Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 19.09.2023 Yayımlama: 16.12.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

* Hesaplama aracımızı tüm gayrimenkullerin (ev, iş yeri, arsa vb.) satış ve kiralama işlemlerinde emlakçı komisyonu hesaplaması için kullanılabilir. 

*Tapu alım satım işlemlerinde ödenecek harç hesaplaması için tapu harcı hesaplama sayfamızı. 1 dk. içinde online olarak Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi almak için DASK sayfamızı ziyaret edin.

Emlakçı Komisyonu

Gayrimenkul satış işlemleri için emlakçı komisyonu, en fazla "satış bedelinin %2'si + KDV (%20)" belirlenmiş olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınır. Sadece "yazılı bir anlaşma yapılması şartıyla" toplamda %4 olan emlakçı komisyonu sadece alıcı veya satıcı tarafından da ödenebilir. 

Kiralama İşlemlerinde Emlakçı Komisyon Oranı 

Gayrimenkul kiralama işlemleri için emlakçı komisyonu, en fazla "bir aylık kira bedeli + KDV (%20)" olarak alınabilir. Genel uygulama olarak kira komisyonu kiracı tarafından ödense de yapılan sözleşmede komisyonu kiracının ödeyeceği yönünde açık bir hüküm yoksa komisyon alıcı ve satıcı tarafından eşit olarak ödenir.

KDV işlemleri hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için KDV Hesaplama aracımız kullanın.


Emlakçı Komisyon Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Emlakçı Komisyon Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emlakçı Komisyonu Yönetmeliği

Emlakçı komisyon oranları, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlenir. Taşınmaz ticareti hakkında usul ve esaslar temel olarak bu yönetmelik kapsamında düzenlenir.

Emlakçı komisyonu hakkında ilgili yönetmelik maddeleri:

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'in 20. Maddesinde:

  1. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.
  2. Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.
  3. Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 540.295 TL
Faiz Oranı %2,87
Aylık Taksit 4.454 TL
Toplam Maliyet 543.964 TL
Faiz Oranı %2,89
Aylık Taksit 4.482 TL
Toplam Maliyet 556.385 TL
Faiz Oranı %2,99
Aylık Taksit 4.620 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca 20 bankanın konut kredisi faizlerini görmek ve karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin. 


Konut Gösterilmesinden Dolayı Emlakçı Bedel Talep Edemez

Emlakçı taşınmazın gösterilmesinden dolayı herhangi bir hak veya bedel talep edemez. Ancak sadece taşınmaz ilçe dışında ise ulaşım bedeli talep edebilir.

Emlakçının Aradan Çıkarılması Durumunda 

Emlakçı ile yapılan sözleşme süresi içerisinde emlakçının göstermiş olduğu gayrimenkul, doğrudan ev sahibinden kiralanır veya satın alınırsa emlakçı hizmet bedelini yani sözleşmede yazan komisyonunu almaya hak kazanır. İlgili yönetmelik maddesi:

20. Madde (6) Taşınmazın yetkilendirme sözleşmesinin süresi içinde, taşınmaz gösterme belgesini düzenleyen işletme bertaraf edilerek doğrudan iş sahibinden satın alınması veya kiralanması durumunda işletme hizmet bedeline hak kazanır.


Konut satışında elde edilen kâr üzerinden ödenen değer artış kazancı vergisi hakkında bilgi almak ve hesaplama yapmak için gayrimenkul değer artış kazancı vergisi sayfamızı ziyaret edin.


Emlakçı Komisyon Sözleşmesi Nedir?

Bir gayrimenkul alınmak istendiği takdirde emlakçıya başvurulursa sözleşme yapılması gerekir. Sözleşmede gayrimenkulün değeri, ödenecek komisyon tutarı ve diğer işlemler hakkında bilgiler yer alır. Emlakçının alıcı ve satıcı arasında aracı olduğu hizmetler bu sözleşme kapsamında gerçekleşir. Emlakçı, komisyon sözleşmesi ile alıcı ve satıcıya hak ve sorumluluklar yükler. Bunun için sözleşme şartlarını okumadan imzalamamanız ileride çeşitli mağduriyetler yaşamamanız adına önemlidir. Emlak Alım Satım Sözleşmesi örneğine ulaşmak için linke tıklayın.

Emlakçıya Komisyon Tutarını Ödemediğiniz Durumda Ne Olur?

Alıcı ve satıcılar, emlakçı ile yaptıkları sözleşme kapsamında belirlenmiş komisyon oranlarını ödemek zorunda (komisyon tutarı aracımızda hesapladığımız tutar üzerinde değilse). Çünkü bu sözleşme emlakçı için hak, alıcı ve satıcı için ise bir borcun doğmasına sebep olur. Taraflar borç yükümlülüğünü verilen süre içerisinde yerine getirmediği durumda ise icra takibi sözleşme kapsamında başlatılabilir.

Örnek Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Gayrimenkul değeri
Alıcının Komisyonu (KDV Dâhil)
Satıcının Komisyonu (KDV Dâhil)
Toplam
250.000 TL
6.000 TL
6.000 TL
12.000 TL
400.000 TL
9.600 TL
9.600 TL
19.200 TL
600.000 TL
14.400 TL
14.400 TL
28.800 TL

Kaynaklar:

05.06.2018 Tarihli 30442 Sayılı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik

Hesapkurdu.com KDV Hesaplama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et