İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilebilir?

Yayımlama: 30.09.2015 Güncelleme: 09.09.2020

Bu konuda öncelikle bilinmesi gereken çekilebilecek azami kredi tutarının, kişinin geliri, kredi geçmişi ve bankaların uygulamalarına bağlı olarak değişiklik göstereceğidir. Dolayısıyla, herkes için doğru olacak net bir tutar söylemek zordur.

Bugün Türkiye'deki çoğu banka nakit ihtiyaç kredileri için üst sınırı 100 bin TL seviyesinde belirlemiş durumda. Birkaç istisna banka ise kişinin geliri yeterliyse üst sınırı 125 bin TL'ye kadar arttırabiliyor. 

Gelire ve kredi notuna göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracımız üzerinden anında öğrenin.

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet 13.041 TL
Faiz Oranı %1,24
Aylık Taksit 361 TL
Toplam Maliyet 13.197 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 365 TL
Toplam Maliyet 13.250 TL
Kâr Payı %1,32
Aylık Taksit 367 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele


İhtiyaç Kredisi Üst Limiti Nasıl Belirlenir?

Bankalarda tüm kredi ödemelerinin aylık gelirin %50’sini (yani yarısını) geçmemesi şartı bulunur. 

Daha net anlaşılması için örnek vermek gerekirse, aylık geliri 3.000 TL olan bir kişinin gelirinin %50'si, (3.000 TL/2) 1.500 TL yapmaktadır. Yani yürürlükte olan genel uygulamaya göre bu kişiye verilecek kredi tutarı, kredi ödemelerinin aylık 1.500 TL'yi geçemeyeceği şekilde olmalıdır. Mevcut faizler ve azami vade olan 36 ay dikkate alınırsa bankalar bu kişiye en fazla 40.000 TL kredi vereceklerdir. 

Bireysel İhtiyaç Kredisi Maaşın Kaç Katı Kullanılabilir?

Çekilebilecek ihtiyaç kredisi tutarı banka kampanyalarına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak maaşın 10-12 katı arası olarak belirlenir. 

İhtiyaç Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi, kanunen 18 yaşını doldurmuş gerçek kişilerin en fazla 36 ay vade ile kullanabildikleri kredi türüdür. 

Tüm kredilerde olduğu gibi bu üründe de kredi notunun yeterli olması ve yakın zamanda bankalarda herhangi bir takip durumu yaşanmamış olması gerekir. Kredi notunun kredi kullanmak için yeterli olup olmadığına ise bankaların kredi tahsis birimleri karar verir.

Öte yandan, kredi kullanmak için kanunen aranan şart 18 yaşını doldurmak olsa dahi bankaların çoğunluğunda en alt kredi kullanma yaşı 20 olarak kabul edilir. Bankaların çoğunluğunda 20 yaş sınırının olmasının nedenleri arasında, SGK geçmişinin yeterli seviyeye gelmemesi, kredi geçmişinin yeteri kadar oluşmaması gibi nedenler yatmaktadır.

İhtiyaç kredisi almak için gerekli şartları daha detaylı incelemek için kredi almak için gereken şartlar sayfamızı ziyaret edin. 

İhtiyaç Kredisinde Aylık Gelir Nasıl Belirlenir?

Ne kadar kredi kullanılabileceği aylık ne kadar gelir beyan edilebildiğine göre değişiklikler gösterir. Bankaların beyan edilen geliri kabul edebilmeleri için gelirin belgeli ve sürekli olması gerekir. Eğer gelir aylık değil de yıllık, 3 aylık, 6 aylık dönemlerde düzenli olarak geliyorsa, bankalar bu geliri aylık olarak hesaplayıp kabul eder.

Konut kredilerinde hane halkı geliri dikkate alınırken ihtiyaç kredilerinde sadece kişinin kendi geliri kabul edilir. Ancak, aile bireylerinin kefil olması durumunda alınabilecek kredi miktarı da yükselebilir.

Asgari ücretle ne kadar kredi çekilebilir öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

İhtiyaç Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et