Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Güncelleme: 10.11.2023
Yayımlama: 18.04.2019
Paylaş
İçindekiler

Kredi kullanmak geçmiş dönemlere göre daha kolay olsa da bankalar her talebe olumlu yanıt veremiyor. Sigorta süresi ve durumu bankaların karar alırken dikkat ettikleri en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Ne Kadar Süre Sigortalı Olunması İsteniyor?

Öncelikle şunu belirtelim; her bankada istenen sigorta süresi farklılıklar gösterebilir. Kimi bankada 3 aylık sigorta yeterli görülürken kimi banka için bu süre yetersiz olarak kabul edilir. Genel anlamda 6 aylık dönem ideal süre olarak görülür.

Bankalar, kredi işlemlerinde kredi notu ve belgelenebilir gelir durumunu mutlaka kontrol eder. Belgelenebilir gelir, kişinin sigorta durumu ve bu gelirin düzenli olup olmadığı ile yakın bağlantılıdır. Tüketicinin SGK kayıtları incelenir ve gerçek gelir durumu tespit edilmeye çalışılır.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi hesaplaması yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

SGK Kayıtları Önemli mi?

Krediye başvuran çalışanın sigorta kaydının son işyerinde kesintisiz olarak en az 3 ay boyunca düzenli yatırılması istenir. Eğer kişinin kredi notu ve geliri de yeterli ise sigorta süresindeki bu olumsuzluk banka açısından göz ardı edilebilir.

Ayrıca sigorta primlerinin gerçek maaş değerleri üzerinden gösterilmesi ve yatırılması işlemleri kredinin onaylanma ihtimalini yükseltecektir. Ülkemizde maalesef bazı işverenler gerçek maaşlar üzerinden değil asgari ücret üzerinden bu primleri beyan ettikleri için, tüketici daha yüksek maaş alsa bile bankalar SGK kayıtlarını veri olarak alıyor. Bu durumda kişinin istediğinden daha düşük miktarda kredi kullanmasına neden olur.

BAĞ-KUR Kaydı Olanların Kredi Kullanırken Sigortası Süresi Ne kadar Olmalı?

Vergi levhalı olarak çalışan bir kişinin kredi başvurusu yapması durumunda, bankalar genel olarak vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesini ister. Burada da genellikle 1-3 yıl arasında bir kayıt süresi olması beklenir.

Emekli Olanlar İçin Sigortası Süresi Ne kadar Olmalı?

Emekli aylık geliri bankalar tarafından süre kısıtlaması olmadan kabul edilir. Burada önemli olan nokta emeklinin yaş ve gelir durumudur. Çoğu banka 65 yaş sınırını kabul etmiş ise de bazı bankalar bu sınırı müşteri özelinde 70-75 yaşa kadar çıkartabilmektedir.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranlarına konut kredisi hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta Süresi Tek Başına Yeterli mi?

Sonuç olarak bankalar kredi konusunda son kararı alırken yalnızca tüketicinin sigorta durumunu kontrol etmezler. Sigorta süreniz yeterli değil ise talebiniz onaylanmayabilir ama sigorta sürenizin yeterli olması talebinizin kesin onaylanacağı anlamını da taşımaz.

Krediyi bir masa olarak kabul edelim. Masayı oluşturan dört ayaktan biri mutlaka sigorta süresidir ama unutulmaması gerekir ki diğer 3 ayak olmadan (kredi notu, gelir durumu, geçmiş dönem bankalar ile olan aktif çalışma durumu) masa yani kredi de olmayacaktır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.