Bana Kredi Çıkar mı?

Güncelleme: 21.11.2023
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Bir kişiye kredi çıkıp çıkmaması birçok faktöre bağlıdır:

 • Yaş sınırı
 • Aylık gelir
 • SGK Kaydı
 • Kredi notu
 • İkamet belgesi veya fatura
 • Eş izni (eş muvafakatnamesi)
 • Kredi çekerken gereken belgeler hakkında detaylı bilgi almak için kredi için gerekli belgeler sayfamızı ziyaret edin.


  En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

  Kredi Çekerken Yaş Sınırı

  Yasal olarak bankalardan kredi kullanma yaşı 18’dir. Ancak, bankaların çoğunluğunda genel uygulama olarak en alt kredi kullanma yaşı askerlik ve risk durumunu azaltmak için 20 olarak belirlenmiştir.

  Kredi Çekme Üst Yaş Sınırı Kaçtır?

  Kredi çekme üst yaş sınırı bankalarda daha çok çalışmış oldukları sigorta şirketinin hayat sigortası yapma üst yaş sınırına göre belirlenir. Bunun nedeni, bankalar genel olarak 60 yaş ve üzerindeki müşterileri için hayat sigortasını zorunlu tutar. Bu da genel olarak 65 ile 70 yaş aralığında bir kredi kullanma üst sınır ortaya çıkarmaktadır. Kredi çekerken yaş sınırı hakkında detaylı bilgiyi kredi yaş sınırı kaçtır sayfamızı ziyaret edin. 

  Kredi Çekerken Aylık Gelir Kaç Olmalı?

  • Bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte bordrolu olarak çalışanların son iş yerinde en az 3 ile 6 ay arasında sigortalı olarak çalışması gerekir.
  • İş yeri sahiplerinin vergi levhalarında kâr gözükmesi istenir. 
  • Bankaya yasal olarak beyan edilen aylık gelirin en fazla %50’si, aylık kredi ödemesi üst limiti olarak kabul edilir. Örneğin, bankaya beyan edilen aylık gelir 3.000 TL ise en fazla 1.500 TL aylık toplam kredi taksit ödemesi yapılabilir.(İstisna birkaç bankada bu oran %70 olarak belirlenmiştir.)
  • Sadece konut kredilerinde (aynı hanede ikamet etmek şartı ile) diğer hane halkı bireylerinin gelirleri kredi başvurusunda kabul edilir.

  Kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak gerekliliği hakkında detaylı bilgiyi kredi kullanmak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor ilgili yazımızdan edinin. Gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden çekebileceğiniz kredi tutarını öğrenmek için ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

  Sigorta (SGK) Kaydının Mevcut Olması

  Bankalarda kredi işlemi yapabilmeniz için birkaç istisna durum hariç SGK kaydınızın olması gereklidir. Bankaların SGK kaydı istemesinin nedeni, düzenli ve güvenilir bir gelire sahip olup olmadığınızı görmek istemeleridir. Öte yandan, sahip olduğunuz ancak resmi olarak kanıtlayamadığınız gelirler bankalar tarafından günümüzde kabul edilmiyor. 

  Sigorta (SGK) kaydım yok ama belgelediğim gelirim var, kredi kullanabilir miyim?

  SGK kaydı olmayan kişinin resmi olarak elde edebileceği neredeyse tek gelir türü, kira geliridir. Sadece kira gelirine istinaden kredi verilmesi, çok istisnai bir durum olsa da bazı bankaların yaptığı bir işlemdir. Bu durumda kredi talep eden kişinin bankalar ile çalışması düzgün ve kira gelirleri de yüksek ise bazı bankalar kredi işleminde değerlendirme yapabilir. Ayrıca kira geliriniz varsa ödeyeceğiniz vergiyi hesaplamak için kira vergisi hesaplama  aracımızı kullanın. 

  En az ne kadar süre sigortalı (SGK'lı) olarak çalışmam gerekli?

  Sigortalı olarak çalışma süresi bankalar özelinde değişmekle birlikte son iş yerinde en azından 3 ay, toplamda ise 12 ay olması genel olarak bankalar tarafından isteniyor. Ayrıca bazı bankalar son iş yerinde 6 ay dahi isteyebiliyor. Öte yandan kişinin kredi notu ve çalıştığı kurum bu sürelerin kısalmasını da sağlayabiliyor.

  Maaşım asgari ücret üzerinden gösteriliyor, bankalar gerçek maaşımı kabul eder mi?

  Ülkemizdeki genel sorunlardan biri de yeterince kurumsal yapıya sahip olmayan firmaların, verdikleri maaşları resmi olarak asgari ücret üzerinden gösteriyor olmalarıdır. Bankalar kredi hesaplamasını gelir üzerinden yaptığı için düşük gösterilen maaşlar yüzünden alınabilecek kredi tutarları da düşmektedir. 

  Geçtiğimiz yıllarda bankalar, iş yerinden resmi olarak alınan maaş yazılarını gelir kabul etmekteydi. Ancak, çeşitli problem ve suistimallerden dolayı bankaların neredeyse tamamı artık maaş yazısını gelir olarak kabul etmiyor. Yani, maaşınız SGK’da asgari ücret üzerinden yatırılıyor ve belgeli olarak ek geliriniz de yoksa bankalar, değerlendirme asgari ücret üzerinden yapacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi için asgari ücretle ne kadar kredi çekebilirim yazımızı inceleyin. 

  En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

  *Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.

