Tapu Harcı Hesaplama

30.09.2015 Güncelleme: 09.02.2017
Konutun Değeri
Hesapla
Alıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
Satıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
Toplam Tapu Harcı
Not: Konutun tapu harcı ödenirken, tüketiciden talep edilen ve tapu harcına dahil olmayan bazı döner sermaye masrafları bulunmaktadır. Bu masraflar toplamda 100 TL ile 150 TL arasında değişmektedir.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.)  tapuda beyan edilen satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanan bir harçtır (bu bedel 2013 yılından önceki satışlarda %3,3 olarak hesaplanıyordu). 

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı bedeli, alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin %2'si oranında tahsil edilir. Örneğin, 100 bin TL değerinde bir ev satın aldığınızda hem sizin hem de evi satın aldığınız kişinin 2.000 TL harç bedeli ödemesi gerekir.

Öte yandan bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarını görmek için konut kredisi hesaplama, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını görmek için ise ihtiyaç kredisi hesaplama sayfalarımıza bakabilirsiniz.

Tapu Harcı ve Vergiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gayrimenkul alım satımındaki tüm aşamalar hakkında doğru bilgiye ulaşmanız, maliyetlerinizi doğru hesaplayıp zarar etmemeniz ve ileride çeşitli cezalara maruz kalmamanız için çok önemli. Bu yüzden tapu harcı hesaplama tablosuna ek olarak tapu işlemleri ile bağlantılı mutlaka bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konuları özetlemek istedik.

  • Tapu Harcı Bedelinin Düşük Gösterilmesine Ceza

Tapu harcı ödemesi, beyan edilen satış bedeline göre yapıldığı için tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz daha düşük tapu harcı ödersiniz. Geçmiş yıllarda daha az tapu harcı ödemek isteyen çok sayıda alıcı ve satıcı ev satış değerlerini düşük göstererek işlem yaptı. Üstelik bu durum satıcı için görünen kârı azaltarak oluşması muhtemel gelir vergisini aşağı çekmeye yaradı.

Halbuki bu konu Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yakın takip edildiği için hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük cezalar kesilebilir. Örneğin, Gelir İdaresi Başkanlığı bankalardan çekilen konut kredisi tutarlarını isteyerek beyan edilen tapu harcı bedelleri ile kıyaslayabilir. Çektiği kredi tutarı beyan etmiş olduğu tapu harcından yüksek görünen kişilere aradaki farkın %4'üne denk gelen eksik harç bedelini yasal faizi ile birlikte ceza olarak gönderebilir. ( Bu cezalar hem alıcıya hem de satıcıya %2 üzerinden hesaplanarak gönderiliyor. )

Banka kredileri, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın düşük tapu harcı beyanlarını tespit etmek için kullanmış olduğu yollardan sadece biri. Eksik beyan edilen ev değeri ve bu sebeple eksik yatırılmış harç tutarını belirlemek için ileride farklı yollar kullanılarak ceza kesilebilir. Bu sebeple tapuda gösterilecek ev değerinin gerçekten evi satın aldığınız değer olması ve tapu harcının da bu değer üzerinden hesaplanması en güvenli yol olacaktır.

  • Düşük Gösterilen Tapu Harcı Yüzünden Fazla Vergi Ödenmesi

Tapu harcı ile ilgili bir diğer konu da konut alım tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden satılması halinde ödenecek olan Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi'dir. Burada bazı satıcılar tapuda beyan edilecek satış değerini düşük göstermeye çalışarak alım ve satım arasında elde ettiği kârı saklamaya, böylece daha düşük vergi ödemeye çalışabilirler. Bunun tespiti durumunda tapu harçlarının düzeltilmesine benzer şekilde eksik ödenen verginin de tamamlanması ve yanlış beyan için ceza ödenmesi gerekecektir.

Satış bedelinin eksik gösterilmesi alıcı için de riskler oluşturur ve ileride evi satmak istediğinde daha yüksek gelir vergisi ödemesine sebep olabilir. Özellikle satış bedelinin eksik beyanı ve düşük tapu harcı ödenmesi ile bağlantılı cezalardan sonra tapuda doğruya daha yakın bedeller beyan edilmeye başlandı. Yeni konut alımlarında gerçek satış bedellerinin veya en azından gerçeğe yakın bedellerin bildirilmeye başlanması, evlerin tapuda görünen değerlerini de yukarı çekti. Geçtiğimiz yıllarda evini satın alırken değeri düşük göstermiş kişiler, satın alım tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden evi satmak istediklerinde gerçek değeri gösterince, aradaki alım ve satım farkından dolayı fazla kâr elde etmiş gibi göründüler. Bu yüksek kârdan dolayı ödenen vergi tutarları da katlandı.

Örneğin, 2014 yılı Ocak ayında 260.000 TL’ye evini almış bir kişinin tapuda 150.000 TL ev değeri beyan ederek tapu harcı yatırdığını varsayalım. Konutunu da 2017 yılı Ocak ayında 300.000 TL’ye satarken bu sefer doğru değer olan 300.000 TL'yi beyan etsin. Bu durumda aradaki kâr, kağıt üzerinde 150.000 TL görüneceği için satıcıya 32.000 TL’ye yakın bir değer artış kazancı vergi ödemesi tahakkuk edecektir. Ev alımı sırasında gerçek bedeli (yani 260.000 TL) belirtmiş olsaydı, herhangi bir değer artış vergi ödemesi tahakkuk etmeyecek ve sadece toplamda 4.400 TL (110.000 TL*%4) fazladan bir tapu harcı ödemesi oluşacaktı. Tapu harcını düşük göstermesinden dolayı 27.600 TL (32.000 TL - 4.400 TL) fazladan bir ödeme yapmak zorunda kaldı. Bu durumu yaşamamak için en doğru yol konut alım bedeli üzerinden tapu harcı beyanında bulunmaktır.  Bu hesaplamayı sizde kendi gayrimenkulunüz için yapmak istiyorsanız tıklayın »


Konut kredisi peşinatı hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için Konut Kredisi Peşinat Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.


Konut Kredisi ile Alınan Konutlarda Muaf Olunan Harç ve Vergiler

Eğer evinizi konut kredisi ile alıyorsanız, ipotek harcından ve katma değer vergisinden muaf olursunuz.

Ayrıca emekliler, ev hanımları, işsizler, dul ve yetimler, şehit yakınları ve gaziler, ek gelirleri olmaması ve brüt alanı 200 m²’yi aşmayan bir konutları olması durumunda, emlak vergisinden muaftırlar. Bu konuda daha detaylı bilgi için Emlak Vergisi Hesaplama yazımıza bakabilirsiniz. 

Örnek Tapu Harcı Hesaplaması

Gayrimenkul Satış Fiyatı
Alıcının Ödeyeceği Harç
Satıcının Ödeyeceği Harç
Tapu Döner Sermaye Bedeli
100.000 TL
2.000 TL
2.000 TL
150 TL - 300 TL Arası
200.000 TL
4.000 TL
4.000 TL
150 TL - 300 TL Arası
300.000 TL
6.000 TL
6.000 TL
150 TL - 300 TL Arası
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Yorumlar

| 26.06.2015 10:07

Merhaba, 150.000 TL’ye bir ev alıyorum. 6.000 TL bir tapu harcı çıkıyor. konutu satan kişi çıkan bu harcın tamamını benim ödememi istiyor. Bu durum yasal mı? veya bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekli.

| 26.06.2015 10:13

Merhaba, tapu harcı yasal olarak alıcı ve satıcı ayrı ayrı %2 olarak ödenir. Satıcılar tapu harçlarının tamamını alıcıya yansıtması sık karsılaşılan bir durumdur. Bundan dolayı tapu aşamasında sıkıntı yaşamamak için konutun pazarlığı yapılırken harcın kim tarafından hangi oranlar ile ödeneceğini netleştirmek gerekli.

| 20.07.2015 20:08

Merhabalar. Is bankasindan ev kredisi ile konut satin aliyorum. 102 bin tl fiyati olan evde ne kadar tapu masrafi cikar. Ve bankadan kredi ile ev aldigim icin tapu masrafinin yarisini karsiladiklarini satis ofisi calisani soyledi. Alacagim evde albaraka turk bankasi satisini sagliyor. Acaba aldigim ev bankaya ait oldugundan mi tapu masraflari yari

| 21.07.2015 09:05

Merhaba, kanunen alıcı ve satıcı tapu masraflarını yarı yarıya (%2 olarak) ödemek zorunda. Zaten çıkan tapu masrafları burada direk satıcı adına çıktığı için özellikle resmi kurumlar kendileri ödüyor.

| 31.08.2015 16:38

Ben evimi 2011 de aldim 110 milyara mutayit 65 gostermis bugun maliyeciler geldi mutayit e sorusturma acilmis ne kadara aldiginizi dogru soeyin dedi mutayit 65 deyin demis bende dogru olani soyledim 110milyar dedim bu durumda bende ceza yiyecek miyim

| 31.08.2015 17:41

Merhaba, bu durumda müteahhit satış vergisini az ödemek için düşük beyanda bulunmuş. Bu vergi alıcıyı alakadar eden bir vergi değil. Bundan dolayı size bu işlem için bir ceza gelmez. Ancak, tapuda bedel düşük gösterildiğinden dolayı düşük bir tapu harcı bedeli ödemesi yapmanızdan dolayı bir ceza gelebilir. Buda tapunun gerçek bedeli ile sizin beyan

| 10.09.2015 02:11

merhaba ben yurt disinda yasiyorum .turkiyede bit ev satin almak istiyorum ama %25 odeme durumum yok .o sartmi veya ne onerirsiniz ....

| 10.09.2015 09:26

Merhaba, başka bir konut ipotek verebilir yada kalan kısmı için başka bir bankadan ihtiyaç kredisi başvurusundan bulunabilirsiniz. Ancak, peşinat olmadan konut kredisi kullanma yolları zor ve ek maliyetli işlemlerdir.

| 01.10.2015 18:59

iyi günler ben ziraat katılım bankaçılığından krediye başvurdum konut değeri 250000 bin tl banka bana 140000 kredi verecek ben nekadar tapu masrafı öderim

| 02.10.2015 09:25

Merhaba, ödenen tapu harcının direk çekilecek olan kredi ile bir bağlantısı yok. Tapuda belirlenecek olan bedel üzerinden tapu harcı ödenmektedir. Tapu göstereceğiniz ev bedelinizi mümkün olduğunca gerçek bedeli üzerinden göstermenizi tavsiye ederim. Yoksa ilerleyen vadelerde çeşitli cezalara maruz kalabilirsiniz.

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi