Konut Kredisi Peşinat Hesaplama

30.09.2015 Güncelleme: 24.01.2017
Satın Alacağınız Evin Değeri *

Lütfen 10.000'den büyük bir değer giriniz.

Hesapla
Çekebileceğiniz Azami Kredi Tutarı
Ödemeniz Gereken Asgari Peşinat Tutarı
* Krediyle satın alınacak konutun değeri Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı'nın (Eksperin) bankalar adına yaptığı inceleme sonucu belirlenecektir. Eskper raporuyla belirlenen rakam alıcıyla satıcı arasında anlaşılan fiyattan farklılık gösterebilmektedir.

Peşinat Olmadan Nasıl Konut Kredisi Kullanırsınız?

Konut kredisi ekspertizin satın alınacak eve biçtiği değer üzerinden en fazla %80’ine kullandırılan bir bireysel kredi türüdür. Yasal düzenlemelerle belirlenen bu oranda çok ufak değişiklikler dışında herhangi bir esneme yapılamaz. Ancak sitemize gelen yorumlarda çok sık karşılaştığımız sorulardan biri bu oranın esnekliği ile alakalıdır. Soru aslında basit ve net: Evin tamamına kredi kullanabilir miyim?

Hayallerini kurduğunuz evi satın almaya çok yaklaştınız ancak gerekli peşinatı henüz denkleştiremediniz ya da bir başka örnekle uzun uğraşlar sonucunda bulduğunuz bütçenize uygun ev için uygun kredi tekliflerini araştırdınız diyelim. Tek sorununuz; vereceğiniz peşinat. Peki bu sorunu nasıl çözebilir ve  evin tamamına nasıl kredi kullanabilirsiniz? Bu gibi durumlarda karşımıza çıkan iki yöntem var. Bunlar:

1- Konut Kredisi %20’lik Peşinat Kısım İçin İhtiyaç Kredisi Kullanmak

Konut kredisini kullanacağınız banka size aynı zamanda bir ihtiyaç kredisi kullandırmak istemeyebilir. Ancak siz başka birinin adına kredi çekerek ya da başka bir bankadan ihtiyaç kredisi alarak %20’lik kısmı ödeyebilirsiniz. Bunun için kullanacağınız kredilerin aylık taksit ödemelerinin kayıtlı gelirinizin yarısını geçmemesi önemli bir kriterdir. Çünkü, bu durumda banka sizi ihtiyaç kredisi kullandırmada riskli görebilir. (Gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi, Ne Kadar Kredi Çekebilirim? hesaplama aracımızdan anında öğrenebilirsiniz.)

Hem konut kredisi hem de ihtiyaç kredisini aynı anda çekmeniz için yasal olarak beyan edeceğiniz aylık gelirinizin yüksek olması gereklidir. Eğer krediyi ödeyecek birden fazla kişi varsa birinin adına ihtiyaç, diğerinin adına konut kredisi çekmeniz kredilerin onaylanmasını kolaylaştıracaktır.

Konutun peşinat kısmı için kredi çekmenizin bir dezavantajı da ihtiyaç kredileri için en fazla 48 ay vade yapılıyor olmasıdır. Vadenin kısa olmasından dolayı toplam kredi ödemelerinizde, özellikle ilk yıllarda zorlanabilirsiniz. Bu durumda izlenecek en doğru yol, esnek ödeme planı yaparak ilk 48 ay konut kredisi ödemelerinizi düşük tutup, aylık toplam kredi ödemelerinizi dengelemenizdir.


Tapu harcı hesaplama işleminizi Tapu Harcı Hesaplama sayfamız üzerinden yapabilir ve yasal olarak bilmeniz gereken süreçler hakkında bilgi edinebilirsiniz. 


2- Konut Kredisi Peşinatı İçin İkinci Bir Evi İpotek Olarak Göstermek

Bir diğer seçeneğiniz ise üzerinize kayıtlı ipotek gösterebileceğiniz krediye uygun bir konuttur. Bu konuta ipotek koydurarak yeni satın alacağınız konutun tamamını finanse edebilirsiniz. Ancak bu işlem bütün bankalar tarafından gerçekleştirilmemektedir.

Ek ipotek ile konutun tamamına kredi çekilme işleminde en fazla sorulan sorulardan bir tanesi, ek ipotek ile peşinat kısmının uzun vadeli kredi (48 aydan fazla) çekilip çekilemeyeceğidir. Yakın biz zamana kadar kendi adınıza olan bir konutu ipotek olarak göstermeniz durumunda 120 aya kadar ipotekli kredi kullanama şansınız vardı. Ancak, yapılan son değişiklikler ile birlikte diğer ihtiyaç kredisi türleri gibi vadesi 48 ay ile sınırlandı. Sonuç olarak, konutun peşinat kısmı için kredi çekmeniz durumda en fazla 48 ay vade yapılabiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için İpotekli İhtiyaç Kredisi sayfamıza bakabilirsiniz.

Evin tamamına kredi kullanmanın avantajı olduğu gibi birçok dezavantajı da bulunmaktadır. Hesapkurdu olarak sizin için bunları bir tablo haline getirdik:

AvantajDezavataj
Konut kredisi için gereken peşinatı biriktirene kadar mevcut kiranızı ödemenize gerek kalmaz.Dosya masraflarınız artar.(Ekspertiz ücreti, ek masraflar)
Daha kısa sürede taşınmazlarınızı yatırıma dönüştürebilirsiniz.Aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı artar. 
Yazlık veya arazi gibi taşınmazlarınızı ipotek göstererek, yaşadığınız şehirde konut sahibi olabilirsiniz.Bazı bankalar özel dosya masrafları ve ya ek faiz oranı uygulamaktadır.
Eğer serbest meslek sahibi iseniz; daha yüksek bir miktar vergi avantajı sağlarsınız.

3- Konutun Tamamına Kredi Çıkartırım Diyen Kuruluş ve Kişilere Dikkat Edin!

Konut kredilerinde son dönemlerde vade ve kredi tutarı sınırlaması ile birlikte özellikle emlak işi ile uğraşan bazı kişi ve kurumlar konut değerinizin tamamına kredi çıkartacaklarını öne sürerek, kredi işlemlerinizi takip etmek istiyor. Tabii doğal olarak bu işlemlerin sonucunda da sizden çeşitli adlar altında komisyonlar talep ediliyor. Kesinlikle bu kişilere itibar edip kredi işlemlerinizi takip etmesi için evraklarınızı vermeyin. Çünkü, yasal olarak konutun en fazla %80'ine kredi çekebiliyorsunuz. Çok zor ama eğer bu kişiler bir şekilde konutun tamamına kredi çıkartabiliyorlarsa, yasal olmayan bir işlem yapmışlar demektir. İşlemler sizin adınıza olacağı için yasal sorumluluk da sizin üzerinize kalmış oluyor. Yasal olmayan işlemeler ileride size çeşitli sıkıntılar çıkartabilir ve bunların sonucunda size çeşitli cezai yaptırımlar olarak dönebilir.

Cezai yaptırım olması size abartılı bir söz olarak gelebilir. Ancak, bu kişilerin konutun tamamına kredi çıkarmak için en fazla kullandıkları yöntem, adınıza sahte gelir belgeleri düzenleyerek konutun peşinatı için birkaç bankadan sizin adınıza kredi çekmektir. Bu işlemeleri de bankaların açıklarından faydalanarak yapıyorlar. Özellikle kredi ödemelerinde problem olur ve belgelerdeki usulsüz işlemler anlaşılırsa, sizin adınıza yasal işlem başlatılır. Banka personeli de usulsüz işlemi yakalayamadığı için incelemeye alınabilir ve siz de bir kredi işlemi için hem kendinizi hem de banka personelini cezai yaptırımlarla karşı karşıya bırakmış olursunuz.

Örnek Konut Kredisi Peşinat Hesaplama

Konut Değeri
Kredi Tutarı
Peşinat Tutarı
100.000 TL
80.000 TL
20.000 TL
150.000 TL
120.000 TL
30.000 TL
200.000 TL
160.000 TL
40.000 TL
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Yorumlar

| 21.07.2015 09:30

Merhaba, gerekli olan %25 peşinatım yok. Ancak kendime ait 1 tane daha evim var. Bu durumda hiç peşinatım olmadan konut kredisi kullanabilir miyim?

| 21.07.2015 09:52

Merhaba, evet ikinci evinizi ipotek olarak vermeniz durumunda bazı bankalarda evin tamamına kredi kullanabilirsiniz. Ancak, ipotek olarak verilecek ikinci ev için (%25 peşinat kısmı için ) en fazla 36 ay vade ile kredi kullanabilirsiniz.

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi

Kredi Notu Rehberi