Kredi Kartı Yurt Dışı Kullanımı

Güncelleme: 18.10.2021 Yayımlama: 31.10.2017 | Okuma Süresi: 3 dk.

Yurt Dışında Kullanılabilen Kartlar

Ülkemizde kullanılan kredi kartı veya banka kartlarının altyapı ödeme sistemi Mastercard veya Visa ile uyumlu olduğu için tüm kredi kartlarının uluslararası olarak kullanılabilme imkânı mevcuttur. American Express destekli kredi kartları da mevcuttur ancak gideceğiniz ülkeye ve kullandığınız kredi kartına göre kullanım yaygınlığı göstermeyebilir. Bunun için ön araştırma yapmak ve bankanızda görüşmek faydalı olacaktır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartını Yurt Dışı Kullanımına Açma

Kredi kartlarının çoğunluğu yurt dışı kullanıma kapalıdır. Bunun için öncelikle ilgili bankadan kredi kartının yurt dışı kullanımına açık olup olmadığı öğrenmek gerekir. Kartın yurt dışı kullanımına açılması üç şekilde olur:

  1. İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı ayarları menüsünden
  2. Telefon bankacılığı yolu ile talep oluşturarak
  3. Şubeye gidip başvuruda bulunarak

Ayrıca, yurt dışına çıkarken alınması gereken belgeler arasında olan seyahat sigortası hakkında detaylı bilgi almak için seyahat sağlık sigortası sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Kartını Yurt Dışında Kullanmak Güvenli mi?

Kredi kartları, yurt içinde kullanıldığı gibi yurt dışında da kolay bir şekilde kullanılabilir. Ancak kartın kopyalanma riskine karşı dikkatli olmakta yarar vardır. Yurt dışındaki pos cihazları ülkemize göre farklılık gösterebilir ve bazı yöntemlerle kartınız kopyalanabilir. Bu yüzden yapılan her işlemde fişin kontrol edilmesi unutulmamalıdır. Ayrıca kredi kartı limiti yüksek ise güvenlik açısından kart limitini düşürmek de riski azaltmak açısından iyi bir çözüm olabilir.

Yurt dışında kartın kopyalandığını ve adınıza ait olmayan bir kullanımın olduğunu fark edildiği anda ilgili banka aranarak şikayette bulunulabilir. Böyle bir durumda kredi kartı kullanıma kapatılır ve harcamanın kart sahibine ait olmadığı anlaşılınca, oluşan zarar banka tarafından karşılanır. 


Kredi kartı asgari ödeme hesaplaması için kredi kartı asgari ödeme, kredi kartı para çekimi taksit ve faiz hesaplaması için ise nakit avans hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Yurt Dışında Bir Bankanın ATM’sini Kullanarak Kredi Kartı Ödemesi Yapılır mı?

Yurt dışında, kartın bağlı bulunduğu bankanın ATM’si bulunuyorsa hesaba para yatırılabilir veya ATM üzerinden kolaylıkla kredi kartı borcu ödenebilir. İlgili banka yoksa kart programanı (Visa, Mastercard vb.) destekleyen bir ATM üzerinden de bankanın anlaşmasına göre belirli bir komisyon karşılığında işlemler yapılabilir.

Bankanın yurt dışı işlemleri için anlaşmalı olduğu bankaların listesine ise internet siteleri üzerinden kolayca ulaşılabilir.

Yurt Dışında Yapılan Kart Harcamaları Ekstreye Nasıl Yansır?

Yurt dışında gerçekleştirilen harcamaların, ay sonu hesap özetine hangi para birimi cinsinden yansıması isteniyorsa öncelikle o belirlenmelidir. Gerçekleştirilen harcamalar TL cinsinden veya yabancı para birimi cinsinden hesap özetine yansıtılır.

Yapılan harcamaların TL olarak hesap özetine yansıması daha faydalı olacaktır. Yabancı para cinsinden hesap özetine yansıması istendiği zaman hem döviz kuru dikkate alınacak hem de bankanın üzerine koyduğu komisyon miktarı da harcamalara yansıyacaktır. Bu yüzden hem döviz kuru hem de bankanın komisyon bedeli yansıdığında kayıp daha yüksek olacaktır. Kur farkı oluştuğu zaman, harcamalar yükseldikçe zarar da artacaktır.

Her bankanın birbirinden farklı faiz oranları, yani komisyon ücreti bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi için ilgili banka ile görüşerek tüm detayları öğrenmek faydalı olacaktır.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Yurt Dışında Banka Kartı Kullanımı

Yurt dışına giderken yanında nakit taşımak güvenli olamayacağı için banka kartı ile işlem yapmak mantıklı olacaktır. Visa ya da Mastercard programlarını destekleyen ATM'ler aracılığı ile vadeli ya da vadesiz hesaplardan yurt dışında işlem yapmak mümkündür. Ayrıca banka kartı kullanarak hesapta bulunan TL'leri o ülkenin para birimine bankamatik yoluyla çevirerek işlem yapılabilir. Burada dikkatli olunması gereken ise yurt dışında para çekme limitleri ve komisyon tutarlarıdır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et