KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Tapu Harcı Hesaplama 2019

Güncelleme: 23.09.2019
Hesapkurdu

* Kart irtifakı veya mülkiyetine sahip olmayan gayrimenkuller tapu harcı indiriminden yararlanamaz. Yani satış işleminde %2 alıcı, %2 satıcı olmak üzere %4 tapu harcı ödemesi yapılır.

*Tüm bankaların konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi güncel faizlerini görmek ve hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

*Emlakçı komisyon işlemleri hakkında bilgi almak ve yasal olarak ödenecek komisyonu hesaplamak için emlakçı komisyonu sayfamızı ziyaret edin.

Tapu Harcı İndirimi

05.05.2018 tarihinden geçerli olarak Bakanlar Kurulu kararınca alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı binde 20'i (yüzde 2) olarak alınan tapu harcını "kat irtifakı veya mülkiyetine sahip" konut ve iş yerlerinde binde 15'e (yüzde 1,5'e) indiren tapu harcı indirim kararı, 31.12.2019 tarihine kadar uzatıldı. Yani 100.000 TL değerindeki bir evin alım/satım işlemlerinde alıcı ve satıcı ayrı ayrı 2.000 TL harç bedeli öderken, 31.12.2019 tarihine kadar alıcı ve satıcı ayrı ayrı 1.500 TL harç bedeli ödeyecek.  

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.)  tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan bir harçtır (31.12.2019 tarihine kadar %3'e indirildi.)

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı bedeli, "aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça" alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin %2'si oranında tahsil edilir. (31.12.2019 tarihine kadar alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %1,5 olarak tahsil edilecek.)

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet172.237 TL
Faiz Oranı%0,99
Aylık Taksit1.428 TL
Toplam Maliyet172.290 TL
Faiz Oranı%0,99
Aylık Taksit1.428 TL
Toplam Maliyet180.675 TL
Faiz Oranı%1,09
Aylık Taksit1.498 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Konut kredisi faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı hesaplaması, tapuya alıcı veya satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış/satış tutarı üzerinden yapılır. Örneğin, gayrimenkul alış/satış bedelinin tapuya 200 bin TL olarak beyan edilmesi durumunda hem alıcı hem de satıcı (200.000*%1,5) 3.000 TL tapu harç bedeli ödemesi yapar.

Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli 2019

Satış işlemlerinde 2019 yılı için döner sermaye hizmet bedeli 128,00 TL, ilave hizmet bedeli 17,50 TL olmak üzere 145,50 TL döner sermaye bedeli bulunuyor. 

Tapu Harcı ve Vergiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gayrimenkul alım satımındaki tüm aşamalar hakkında doğru bilgiye ulaşmanız, maliyetlerinizi doğru hesaplayıp zarar etmemeniz ve ileride çeşitli cezalara maruz kalmamanız için çok önemli. Bu yüzden tapu harcı hesaplama tablosuna ek olarak tapu işlemleri ile bağlantılı mutlaka bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konuları özetlemek istedik.

1- Tapu Harcı Bedelinin Düşük Gösterilmesine Ceza

Tapu harcı ödemesi, beyan edilen satış bedeline göre yapıldığı için tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz daha düşük tapu harcı ödersiniz. Geçmiş yıllarda daha az tapu harcı ödemek isteyen çok sayıda alıcı ve satıcı ev satış değerlerini düşük göstererek işlem yaptı. Üstelik bu durum satıcı için görünen kârı azaltarak oluşması muhtemel gelir vergisini aşağı çekmeye yaradı.

Halbuki bu konu Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yakın takip edildiği için hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük cezalar kesilebilir. Örneğin, Gelir İdaresi Başkanlığı bankalardan çekilen konut kredisi tutarlarını isteyerek beyan edilen tapu harcı bedelleri ile kıyaslayabilir. Çektiği kredi tutarı beyan etmiş olduğu tapu harcından yüksek görünen kişilere aradaki beyan farkının tapu harcı yasal faizi ve hesaplanan eksik harç tutarının %25'ine denk gelen vergi ziyaı cezası ile birlikte gönderebilir. ( Bu cezalar hem alıcıya hem de satıcıya %2 üzerinden hesaplanarak gönderilir.)

Banka kredileri, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın düşük tapu harcı beyanlarını tespit etmek için kullanmış olduğu yollardan sadece biri. Eksik beyan edilen ev değeri ve bu sebeple eksik yatırılmış harç tutarını belirlemek için ileride farklı yollar kullanılarak ceza kesilebilir. Bu sebeple tapuda gösterilecek ev değerinin gerçekten evi satın aldığınız değer olması ve tapu harcının da bu değer üzerinden hesaplanması en güvenli yol olacaktır.

"Ayrıca bu konu ve tüm tapu süreçleri hakkında çok daha detaylı bilgiye Tapu Alım ve Satım İşlemleri yazımızdan ulaşabilirsiniz."

2- Düşük Gösterilen Tapu Harcı Yüzünden Fazla Vergi Ödenmesi

Tapu harcı ile ilgili bir diğer konu da konut alım tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden satılması halinde ödenecek olan Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi'dir. Burada bazı satıcılar tapuda beyan edilecek satış değerini düşük göstermeye çalışarak alım ve satım arasında elde ettiği kârı saklamaya, böylece daha düşük vergi ödemeye çalışabilirler. Bunun tespiti durumunda tapu harçlarının düzeltilmesine benzer şekilde eksik ödenen (Gayrimenkul Değer Artış Kazancı) vergisinin de tamamlanması ve yanlış beyan için ceza ödenmesi gerekecektir.

Satış bedelinin eksik gösterilmesi alıcı için de riskler oluşturur ve ileride evi satmak istediğinde daha yüksek gelir vergisi ödemesine sebep olabilir. Özellikle satış bedelinin eksik beyanı ve düşük tapu harcı ödenmesi ile bağlantılı cezalardan sonra tapuda doğruya daha yakın bedeller beyan edilmeye başlandı. Yeni konut alımlarında gerçek satış bedellerinin veya en azından gerçeğe yakın bedellerin bildirilmeye başlanması, evlerin tapuda görünen değerlerini de yukarı çekti. Geçtiğimiz yıllarda evini satın alırken değeri düşük göstermiş kişiler, satın alım tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden evi satmak istediklerinde gerçek değeri gösterince, aradaki alım ve satım farkından dolayı fazla kâr elde etmiş gibi göründüler. Bu yüksek kârdan dolayı ödenen vergi tutarları da katlandı.

Örneğin, 2015 yılı Ocak ayında 260.000 TL’ye evini almış bir kişinin tapuda 150.000 TL ev değeri beyan ederek tapu harcı yatırdığını varsayalım. Konutunu da 2018 yılı Ocak ayında 300.000 TL’ye satarken bu sefer doğru değer olan 300.000 TL'yi beyan etsin. Bu durumda aradaki kâr, kağıt üzerinde 150.000 TL görüneceği için satıcıya yaklaşık 23.000 TL bir değer artış kazancı vergi ödemesi tahakkuk edecektir. Ev alımı sırasında gerçek bedeli (yani 260.000 TL) belirtmiş olsaydı, herhangi bir değer artış vergi ödemesi tahakkuk etmeyecek (istisna tutarı ve enflasyon farkından dolayı vergi ödemesi çıkmıyor) ve sadece toplamda 4.400 TL (110.000 TL*%4) fazladan bir tapu harcı ödemesi oluşacaktı. Tapu harcını düşük göstermesinden dolayı 18.600 TL (23.000 TL - 4.400 TL) fazladan bir ödeme yapmak zorunda kaldı. Bu durumu yaşamamak için en doğru yol konut alım bedeli üzerinden tapu harcı beyanında bulunmaktır.  Bu hesaplamayı sizde kendi gayrimenkulunüz için yapmak istiyorsanız tıklayın »

2019 Yılından İtibaren Gayrimenkul Bedelini Eksperler Belirleyecek 

Tapuya gerçek satış bedelinin beyan edilerek harç ödemesi yapılması gerekiyor. Ancak beyanların doğru olmaması sebebi ile Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından "Taşınmaz Değerleme Sistemi" kuruluyor. Bu sistemde 2019 yılının başından itibaren gayrimenkul alım-satım işlemlerinde "değerleme raporu" tapu daireleri tarafından istenecek. Henüz net olmamakla birlikte SPK'ya bağlı değerlendirme kuruluşlarına, vatandaş çağrı merkezine ya da internet sitesi üzerinden başvuru yaparak ilgili gayrimenkul için değerlendirme yapılması için başvurulabilecek. Değerlendirme ücretinin ise 250 TL'den başlaması bekleniyor. (Bu raporun gayrimenkulün gerçek piyasa değerini öğrenmek için alıcı ve satıcıya iyi bir referans fiyat olması da bekleniyor.)

Tapu Harcı Pişmanlık Dilekçesi

Gayrimenkul bedeli tapuya düşük beyan edildiği için daha az harç bedeli ödendiyse Gelir İdaresinin inceleme başlatma ve yukarıda detaylarıyla hesaplandığımız şekilde ceza kesme veya alış harç bedelinin düşük olmasından dolayı satış işleminde yüksek vergi doğma ihtimali mevcut. Bu sebeplerden dolayı tapuya beyan edilen tapu harcı bedelini Gelir İdaresine pişmanlık dilekçesi vererek yükseltme şansı var. Pişmanlık dilekçesi verilmesi durumunda beyan farkının tapu harcı bedeli (hem alıcı hem de satıcı yani toplamda %4) yasal faizi ile ödeniyor. Öte yandan pişmanlık dilekçesi verilmesi durumunda hesaplanan eksik tutarın %25'ine denk gelen vergi ziyaı cezası da ödenmiyor. Ancak pişmanlık dilekçesi verilebilmesi için Gelir İdaresinin işlem başlatmamış olması gerekiyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için Gelir İdaresinin 189'nolu çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Tapu Harcı Ödemesinin Yapılması

Tapu müdürlüğü anlaşmalı bankalarının yanında (anlaşmalı bankalar SMS'te bildiriliyor), satış işleminizi yapmış olduğunuz tapu müdürlüğünden cep telefonunuza SMS olarak gelen 12 veya 13 haneli seri numarası ile tapu harcı, damga vergisi ve döner sermaye bedelini tüm bankaların kredi kartı ile Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden ödeyebilirsiniz. (Gelir İdaresinin tapu harcı ödeme sayfasına ulaşmak için tıklayın ») Ayrıca Tapu Müdürlüğünün ödemenin nasıl yapılacağını anlatan dokümanına ulaşmak için tıklayın»

tapu harcı


Arsa Tapu Harcı Hesaplaması 

Arsaların tapu harcı hesaplaması da diğer tüm gayrimenkuller ile aynıdır. Yani tapuya beyan edilen satış bedeli üzerinden alıcı %2, satıcı %2 olmak üzere toplam %4 tapu harcı bedeli ödenir. Ayrıca bankaların arsa kredisi şartları hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için arsa kredisi sayfamızı ziyaret edin. 


Konut kredisi peşinatı hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için Konut Kredisi Peşinat Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.


Emlak Vergisinden Muaf Olan Kişiler

Emekliler, ev hanımları, işsizler, dul ve yetimler, şehit yakınları, gaziler, engelliler, ek gelirleri olmaması ve brüt alanı 200 m²’yi aşmayan bir konutları olması durumunda emlak vergisinden muaftır. Bu konuda daha detaylı bilgi için Emlak Vergisi Hesaplama yazımıza bakabilirsiniz. 

Tapu Harcı Hesaplama 

Gayrimenkul Satış Fiyatı
Alıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
Satıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
100.000 TL
1.500 TL
1.500 TL
200.000 TL
3.000 TL
3.000 TL
300.000 TL
4.500 TL
4.500 TL

*2019 Mart sonuna kadar.

10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet14.273 TL
Faiz Oranı%1,03
Aylık Taksit237 TL
Toplam Maliyet14.448 TL
Faiz Oranı%1,08
Aylık Taksit241 TL
Toplam Maliyet14.961 TL
Faiz Oranı%1,18
Aylık Taksit248 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

"Bu yazının tüm kullanım haklarıHesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,1 Puan - Kullanıcı

Eski Yorumlar

| 26.06.2015 10:07

Merhaba, 150.000 TL’ye bir ev alıyorum. 6.000 TL bir tapu harcı çıkıyor. konutu satan kişi çıkan bu harcın tamamını benim ödememi istiyor. Bu durum yasal mı? veya bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekli.

| 26.06.2015 10:13

Merhaba, tapu harcı yasal olarak alıcı ve satıcı ayrı ayrı %2 olarak ödenir. Satıcılar tapu harçlarının tamamını alıcıya yansıtması sık karsılaşılan bir durumdur. Bundan dolayı tapu aşamasında sıkıntı yaşamamak için konutun pazarlığı yapılırken harcın kim tarafından hangi oranlar ile ödeneceğini netleştirmek gerekli.

| 20.07.2015 20:08

Merhabalar. Is bankasindan ev kredisi ile konut satin aliyorum. 102 bin tl fiyati olan evde ne kadar tapu masrafi cikar. Ve bankadan kredi ile ev aldigim icin tapu masrafinin yarisini karsiladiklarini satis ofisi calisani soyledi. Alacagim evde albaraka turk bankasi satisini sagliyor. Acaba aldigim ev bankaya ait oldugundan mi tapu masraflari yari

| 21.07.2015 09:05

Merhaba, kanunen alıcı ve satıcı tapu masraflarını yarı yarıya (%2 olarak) ödemek zorunda. Zaten çıkan tapu masrafları burada direk satıcı adına çıktığı için özellikle resmi kurumlar kendileri ödüyor.

| 31.08.2015 16:38

Ben evimi 2011 de aldim 110 milyara mutayit 65 gostermis bugun maliyeciler geldi mutayit e sorusturma acilmis ne kadara aldiginizi dogru soeyin dedi mutayit 65 deyin demis bende dogru olani soyledim 110milyar dedim bu durumda bende ceza yiyecek miyim

| 31.08.2015 17:41

Merhaba, bu durumda müteahhit satış vergisini az ödemek için düşük beyanda bulunmuş. Bu vergi alıcıyı alakadar eden bir vergi değil. Bundan dolayı size bu işlem için bir ceza gelmez. Ancak, tapuda bedel düşük gösterildiğinden dolayı düşük bir tapu harcı bedeli ödemesi yapmanızdan dolayı bir ceza gelebilir. Buda tapunun gerçek bedeli ile sizin beyan

| 10.09.2015 02:11

merhaba ben yurt disinda yasiyorum .turkiyede bit ev satin almak istiyorum ama %25 odeme durumum yok .o sartmi veya ne onerirsiniz ....

| 10.09.2015 09:26

Merhaba, başka bir konut ipotek verebilir yada kalan kısmı için başka bir bankadan ihtiyaç kredisi başvurusundan bulunabilirsiniz. Ancak, peşinat olmadan konut kredisi kullanma yolları zor ve ek maliyetli işlemlerdir.

| 01.10.2015 18:59

iyi günler ben ziraat katılım bankaçılığından krediye başvurdum konut değeri 250000 bin tl banka bana 140000 kredi verecek ben nekadar tapu masrafı öderim

| 02.10.2015 09:25

Merhaba, ödenen tapu harcının direk çekilecek olan kredi ile bir bağlantısı yok. Tapuda belirlenecek olan bedel üzerinden tapu harcı ödenmektedir. Tapu göstereceğiniz ev bedelinizi mümkün olduğunca gerçek bedeli üzerinden göstermenizi tavsiye ederim. Yoksa ilerleyen vadelerde çeşitli cezalara maruz kalabilirsiniz.

| 20.12.2015 16:23

iş bankasından 150.000 tl çekerek 295.000 değerinde bir konut aldık tapu masrafı ve dosya masrafı bu 150000 içinden karşılanmıyor mu ? emlakçı nakit olarak vermemiz gerektiğini söyledi bilgilendirir misiniz ?

| 21.12.2015 14:48

Merhaba, tapu harcı bankayı alakadar eden bir konu olmadığı için kredi içinden karşılanmaz. Sizin nakit olarak vermeniz gereklidir. Dosya masrafı ise banka ile aksine bir anlaşmanız yoksa, çekmiş olduğunuz kredinin içerisinden alınır.

| 04.02.2016 14:23

merhaba, 230.000 bin TL ye aldığığım ev için 140.000 TL kredi çektim. Rayiç bedeli ise 163.000 TL. Tapu masrafını hesapladığımızda bu üç miktarın hangisi baza alınarak %4 ü alınır. yardımınız rica. teşekkürler

| 05.02.2016 09:16

Merhaba, normalde hesaplama işlemenizi tapu dairesinin belirlemiş olduğu miktar üzerinden yapmanız gereklidir. Tapu daireleri çoğunlukla belediyiden verilen bedeli kabul ettikleri için sizin durumunuzda rayiç bedeli baz alarak bir hesaplam işlemi yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda tapu daireleri belediyenin vermiş olduğu rayiç bedeli azda olsa yükseltebildikleri de göz önüne alınmalıdır.

| 15.02.2016 01:21

mrb.yurtdisinda.yasamaktayim.dedem.vergi.dairesinde,tapu,harci.adi.altinda,2002,yilina,ait,bir,borc,cikiyor,acaba.adina.bi.yerlerde.bir,gayrimenkulu.olabilirmi

| 15.02.2016 01:23

bu.arada.kendisi.2004.yilinda.vefat,etti

| 15.02.2016 18:26

Merhaba, eğer dedeniz vefat etmeden önce bir gayrimenkul satışı veya alışı yaptıysa, borç buradan kalmış olabilir. Dedenizin üzerine bir gayrimenkul olup olmadığını ise sadece tapu idarelerinden öğrenebilirsiniz. Tapu genel müdürlüğünü arayarak, nasıl bir yol izlenemeniz gerektiğini sormanızda fayda var. 0312 413 60 00 'nolu numaran Tapu Müdürlüğüne ulaşabilirsiniz.

| 01.04.2016 20:31

Merhabalar 85000 liraya aldigim ev tapuda 65000 tl olarak gosterilmis ben bunu 85000 tl ye cikarmak istiyorum aradaki 20000 tl lik fark icin butun cezalar toplam nekadarlik bir odeme yapmam gerekir

| 03.04.2016 13:02

merhaba 1991 yılında hisse tapulu yer aldık ev yaptık 2000yılında imar geldi evin yeri 180 m evin yeri dahil 730 hazineye ayrılmıştı biz burayı hazineden ihale ile aldık eski ev babamın üzerineydi ihaleye babam girdi tapusu babamın üzerine alındı yerin ödemesini ben yaptım şimdi yeri mütayite verdik 3 daire 1 dükkan karşılığı 2 daire 1 dükkanın tapusunu ben almak istiyorum endüşük tapu masrafıyla nasıl alabilirim şu an inşaat aşamasında kardeşler arasında ileride miras olmamması için nasıl yol ilemem lazın yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

| 03.04.2016 21:19

peşin olarak 132 000 tl ev aldım bunun tapu masrafı ne olur ev yeni yapı

| 03.04.2016 21:39

merhaba yeni bir ev alacağım. Satan kişi tapuda kendisi alırken alış bedelini düşük göstermiş ancak ben yasaya uygun şekilde, aldığım fiyata göstereceğim. bu durumda ileride bana da ceza gelir mi? kişinin 5 yılı geçip geçmemesi beni ilgilendirir mi?

| 04.04.2016 10:16

Merhaba, evin eski veya yeni yapı olması fark etmeden alıcı ve satıcı ayrı ayrı %2 harç ödemektedir. Buda toplam 5.280 TL yapmaktadır.

| 04.04.2016 10:19

Merhaba, Değer artış kazancı vergisi, satıcı ile alkalı bir vergidir. Bundan dolayı sizi alakadar eden bir durum söz konusu değil. Evin gerçek bedelini göstermeniz sizin için en doğru yol olacaktır.

| 19.04.2016 16:10

bankadan krediyle ev aldım mühait evin bedelimi düşük göstermiş bana vergi borçu çıktı 1000tl kadar ödeme durumum yok nasıl etmeliyim tapu harçı bedeliymiş

| 19.04.2016 17:32

Merhaba, aynı borç hem alıcıya hemde satıcıya gelmektedir. Açıkçası sadece işleyen faiz varsa, bunun için vergi idarisinden bir indirim talep edeblirsiniz. Bunun haricinde borcu ödemeniz gerekmektedir.

| 19.04.2016 23:17

Merhabalar 11.2012 de alınan bi evi satmak istiyorum tapuda miktar 155000 gözüküyor bunu yeni alacak kişi 170000 olarak gösterecek harç ne kadar çıkar

| 20.04.2016 10:14

Merhaba, alıcı ve satıcı ayrı ayrı 3.400 TL tapu masrafı ve 100 TL - 150 TL arasında bir tapu döner sermaye bedeli öder.

| 26.04.2016 21:03

sadece tarlayı alım satım yapacağız köyde tapularda yanlışlık yapılmış ne kadar öderiz

| 27.04.2016 09:08

Merhaba, gayrimenkullerin satışlarında beyan edilen satış değeri üzerinden, alıcı ve satıcı %2 tapu harcı ödemektedir.

| 27.04.2016 17:07

Konut alımında, arsa alımında,tarla alımında hesaplama hep aynı mı? yapılan ödeme üzerinden mi ? hesaplanıyor . teşekkürler.

| 27.04.2016 17:50

Merhaba, ilgili kanun tüm gayrimenkulleri yani taşınmazları kapsıyor. Bundan dolayı belirtmiş olduğunuz tüm gayrimenller için alıcı da satıcı da beyan edilen satış bedeli üzerinden %2'i tapu harcı ödemesi yapmaktadır.

| 27.04.2016 23:35

Hesapkurdu TAPUDA YANLIŞLIK VAR TAPULARI DEĞİŞECEĞİZ ÜCRET ÖDERMİYİZ

| 28.04.2016 09:08

Değişiklik nedenine ve değiştirilecek gayrimenkulün metrekaresine göre masraflar değişmektedir. Masrafların tamamına: http://www.tkgm.gov.tr/sites/default/files/icerik/ekleri/2016_yayimlanmis_gun_fiyat_listesi_0.pdf bu linkten ulaşabilirsiniz

| 28.04.2016 19:57

Hesapkurdu ilginiz için teşekkürler.

| 29.04.2016 06:46

teşekkürler

| 01.05.2016 22:46

25000 tarım kredisi cektik. Bunun ipotek ucreti ne kadar olur

| 02.05.2016 09:30

Merhaba, ortalama 150 TL - 200 TL arasında bir ücret alınmaktadır.

| 03.05.2016 15:07

Merhaba ben 2011 de 90000 tlye evimi sattım ve evi alan kişi 90000 tl kredi kullandı.evin rayiç bedeli 50000 lira gozukuyor.arada 40000 lira fark var ne kadar ceza oderim faizlerle beraber.teşekkurler

| 03.05.2016 17:44

Merhaba, Gelir İdaresinin belirleyeceği tutar ile sizin beyan etmiş olduğunuz tutar arasındaki farkın %2'sini alıcı ve %2'sini satıcı yasal faizi ve yanıltıcı beyan cezaları ile ödemektedir. Faiz oranları günlük olarak hesaplandığı için net hesaplama yapmamız mümkün değildir. Bundan dolayı hesaplama işleminizi Gelir İdaresine yaptırmanız daha doğru olacaktır.

| 05.05.2016 23:29

Evimizİ mudaide verdik bizim evin değeri 280 tl tabuyi ustumuze alirken ne kadr alırız bunu öğrenmek istiyorum acil cvp bklym lütfen 65 metre kare evimiz sanırım 2 oda bi Salon.

| 06.05.2016 09:03

Merhaba, alıcı ve satıcı tapuda belirtilen değerin ayrı ayrı %2'sini ödeme tapu masrafı olarak ödemekteler. Bu durunda evin bedeli 280.000 TL olması durumunda 5.600 TL siz, 5.600 TL satıcı tapu masrafı ödemesi yapacaktır.

| 09.05.2016 14:28

kolay gelsin 100.000 tl emlak degeri olan bir konuta aile konutu şerhinde masraf varmı ne kadar

| 09.05.2016 21:54

sivas belediyesinin 3288 sayılı kararıyla tapuda payları var.biz bunu geri almak için ne kadar ödeyeceğiz bilginiz var mı? teşekkürler

| 10.05.2016 09:16

Merhaba, bu konuda bilgi saihib değiliz. Sivas belediyesi veya tapu müdürlüğü ile görüşmeniz gerekmektedir.

| 21.05.2016 09:51

iskan parası nedir neye göre belirleniyor 170 m2 brüt bir dairenin iskan parası ne kadar olur saygılar

| 23.05.2016 09:14

Selamlar İzmirde bir ilçede köy sınırları içinde bir zeytinli tarla almak istiyorum raiş bedeli 6bin tl bu arazi yer sahibinin babasından miras 20 yıl önce alınan bir yer 10 bin TL bedel tapuda yazıyor ben yeri 600bin tlye anlaştım ve tapuda 600bin tl verdiğim parayı göstermek istiyorum bir sorun yaşar mıyız iyi çalışmalar teşekkürler

| 23.05.2016 09:32

Merhaba, yapının türüne ve metrekaresine göre değişiklik göstermekle birlikte, 1000 m² kadar olan binalar için m²'si 2,75 TL'den hesaplanmaktadır.

| 23.05.2016 09:35

Merhaba, alınan tarlanın satışı üzerinden 5 yıldan fazla bir zaman geçtiği için bir vergi ödemeniz çıkmayacaktır. Sadece tapuda ödeyeceğiniz tapu harcı masrafınız vardır. Vergi ile ilgili detaylı bilgiye http://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/hesaplama/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

| 24.05.2016 21:20

2.el 120000tl ev ev için ne kadar tapu harcı öderim

| 25.05.2016 09:39

Merhaba, 2.400 TL alıcı ve 2.400 TL satıcı olmak üzere, toplamda 4.800 TL tapu harcı ve 200 TL 300 TL arasında bir döner sermaye bedeli ödersiniz.

| 31.05.2016 18:05

Merhaba hesap kurdu. Öncelikle ben evi 170 bine aldım 55 bini pesinat verdim . geri kalan konut kredisinden karşılandı tapu masrafı olarak bana ne kadar çıkar şimdiden teşekkürler ....

| 01.06.2016 09:39

Merhaba, tapu harcı ödemesi, tapuya beyan edilen değer üzerinden ödenmektedir. Eğer konutunuzu 170 bin TL'ye alıyorsanız, tapuyada bu bedeli beyan etmenizi tavsiye ederiz. Aksi durumda yani daha düşük bir bedel belirtilmesi halinde ilerde çeşitli cezalar ile karşılaşabilirsiniz. Öte yandan evinizi 170 bin TL beyan etmeniz durumuda, alıcı ve satıcı ayrı 3.400 TL, toplam 6.800 TL bir tapu harcı ödemesi yapılır.

| 01.06.2016 11:48

Merhaba hesap kurdu. Babam emekli ve şu an bir ev almak istiyor bu alacağı ev ilk evi olacak. Çevreden duyduğumuz bilgiler emekli ve ilk evini alıyorsan tapu masrafı ödemiyorsun yönünde bu bilgiler ne kadar doğru olabilir? Emekli ve ilk evin ise emlak vergisi ödenmediğini biliyorum. Ama tapu masrafı da ödenmediği doğrumu ?

| 01.06.2016 13:27

Merhabalar 2010 yılında 100bin TL daire aldık.50Bin tl kredi 50 tl nakit elden verildi. Bu durumda o zaman 30bin tl üzenden tabu harcı ödendi.2016 yılı nisan ayınca vergi cezası borcu geldi tabu harcı eksik ödendiğinden dolayı(Rayiç bedel düşük gösterilmiş) 700 kusur tl. Sorum şu : aldığımız daire babam üzerine olduğundan ,babam 2015 kasım ayı vefat etti.Bu durumda tebliğ kağıdı 2 hafta önce anneme teslim edilmiş. vefat edenin vergi borcunu mirasçıları olarak ödemek zorundamıyız? Konmuyla ilgili bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler kolay gelsin

| 01.06.2016 21:49

merhaba hesap kurdu,3 yıl önce 80.000 tl ye arsa aldım.şimdi yerim karşılığı başka bir yerden bitmiş 240.000 tl lik dairelerden karşılıklı takas öneriliyor.tapuda takas olurken ne öderim.

| 02.06.2016 09:30

Merhaba, belirtmiş olduğunuz şekilde emekliler için bir tapu harcı muafiyeti yok.

| 02.06.2016 09:33

Merhaba, takas yapmanız durumunda tapu harcı ödemesinde herhangi bir değişiklik yok. Yani, alıcı %2, satıcı %2 olmak üzere toplam tapu değeri üzerinden %4 tapu harcı ödemesi yaparsınız.

| 02.06.2016 09:39

Merhaba, mirası ret etmediğiniz sürece, babanızdan kalan tüm borçları ve cezaları ödemek zorundasınız.

| 02.06.2016 12:31

Merabalar 113000 TL ye ev aldım 75 elden vericem 45konut. kredisi çektim 120 yapıyo tapu masrafı ne kadar çıkar üste kalanla eve masraf edeceğim için fazla çektim şimdiden teşekkürler

| 03.06.2016 10:53

Merhaba, tapuya beyan edilen bedel üzerinden bir tapu harcı ödemesi yaparsınız. Bizim tavsiyemiz evi aldığınız değer üzerinden beyan etmeniz olacaktır. Zaten altında bir beyanda bulunursanız, ilerde çeşitli cezalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda evi 113.000 TL olarak beyan ederseniz, 2.260 TL siz 2.260 TL ev sahbi olmak üzere toplam 4.520 TL bir tapu harcı ödemesi ve 150 TL ile 200 TL arasında bir tapu döner sermeya bedeli ödemesi yaparsınız.

| 04.06.2016 13:08

Merhaba, bir eve müşteri olduk, eve 260.000 T.L istiyorlar.90.000 T.L paramız var, geriye kalan 170.000 T.L için konut kredisi kullanmak istiyorum ama satıcı sadece 120.000 T.L kredi kullanabileceğimizi söyledi, önceki satışlarından dolayı ceza gelebilirmiş. Biz ailece evi çok beğendik ve almak istiyoruz ancak satıcı 170.000 T.L krediyi bankalar verecek olmasına rağmen evi bize satmayı kabul etmiyor. Bu aradaki 50.000 T.L lik kredi açığını uzun vadede 10-15-20 yıl vadeli olarak konut kredisine entegre biçimde nasıl kullanabilirim, lütfen yardımınıza ihtiyacım var.Tüketici kredisi teklif ediyorlar, o zaman da ödeme gücümüzün çok üstüne çıkıyor.Aylık eşimle birlikte 6.000 T.L gelirimiz var ve ayda 2000-2500 TL ödeyebiliriz.Teşekkür ederim

| 05.06.2016 11:29

Merhaba 350.000 TL lik Konut tapu masrafı ne kadar? Cevaplarsanız sevinirim Teşekkürler.

| 06.06.2016 09:53

Merhaba, öcelikle size sunulabilecek olan alternatifler sunulmuş gibi duruyor. Yani sizin belirtmiş olduğunuz durumda ancak ek olarak ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Öte yandan fazla harç ödememek veya diğer daire sahiplerine ceza gelmemesi için bedelin düşük gösterilmesinin artık pek bir önemi kalmadı. Yani artık Gelir idaresi emsal bedel ve benzeri yollar ile evlerin değerini tespit ederek, düşük gösterenlere ceza gönderiyor. Bizim bu durumda size tavsiyemiz, ev alacağınız zaman tapuya değeri üzerinden beyan etmeniz olacaktır.

| 06.06.2016 09:55

Merhaba, 7.000 TL alıcı, 7.000 TL satıcı olmak üzere toplam 14.000 TL bir tapu harcı ve 150 TL - 200 TL arasında bir tapu döner sermaye bedeli ödersiniz.

| 06.06.2016 21:31

Slmlar satın alınırken tapu harcı düşük gösterilen bir ev 150000 5 sene geçtikten sonra gerçek fiyatından yani 750000 satılırsa sadece yüzde 2 alım satım la kurtulabilir miyim tşkler

| 07.06.2016 09:20

Merhaba, alış tarihi üzerinden tam 5 yıl geçmesi durumda, şuandaki yasa gereği sadece tapu harcı ödemesi yaparsınız. Eğer 5 yıl dolmadan satılırsa, vergi ödemesi yapılabilir. Bu konuda hesaplama işlemi yapmak ve daha detaylı bilgiye ulaşmak için https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/hesaplama/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi sayfamıza bakabilirsiniz.

| 11.06.2016 06:40

Selamlar, geçen hafta içinde evimizi sattık, alacak olan kişi kredi kullanarak evi alacaktı, tapuya satış için gittik, tapu memuru arkadaş bu satışın yapılamayacağını söyledi, sebebide, bizim evi alırken 2010 yılında çekmiş olduğumuz krediyi 2013 yılında aynı bankadan yapılandırmamız oldu, banka her iki kredi için 1. ve 2. dereceden ipotek koymuş, dolayısıyla 3. dereceden bir ipotek olmazmış, satış iptal oldu haliyle, bankayla görüşmeye gittiğimizde bizim prosedürümüz böyle maalesef deyip işin içinden sıyrıldılar, yani yapılandırmada 2. dereceden bir ipotek daha koyuyorlarmış, sonra genel müdürlüğe 1. ipoteğin fek'i için yazı yazdılar sonucu 1 hafta 10 gün içinde gelecekmiş, aynı ev aynı banka sadece yapılandırma yapılmasıyla böyle birşey mümkünmü, yoksa banka yaptığı hatayımı kabul etmek istemiyor, ben gerekirse tüketici hakem heyetine şikayette bulunmayı düşünüyorum, banka bizi mağdur etmiş oldu ne yapmamızı önerirsiniz. teşekkürler.

| 11.06.2016 10:46

aralık 2013 de ,tapuda 45000 tl olarak aldığım evimi,temmuz 2014 de,tapuda 52000 tl olarak sattım.alan kişi ise evi almak için 98000 tl lik kredi çekti.(evi gerçekte 130 000 tl ye satttık) daha herhangi bir ceza gelmedi.pişmanlık dilekçesi vermek istiyorum ne tür bir yükseltme yapmalıyım? şimdiden teşekkür ederim

| 12.06.2016 02:47

Merhaba Hesap Kurdu Alacağım evin satış bedeli evin tapusunda 0 olarak görünüyor. Bu normal mi? Böyle bir durumda kullanacağım (150 bin 200 bin arası) konut kredisi miktarı kadar satış bedeli göstermek ne kadar doğru ne kadar yanlış olur.

| 13.06.2016 12:23

Tapu masrafının tamamının alıcıya ait olduğu söyleniyor. Doğrumudur

| 13.06.2016 12:35

Merhaba, yasal olarak %2'si alıcı, %2'si satıcıya aittir. Ancak, çoğunlukla satıcının ödemesi gereken tutarı da alıcı ödemektedir. Bundan dolayı ev ile ilgili anlaşma yapmadan önce tapu harcı ödemesinin nasıl yapılacağını konuşmanızda fayda vardır.

| 13.06.2016 12:39

Merhaba, bu tarz işlemlerde çok nadir hatalar olur. Ancak, yapılandırma işlemlerinde 2. derece ipotek konulmasının bir mantığı olmadığı için bir hata veya o bankaya ait bir uygulama olabilir. Bizce bu durumda banka yardımcı olmazsa, hakem heyetlerine başvurmanızda fayda var.

| 13.06.2016 12:42

Merhaba, bağlı bulunmuş olduğunuz Vergi İdaresine giderek, bu konu hakkında herhangi bir işlem başlatılmadı ise pişmanlık dilekçesi verebilirsiniz. Beyan edeceğiniz yeni değer ise evin gerçek satış değer olmasını tavsiye ederiz.

| 23.06.2016 06:54

Merhaba. 150.000 lira bedelinde konut aldım.bugun tapuya gıdıyorum.konut kredisi çektim. Tapu masrafımın 7.000 bin lira olacagı soylendı. Ve tamamını benim vericegımı soyluyolar. Yardımcı olur musunuz?

| 23.06.2016 09:15

Merhaba, yasal olarak bu masraf alıcı ve satıcı adına ayrı ayrı çıkmaktadır. Ancak ülkemizde genel uygulama olarak bu masrafları alıcı karşılamaktadır. Ayrıca bu masrafları en başından sizin karşılacağınızda belirtilmesi gerekmektedir.

| 25.06.2016 15:15

merhaba 35.000tl degerindeki ev bana hiba edileçek tapu masraflarım ne kadar tutar.

| 29.06.2016 03:18

İyi günler ben babamın üzerindeki daireyi üzerime alıcam ve bu daire 100 bin TL civarında tapu harcını ne kadar öderiz öğrenebilirmiyim

| 01.07.2016 02:41

Merhaba,babamdan miras kalan arsayı kat karsılığı mutayite verdim dairenin tapusunu alırken tapu masrafı nasıl hesaplanır acaba?

| 01.07.2016 11:19

merhabalar. kooperatiften iş karşılığı olarak verilen bir daireyi satın aldık.Yani borcu yoktur kagıdı ile. Şimdi tapudan kat irtifakı alıncakmış. 5000 tl para gidiyormuş bunu bizim mi ödememiz gerekiyor. yoksa kooperatifle yarı yarıya mı ödenmesi gerekiyor

| 11.07.2016 14:11

Merhaba, yasal olarak alıcı ve satıcının bu masrafı yarıya yarıya ödemesi gereklidir. Zaten tapuda çıkacak olan masrafların yarısı alıcının yani sizin durumunuzda kooperatif adına çıkacaktır.

| 11.07.2016 14:12

Merhaba, yasal olarak tapu masraflarını alıcı ve satıcı yarı yarıya ödemektedir.

| 11.07.2016 14:15

Merhaba, satış yapılması durumda tapu harıcnız 4.000 TL, tapu döner sermaye bedeli ise 150 TL - 200 TL arasında olacaktır. Bağış yapılması durumda ise çeşitli istisnaları olmakla birlikte %7 civarında yani 7.000 TL'ye yakın bir harc ödemesi yaparsınız.

| 11.07.2016 14:19

Merhaba, bağış yapılması durumda çeşitli istisnaları olmakla birlikte, tapu harcınız %7 civarında olacaktır. Buda 35.000 TL değerinde bir konutta 2.450 TL'ye yakın bir tapu harcı ödemesi demektir.

| 13.07.2016 00:23

Merhaba , evin 2/3 kısmı bana , 1/3 kısmı başkasına ait.. O 1/3 kısmında üzerime alacağım.. tapu masrafı hesaplanırken evin toplam değerinden mi hesaplanır ?

| 13.07.2016 09:08

Merhaba, tapu masrafı satılan hisse değerinden hesaplanır. Örneğin evin değeri 300.000 TL ve 1/3'u satılın alınıyorsa sadece 100.000 TL'lik kısım için harç ödemesi yapılır.

| 14.07.2016 14:05

Merhaba, bedelsiz oturma hakkı tahsisinde binde 54 harç alınır deniliyor, bu evin toplam bedelimidir? Yani 100000liralık bir eve bedelsiz sükna(oturma hakkı) tahsisinde 5400lira harç mı kesilecektir?

| 15.07.2016 09:40

Merhaba, belirtmiş olduğunuz bedel tapu üzerinde beyan edilen değer üzerinden alınmaktadır. Yani tapuya değeri 100.000 TL üzerinden göstermeniz durumda 5.400 TL bir harç ödemesi yaparsınız.

| 17.07.2016 19:45

Merhaba, babamın üzerine olan daireyi 3 kardeş ve annemin üzerine yaptırmak istiyoruz. Tapu harcı ne kadardır? Evin değeri yaklaşık 400.000 TL.

| 18.07.2016 09:46

Merhaba, normal satış yapılması durumda kardeşlerin üzerine olna hisse değerlerinin %4 oranında tapu harcı ödenir. Bağış yapılması durumda ise yine kardeşlerin üzerine olan hisse değeri üzerinden %6,8 bir tapu harcı ödenmektedir.

| 22.07.2016 18:14

BİR SENE ÖNCE BABAM VEFAT ETTİ.kARDEŞLER ARASINDA EV PAYLAŞIMINDAN BANA MİRAS OLARAK BİR DAİRE KALDI.NE KADAR MASRAF ÖDERİM.(TAPU,İNTİKAL VB.)

| 25.07.2016 09:53

Merhaba, veraset ve intikal vergisi ödenerek yapılan yasal paylaşımlarda tapu harcı ödemesi yapılmıyor. Zaten vergi içerisinde harç ödemesi yapıyorsun. Bu konuda detaylı bilgiye http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/12/20151225-10.htm sayfadan ulaşabilisiniz. Bunun haricinde kanunen yapılan paylaşımdan sonra tekarar bir paylaşım yapmak istiyorsanız, bunun normal tapu harcı bedelini ödüyorsunuz.

| 30.07.2016 09:15

merhabalar 136 bin tllik evin tapu masrafı ne kadardır?

| 01.08.2016 10:42

Merhaba, toplamda 5.440 TL'dir. Bunun yanından 100 TL -150 TL arasından bir tapu döner sermeye bedeli ödersiniz.

| 03.08.2016 23:15

Merhabalar babam bana bir daire vermek istiyor nasil yapabiliriz yani sonucta hediye gibi bir sey nasil bir yol izlemeliyiz

| 04.08.2016 09:13

Merhaba, normal satış yapılması durumunda satış bedeli üzerinden toplamda %4 bir harç ödemesi, bağış yapılması durumda ise beyan edilen beyan üzerinden %6,8 olarak bir harç ödemesi yaparsınız. Ancak bağış yapılması durumda değer artış kazancı vergisine tabii oluyorsanız, bunu ödemiyorsunuz. Değer artış kazancına tabi olup olmadığınızı, https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/hesaplama/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

| 04.08.2016 16:07

Merhaba 110 tl değerinde yeni bir ev aldım yapımı halen sürüyor inşaat halinde topu masrafı nekadar olur saygilar

| 04.08.2016 17:09

merhaba emlak konuttan 192000 tl bir daira aldım acaba bunun tapu bedeli ne kadardır

| 04.08.2016 17:22

Merhaba, tapu masrafı alıcı ve satıcı için %2'dir. Yani 3.840 TL alıcı 3.840 TL satıcı olmak üzere toplam 7.680 TL bir tapu masrafı ödeyeceksiniz.

| 04.08.2016 17:23

Merhaba, tapuya beyan ettiğiniz bedel üzerinden tapu harcı ödemesi yaparsınız. Yani, tapuya 110.000 TL beyan ederseniz, bunun üzerinden bir harç ödemesi yaparsınız.

| 04.08.2016 22:27

Merhaba 70000 tl daireye ne kadar tapu masrafim olur alıcı şu kadar satıcı su kadar kafam karıştı tapuyu komple alıcı odemiyormu?

| 05.08.2016 09:14

Merhaba, çoğunlula genel uygulama olarak ülkemizde tapu masraflarını alıcı ödüyor. Ancak yasal olarak tapu masraflarının yarısını satıcının ödemesi gereklidir. Zaten masrafların yarısı bizzat satıcının adına çıkmaktadır. Bu durumda 70 bin TL için 1.400 TL alıcı 1.400 TL satıcı olmak üzere toplamda 2.800 TL bir harç ve 100 TL ile 150 TL arasında bir tapu döner sermaye bedeli çıkacaktır.

| 06.08.2016 15:02

Merhaba men yabancı birisiyem 260.000 tl bir ev aldım ilk evimdi .İçişleri bakanlığından izinim de var,rica etsem Tapu masraflarımın ne kadar ola bilegeyini söylermisiniz ,çok teşekkür ederem ,iyi çalışmalar

| 08.08.2016 11:50

Merhaba, Türkiye'den bir konut alınması durumunda yabancı veya Türk Vatandaşı olmanız fark etmiyor. Yani yabancı vatandaşlar da beyan edilen bedel üzerinden alıcı ve satıcı ayrı ayrı %2 olmak üzere toplamda %4 bir tapu harcı ödüyorlar. 260.000 TL bedelli bir ev için 5.200 TL alcı 5.200 TL satıcı olmak üzere toplamda 10.400 TL bir harç ödemesi yaparsınız.

| 08.08.2016 17:15

Merhaba kredi aşamasında ekspertize ödenen Eksper parası dışında belediyeye 'ekspertiz harcı ' adı altında bir ödeme yapıldı bu ne için alınan bi para (eksper ücreti 650 banka Eksper harcı 350)

| 08.08.2016 17:52

Merhaba, belirtmiş olduğunuz eksper harcı ücreti bazı belediyeler tarafından farklı tutarlarda alınmaya başlandı. Şu anda bu uygulama tamamen belediyelerin inisiyatifinde olan bir durum olmasından dolayı, yakın bir zamanda yasal bir düzenleme gelecektir.

| 09.08.2016 10:04

Kolay gelsin hocam , 170.000 tl değerindeki bir evin tapu masrafları ne kadar tutar ? Ayrıca bankadan çekilen ev kredisi için banka toplam ne kadar kesinti yapar ? bu miktar çekilen krediye göre artar ve ya azalır mı yoksa belli bir miktarı var mıdır ?

| 09.08.2016 10:56

Yarisini satici odemesi gerekir

| 09.08.2016 10:58

Merhaba benim nenemden bana bir daire veriyor. Degeri 160bin tl bunu en fazla ne kadar dusurebiliriz? Satmiyacagim kesin.

| 09.08.2016 18:33

Merhaba, öncelikle 170 bin TL'nin tapu masrafı alıcı 3.400 TL, satıcı 3.400 TL olmak üzere toplamda 6.800 TL'dir. Bunun yanından ekspertiz ve ipotek masrafları hariç, dosya masrafı en fazla çekilden kredinin binde 5 oranında olabiliyor. Dosya masrafı konusunda daha detaylı bilgi almak için https://www.hesapkurdu.com/kobi-kredisi sayfamıza bakabilirsiniz.

| 09.08.2016 18:37

Merhaba, her durumda piyasa değerinde beyan etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer piyasa değerinden az bir tutarda beyan ederseniz, Vergi İdaresi size eksik beyan edilen harç ile birlikte gecikme faizi ve yanıltıcı beyan tutarları da üstüne eklenerek, bir ceza gönderebilir.

| 17.08.2016 17:40

105000 tlye ev aldim tapu masrafi ortakmi oluyor bide ne kadar tapu masrafi gider

| 18.08.2016 09:41

Merhaba, toplam tapu harcınız 4.200 TL'dir. Bu masrafın yarısı, yasal olarak satıcıya aittir.

| 22.08.2016 01:27

Merhaba 75000 tl ev alıyorum toplam tapu parası ne kadar çıkar

| 22.08.2016 09:18

Merhaba, 1.500 TL alıcı 1.500 TL satıcı olmak üzere toplam 3.000 TL bir tapu harcı ve 100 TL ile 150 TL arasında bir döner sermaye bedeli ödemesi yaparsınız.

| 22.08.2016 10:45

merhaba ben ev almak istiyorum fakat peşinat veremiyorum tamamı kredi çıkarmı teşekkürler

| 22.08.2016 22:34

merhabalar, temmuz 2014 te 80.000 tl kredi çektim ve Rayiç bedel evi alırken 95.000 tl idi 105.000 tl ile ev aldım. Evi tapuda 105.000 olarak değeri neyse o şekilde gösterdik. Ancak almış olduğumuz evde kapı pencere vs natamam bir evdi ve içine fazlasıyla masraf yaptık. Bu masrafların faturasıda durmaktadır. Şimdi evimizi 250.000 TL ye satyoruz. Yinede vergi çıkarmı ve eve yapılan inşaat masrafları ile bu vergiyi iptal ettirebilirmiyiz.

| 23.08.2016 09:38

Merhaba, yasal olarak eksperin belirlemiş olduğu bedelin en fazla %75'ine konut kredisi verilmektedir.

| 23.08.2016 09:43

Merhaba, belirtmiş olduğunuz tutarlarda size vergi ödemesi çıkacaktır. Ancak ev için sonradan yapmış olduğunuz bu masrafları Vergi İdaresine bildirmeniz durumunda, muhtemelen verginizden düşülecektir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için konutun bağlı bulunduğu Vergi İdaresine gitmenizi veya 444 01 89 nolu Vergi İdaresi iletişim hattını aramanızı tavsiye ederiz.

| 25.08.2016 06:15

Merhaba ben katılım bankasından ev almak istiyorum biliyorsunuz ki o bankalar önce evi satıcıdan kendisi alıyor sonrada banka bize satıyor burdaki iki satıştadaki tapu harçların bizmi ödüyoruz banka ilk alışverişteki harcı bize yansıtıyor mu?

| 25.08.2016 09:48

Merhaba, katılım bankalarında bu uygulama kalktı. Bankalar size vekalet vererek bu işlemi hallediyorlar. Bunun yanından eskiden bu harç bedellerini tüketici ödüyordu.

| 28.08.2016 23:53

Merhabalar , anahtar teslim ev alacağım. Tapu ücretini Mutait ile hiç konuşmadik. 230 bin TL ev alacağım. Bu durumda %2 ben %2 de Mutait mi odeyecek

| 29.08.2016 10:01

Merhaba, yasal olarak belirtmiş olduğunuz şekilde ödeme yapılması gerekli. Ancak, müteahhitle tapu işlemine gelmeden bu konuyu konuşarak netleştirmenizde fayda var.

| 01.09.2016 13:43

İyi günler ben tarla satacağım 7015 metrekare fiyatı 140.000 ne kadar Tapu masrafı çıkar acaba

| 02.09.2016 10:37

Cevap bekliyorum

| 02.09.2016 11:02

Merhaba, tüm gayrimenkullerin satışı için tapu harcı alıcı %2, satıcı %2 olmak üzere toplamda %4'tur. Yani, 140.000 TL için alıcı 2.800 TL, satıcı 2.800 TL olmak üzere toplamda 5.600 TL bir harç ödemesi yaparsınız.

| 06.09.2016 23:06

iyi günler 2015 yılının şubatında 125 bin tl ye ev aldım. tapuda 61 bin tl gösterilmiş. şimdi evi 150 bin tlye sattım alıcı kredi çekecek. bunun bana bir zararı olur mu ?

| 07.09.2016 09:11

İYYİ GÜNLER YARIN TAPUYA GİDECEĞİM evimin değeri expertiz 200 ün üzerinde çıkardı ne kadar ödeme yapacağım ? benim tahminim 8 gibi ama yanlış mı biliyorum

| 07.09.2016 10:48

Merhaba, evi alış tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden sattığınız için değer artış kazancı vergisi ödemesi yaparsınız. Ne kadar vergi ödemesi yapacağınızı https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/hesaplama/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi hesaplama aracımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

| 07.09.2016 10:51

Merhaba, eğer evinizin değerini 200 bin TL olarak tapuya beyan ederseniz, 4.000 TL alıcı, 4.000 TL satıcı olmak üzere toplamda 8.000 TL bir harç ödemesi, 100 TL ile 150 TL arasında bir tapu döner sermaye bedeli ödemesi yaparsınız.

| 08.09.2016 23:53

merhaba 140.000 liralık bir daireyi 40.000 lirasını ev sahıbıne nakıt odeyeceğim.100.000 lirasını ise katılım bankasından kredi çekmek suretiyle almayı düşünüyorum, tapu masrafı ne kadar olur ? katılım bankasından alma işlemi nasıl olur ?

| 09.09.2016 13:04

Turkmenistan vatandasiyim,oturma iznim bar,emekliyim.Turkiye yerlesmeyi dusuniyorum.Acaba konut kredi alabilirmiyim.Tskr

| 15.09.2016 00:19

expertiz bedeli 111000 olan evi ihalede 61700 aldı ne kadar tapu masrafı öderim

| 18.09.2016 21:44

Mrb 215 bin tutarındaki daireye 13bin tapu masrafı çıkarılıyor daire sıfır yeni tapu alındığı ve satış ofisinden direk satıldığı için tapu masrafları sadece alıcıya yükleniyor ve tapu masrafı içinde 3500 isthsk bedeli de olduğu ve bunun zorunlu olduğu söyleniyor sizce doğrumu bilgim yok bu konuda

| 19.09.2016 12:36

Merhaba, katılım bankaları da son yıllarda tek satış işlemi yaptıkları için tapu masrafları değişmemektedir. Yani tapuya beyan edilen bedel üzerinde alıcı %2, satıcı %2 olmak üzere toplamda %4 bir masraf ödemesi yapılmaktadır.

| 19.09.2016 12:42

Merhaba, bankaların yabancı vatandaşlar için özel olarak vermiş oldukları konut kredileri mevcut. İnternetten ufak bir araştırma ile ilgili bankalara ulaşabilirsiniz.

| 19.09.2016 12:43

Merhaba, tapuda beyan edilen bedele göre tapu harcı ödemesi yapılmaktadır. Bizim tavsiyemiz eğer mümkünse, ekspertiz değeri üzerinden beyan edilmesi yönünde olacaktır.

| 19.09.2016 12:47

Merhaba, yasal olarak tapu masrafını alıcı ve satıcı yarı yarıya öder. Bu durumda satıcın gerçek veya tüzel kişi olması fark etmez. Bunun haricinde bahsetmiş olduğunuz diğer masrafın ne olduğunu tam olarak anlamadık.

| 19.09.2016 12:56

Hesapkurdu iskan bedeli olacaktı yanlış yazmışım.215bin daire ve 13bşn tapu ve masrafları deniliyor site ve bölge yeni gelişmekte olduğu için kiralar düşük 800civarında 1+1 sizce almak mantıklı mı.kurtköy çamlık bölsesinde siteler ve villalarla çevrili bir site içerisinde Hertürlü sosyal tesis bulunuyor.tapu masrafının sadece alıcıya ait olduğu konusunda ısrarcılar savunmaları satış ofisi oldukları yönünde toprak sahibinden satılık ve sahini üzerine sadece sözleşme var tapu yok şuan ilk siz alacağınız için sizin ödemeniz gerekli deniliyor.teşşekkürler

| 19.09.2016 15:43

Anlaşmanıza göre değişmekle birlikte, genel uygulama olarak iskan vb. ev yapım masraflarını satıcı karşılamaktadır. Bunun haricinde belirtmiş olduğunuz lokasyon hakkında bir bilgimiz olmadığı için bir yorumda bulunmamız yanlış olacaktır.

| 20.09.2016 20:37

Hesapkurdu

| 20.09.2016 20:43

teşekkürler bu arada bu aldığım ev kentsel dönüşüm içinde olduğunu öğrendim dediğiniz gibi yaparsam avantajlı olurum değilmi icradan aldığım için tapu masrafının tamamınımı yoksa yarısınımı ödemem gerekiyor

| 24.09.2016 18:56

evimi eşimin üzerine yapacagım ne kadar tapu masrafı yapacagım

| 26.09.2016 09:51

merhaba 200 bin tl ye dükkan alacağım acaba tapu masrafı ne kadardır

| 26.09.2016 12:02

Merhaba, satış yapmanız durumda tapuda belirtilen değer üzerinden %4. Eğer bağış yaparsanız, yaklaşık olarak tapudaki değer üzerinden %6,8 harç ödemesi yaparsınız.

| 26.09.2016 12:03

Merhaba, alıcı 4.000 TL, satıcı 4,.000 TL olmak üzere toplamda 8.000 TL bir harç ödemesi yaparsınız.

| 26.09.2016 18:32

Mrb 85 milyar olan eve ne kadar tapu fiyatı çıkar acaba ?ev sahibi ben bes kuruş vermem diyor yasal olarak iki tarafında odenesi zorunlu iken ... Ne yapmam lazım acaba

| 27.09.2016 08:57

Merhaba, toplam tapu harcı 3.400 TL olacaktır. Bunun yanında ülkemizde kanunen bu masraf ödemesi yarı yarıya olsa da genel olarak alıcılar ödemektedir. Açıkçası ev sahibiniz tapu harcı ödemesi yapmıyorsa, evi almamak dışında yapabileceğiniz çok fazla bir işlem yok.

| 28.09.2016 09:28

MERHABA,EŞİM VEFAT ETTİ 1997 DE EŞİMİN HİSSEDAR OLDUĞU TAPUDAN HİSSESİNE DÜŞEN PAYI (BEN VE OĞLUM)ÜZERİMİZE ALMAK İÇİN BAŞVURDUK ,TAPU HARÇ BEDELİ NE KADAR ÖDERİZ.DAİRE 95 METREKARE VE 1950 YAPIM

| 29.09.2016 10:59

Merhaba, öncelikle konutun değeri yeniden değerleme olarak yeniden belirlenecektir. Bunun dışında birçok istisnası olmakla birlikte, sizin durumunuzda muhtemelen belirlenen ev değeri üzerinden %2,2 bir harç uygulaması yapılacaktır.

| 29.09.2016 16:49

merhaba . Tapu masrafının alıcı ve satıcı arasında yarı yarıya olması kanuni bir zorunlulukmudur. Bize sadece alıcının ödeyeceğini söyledi emlakçı. Ne derece doğrudur. bilgi verirseniz çok sevinirim.

| 29.09.2016 18:23

Evin tapuda devlet tarafından belirlenen fiyatları düşük oluyor,expertiz yolladığımızda o fiyatlar krediyi etkiler mi ?

| 30.09.2016 10:28

Merhaba, zaten bankaya ödeme yapılacağı zaman ödemelerin yarısı ev sahibi adına çıkmaktadır. Ancak, bu kanuni bir zorunluluk dahi olsa, ülkemizde genel olarak tapu masraflarını alıcılar ödemektedir.

| 30.09.2016 10:29

Merhaba, bankalar ekspertiz fiyatları üzerinden kredi işlemleri yapar. Ekpertizler ise piyasa değerlerini baz alarak evin fiyatını belirler.

| 03.10.2016 15:11

Merhaba, yeni yapılan bir siteden 2 yıl önce 1+1, 60 metrekare 152 bin tlye bir daire satın aldık. Tapu için 7-8 bin tl fiyat verdiler. Bu fiyat yüksek dediğimde ise, yeni yapılan bir site olduğu için henüz imar vs. yok olduğu için diyorlar. sizce de bu rakam ödememiz gerekenin çok üstünde değil mi? yorumunuzu merak ediyorum.

| 03.10.2016 20:57

kentsel dönüşümden tapuyu geri alma bedeli ne kadar iyi akşamlar

| 04.10.2016 10:00

Merhaba, kentsel dönüş kapsamında çeşitli istisnalar olmasından dolayı, bu konuyu tapu müdürlüklerine veya kentsel dönüşüm bürolarına danışmanızı tavsiye ederiz.

| 04.10.2016 10:04

Merhaba, öncelikle tapu için yapılan masrafların yarısı mal sahibi tarafından karşılanması gereklidir. Tabii ülkemizde genel uygulama olarak tamamını alıcı ödemektedir. Bunun dışında sizin toplam tapu masrafınız 6 bin TL civarında olması gereklidir. Bunun haricindeki masraflar imar vb. masraflarsa, eğer bir özel anlaşmanız yok ise konutu yaptıran kişi tarafından karşılanması gereklidir.

| 05.10.2016 02:47

Merhaba binanin yapilis tarihi 1975 olan kendi evimi kizima verecegim satmak degil hediye edecegim . ne kadar tapu harci veya masraf ödememiz gerekiyor

| 05.10.2016 09:23

Merhaba, bağış yapmanız durumda tespit edilen tapu harcı üzerinden %6,8 oranında harç ödemesi yaparsınız. Tapu harcı bedeliniz ise yeniden değerlendirmeye göre bulunacaktır. Tapu bedelinizin ne kadar olacağınızı ise konutun bağlı bulunduğu belediyenizden öğrenebilirsiniz.

| 06.10.2016 09:44

mrb ben yeni yapılan bi evi almak istiyorum henüz tapusu çıkmamış ilk ben alacam tapuyu ev 130 bin. ilk olduğu için farklı bi rakam çıkar mi acaba tapu masraflarında

| 06.10.2016 10:06

Merhaba, tapu bedel belirlemeleri, beyana dayalı olarak yapılmaktadır. Yani siz evi 130 bin TL'ye aldığınızı beyan ederseniz, bunun üzerinden bir harç ödemesi yaparsınız. Elbette aldığınız bedelden alt bir tutar belirtirseniz, ilerleyen vadelerde çeşitli cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

| 06.10.2016 13:24

Mrb geçen ay ec aldık ama Satıci vergi odemeyecegini söyledi Emlakci da ödemesine gerek yok sizin ödemeniz gerekiyor diyip hepsini bize Odetti bunun bir yasası bir cezası falan yok mu herkes kafasına göre kural belirleyebiliyor

| 08.10.2016 00:20

Merhaba hocam ben bir iş yeri mülkiyeti almak istedim buldum konuştuk ama tapusunda 60 bin küsür vergi borcu varmış adamda bunu ödeyecek para yok ben bunu başka tapumun üzerine kaydırıp halledeceğim dedi bu mümkün müdür tapudaki vergi borcu kaydırıla bilirmi cevabınızı bekliyorum kolay gelsin

| 09.10.2016 16:22

2016 eylül ayındaki tokinin %20 indiriminden yararlanarak evin toplam borcunu ödedim. Noterdeki işlemler esnasında ne kadar masraf olacak?

| 10.10.2016 10:44

Merhaba, belirtmiş olduğunuz işlem bize çok yapılabilir gibi gelmedi. Çünkü vergi borcundan dolayı bir haciz varsa, tüm taşınmazları üzerine gelir ve borç ödenmeden kalkmaz.

| 10.10.2016 10:46

Merhaba, noter masrafları konusunda bir bilgimiz yok.

| 14.10.2016 09:42

Merhaba ben 101 bine aldığım eve nekadar tapu masrafı odiycem. Evi aldığım emlakçı aynı zamanda tapu takip işleri de yapıyor 4650 lira rakam çıkardı bana

| 14.10.2016 09:53

Merhaba, 2.020 TL alıcı, 2.020 TL satıcı olmak üzere, toplamda 4.040 TL harç ödemeniz, 100 - 150 TL ararasında da bir tapu döner sermaye bedeliniz çıkacaktır. Buda sizin durumunuzda 4.200 TL'ye yakın bir masraf çıkması demektedir. Bunun dışında evin emlak vergisi ödenmedi ise onun ödenmesi gereklidir.

| 17.10.2016 08:11

Merhaba ben 160000 tl ye ev almistim tapuda 80000 gosterilmis bana tapu harci cezasi geldi. Ben bunu odedim ancak bu tapuyu duzelttirmem gerekirmi veya bunu belediye gibi baska yerlere bildirmeme gerek varmi. Sonucta onlar da emlak vergisi alıyorlar. Tesekkurler

| 17.10.2016 10:35

Merhaba, normal şartlarda kendiliğinden yükselmesi gereklidir. Ancak, siz yinede bağlı bulunğunuz belediyeden, bu durumu teyit edin. İlerde farklı sıkıntılar yaşamamak için.

| 20.10.2016 19:33

75bin tl ye 1+ 1 ev alacağım. Ev sıfır. Kat Mülkiyeti islemleri ve tapu masrafları ne kadar olur

| 21.10.2016 10:00

Merhaba, kat mülkiyeti masrafı konutta bulunan bağımsız bölümlere, m² ve lokasyonuna göre değişkenlik göstermektedir. Tahmini 400 TL civarında bir masrafınız olabilir. Tapu masrafı ise 1.500 TL alıcı, 1.500 TL satıcı olamak üzere, toplamda 3.000 TL olacaktır.

| 25.10.2016 10:20

350.000 tl bedel, 2. dereceden %10 yıllık artışlı,feshi bildirilene kadar olan ipotek bedeli ne kadar çıkar acaba?

| 25.10.2016 13:27

İyi günler.Satıcının tapu senedi üzerindeki satış bedeli 5.200 tl gözüküyor.Anlaştığımız rakam 200.000 tl.Bana tapu masrafının 400 tl olduğunu söyledi.Burada tapu masrafı nedir?Dolandırıcılığı yapan devlet mi yoksa 2000-3000 tl ye çalışan halk mı??Bu kadar para alınır mı? YAZIK DOYURAMADIK BU ZÜBÜKLERİ!!!!

| 26.10.2016 09:21

Merhaba, tapu beyan edilen bedel üzerinden alıcı ve satıcı ayrı ayrı %2 harç ödemesi yapmaktadır. Sizin durumunuzda 200 bin TL beyan etmeniz halinde, toplamda 8.000 TL bir harç ödemeniz çıkacaktır.

| 26.10.2016 22:38

Mrb. Benim eşim astsubay bu yuzden kirada oturmak yerine gittigimiz sehirden ev alip tayin çıkana kadar oturmak ve satmak sonra yeni taşınacağımız yerden ev almak istiyoruz. Ancak her ev aldigimizda ve sattigimizda bu harcı ödemek zorundamiyiz. Buna nasil bir çözüm bulabiliriz.

| 26.10.2016 22:53

selam ocak 2016 yılında annem 30 bin tl ye ev aldı tapu üzerindede 30 bin yazıyor,annem bu evi bana bağiş yapmak istiyor 10 gün içinde bana tahmini tam net olmasada tahmini olarak ne kadar bir üçret çıkar,sanırım binde 68,31 oranında harç diyorlar ama biz hesaplayamadık

| 27.10.2016 09:32

Merhaba, tapu üzerinden yazan bedel her yıl yeniden değerlendirme oranında artmaktadır. Net bedeli öğrenmek için belediyenizle görüşebilir veya yakınlarınızda satılan evlerin fiyatlarını baz alabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz bu fiyatın üzerinden bağış yapmanız durumunda %6,8, satış yapmanız durumda ise %4 bir harç ödemesi yaparsınız. Ayrıca bağış yapılması durumunda ileride konutu satmanız halinde ödenecek olan, gayrimenkul değer artış kazancı vergisinden de muaf oluyorsunuz.

| 27.10.2016 15:25

Merhaba 2013 temmuz ayında 140 bine ev aldık.93.700 tl kredi çektik.Ama emlakçı ilerde sıkıntı yaşamazsınız diye bizi kandırarak tapuda evin değerini 45.000 göstertti.Önceden de öyle gözüküyordu sıkıntı olmaz dedi.Şimdi ise biz tapuda evin değerini göstermek istiyoruz.Nasıl bir yol izlememiz gerekir?Ödeyeceğimiz tutar ne olur?Ayrıca değeri o zaman aldığımız 140 bin mi yoksa şu an satış yapcağımız tutardamı göstermeliyiz?

| 29.10.2016 01:00

30 bine ev mi aldınız?

| 29.10.2016 01:06

merhaba. 5 yıl içinde satış yapılmayan daire,5 yılda prim yaparsa harç yinede yüksek mi olur ?yani 100 e alınmışsa 5 yıl sonra 300e satılırsa....?

| 31.10.2016 10:24

Merhaba, eğer Gelir İdaresi hakkınızda herhangi bir işlem başlatmadı ise pişmanlık dilekçesi vererek rayiç bedelinizi yükseltebilirsiniz. Geçmişe dönük bir artırım olmasından dolayı o zaman geçerli bedeli beyan etmeniz, bizce daha doğru bir yol olur. Bu konuda daha detaylı biligye Gelir İdaresinin 444 01 89 nolu danışma hattı üzerinden ulaşabilirsiniz.

| 31.10.2016 10:43

Merhaba, sorunuzu tam olarak anlayamadık ama 5 yıl dolduktan sonra bir satış yapmanız durumunda, mevcut yasa gereği bir vergi ödemesi yapılmamaktadır.

| 01.11.2016 12:09

selam annem bana evini hibe yaptı 1 gün önce ,belediye rayiç bedeli 35 bin tl idi, ben bu evi tarih gözetmeksizin istediğim zaman ,istediğim fiyata satabilirmiyim yoksa belli bir süre beklemem mi gerek

| 02.11.2016 09:13

Merhaba, istediğiniz zaman evi satabilirsiniz. Ayrıca tapu devir şekli hibe olmasından dolayı, satış kârı üzerinden ödenen değer artış kazancı vergisinden de muafsınız. Daha detaylı bilgi için https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/hesaplama/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi yazımıza bakabilirsiniz.

| 06.11.2016 13:45

Merhaba 145 000 bine ev alicaz 125 binlira kredi kullanicaz ne kadar tapu masrafı oderiz

| 07.11.2016 09:22

Merhaba, bizim tavsiyemiz almış değer üzerinden tapu değerini beyan etmeniz yönünde olacaktır. Tapu değeriniz 145.000 TL olması durumunda, 2.900 TL alıcı 2.900 TL satıcı olmak üzere toplamda 5.800 TL bir harç ödemesi yaparsınız.

| 08.11.2016 16:08

Ev alacam,fakat evini alacağım kişi tapu harcını karşılamazsa ne olacak

| 09.11.2016 10:02

Merhaba, yasal olarak karşılamak zorunda. Ancak genel uygulama olarak karşılamama şansı var. Bunun için ev alımı sırasından bu konuyu konuşarak netleştirmeniz ve ona göre ev pazarlığı yapmanız önemli.

| 11.11.2016 00:13

Merhaba ; Ben ev almak istiyorum alacağım ev 166,000 tl yalnız eve 35,000 tl masraf yapacağım evi aldığım para üzerinden tapu masrafı göstereceğim fakat ben evi 2 sene sonra 300,000 tl satmaya çalıştığım zaman sıkıntı yaşarmıyım

| 11.11.2016 10:00

Merhaba, belirtmiş olduğunuz tutarda evi satanız durumunda, yüksek bir gayrimenkul değer artış kazancı ödeyebilirsiniz. Alış ve satış tutarlarınıza göre yaklaşık olarak ne kadar vergi ödemeniz çıkacağını https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/hesaplama/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi sayfamız üzerinden hesaplayabilirsiniz.

| 14.11.2016 13:52

Tapu harcının yarısını satıcı yarısını alıcı öder diyorsunuz biz hepsini ödeyeceğiz o nasıl olacak

| 15.11.2016 11:28

Merhaba, belirtmiş olduğumuz yasal durum. Ancak ülkemizde genel olarak alıcılar ödemekte. Bunun için ev pazarlığı sırasında tapu harcı ödemesininde konuşulmasında fayda var.

| 21.11.2016 12:57

Merhaba 125 000 tl kredi ile ev aldım 5500 tl tapuda harcama olur diye emlakçı benden aldı doğrumudur değilse nekadar gider evim için tapu masrafı tşk ler

| 22.11.2016 13:11

iyi günler 125000 tl ye bir daire aldım kullandığım kredi ise 90 000 tl ben tapuya bunu 90 000 üzerinden göstersem daireyi 5 sene ,ç,nde satmayı düşünmüyorum. her hangi bir sıkıntıyla karşılaşırmıyım.

| 22.11.2016 16:05

Merhaba, öncelikle kullanmış olduğunuz kredi tutarı üzerinden tapu harcı göstermeniz durumunda Gelir İdaresi tarafından ceza kesilebilir. Çünkü Gelir İdaresi de değerlendirmelerinde kredinin konutun %80'ine kullanıldığı varsayımını baz alıyor. Bunun yanında konutu 5 yıl içerisinde satmanız durumunda vergi ödemesi ile alakalı olarak hesaplama işleminizi https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/hesaplama/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi sayfamızdaki araç üzerinden yapabilirsiniz.

| 22.11.2016 16:09

Merhaba, evin değerini 125 bin TL gösterildiyse alıcı ve satıcı dahil toplam tapu harcınız 5 bin TL olmaktadır. Bunun yanından 150 TL ile 200 TL arasında bir tapu döner sermaye bedeli ödemesi yapılıyor. Bizim tavsiyemiz emlakçının yapmış olduğu masraflar ile alakalı olarak makbuz istemeniz yönünde olacaktır.

| 22.11.2016 17:09

Hesapkurdu EKPERS DAİRE VERDİĞİ FİYATI BİLMİYORUM BEN 90000 TL TALEP ETTİM ONO İÇİN YANİ %80 ORANI BİLE ALAMADIM BİRİKMİŞ NAKİTİM OLDUĞUNDAN.

| 25.11.2016 13:01

Mrb koy yerinde 365 metre kare yere 50 metre kare prefabrik yaptim rahic bedeli 165 lira cikiyor tapu yaparken tapu masrafim ne kadar tutar

| 28.11.2016 10:19

Merhabalar babadan miras bir adet evimiz var aile olarak toplamda 5 kişiyiz yanlız bu evi ailem benim üstüme yapacak toplu intikal yaptık evin rayiç değeri belediyeden aldığımız değer 60 bin TL yanlız evin fiyatları 140 bin civarında tapu ya rayiç değeri yazan evrağı verdik bi cezası olur mu ? Birde ben ne kadar tapu parası veririm 218 harç yatırdım tapu ne kadar çıkar? Teşekkürler kolay gelsin

| 28.11.2016 12:58

Merhaba, eğer belirtmiş olduğunuz durum alım ve satım işlemi ise toplamda rayiç bedel üzerinden %4 tapu harcı ödemesi çıkar.

| 28.11.2016 13:01

Merhaba, eğer bağış değilde satış işlemi olarak devir edildi ise sizin hisseniz hariç, toplam rayiç bedelin %4'u oranında bir harç ödemesi yaparsınız. Eğer satış işlemi yapıldı ve gösterilen rayiç bedel muadillerinde düşük ise Gelir İdaresi tarafından inceleme başlatılabilir.

| 30.11.2016 18:06

Iyi gunler ben 180 000tl ev aldim ama tapu mudurlugu bana 7200 tl tapu masrafi çıkardı bunu ben tek mi oduyorum yoksa satıcıdamı oduyor simdiden tskler

| 02.12.2016 15:49

Yaşlı, emekli ve ek geliri olmayan annemin tek varisiyim, annemin üzerine bir ev var ve orda birlikte oturuyoruz. Evi üzerime almak istiyorum. Tapudan satış ile üzerime alırsam, veraset ile intikal den daha az vergi ödeyeceğim söylendi, doğru mudur ?

| 05.12.2016 11:02

Merhaba, yasal olarak tapu masrafları yarı yarıya ödenmektedir. Zaten ödemelerin yarısı da satıcı adına çıkmakta.

| 05.12.2016 11:05

Merhaba, bağış yapılması durumunda tapu bedelinin %6,8'i, satş yapılması durumunda ise tapu bedelinin %4'u oranında bir harç ödemesi yaparsınız. Ancak, tapu satış yapmanız ve bu evi mevcut yasa gereğince 5 yıl içerisinde satmanız durumund gelir artış kazancı vergisi ödeyebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/hesaplama/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi sayfamıza bakabilirsiniz.

| 06.12.2016 21:33

Merhaba 2011 yilinda bankanin kendi gayrimenkulu olan bir ev aldim bana o zaman borc bittikten sonra tapuyu verebileceklerini soylediler ve noter devri yaptik ve noderdeki devirde evin 65 bin tl olarak satis yapildigi goruluyor gercegide bu simdi borcum bitti ve tapuyu hangi deger uzerinden almamiz gerekir tapu harcim ne kadar olur.

| 07.12.2016 09:37

Merhaba, gerçek alım değerinizin üzerinden beyan etmeniz yeterli. Sadece 2011 yılından bu yana her yıl yeniden belirlenen değerleme oranları üzerinden bir artış yapabilirsiniz. Bu artış oranları ile alakalı olarak bağlı bulunduğunuz belediye size yardımcı olacaktır.

Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.