Acil Sağlık Masrafları İçin Kredi

Güncelleme: 23.05.2017
Acil Sağlık Masrafları İçin Kredi

Bankalarda Sağlık Giderleri İçin Özel Bir Kredi Var mı?

Birkaç istisna bankanın sağlık kredisi adı altında sundukları krediler dâhil, özel olarak sağlık giderlerini karşılamak adına tasarlanmış bir kredi ürünü bankalarda bulunmuyor. Sağlık kredisi adı altında sunulan birkaç kredi ürünü ise ihtiyaç kredisi altında değerlendirildiği için normal olarak bankadan ihtiyaç kredisi kullanmaktan da farklı olmuyor.

En Fazla Kaç Ay Vade ile Kredi Kullandırılıyor ve Faiz Oranı Nasıl Belirleniyor?

Yasal düzenlemeler gereğince ihtiyaç kredisi en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor. İpotek olarak taşıt veya gayrimenkul vermek de bu vadeyi uzatmıyor. Faiz oranı ise haftalık hatta günlük olarak bankaların uygulamalarına göre değişiyor. Bu sebeple kredinin kullanılacağı tarihteki faiz oranı baz alınarak bir hesaplama yapmak daha doğru bir sonuç için önemli oluyor. Ayrıca 20 bankanın güncel faiz oranları her zaman ihtiyaç kredisi faiz oranları sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz. 

Sağlık Giderleri İçin Çekilebilecek En Yüksek Kredi Tutarı Ne Kadar?

Kredinin çıkıp çıkmaması temelde kredi notuna bağlı olmakla birlikte, ne kadar kredi kullanılacağı kredi başvurusunda bulunan kişinin aylık olarak kayıtlandırabildiği geliri ile alakalı bir durumdur. Bankalar genel olarak kişinin ne kadar kredi çekebileceği hesaplamasını, aylık gelirin yarısının aylık kredi taksitlerini karşılayabilmesi şeklinde yapar. Örneğin, kişinin aylık geliri 3.000 TL ise aylık kredi taksitlerinin toplamı 1.500 TL’yi geçemez şeklinde bir hesaplama yapılır. Öte yandan bu hesaplamayı güncel faiz oranları ile Ne Kadar Kredi Alabilirim sayfamızda yer alan hesaplama aracı üzerinden de yapabilirsiniz. 

Kredinin Onaylanması İçin Bankalar Hangi Şartları Arıyor?

Kredinin onaylanması için temel olarak 3 şart aranıyor. Bu şartlar:

  1. Kredi notunun iyi olması, yani bankalar ile çalışmanın düzenli olması gerekli.
  2. İstenen kredi tutarına oranla aylık kayıtlı gelirin yeterli olması.
  3. Son iş yerinde çalışma süresinin yeterli olması.

Kredi notunun yeterli olması aşağıda belirttiğimiz tablodaki iyi seviyeye (1.500 ve civarına) yakın olması, kayıtlı gelir ise yukarıda hesaplamasını yaptığımız aylık gelirin yarısının aylık kredi taksitini karşılaması, son iş yerinde çalışma süresi ise bankalar göre değişmekle birlikte en az 3 aydır.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

(Bonus) Raporlu Olarak Geçirilen Dönem İçin Ertelemeli Kredi Kullanılabilir?

Sağlık durumu sebebi ile belirli bir dönem raporlu olunması durumunda, alınan maaşta ortalama %20’lik bir kayıp, raporun bitiş tarihine kadar SGK’dan maaşın alınmaması gibi gelir kayıpları ve gecikmeler yaşanır. Ayrıca bu dönemde ilaç, hastane gibi ek masraflar da gelir gider dengesini bozabilir. Bu sebeplerden ertelemeli ihtiyaç kredisi kullanmak raporlu olunan dönemde daha doğru bir finansman şekli olabiliyor.

Öte yandan, ertelemeli kredinin en büyük dezavantajı ise ertelemeli olmayan kredilere göre toplam kredi ödemesinin daha fazla olması oluyor.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır