Kredi Çıkması İçin Ne Yapmam Lazım?

Yayımlama: 15.05.2017 Güncelleme: 30.12.2020

Kredi Çıkması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi çıkması, her bankanın kredi politikası doğrultusunda kendi tahsis birimleri tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanıyor. Bunun için bankaların değerlendirmesi değişkenlik göstermekle birlikte, temel olarak 3 faktör kredinin çıkıp çıkmayacağını belirliyor. Bunlar:

  1. Bankalar ile çalışma düzeniniz - kredi notunuz,
  2. İstenen kredi tutarına göre gelirinizin yeterli olması,
  3. İş yerinizin kurumsallığı ve çalışma süreniz.

Kredim Çıkmıyor, Ne Yapmam Lazım?

Kredinizin çıkması için öncelikle belirtmiş olduğumuz 3 faktörü kendi durumunuza göre değerlendirmeniz gerekli. Bu değerlendirmeleri şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. Kredi notunuz yoksa bankalar ile düzenli çalışma başlatarak oluşturun. Bankalar ile düzenli çalışmanın en etkili yol ise kredi kartı kullanımıdır. Bu konuda detaylı bilgiye ise kredi notum yok ne yapmam lazım yazımızdan ulaşabilirsiniz.
  2. Kredi notunuz düşükse ödemelerinizi düzenleyin. Hatta ödemelerinizi kesinlikle bir gün dahi geciktirmeyin. Bu konuda detaylı bilgi için ise kredi notu yükseltme yazımızı inceleyin.
  3. İstediğiniz kredinin aylık taksitlerinin en azından iki katı oranında aylık belgelendirebildiğiniz geliriniz olmalı. Ayrıca mevcut kredi ödemeleriniz de bu hesaplamaya dâhil edilir. Örneğin, yeni kredi için aylık 1.500 TL kredi taksitiniz hesaplanıyorsa ve mevcutta 1.000 TL kredi taksiti ödemeniz varsa, başvurunuzun onaylanması için 5.000 TL kayıtlandırabilir gelirinizin olması gerekli. Bu hesaplamayı güncel faiz oranları üzerinde ne kadar kredi çekebilirim sayfamızdan yapabilirsiniz.
  4. Yoruma açık olmakla birlikte, en azında son iş yerinde 3 aydır aktif olarak SGK’lı çalışmanız bankalar tarafından istenir. Bu durum çalışılan iş yerinin kurumsallığına göre de değişebilir.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

10.000 TL 36 Ay Vade

Toplam Maliyet 13.699 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 379 TL
Toplam Maliyet 13.726 TL
Faiz Oranı %1,50
Aylık Taksit 380 TL
Toplam Maliyet 14.541 TL
Faiz Oranı %1,80
Aylık Taksit 402 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Notu Nasıl Oluşuyor?

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni
%35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borç Durumu
%35
Yeni Alınan Kredi
%11
Kredi Kullanma Yoğunluğu
%10
Diğer Faktörler
%9

Kredi notu tabloda belirtmiş olduğumuz bileşenlerden oluşur. Burada en önemli ölçüt ödeme düzenidir. Çünkü ödemelerin düzenli yapılması mevcut borç durumunu da doğrudan etkilediği için aslında kredi ve kredi kartlarının düzenli ödenmesinin kredi notuna etkisi dolaylı yoldan %70’dir.


20 bankanın güncel konut kredisi tekliflerine konut kredisi karşılaştırma, ihtiyaç kredisi tekliflerine ihtiyaç kredisi karşılaştırma, taşıt kredisi tekliflerine ise taşıt kredisi karşılaştırma sayfamızdan ulaşın. 


Bir Bankanın Reddettiği Krediyi Başka Banka Onaylar mı?

Çok temel faktörlerde hariç, örneğin kredi notunun yüksek riskli seviyede olması, aktif SGK kaydının olmaması veya kayıt gelirin çok düşük olması gibi, kredi kullandırılması tamamen bankanın inisiyatifinde bir değerlendirmedir. Bunun için bir bankanın onaylamadığı bir krediyi başka banka onaylayabilir. Kredi değerlendirmesinde bir bankaya bağlı kalmamakta bundan dolayı önemlidir.

Gayrimenkul ve Taşıtlara Sahip Olunması Kredi Değerlendirmesini Etkiler mi?

Adınıza kayıtlı gayrimenkul ve araçlar, kredinizin onaylanmasına kolaylaştırır. Çünkü kredi değerlendirmesi yapan tahsis birimleri bu tarz maddi değer taşıyan varlıklarınızı kredinin ödenmemesine yönelik olarak ek teminat olarak görür. Bunun yanında kredi kullanma riskinizin fazla olması veya kredi tutarınızın yüksek olması durumlarında, bu tarz teminatlarınızın ipotek olarak verilmesi de istenebilir.

Kefilde Aranan Şartlar Kredi Kullanacak Kişideki ile Aynı mı?

Kefil, kredi ödenmemesi durumunda krediyi borçlu adına ödemeyi kabul eden kişi olduğu için bankalar kredi kullanacak kişidekine benzer şartları, kefilde de arar. Bunun başlıca nedeni kredi işleminiz için kefil isteniyorsa, ya geliriniz tam olarak istediğiniz krediye yetmiyor ya da kredi notunuz belirli bir risk taşıyordur. Burada belki de tek istisna kefil olacak kişide yüksek gelir yerine, düzenli gelirin daha çok istenmesidir. Bundan dolayı ağırlık, memur ve emekli kefil istenir. Ayrıca bu konuda kapsamlı bilgi almak istiyorsanız krediye kefil olmak yazımızı inceleyin.

Sonuç Olarak Kredinin Çıkması İçin Yapılması Gerekenler

Adım
Yapılması Gereken
1Kredinin Neden Çıkmadığını Öğren
2Alternatif Bankaları Kontrol Et
3Kredi Çıkmıyorsa Bankalar ile Düzenli Çalışma Başlat
4Kredi Notu Yükselene Kadar Kredisi Başvurusu Yapma
5Bankalar Kredi Kartı Vermiyorsa Bloke Teminatlı Kredi Kartı Kullan

Bloke teminatlı kredi kartı hakkında detaylı bilgi almak için teminatlı kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

İhtiyaç Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et