Mobilya Beyaz Eşya Kredisi

Güncelleme: 13.11.2018
Mobilya Beyaz Eşya Kredisi

Mobilya ve beyaz eşyalara kredi kartları üzerinden 12 taksit yapılabilmesi ve çekilen tutarın kredi kartı limitini doldurmasından gibi nedenlerden dolayı, beyaz eşya ve mobilya alımlarında kredi kullanımı sayısı ve buna bağlı olarak banka kampanyaları da günden güne artış gösteriyor. 

Beyaz Eşya Firmalarının Bankalar ile Anlaşması Oluyor mu?

Bankalar bayilik bazında çok fazla anlaşma yapmasalar da belirli markalar ile internet siteleri üzerinde beyaz eşya ve mobilya alımlarında 36 aya varan vade seçenekleri kredi kullandırımı yapılabiliyor. Bunun yanında bankanın özel bir anlaşması olmasa bile beyaz eşya kredisini ihtiyaç kredisi altına verebiliyor. Ayrıca 20 bankanın güncel kredi tekliflerine en uygun kredi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.  

Beyaz Eşya Kredisinin İhtiyaç Kredisinden Farkı Nedir?

Beyaz eşya veya mobilya kredisi olarak ifade edilen krediler de aslında bankaların ihtiyaç kredisi türlerinden biridir. Bu sebeple ihtiyaç kredisi ile şartları ve faiz oranları neredeyse aynıdır. Diğer ihtiyaç kredisi türlerine göre öne çıkan avantajı ise arada ürün satan bir aracı olmaması sebebi ile bankaların biraz daha esnek davranarak ihtiyaç olunan tutarı daha kolay vermesi gösterilebilir.

Alışveriş kredisi ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşın.

Beyaz Eşya Kredisi En Fazla Kaç Ay Vade ile Kullanılabiliyor?

Beyaz eşya kredisi vadesi bankanın kampanyasına göre değişkenlik göstermekle birlikte, ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirildiği için en fazla 36 vade seçeneği ile kullandırılabiliyor. Ayrıca vade seçenekleri başvuran kişinin kredi notu ve gelir durumuna göre de değişkenlik gösterebiliyor.

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet15.524 TL
Faiz Oranı%2,15
Aylık Taksit430 TL
Toplam Maliyet15.927 TL
Faiz Oranı%2,29
Aylık Taksit441 TL
Toplam Maliyet16.394 TL
Faiz Oranı%2,45
Aylık Taksit454 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Notu Düşük Olsa Bile Beyaz Eşya Kredisi Kullanabilir mi?

Bankalar genel olarak ihtiyaç kredisine göre biraz esnek davransa da kredi notu yüksek riskli seviyede yer alanlara beyaz eşya kredisi verilmeyebiliyor. Ayrıca bu durumda olan kişilerden banka kefil veya ipotekte talep edebiliyor.

SGK Kaydı Olmayanlar veya Yeni Olanlar Beyaz Eşya Kredisi Kullanabilir mi?

Öncelikle aktif olarak SGK kaydı olmayan bir kişinin bankalardan kredi kullanma şansı yoktur. Bu durum beyaz eşya veya mobilyalara verilen krediler için de geçerlidir. SGK kaydı yeni başlaması durumunda ise kişinin çalıştığı kurum, aldığı maaşa göre değişkenlik göstermekle birlikte, en azından 3 aylık sigorta kaydının olması bankaların çoğunluğu tarafından istenir. 

Beyaz Eşya Satış Tutarının Tamamına Kredi Veriliyor mu?

Kredi kullanacak kişinin aylık geliri, kredi taksitlerine yeterli olduğu sürece mobilya veya beyaz eşya tutarlarının tamamına kredi kullandırımı yapılıyor. Gelirinin yeterli olması ise aylık kredi taksit tutarlarının en az iki katı aylık kayıtlı gelirin olması şeklinde hesaplanıyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Ne Kadar Kredi Alabilirim sayfamızı inceleyin. 

Katılım Bankaları Beyaz Eşya Kredisi Kullandırıyor mu?

Katılım bankaları da buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vb. beyaz eşyalara ve koltuk takımı, klima, televizyon gibi dayanıklı tüketim mallarına kredi veriyor. Bu durumda katılım bankaları kullanılan krediyi doğrudan fatura karşılığında satıcıya gönderiyor veya tüketiciye sadece bu ürünleri satın alabileceği bir kart vererek finansman sağlama yollarına gidiyor.

Ödemeler Nereye Yapılıyor ve Ödenmediği Zaman Kredi Notu Düşüyor mu?

Bayi üzerinden alınmış olsa dahi beyaz eşya kredisi bankadan ihtiyaç kredisi kapsamında kullanılıyor ve ödemeler de bankaya yapılıyor. Bu sebeple ödemelerde bir gün gecikme bile kredi notuna geç ödeme olarak yansıyor ve kredi notunu ciddi anlamda düşürüyor. Daha detaylı bilgi için Kredi Notu Nasıl Hesaplanır sayfamızı inceleyin.

Hangi Bankalar Beyaz Eşya Kredisi Veriyor?

Neredeyse tüm bankalar beyaz eşya alımlarında krediyi ihtiyaç kredisi içerisinde vermekle birlikte, doğrudan beyaz eşya kredisi ile öne çıkan bankalar şunlar:

  • Aktif Bank
  • Akbank
  • Albaraka Katılım Bankası
  • DenizBank
  • İş Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır