PTT Kredi Hesaplama ve Başvuru

Güncelleme: 29.01.2024
Yayımlama: 17.10.2017
Paylaş
İçindekiler

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi başvurusu, hesaplama yaparak ödeme planı oluşturma için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

PTT Üzerinden Kredi Veren Bankalar

Banka
Tutar
Vade
Üst Yaş Sınırı
Başvuru
Aktif Bank
50.000 TL
36 Ay
80

Aktif Bank İhtiyaç Kredisi 

Burgan Bank
50.000 TL
36 Ay
84

Burgan Bank İhtiyaç Kredisi 

ING Bank
45.000 TL
36 Ay
75

ING İhtiyaç Kredisi 

DenizBank
36.000 TL
36 Ay
80

Denizbank İhtiyaç Kredisi 

TEB 
35.000 TL
36 Ay
70

TEB İhtiyaç Kredisi 

PTT tabloda yer alan 5 banka üzerinden ihtiyaç kredisi kullandırma işlemi yapıyor.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

PTT Üzerinden Kimler Kredi Alabilir?

PTT üzerinden genelde emekli maaşını PTT’den alan kişiler kredi kullanabiliyor. Ancak PTT üzerinden emekli maaşı almayanlar da gelir belgelerini ibraz ederek bazı bankalardan kredi kullanabiliyor. Yani emekli olamayan kişiler veya PTT’den maaş almayan emekliklerin PTT üzerinden kredi kullanma şansı bulunuyor. Öte yandan PTT’den maaş alınmadığı sürece PTT’ye kredi başvurusunda bulunmanın standart süreç içerisinden doğrudan bankaya başvurmaktan aslında bir farkı veya avantajı da bulunmuyor. 

PTT Kredisi Faiz Oranları

PTT üzerinden kredi veren bankaların faiz oranları piyasa şartlarına göre değişkenlik gösteriyor. Yani PTT üzerinden kredi veren bankalar diğer bankalar gibi piyasa şartlarına göre faiz oranlarını sürekli güncelliyor. Ancak PTT üzerinden kredi veren bankalar genel olarak PTT müşterilerine daha uygun faiz oranı sunuyor olsalar da genel olarak piyasada daha uygun faiz oranları mevcut. 

PTT Kredi Hesaplama

PTT kredi hesaplaması, standart olarak yapılan kredi hesaplamasıyla aynıdır. PTT üzerinden kredi veren bankalar dâhil tüm bankaların anlık olarak güncellenen faiz oranlarını görerek kredi hesaplaması yapmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

PTT Kredi Şartları Nelerdir?

PTT’den maaş alan emekliler için kredi alma şartları şöyledir:

  • Kredi notunun kredi kullanılması için yeterli olması gerekir.
  • Kredi başvurusu esnasında 84 yaşının üzerinde olunmaması gerekir.
  • Aylık gelirin yarsının kredi taksitlerini karşılayabilmeniz gerekir.

PTT’den maaş almayanlar için kredi alma şartları şöyledir:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • 84 yaşının üzerinde olmamak
  • gelirin belgeli olarak beyan edilebilmesi
  • yeterli kredi notu
  • aylık gelirin yarsının kredi taksitlerini karşılayabilmesi

PTT’den Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Nasıl Olmalı?

Kredi Notu Aralığı
Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali 
1-699
En Riskli
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
1500-1699
İyi
Yüksek
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek

Tabloda belirtmiş olduğumuz “kredi kullanma ihtimali” bankaların değerlendirmelerine göre bir genelleme olarak oluşturuldu. Ayrıca hayat sigortası yaptırmayı kabul ettiği sürece genel olarak bankalar, kredi işlemlerinde emekli müşterilerinin maaş garantisi olduğu için daha esnek davranabiliyor. Öte yandan kredi başvurularınızda kredi notunuzla ilgili bir problem yaşıyorsanız kolay kredi yazımızı inceleyin. 

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

PTT Üzerinden Konut Kredisi veya Taşıt Kredisi Kullanılabiliyor mu?

PTT üzerinden sadece 60 bin TL üst limitli ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor. Yani PTT şubeleri üzerinden konut kredisi ya da taşıt kredisi kullanılamıyor. Öte yandan 20 bankanın konut kredisi tekliflerine ulaşmak için konut kredisi, taşıt kredisi tekliflerine ulaşmak için ise taşıt kredisi sayfamızı ziyaret edin. 

PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT ihtiyaç kredisi başvurusu herhangi PTT şubesi üzerinden anında yapılabiliyor. PTT emeklilerinden kimlik dışında herhangi belge veya kefil istenmiyor. Ancak PTT üzerinden maaş almayan emekli veya çalışanlardan gelir belgeleri talep ediliyor. Bu konuda detaylı bilgi için kredi çekmek için gerekenler yazımızı inceleyin. 

