Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Güncelleme: 30.12.2020 Yayımlama: 18.04.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kredi kullanmak geçmiş dönemlere göre daha kolay olsa da bankalar her talebe olumlu yanıt veremiyor. Sigorta süresi ve durumu bankaların karar alırken dikkat ettikleri en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Ne Kadar Süre Sigortalı Olunması İsteniyor?

Öncelikle şunu belirtelim; her bankada istenen sigorta süresi farklılıklar gösterebilir. Kimi bankada 3 aylık sigorta yeterli görülürken kimi banka için bu süre yetersiz olarak kabul edilir. Genel anlamda 6 aylık dönem ideal süre olarak görülür.

Bankalar, kredi işlemlerinde kredi notu ve belgelenebilir gelir durumunu mutlaka kontrol eder. Belgelenebilir gelir, kişinin sigorta durumu ve bu gelirin düzenli olup olmadığı ile yakın bağlantılıdır. Tüketicinin SGK kayıtları incelenir ve gerçek gelir durumu tespit edilmeye çalışılır.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.466 TL
Faiz Oranı %1,53
Aylık Taksit 1.872 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi hesaplaması yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

SGK Kayıtları Önemli mi?

Krediye başvuran çalışanın sigorta kaydının son işyerinde kesintisiz olarak en az 3 ay boyunca düzenli yatırılması istenir. Eğer kişinin kredi notu ve geliri de yeterli ise sigorta süresindeki bu olumsuzluk banka açısından göz ardı edilebilir.

Ayrıca sigorta primlerinin gerçek maaş değerleri üzerinden gösterilmesi ve yatırılması işlemleri kredinin onaylanma ihtimalini yükseltecektir. Ülkemizde maalesef bazı işverenler gerçek maaşlar üzerinden değil asgari ücret üzerinden bu primleri beyan ettikleri için, tüketici daha yüksek maaş alsa bile bankalar SGK kayıtlarını veri olarak alıyor. Bu durumda kişinin istediğinden daha düşük miktarda kredi kullanmasına neden olur.

Kredi almak için gereken şartlar nedir öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyin.

BAĞ-KUR Kaydı Olanların Kredi Kullanırken Sigortası Süresi Ne kadar Olmalı?

Vergi levhalı olarak çalışan bir kişinin kredi başvurusu yapması durumunda, bankalar genel olarak vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesini ister. Burada da genellikle 1-3 yıl arasında bir kayıt süresi olması beklenir.

Emekli Olanlar İçin Sigortası Süresi Ne kadar Olmalı?

Emekli aylık geliri bankalar tarafından süre kısıtlaması olmadan kabul edilir. Burada önemli olan nokta emeklinin yaş ve gelir durumudur. Çoğu banka 65 yaş sınırını kabul etmiş ise de bazı bankalar bu sınırı müşteri özelinde 70-75 yaşa kadar çıkartabilmektedir.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranlarına konut kredisi hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta Süresi Tek Başına Yeterli mi?

Sonuç olarak bankalar kredi konusunda son kararı alırken yalnızca tüketicinin sigorta durumunu kontrol etmezler. Sigorta süreniz yeterli değil ise talebiniz onaylanmayabilir ama sigorta sürenizin yeterli olması talebinizin kesin onaylanacağı anlamını da taşımaz.

Krediyi bir masa olarak kabul edelim. Masayı oluşturan dört ayaktan biri mutlaka sigorta süresidir ama unutulmaması gerekir ki diğer 3 ayak olmadan (kredi notu, gelir durumu, geçmiş dönem bankalar ile olan aktif çalışma durumu) masa yani kredi de olmayacaktır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et