Kredi Çıkması İçin Ne Yapmam Lazım?

Güncelleme: 08.04.2021 Yayımlama: 15.05.2017 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kredi Çıkması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi çıkması, her bankanın kredi politikası doğrultusunda kendi tahsis birimleri tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanıyor. Bunun için bankaların değerlendirmesi değişkenlik göstermekle birlikte, temel olarak 3 faktör kredinin çıkıp çıkmayacağını belirliyor. Bunlar:

  1. Bankalar ile çalışma düzeniniz - kredi notunuz,
  2. İstenen kredi tutarına göre gelirinizin yeterli olması,
  3. İş yerinizin kurumsallığı ve çalışma süreniz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Kredim Çıkmıyor, Ne Yapmam Lazım?

Kredinizin çıkması için öncelikle belirtmiş olduğumuz 3 faktörü kendi durumunuza göre değerlendirmeniz gerekli. Bu değerlendirmeleri şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. Kredi notunuz yoksa bankalar ile düzenli çalışma başlatarak oluşturun. Bankalar ile düzenli çalışmanın en etkili yol ise kredi kartı kullanımıdır. Bu konuda detaylı bilgiye ise kredi notum yok ne yapmam lazım yazımızdan ulaşabilirsiniz.
  2. Kredi notunuz düşükse ödemelerinizi düzenleyin. Hatta ödemelerinizi kesinlikle bir gün dahi geciktirmeyin. Bu konuda detaylı bilgi için ise kredi notu yükseltme yazımızı inceleyin.
  3. İstediğiniz kredinin aylık taksitlerinin en azından iki katı oranında aylık belgelendirebildiğiniz geliriniz olmalı. Ayrıca mevcut kredi ödemeleriniz de bu hesaplamaya dâhil edilir. Örneğin, yeni kredi için aylık 1.500 TL kredi taksitiniz hesaplanıyorsa ve mevcutta 1.000 TL kredi taksiti ödemeniz varsa, başvurunuzun onaylanması için 5.000 TL kayıtlandırabilir gelirinizin olması gerekli. Bu hesaplamayı güncel faiz oranları üzerinde ne kadar kredi çekebilirim sayfamızdan yapabilirsiniz.
  4. Yoruma açık olmakla birlikte, en azında son iş yerinde 3 aydır aktif olarak SGK’lı çalışmanız bankalar tarafından istenir. Bu durum çalışılan iş yerinin kurumsallığına göre de değişebilir.

Kredi Notu Nasıl Oluşuyor?

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni
%35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borç Durumu
%35
Yeni Alınan Kredi
%11
Kredi Kullanma Yoğunluğu
%10
Diğer Faktörler
%9

Kredi notu tabloda belirtmiş olduğumuz bileşenlerden oluşur. Burada en önemli ölçüt ödeme düzenidir. Çünkü ödemelerin düzenli yapılması mevcut borç durumunu da doğrudan etkilediği için aslında kredi ve kredi kartlarının düzenli ödenmesinin kredi notuna etkisi dolaylı yoldan %70’dir.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Bir Bankanın Reddettiği Krediyi Başka Banka Onaylar mı?

Çok temel faktörlerde hariç, örneğin kredi notunun yüksek riskli seviyede olması, aktif SGK kaydının olmaması veya kayıt gelirin çok düşük olması gibi, kredi kullandırılması tamamen bankanın inisiyatifinde bir değerlendirmedir. Bunun için bir bankanın onaylamadığı bir krediyi başka banka onaylayabilir. Kredi değerlendirmesinde bir bankaya bağlı kalmamakta bundan dolayı önemlidir.

Gayrimenkul ve Taşıtlara Sahip Olunması Kredi Değerlendirmesini Etkiler mi?

Adınıza kayıtlı gayrimenkul ve araçlar, kredinizin onaylanmasına kolaylaştırır. Çünkü kredi değerlendirmesi yapan tahsis birimleri bu tarz maddi değer taşıyan varlıklarınızı kredinin ödenmemesine yönelik olarak ek teminat olarak görür. Bunun yanında kredi kullanma riskinizin fazla olması veya kredi tutarınızın yüksek olması durumlarında, bu tarz teminatlarınızın ipotek olarak verilmesi de istenebilir.

Kefilde Aranan Şartlar Kredi Kullanacak Kişideki ile Aynı mı?

Kefil, kredi ödenmemesi durumunda krediyi borçlu adına ödemeyi kabul eden kişi olduğu için bankalar kredi kullanacak kişidekine benzer şartları, kefilde de arar. Bunun başlıca nedeni kredi işleminiz için kefil isteniyorsa, ya geliriniz tam olarak istediğiniz krediye yetmiyor ya da kredi notunuz belirli bir risk taşıyordur. Burada belki de tek istisna kefil olacak kişide yüksek gelir yerine, düzenli gelirin daha çok istenmesidir. Bundan dolayı ağırlık, memur ve emekli kefil istenir. Ayrıca bu konuda kapsamlı bilgi almak istiyorsanız krediye kefil olmak yazımızı inceleyin.

Sonuç Olarak Kredinin Çıkması İçin Yapılması Gerekenler

Adım
Yapılması Gereken
1 Kredinin Neden Çıkmadığını Öğren
2 Alternatif Bankaları Kontrol Et
3 Kredi Çıkmıyorsa Bankalar ile Düzenli Çalışma Başlat
4 Kredi Notu Yükselene Kadar Kredisi Başvurusu Yapma
5 Bankalar Kredi Kartı Vermiyorsa Bloke Teminatlı Kredi Kartı Kullan

Bloke teminatlı kredi kartı hakkında detaylı bilgi almak için teminatlı kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et