Acil Sağlık Masrafları İçin Kredi

Güncelleme: 24.01.2023
Yayımlama: 23.05.2017
Paylaş
İçindekiler

Bankalarda Sağlık Giderleri İçin Özel Bir Kredi Var mı?

Birkaç istisna bankanın sağlık kredisi adı altında sundukları krediler dâhil, özel olarak sağlık giderlerini karşılamak adına tasarlanmış bir kredi ürünü bankalarda bulunmuyor. Sağlık kredisi adı altında sunulan birkaç kredi ürünü ise ihtiyaç kredisi altında değerlendirildiği için normal olarak bankadan ihtiyaç kredisi kullanmaktan da farklı olmuyor.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


En Fazla Kaç Ay Vade ile Kredi Kullandırılıyor ve Faiz Oranı Nasıl Belirleniyor?

Yasal düzenlemeler gereğince ihtiyaç kredisi en fazla 36 ay vade ile kullanılabiliyor. İpotek olarak taşıt veya gayrimenkul vermek de bu vadeyi uzatmıyor. Faiz oranı ise haftalık hatta günlük olarak bankaların uygulamalarına göre değişiyor. Bu sebeple kredinin kullanılacağı tarihteki faiz oranı baz alınarak bir hesaplama yapmak daha doğru bir sonuç için önemli oluyor. Ayrıca 20 bankanın güncel faiz oranları her zaman ihtiyaç kredisi faiz oranları sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz. 

Sağlık Giderleri İçin Çekilebilecek En Yüksek Kredi Tutarı Ne Kadar?

Kredinin çıkıp çıkmaması temelde kredi notuna bağlı olmakla birlikte, ne kadar kredi kullanılacağı kredi başvurusunda bulunan kişinin aylık olarak kayıtlandırabildiği geliri ile alakalı bir durumdur. Bankalar genel olarak kişinin ne kadar kredi çekebileceği hesaplamasını, aylık gelirin yarısının aylık kredi taksitlerini karşılayabilmesi şeklinde yapar. Örneğin, kişinin aylık geliri 3.000 TL ise aylık kredi taksitlerinin toplamı 1.500 TL’yi geçemez şeklinde bir hesaplama yapılır. Öte yandan bu hesaplamayı güncel faiz oranları ile ne kadar kredi alabilirim sayfamızda yer alan hesaplama aracı üzerinden de yapabilirsiniz. 

Ayrıca sağlık masraflarını azaltmak için özel sağlık sigortası yaptırılabilir. 

Kredinin Onaylanması İçin Bankalar Hangi Şartları Arıyor?

Kredinin onaylanması için temel olarak 3 şart aranıyor. Bu şartlar:

  1. Kredi notunun iyi olması, yani bankalar ile çalışmanın düzenli olması gerekli.
  2. İstenen kredi tutarına oranla aylık kayıtlı gelirin yeterli olması.
  3. Son iş yerinde çalışma süresinin yeterli olması.

Kredi notunun yeterli olması aşağıda belirttiğimiz tablodaki iyi seviyeye (1.500 ve civarına) yakın olması, kayıtlı gelir ise yukarıda hesaplamasını yaptığımız aylık gelirin yarısının aylık kredi taksitini karşılaması, son iş yerinde çalışma süresi ise bankalar göre değişmekle birlikte en az 3 aydır.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

(Bonus) Raporlu Olarak Geçirilen Dönem İçin Ertelemeli Kredi Kullanılabilir?

Sağlık durumu sebebi ile belirli bir dönem raporlu olunması durumunda, alınan maaşta ortalama %20’lik bir kayıp, raporun bitiş tarihine kadar SGK’dan maaşın alınmaması gibi gelir kayıpları ve gecikmeler yaşanır. Ayrıca bu dönemde ilaç, hastane gibi ek masraflar da gelir gider dengesini bozabilir. Bu sebeplerden ertelemeli ihtiyaç kredisi kullanmak raporlu olunan dönemde daha doğru bir finansman şekli olabiliyor.

Öte yandan, ertelemeli kredinin en büyük dezavantajı ise ertelemeli olmayan kredilere göre toplam kredi ödemesinin daha fazla olması oluyor.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.