Kredi Kartı ile Döviz Üzerinden Alışveriş

Güncelleme: 29.01.2024
Yayımlama: 26.12.2017
Paylaş
İçindekiler

Kredi Kartı Üzerinden Dövizle Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kredi kartı online alışveriş işlemlerine açık olduğu sürece döviz (dolar, euro vb.) ile internet sitelerinde alışveriş yapılabilir veya yurt içi kullanımlarda döviz ile alışveriş yapmakta bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak döviz ile alışveriş yurt dışında yapılacaksa kartın bağlı olduğu banka ile görüşerek kartı yurt dışı kullanıma açtırmak gerekir. Kartın kullanıma açılmasının ardından kolaylıkla yurt dışı harcamaları gerçekleştirilebilir.

Ayrıca döviz işlemleri ile alakalı daha detaylı bilgi için döviz hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Yabancı İnternet Sitesi Üzerinden Alışveriş

Uluslararası alışveriş sitelerinden, kredi kartı ile alışveriş yapıldığı zaman eğer Türk Lirası (TL) cinsinden hesap özeti tercihi varsa TL üzerinden borçlanma gerçekleşir. Ayrıca kişinin TL üzerinden borçlandırma talebi olmasa bile banka otomatik olarak hesap özetini TL’ye çevirebilir. Yine de bu süreçte en doğru yol bankanın çağrı merkezi ile görüşerek durumu netleştirmektir.  

Kredi Kartı Dövizle Yapılan Harcama Komisyonu

Döviz ile yapılan harcamanın Türk Lirası olarak hesap özetine yansıması isteniyorsa, bankalar işlem başına tutara göre veya kur değeri üzerinden bir değerden hesap özetine yansıtma gibi yöntemler ile komisyon talep edebilirler. Bu komisyon tutarları bankadan bankaya ve dönemsel olarak değiştiği için net bir oran vermek mümkün değildir. Bu konuda en doğru bilgiye kartın bağlı olduğu bankadan ulaşmak mümkündür. Kredi kartı ile döviz alınabilir mi öğrenmek için kredi kredi kartı ile döviz alınabilir mi sayfamızı ziyaret edin.

Yurt dışında kredi kartı ile yapılan harcamalar ile ilgili bilgi için kredi kartı yurt dışı kullanım sayfamızı ve provizyon hakkında detaylı bilgi için kredi kartı provizyon nasıl alınır yazımızı ziyaret edin. 

Döviz Alışverişi Hangi Kur Üzerinden Hesap Özetine Yansıtılır?

Hesap özetinin, harcama yapılan döviz kuru üzerinden ücretlendirilmesi talep edildiğinde, o anki döviz kuru üzerinden ücretlendirilir. Döviz cinsi üzerinden borçlandırılmak istenildiği zaman ise bankalar genel olarak komisyon talep eder. Ayrıca döviz cinsinden ödeme tercih edilirse, ödeme yapılacak tarihte kur farkı yüksek olduğu takdirde zarara uğramış olunacaktır. O yüzden eğer kişinin kazancı Türk Lirası üzerinden ise yapılan harcamanın hemen Türk Lirası'na çevrilme talebini bankaya iletmek daha doğru bir yöntem olacaktır.

Ayrıca bankaların yabancı para cinsinden hesapları hakkında bilgi almak için dolar hesabı ve euro hesabı yazılarımızı inceleyin.

Kredi Kartınız Hangi Ödeme Yöntemini Kullanıyor?

Gidilecek ülkede hangi ödeme türü kullanılıyor diye araştırma yapmakta fayda vardır. Çoğu ülkede uluslararası olarak kullanılabilen ortak ödeme yöntemleri kullanılır. Örneğin; Mastercard, Visa ve American Express ödeme yöntemleri gibi. Gidilecek ülkede hangi ödeme yönteminin kullanıldığı ve bankanın hangi ödeme yöntemiyle çalıştığı gibi noktalara dikkat ederek yurt dışına çıkmak önemlidir.

Hesap Özetinin Sadece TL Olarak Gelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Yurt dışında yapılan harcamaların hesap özetine nasıl yansıtılması tercih ediliyorsa bankaya o yönde talimat verilebilir. Harcamalarınızın TL olarak yansıtılması isteniyorsa verilen talimat ile yurt içinde harcama yapmış gibi borçlandırılabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.