Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Emlakçı Komisyonu Hesaplama 2018

Güncelleme: 09.03.2018

* Hesaplama aracımızı tüm gayrimenkullerin (ev, iş yeri, arsa vb.) satış ve kiralama işlemlerinde emlakçı komisyonu hesaplaması için kullanabilirsiniz.  

Emlakçılar gayrimenkullerin alım, satım ve kiralanması gibi çeşitli işlemler için insanlar arasında aracılık eder. Söz konusu olan bu aracılık hizmeti bir takım resmi kurumlara bağlı olarak, yasal işlemler çerçevesinde yapılır. Emlakçılar da bu işlemler kapsamında taraflardan belli oranlarda komisyon alır.

Ayrıca kredi ile konut alımı yapıyorsanız, 20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranlarını, ev kredisi faiz oranları sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz. 

Emlakçı Komisyon Oranları 

Emlakçı komisyon oranı, İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan Emlak Komisyonculuğu Ücretleri teamül kararına göre belirlenir. Kararda satış işlemlerinde, gayrimenkul alım ve satım bedeli üzerinden %2 + KDV (%18) olarak belirlenmiş olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınır. Gayrimenkulün kiralanması durumunda ise kontrat süresi ne olursa olsun yalnız kiracıdan bir defaya mahsus olmak üzere, kontrat süresi ne olursa olsun bir yıllık kira bedelinin %10’u + KDV (%18) olarak alınır. KDV işlemleri hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için KDV Hesaplama aracımız kullanın.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Sadece Hesapkurdu’na özel indirimli fiyatlama! Hayat sigortası, Dask ve Konut sigortasının bankadan yapılması koşulu ile. %1,17 1.555 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Konut Kredisi, en iyi faiz oranları ile %1,15 1.541 TL
Yapı Kredi Herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır. %1,20 1.577 TL
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Emlakçı Komisyon Sözleşmesi Nedir?

Bir gayrimenkul alınmak istendiği takdirde emlakçıya başvurulursa sözleşme yapılması gerekir. Ayrıca, emlakçı hem satış işlemlerinde hem de kiralamalarda sadece yer gösterme karşılığında komisyon talep edemez. Sözleşmede gayrimenkulün değeri, ödenecek komisyon tutarı ve diğer işlemler hakkında bilgiler yer alır. Emlakçının alıcı ve satıcı arasında aracı olduğu hizmetler bu sözleşme kapsamında gerçekleşir. Emlakçı, komisyon sözleşmesi ile alıcı ve satıcıya hak ve sorumluluklar yükler. Bunun için sözleşme şartlarını okumadan imzalamamanız ileride çeşitli mağduriyetler yaşamamanız adına önemli. "Emlak Alım Satım Sözleşmesi" örneğine ulaşmak için linke tıklayın.


Konut satımı ve alımı sırasında ödenecek tapu harcı masrafları hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak içim Tapu Harcını Kim Öder yazımıza, konut satımı sırasında ödenecek değer artış kazancı vergi hakkında detaylı bilgi için ise Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.


Emlakçıya Komisyon Tutarını Ödemediğiniz Durumda Ne Olur?

Alıcı ve satıcılar, emlakçı ile yaptıkları sözleşme kapsamında belirlenmiş komisyon oranlarını ödemek zorunda (komisyon tutarı aracımızda hesapladığımız tutar üzerinde değilse). Çünkü bu sözleşme emlakçı için hak, alıcı ve satıcı için ise bir borcun doğmasına sebep olur. Taraflar borç yükümlülüğünü verilen süre içerisinde yerine getirmediği durumda ise icra takibi sözleşme kapsamında başlatılabilir.

emlakçı komisyonu 2017

Örnek Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Gayrimenkul değeri
Alıcının Komisyonu
Satıcının Komisyonu
Toplam
150.000 TL
3.540 TL
3.540 TL
7.080 TL
250.000 TL
5.900 TL
5.900 TL
11.800 TL
300.000 TL
7.080 TL
7.080 TL
14.160 TL
10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:
Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Mart Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,48'den başlayan faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,54 316 TL
QNB Finansbank %1,30’dan başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç krediniz QNB Finansbank'ta %1,48 311 TL
Garanti Bankası Garanti Bankası maaş müşterisi iseniz dilediğiniz tutarda krediyi, şubeye gitmenize gerek kalmadan anında internetten kullanabilirsiniz %1,79 336 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan