Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Konut Kredisi Peşinat Hesaplama

30.09.2015 Güncelleme: 30.10.2017
* Krediyle satın alınacak konutun değeri Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı'nın (Eksperin) bankalar adına yaptığı inceleme sonucu belirlenecektir. Eskper raporuyla belirlenen rakam alıcıyla satıcı arasında anlaşılan fiyattan farklılık gösterebilmektedir.

Peşinat Olmadan Nasıl Konut Kredisi Kullanırsınız?

Konut kredisi ekspertizin satın alınacak eve biçtiği değer üzerinden en fazla %80’ine kullandırılan bir bireysel kredi türüdür. Yasal düzenlemelerle belirlenen bu oranda çok ufak değişiklikler dışında herhangi bir esneme yapılamaz. Ancak sitemize gelen yorumlarda çok sık karşılaştığımız sorulardan biri bu oranın esnekliği ile alakalıdır. Soru aslında basit ve net: Evin tamamına kredi kullanabilir miyim?

Hayallerini kurduğunuz evi satın almaya çok yaklaştınız ancak gerekli peşinatı henüz denkleştiremediniz ya da bir başka örnekle uzun uğraşlar sonucunda bulduğunuz bütçenize uygun ev için uygun kredi tekliflerini araştırdınız diyelim. Tek sorununuz; vereceğiniz peşinat. Peki bu sorunu nasıl çözebilir ve  evin tamamına nasıl kredi kullanabilirsiniz? Bu gibi durumlarda karşımıza çıkan iki yöntem var. Bunlar:

1- Konut Kredisi %20’lik Peşinat Kısım İçin İhtiyaç Kredisi Kullanmak

Konut kredisini kullanacağınız banka size aynı zamanda bir ihtiyaç kredisi kullandırmak istemeyebilir. Ancak siz başka birinin adına kredi çekerek ya da başka bir bankadan ihtiyaç kredisi alarak %20’lik kısmı ödeyebilirsiniz. Bunun için kullanacağınız kredilerin aylık taksit ödemelerinin kayıtlı gelirinizin yarısını geçmemesi önemli bir kriterdir. Çünkü, bu durumda banka sizi ihtiyaç kredisi kullandırmada riskli görebilir. (Gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi, Ne Kadar Kredi Çekebilirim? hesaplama aracımızdan anında öğrenebilirsiniz.)

Hem konut kredisi hem de ihtiyaç kredisini aynı anda çekmeniz için yasal olarak beyan edeceğiniz aylık gelirinizin yüksek olması gereklidir. Eğer krediyi ödeyecek birden fazla kişi varsa birinin adına ihtiyaç, diğerinin adına konut kredisi çekmeniz kredilerin onaylanmasını kolaylaştıracaktır.

Konutun peşinat kısmı için kredi çekmenizin bir dezavantajı da ihtiyaç kredileri için en fazla 48 ay vade yapılıyor olmasıdır. Vadenin kısa olmasından dolayı toplam kredi ödemelerinizde, özellikle ilk yıllarda zorlanabilirsiniz. Bu durumda izlenecek en doğru yol, esnek ödeme planı yaparak ilk 48 ay konut kredisi ödemelerinizi düşük tutup, aylık toplam kredi ödemelerinizi dengelemenizdir.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Sadece Hesapkurdu’na özel indirimli fiyatlama! Hayat sigortası, Dask ve Konut sigortasının bankadan yapılması koşulu ile. %1,01 1.442 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Konut Kredisi, en iyi faiz oranları ile %1,03 1.456 TL
Yapı Kredi Herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır. %1,11 1.512 TL
Tüm Bankaların Konut Kredileri

2- Konut Kredisi Peşinatı İçin İkinci Bir Evi İpotek Olarak Göstermek

Bir diğer seçeneğiniz ise üzerinize kayıtlı ipotek gösterebileceğiniz krediye uygun bir konuttur. Bu konuta ipotek koydurarak yeni satın alacağınız konutun tamamını finanse edebilirsiniz. Ancak bu işlem bütün bankalar tarafından gerçekleştirilmemektedir.

Ek ipotek ile konutun tamamına kredi çekilme işleminde en fazla sorulan sorulardan bir tanesi, ek ipotek ile peşinat kısmının uzun vadeli kredi (48 aydan fazla) çekilip çekilemeyeceğidir. Yakın biz zamana kadar kendi adınıza olan bir konutu ipotek olarak göstermeniz durumunda 120 aya kadar ipotekli kredi kullanama şansınız vardı. Ancak, yapılan son değişiklikler ile birlikte diğer ihtiyaç kredisi türleri gibi vadesi 48 ay ile sınırlandı. Sonuç olarak, konutun peşinat kısmı için kredi çekmeniz durumda en fazla 48 ay vade yapılabiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için İpotekli İhtiyaç Kredisi sayfamıza bakabilirsiniz.

Evin tamamına kredi kullanmanın avantajı olduğu gibi birçok dezavantajı da bulunmaktadır. Hesapkurdu olarak sizin için bunları bir tablo haline getirdik:

AvantajDezavataj
Konut kredisi için gereken peşinatı biriktirene kadar mevcut kiranızı ödemenize gerek kalmaz.Dosya masraflarınız artar.(Ekspertiz ücreti, ek masraflar)
Daha kısa sürede taşınmazlarınızı yatırıma dönüştürebilirsiniz.Aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı artar. 
Yazlık veya arazi gibi taşınmazlarınızı ipotek göstererek, yaşadığınız şehirde konut sahibi olabilirsiniz.Bazı bankalar özel dosya masrafları ve ya ek faiz oranı uygulamaktadır.
Eğer serbest meslek sahibi iseniz; daha yüksek bir miktar vergi avantajı sağlarsınız.

Tapu harcı hesaplama işleminizi Tapu Harcı Hesaplama sayfamız üzerinden yapabilir ve yasal olarak bilmeniz gereken süreçler hakkında bilgi edinebilirsiniz. 


3- Konutun Tamamına Kredi Çıkartırım Diyen Kuruluş ve Kişilere Dikkat Edin!

Konut kredilerinde son dönemlerde vade ve kredi tutarı sınırlaması ile birlikte özellikle emlak işi ile uğraşan bazı kişi ve kurumlar konut değerinizin tamamına kredi çıkartacaklarını öne sürerek, kredi işlemlerinizi takip etmek istiyor. Tabii doğal olarak bu işlemlerin sonucunda da sizden çeşitli adlar altında komisyonlar talep ediliyor. Kesinlikle bu kişilere itibar edip kredi işlemlerinizi takip etmesi için evraklarınızı vermeyin. Çünkü, yasal olarak konutun en fazla %80'ine kredi çekebiliyorsunuz. Çok zor ama eğer bu kişiler bir şekilde konutun tamamına kredi çıkartabiliyorlarsa, yasal olmayan bir işlem yapmışlar demektir. İşlemler sizin adınıza olacağı için yasal sorumluluk da sizin üzerinize kalmış oluyor. Yasal olmayan işlemeler ileride size çeşitli sıkıntılar çıkartabilir ve bunların sonucunda size çeşitli cezai yaptırımlar olarak dönebilir.

Cezai yaptırım olması size abartılı bir söz olarak gelebilir. Ancak, bu kişilerin konutun tamamına kredi çıkarmak için en fazla kullandıkları yöntem, adınıza sahte gelir belgeleri düzenleyerek konutun peşinatı için birkaç bankadan sizin adınıza kredi çekmektir. Bu işlemeleri de bankaların açıklarından faydalanarak yapıyorlar. Özellikle kredi ödemelerinde problem olur ve belgelerdeki usulsüz işlemler anlaşılırsa, sizin adınıza yasal işlem başlatılır. Banka personeli de usulsüz işlemi yakalayamadığı için incelemeye alınabilir ve siz de bir kredi işlemi için hem kendinizi hem de banka personelini cezai yaptırımlarla karşı karşıya bırakmış olursunuz.

ev kredisi peşinat oranı

Örnek Konut Kredisi Peşinat Hesaplama

Konut Değeri
Kredi Tutarı
Peşinat Tutarı
100.000 TL
80.000 TL
20.000 TL
150.000 TL
120.000 TL
30.000 TL
200.000 TL
160.000 TL
40.000 TL
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5 Puan

Eski Yorumlar

| 21.07.2015 09:30

Merhaba, gerekli olan %25 peşinatım yok. Ancak kendime ait 1 tane daha evim var. Bu durumda hiç peşinatım olmadan konut kredisi kullanabilir miyim?

| 21.07.2015 09:52

Merhaba, evet ikinci evinizi ipotek olarak vermeniz durumunda bazı bankalarda evin tamamına kredi kullanabilirsiniz. Ancak, ipotek olarak verilecek ikinci ev için (%25 peşinat kısmı için ) en fazla 36 ay vade ile kredi kullanabilirsiniz.

| 22.05.2016 11:34

bilgilendirdiğiniz her konu için teşekkür ederim saygılar iyi çalışmalar

| 22.05.2016 23:53

Sorunlar çok: Benim hiç param yok. Ayrıca 90 bin TL.borcum var. Ben gidiyorum bankalara borcun var ayrıca 2 ay gecikmeli diye kredi vermiyorlar. Bu yetmiyormuş gibi de faizleri de uçuruyorlar. Bu da yetmiyormuş gibi uçuk masraflar çıkarıyorlar. 300bin TL için 10 alırsan 1500TL.20 yıl alırsan 2200Tl masraf istiyorlar. neymiş 540 TL eksper değeri(Ne işe yararlar bu eksperler) Gelsin banka ben bizim emlakçıyla konuşturayım 5 kuruş masraf da ödemezler.Sanki eksperler binadan beton numunesi alıp da inceleme mi yapıyorlar bina ne durumda diye. Yok geliyorlar eve bakıyorlar etrafa soruyorlar o da net bilgiler değil. Parayı ödeyen benim zorluğu çeken benim. keyfini süren bankalar neyin kafasını yaşıyorlar anlamam. Ben alacağım evi göstereceğim ev sahibinle tanıştıracağım onlarda ikna olursa bana kredi verecekler bu kadar. Ayrıca eksperler bir fiat belirliyorlar. fiatlar da gerçekçi değil hatta gerçek bile olmuyorlar.Mesela benim oturduğum eve eksper en fazla 350 bin TL fiat biçecek. neye göre!? Ama benim alacağım kredi 10 ila 20 yıl arası olacak. eksperin biçtiği fiat burada 6 aya kalmadan zaten oluşacak. Benim talip olduğum oturduğum ev 10 yıl sonra kensel dönüşüme girmediğini farzedersek 1milyon TL'nin üzerinde olacak. Kentsel dönüşüme girerse 2 sene içinde yıkılıp yeni yapılırsa zaten 1 milyonu bulacak.Ben antlaşmalı olarak evsahibiyle 200-220 bin TL arası bir maliyet çıkaracağım. Banka bana 300 bin TL çıkarırsa ben hem ev sahibi olacağım hem kalan parayla borçlarımı ödeyeceğim. Hem evin tamamına kredi almış olacağım hem borçlarımı temizliyip düzenli ödemeye geçeceğim. Para ev sahibine yatacak ben ondan alacağım. hepsi bu kadar basit. Bunu doğru anlatıyorum diye hiç bir banka kredi vermiyor. Ama ülkenin herhangi bir yerinde afet olduğunda afet mağdurlarına her türlü yardım yapılıyor bir de banka borçları da siliniyor. İLLa bizim de mi başımıza afet gelmesi lazım. Biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Zaten borç batağındayım bundan daha büyük afet mi var? Başıma türlü türlü hırsızlık olayları geldi. Daha ne olsun?

| 23.05.2016 00:00

Bir de bu ülkede enteresan bir bankacılık işleniyor. Vade uzadıkça faiz artıyor(Sözüm ona risk artıyormuş) Buna anlam getiremedim. Vade ne kadar uzarsa o müşteri risk değil potansiyel olarak (ailece) vade boyunca müşteridir. Hem kredi müşterisi olur hem de bankanın diğer ürünlerini de kullanır. Ama kısa vadeli olursa vade sonunda şartlar gereği başka bankalara kaçabilir. Ayrıca borcunu geç ödeyen müşteri iyi müşteridir. sürekli bağımlı kalır ve de daha fazla bankaya faiz getirisi sağlar. Zamanında ödeyen müşteri bankaya sadece o dönemdeki karı bırakır sonra da kaçar.

| 05.09.2016 20:43

Arkadas bu ne ben anlamadım anlayan varsa bır bılgi versın lutfen ben 300 bin tl kredi hesaplattım 15 yıla 600 bine yakın cıkıyor bu mantıklımı yoksa Turkiyedeki bankalar milletı salakmi goruyor

| 21.09.2016 23:37

önemli olan 15 yıl sonra senin 300 olan evin kaç olacak..hesabı sen yapacaksın..

| 05.10.2016 15:39

Ben 70000 tl kredi çektim yüzde indirimi ne olur