ödeme yöntemiyle çalışıyor? Bunlara dikkat ederek yurt dışına çıkmanızı öneririz.


Kredi kartı asgari ödeme hesaplaması için Asgari Ödeme Hesaplama, nakit avans hesaplaması için ise Taksitli Nakit Avans aracımızı kullanın.


Hesap Özetinin Sadece TL Olarak Gelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Kredi Kartı ile Döviz Üzerinden Alışveriş

Yurt dışında yapacağınız harcamaların hesap özetine nasıl yansıtılmasını tercih ediyorsanız bankanıza talimat verebilirsiniz. TL olarak harcamalarınızın yansıtılmasını istiyorsanız verdiğiniz talimat ile yurt içinde harcama yapmış gibi borçlandırılırsınız.

Yabancı İnternet Sitesi Üzerinden Alışveriş

Uluslararası alışveriş sitelerinden, kredi kartınız ile alışveriş yaptığınız zaman eğer TL cinsinden hesap özeti tercihiniz varsa TL üzerinden borçlandırılırsınız. Ayrıca sizin TL üzerinden borçlandırma talebiniz olmasa bile bankanız otomatik olarak hesap özetinizi TL’ye çevirebilir. Yine de bu süreçte en doğru yol bankanızın çağrı merkezi ile görüşerek durumu netleştirmenizdir. 


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,0 Puan