Popüler Birikim Araçları Nelerdir?

Güncelleme: 13.11.2023
Yayımlama: 14.07.2023
Paylaş
İçindekiler

Birikim yapmak isteyen kişilerin sık tercih ettiği yatırım araçları şöyle sıralanabilir;

 • altın
 • döviz
 • mevduat
 • kur korumalı mevduat
 • hisse
 • halka arz
 • emlak
 • araç
 • kripto
 • BES
 • yatırım fonu

Altın Yatırımı 

Altın, uzun vadede kazandıran yatırım araçlarından biridir. Türkiye'de en çok tercih edilen birikim araçları arasında ilk sırada yer alır. Bunun nedeni altının değer kaybının oldukça az olması ve uzun vadede kar etmeyi sağlamasıdır. Ayrıca takı olarak da kullanılabilmesi tercih edilme oranını arttırmaktadır.

Altın ve altın hesabı ile ilgili detaylı bilgi almak için altın hesabı nasıl açılır yazımızı inceleyin.

Döviz Yatırımı

Türkiye’deki büyük/küçük yatırımcının en çok tercih ettiği birikim araçlarından biri de dövizdir. Özellikle euro ve Amerikan dolarına yatırım yapılmaktadır. Döviz alım işlemleri genellikle kur düşük seviyedeyken yapılır. 

Mevduat Yatırımı

Elinde birikmiş bir para olan kişiler faiz oranı yüksek bankaların müşterisi olarak mevduat hesabı açtırabilir. Bu sayede faiz oranı ara paranın artmasını sağlayacaktır. Kur korumalı mevduat hesapları da son dönemde tercih edilen mevduat birikim araçlarındandır.

Mevduat yatırımı hakkında detaylı bilgi almak için mevduat yatırımı yapmak için doğru banka nasıl seçilir yazımızı inceleyin. Bankaların mevduat oranlarını karşılaştırmak için mevduat faizi sayfamızı ziyaret edin.

Editörün Notu:
Yatırım araçlarını tanımak, yapılan yatırımın karlılık oranını artıracağı gibi en az zararı almanızı sağlar.

Hisse Yatırımı

Hisse senedi yatırımları, borsadan para kazanmak isteyenlerin tercih ettiği bir yatırım aracıdır. Kısa zamanda ya da uzun vadeli olarak kazanç sağlayabilir. Fakat borsada hisse senedi satın almadan önce bir uzmandan yardım alınması ve iyi bir araştırma yapılması tavsiye edilir.

Borsa ve hisse yatırımı hakkında bilgi almak için borsa nedir, yeni başlayanlar için borsa rehberi yazımızı inceleyin.

Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkule yatırım yapmak var olan birikimin fiziksel olarak karşılığını görmeye yardımcı olur. Kişi alınan gayrimenkulü kullanabileceği gibi, kiralanmasını sağlayarak da ek gelir elde edebilir. Emlak piyasasındaki artışlar düzenli olarak takip edilmelidir.

Araç Yatırımı

Araç alarak yatırım yapmak isteyenler için en büyük avantaj araçların kolay alınıp satılabilir mallar olmasıdır. Araç fiyatlarının artması da yatırımcıya pozitif yansıyabilir.

Editörün Notu:

Araç yatırımı yapmak uzun vadede ve dönemsel olarak kısa vadede kar etmenizi sağlayabilir.

Kripto Yatırımı

Kripto, geleceğin para birimi olarak kabul edilir. Dünya genelinde yatırımcı sayısı 500 milyonu aşan kripto piyasasında yatırım yapmak için sürekli takip etmek, piyasaları iyi öğrenmek önemlidir.

BES Yatırımı

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), birikim ve tasarruf yapmak amacıyla oluşturulmuş yatırım sistemlerindendir. BES, çalışma hayatı boyunca maaştan istenilen bir tutarın kesilmesi ve birikmesiyle oluşur. Bu birikim emeklilik döneminde düzenli ek gelir olarak kullanılır.

Küçük Yatırımcı Hangi Yatırım Aracına Yatırım Yapmalı?

Küçük yatırımcılar, düşük risk ve yüksek getiri sağlayan yatırım araçlarını tercih edebilir. Hisse ya da diğer borsa piyasalarına yatırım yapmak yerine; tasarruf hesapları, mevduat birikimi ya da gayrimenkul gibi yatırım araçları tercih edilebilir.

Yatırım için Ne Alınmalı?

Yatırım yapılacak birikim araçları; bütçe, beklenti ve zaman gibi olgulara göre değişir. Yatırım yapacak kişinin uzun vadede birikim yapmak gibi bir amacı var ise gayrimenkul, araç, BES, altın gibi yatırım araçları tercih edilebilir. 

Birikim hesabı hakkında bilgi almak için birikim hesabı nasıl açılır yazımızı inceleyin.

Uygun Yatırım Aracı Nasıl Belirlenir?

Birikim yapmadan önce ilk yapılması gereken yatırımın ne için kullanılacağının tespit edilmesidir. Kariyer, evlilik, çocukların geleceği, emeklilik gibi birçok konuda birikim yapılabilir. Yatırım yapma sebebi yatırım aracının da daha kolay belirlenmesine yardımcı olacaktır. 

Kısa, orta ve uzun vadeli seçenekleri bulunan yatırım araçlarından seçilecek olanın; ücret, komisyon, nasıl bir yatırım aracı olduğunu anlamak oldukça önemlidir. Kısaca uygun yatırım aracı araştırılırken şunlara dikkat edilmelidir;

 • birikimin ne amaçla yapılacağı
 • hangi vadede gelir elde edilmek istendiği
 • ücret ve komisyon
 • yatırım aracını tanımak
Mevduat Hesaplama Araçları

Mevduat Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.