Konut Kredisinde Yaptırılan Sigortalar

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 18.12.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.

Tüketici Korunması Hakkında Kanun’a göre kredi kullanan kişinin “açık talebi” olmadıkça kredi işlemlerinde bankalar tarafından sigorta yapılamaz. 

Konut kredisi kullanırken yaptırılan başlıca sigortalar ise şunlardır:


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" konut kredisi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredisi faizlerini karşılaştırmak için konut kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Kanuni olarak zorunlu tutulan bu sigorta türünde konutun bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı hesaplanır. Belirlenen metrekare fiyatı konutun brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta bedeli belirlenir. Her yıl sigortanın bedeli güncellenir ve yenilenir.

Zorunlu Deprem Sigortası, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Ayrıca bina tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altında olduğunu unutulmamalıdır. Aksi durumlarda Zorunlu Deprem Sigortası, hasarı karşılamayacaktır.

Konut Sigortası

Konutları yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza gibi risklere karşı güvence altına alan sigorta çeşidi olan konut sigortası, bankalar tarafından kredi bitimine kadar zorunlu tutuluyor olsa da yasal olarak yaptırılması zorunlu değildir. 

Bu sigorta türü yıllık olarak tahsil edilir. Yaptırılan konut sigortasıyla birlikte banka, kredinin geri ödendiği süreç boyunca konutta meydana gelen hasarları teminat altına alır.

Öte yandan yapılan konut sigortasının karşılamadığı durumlar da mevcuttur. Bu durumlar her sigorta şirketinde farklılık gösterebilir.

Hayat Sigortası

Bazı bankalarda zorunlu tutulan hayat sigortası, krediyi kullanan(çeken) kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, tüm borcunu faizi ile karşılayan sigorta çeşididir. Her ne kadar bütün bankalarda zorunlu olmasa da müşterilere yapılması için yönlendirmelerde bulunulur. 

Hayat sigortasında yaş sınırı ortalama 70 ile 75 arasında değişmektedir. Bu sınırı bankanın konut kredisi kullandırırken belirlediği üst yaş sınırı belirler.

Ferdi Kaza Sigortası

Zaman zaman hayat sigortası yerine bankaların müşterilerine sunduğu sigorta çeşididir. Zorunlu tutulmamakla birlikte alternatif olarak önerilmektedir. 

Ferdi kaza sigortası, hayat sigortasından farklı olarak sadece kaza sonucu oluşan ölümleri teminat altına alır.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Konut Kredisi Kullanırken Bu Sigortalar Yaptırılmazsa Ne Olur?

Konut kredisinde tüketicilerin karşısına çıkan bu sigortaların yaptırılması durumunda bankalar faiz veya masraf indirimine gidebilmektedir. Zorunlu olarak yaptırılan Konut Sigortası ve DASK’ın dışında kalan sigortaları krediyi daha uygun faiz oranlarında kullanmak adına yaptırılabilir.  Ancak yapılan sigortalar boşa harcanan para veya indirim aracı olarak görülmemelidir. Sigortalar kişiyi, konutu ve krediyi teminat altına alır.

Konu ile ilgili konut kredisinde sigorta zorunluluğu yazısını inceleyin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et