  Bankalar ile Çalışmanın, Kredi Notunun Düzgün Olması

  Kredi kullanmak isteyen bir kişinin bankalar ile çalışmasının düzgün olması gereklidir. Düzgün olup olmadığını anlamak için geçmiş banka çalışmalarının ortak bir havuzda toplanarak analizi edilmesi sonucu ortaya çıkan “kredi notu” bankalar tarafından temel olarak baz alınmaktadır. Kredi notunun son dönemlerde bireysel müşterilere yönelik olarak Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından paylaşılmasından sonra, önemi daha fazla anlaşılan ve merak edilen bir konu oldu. 

  Kredimi ödemediğim için yasal takibe düştüm, bankalar kredi verir mi?

  Kredi notunun değerlendirmesi her banka tarafından farklı olarak yapıldığı için bu soruya net bir cevap vermek yanlış olacaktır. Ama bankaların geneli baz alındığında, yasal takibe düşmüş ve daha sonra bankalar ile aktif olarak çalışması olmayan (kredi, kredi kartı, hesap işlemleri vb.) bir kişinin kredi kullanması, geliri yüksek olmadığı sürece çok zordur. Bundan dolayı bankalarda yasal takibe düşmüş bir kişi bankalar ile tekrar çalışmaya başlayarak kredi notunu yükseltmesi gerekir.

  Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar

  N Kolay Kredi (Aktif Bank)
  Evrak talep edilmiyor
  Kefil istenmiyor

  N Kolay İhtiyaç Kredisi »

  CEPTETEB
  Evrak talep edilmiyor
  Kefil istenmiyor

  Cepteteb İhtiyaç Kredisi

  Enpara.com
  Evrak talep edilmiyor
  Kefil istenmiyor

  Enpara İhtiyaç Kredisi

  ING Bank E-Kredi
  Değerlendirme sonucu istenebiliyorKefil istenmiyor

  ING İhtiyaç Kredisi

  Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan müşterilerimize kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek. Bu konuda daha detaylı bilgi için kolay kredi  sayfamızı ziyaret edin. 

  Kredi notuna göre kredi çıkma ihtimali nasıl değerlendirilir?

  Kredi Notu Aralığı
  Kredi  Risk Grubu
  Kredi Kullanma İhtimali
  1-699
  Yüksek Riskli
  Çok Düşük
  700-1099
  Orta Riskli
  Düşük
  1100-1499
  Düşük Riskli
  Gelire Bağlı
  1500-1699
  İyi
  Yüksek
  1700-1900
  Çok İyi
  Çok Yüksek

  Tabloda belirtmiş olduğumuz "kredi kullanma ihtimali" kısmı tamamen bankaların değerlendirmesinin bir genellemesidir. Bunun için kişinin geliri, kredi notu, çalıştığı kurum ve süreye göre bu değerlendirme bankalarda değişebilir.

  Bankalar ile hiç çalışmam olmadı, bana kredi çıkar mı?

  Sanılanın aksine bankalar ile çalışması olmayan bir kişinin kredi kullanması daha zordur. Nedeni, kişinin finansal ürünleri kullandıkça düzenli olarak ödeme yapıp yapamayacağının anlaşıldığı bir verinin oluşmasıdır. Tabii bu veri tek başına yeterli olmasa da en azından bankalara bir fikir vermekte ve buna göre değerlendirme yapılmakta.

  Bankaları temel olarak kurumsal bir esnaf olarak düşünürseniz, değerlendirme ölçütlerini daha iyi anlayabilirsiniz. Yani, nasıl daha önce hiç alışverişiniz yapmadığınız bir esnaf size borç/veresiye vermekte tereddüt yaşarsa bankalarda da yaklaşık olarak aynı durum geçerlidir. Eğer bankalar ile bir çalışmanız yoksa ve ileride kredi kullanmak gibi bir niyetiniz varsa ufak limitli dahi olsa kredi kartı alıp kullanmanız, ileride olabilecek kredi işlemlerinde size kolaylık sağlayacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, kredi notum yok, ne yapmam lazım yazımızı inceleyin.

  Bankalar ile çalışmam düzgün değil, ipotek vermem durumunda bankalar kredi verir mi?

  Eğer bankalar ile çalışması düzgün değil sözü ile kastedilen yasal bir takip durumuysa ipotek verilse dahi bankalar ile çalışma düzeltilmediği sürece kredi kullanılması çok zordur. Kastedilen kredi ödemelerinde yaşanan gecikmeler ise kredi için bir teminat gösterilmesi, kredinin ödenmeme riskini azaltacağından dolayı kredi onaylanma ihtimalini arttıran bir faktör olacaktır.

  İkamet belgesi veya fatura

  Kredi kullanmak isteyen bireylerden bankalar ikamet belgesi talep eder. İkamet belgesi alamayan kişiler için istenen belgeler arasında fatura yer alır. Herhangi bir ikameti bulunmayan kişilerin veya ikamet konusunda sıkıntı yaşayan kişilere kredi kullanımı konusunda bankalar ret cevabı verebilir.

  Eş İzni

  Kredi kullanırken verilen ipoteklerde eş rızası oldukça önemlidir. Eş rızası olmayan ipotek gösterimlerinde kredi onayı verilmez. Eş izni hakkında detaylı bilgiyi eş muvafakatnamesi - eş kredi izni sayfamızdan edinin.

  “Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

  Yazar Hakkında

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Yazara Soru Sor
  Hesapkurdu Yorumlar

  Yorumlar (0)

  Çıkış
  Gönder
  Hesapkurdu logo

  Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
  Tüm Hakları Saklıdır.
  Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
  Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
  Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
  Kadıköy/İSTANBUL
  MERSİS Numarası: 0577050290800014
  0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

  Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

  FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

  Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.