Vadeli Mevduat Hesabından Vergi Kesilir mi?

Güncelleme: 01.06.2023
Yayımlama: 26.05.2022
Paylaş
İçindekiler

Evet, vadeli mevduat hesabından elde edilen faiz getirisinden vergi kesilir. Bu vergi kesintisi, stopaj olarak adlandırılır. 


En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat faizi sayfamızı ziyaret edin.


Stopaj Nedir?

Stopaj, elde edilen gelirden ya da kazançtan kesilen vergi anlamına gelir. Stopaj oranı, kazancı elde eden kişiye tutar ödenmeden önce kesilir. Vadeli mevduat hesaplarında da elde edilen faiz getirisi kişinin hesabına yatırılmadan önce stopaj bedeli kesilir ve vergisi ödenmiş kazanç hesaba aktarılır. Böylece, vadeli mevduat hesabından elde edilen gelir vergisinin takibi daha kolay hale gelir.

Vadeli Mevduat Hesabı Stopaj Oranları

Vadeli Türk Lirası mevduat hesabı stopaj oranları, TL mevduatları teşvik etmek ve TL’nin değerini korumak amacıyla Eylül 2020’de Resmî Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle düşürüldü.

İlk olarak üç ay için getirilen stopaj düzenlemesi, Aralık 2020, Mart 2021, Temmuz 2021 ve Aralık 2021’de üçer aylık sürelerle uzatıldı. Böylece, vadeli mevduat hesabı stopaj indirimi 2022 Haziran sonuna kadar uzatılmış oldu.

Tekrar uzatılmaması halinde Haziran 2022 sonuna kadar geçerli olan düzenleme ile vadeli mevduat hesabı stopaj oranları; 6 aya kadar olan hesaplarda yüzde 15’ten yüzde 5’e, 1 yıla kadar hesaplarda yüzde 12’den yüzde 3’e; 1 yıldan uzun olan hesaplarda ise yüzde 10’dan yüzde 0’a düşürüldü. 

Vadeli mevduat hesabından vadesine göre kesilen stopaj oranları şu şekilde:

Vade TL
Döviz
Altın (XAU)
6 aya kadar (6 ay dahil)
%5
%20
%15
6 ay – 1 yıl (1 yıl dahil)
%3
%20
%15
1 yıl üzeri
%0
%18
%15

Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Vadeli mevduat hesabı faiz oranları, bankadan bankaya değişir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenen asgari ve azami oranlar arasında olmak şartı ile bankalar, müşterilerine özel faiz kampanyaları uygulayabilir. Ayrıca; vadeli mevduat hesabına yatırılan ana para ve vade süresine göre de faiz oranları değişir; yatırılan ana para arttığında ya da vade süresi uzadığında faiz oranları artar. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Getirisi Hesaplama

Vadeli mevduat hesabı brüt faiz getirisi şu formül ile hesaplanır:

Anapara x faiz oranı x vade/36500

Örneğin; yıllık %20 faiz oranı ile 30 gün vadeli mevduat hesabına 10 bin TL ana para yatırılması halinde faiz getirisi; 10.000 x 20 x (30/36500) formülü ile hesaplanır ve 30 günlük brüt 164,384 TL elde edilir.

Vadeli mevduat hesabı net faiz getirisi, brüt getiriden stopaj oranının çıkarılması ile elde edilir.

Yukarıdaki örneğin vadesi 30 gün olduğu için stopajı %5’tir. Bu durumda net kazanç; 164,384 -(164,384 x %5) = 156,165 TL olur.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Müşterisi olunan bankanın mobil ve internet şubesi aracılığıyla vadeli mevduat hesabı açılabilir. Bankalar ve mobil uygulamalar arasında farklar olabilir; ancak mobil ve internet bankacılığı üzerinden vadeli mevduat hesabı açmak için genellikle aşağıdaki adımlar takip edilir:

  • Uygulamaya ya da internet bankacılığına giriş yapın.
  • Hesaplar bağlantısına tıklayın.
  • Yeni hesap aç bağlantısına tıklayın.
  • Vadeli ya da e-vadeli hesabı seçin.
  • Sözleşmeyi okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylayın.
  • Para birimini seçin.
  • Vade süresi ve faiz oranlarını görüntüleyin, onaylayın.

Ayrıca, şubeye giderek de vadeli mevduat hesabı açılabilir. Vadeli mevduat hesabı açmak için yalnızca kimlik belgesi istenir. Vadeli mevduat hesabı konusunda detaylı bilgi için vadeli hesap nedir yazımızı ziyaret edin. 

Kaynak:

30.09.2020 Tarihli 31260 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.