PTT Kredisi Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Yaş ve vade toplamının tablomuzda belirtmiş olduğumuz üst yaş sınırını geçmemesi gerekiyor. Yani bankanın üst yaş sınırı 80 ve kredi kullanmak isteyen kişinin yaşı da 78 ise en fazla 2 yıl vadeli bir kredi kullanılabiliyor.

PTT Yerine Doğrudan Bankalardan Kredi Kullanmak Daha Avantajlı mı?

Özellikle şubesiz olarak faaliyet gösteren bankalar PTT emeklilerine özel olarak indirimli faiz oranları sunuyor. Bu indirimin sunulmasının nedeni emekli maaşının kredi ödenmesinde düzenli bir teminat olmasından kaynaklanıyor. Öte yandan PTT üzerinden kredi veren 7 banka dışındaki bankalardan daha uygun faiz oranları bulma şansı mevcut. Bunun için PTT üzerinden kredi başvurusu yapamadan önce piyasa kredi faiz oranlarını incelemek de fayda var. 20 bankanın güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarına ise ihtiyaç kredisi sayfamız üzerinden anında ulaşın. 

PTT Kredilerinde Dosya Masrafı Alınıyor mu?

Bankanın kampanyasına göre değişiklik göstermekle birlikte, PTT üzerinden kullanılan kredilerde neredeyse tüm bankalar kredi tahsis ücreti yani dosya masrafı alıyor. Bu masraf ilgili mevzuatlar gereğince en fazla kullanılan kredinin binde 5’i oranında alınabiliyor. Yani PTT üzerinden 20 bin TL kredi kullanılması durumunda 100 TL kredi tahsis ücreti ödeniyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için dosya masrafı hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

PTT Kredilerinde Hayat Sigortası Yapılıyor mu?

PTT üzerinden alınan kredilerde hayat sigortası yapılıyor. Hayat sigortası tutarları ise çekilen kredi tutarına ve çeken kişinin yaşına göre değişkenlik gösteriyor. Öte yandan hayat sigortası prim tutarını etkileyen en önemli etken yaş olduğu için en yüksek tutar emekli olan müşterilere çıkıyor. 

PTT Sigorta Yapıyor mu?

PTT şubeleri üzerinden kredi işlemleri yanında sigorta işlemleri de yapılabiliyor. Anlaşmalı olduğu sigorta firmaları üzerinden alınan tekliflerle müşterilerine trafik, kasko gibi bazı sigorta branşlarında hizmet veriyor.

PTT’den Kredi Almak İçin Emekli Maaşını Taşımaya Gerek Var mı?

PTT üzerinden kredi alabilmek için emekli maaşının PTT’ye taşınmasına gerek yok. Ancak PTT üzerinden maaş alınmadan yapılan kredi başvurularının onaylanma ihtimali düşüyor ve bankaların PTT emeklilerine özel olarak sundukları kredi tutar ve vade gibi ek avantajlardan da yararlanılamıyor. Ayrıca PTT’ye emekli maaşı ise e-Devlet üzerinden kolayca taşınabiliyor.

PTT Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

PTT üzerinden maaş alan emeklilerin kredi değerlendirme süresi başvurulan bankaya göre değişmekle birlikte 10 dakika ile 1 iş günü arasında değişiyor. PTT üzerinden maaş almayan kişilerin kredi başvuru değerlendirmesi ise 1 ile 2 iş günü arasından sürebiliyor.

PTT Kredi Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

PTT üzerinden kredi alan kişi PTT emeklisi ise aylık taksit tutarı otomatik olarak maaştan düşülüyor. Yani ödeme için ek olarak herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmıyor. Ancak PTT üzerinden maaş almayan kişiler ise PTT şubeleri, kredi kullanılan bankanın ödeme kanalları veya EFT/havale ile kredi borçlarını ödeyebiliyor. PTT'den para gönderme işlemi nasıl yapılır öğrenmek için PTT'den para gönderme nasıl yapılır sayfamızı inceleyin.

PTT’den Kullanılan Krediler İçin Ara Ödeme veya Erken Kapama Yapılabiliyor mu?

PTT üzerinden kullanılan krediler için normal krediler gibi erken kapama veya ara ödeme yapılabiliyor. Ayrıca PTT üzerinden kullanılan krediler ihtiyaç kredisi olduğu için erken kapama veya ara ödeme işlemlerinde erken ödeme cezası da yasal olarak alınamıyor. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için kredi erken kapama ara ödeme hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

PTT Kredisi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanıyor?

PTT veya diğer bankalar üzerinden kullanılan kredilerde gecikme faizi kullanılan kredi faizinin %30 fazlası olarak hesaplanıyor. Yani kullanılan kredinin faizi aylık %1 ise gecikme faizi aylık %1,30 olarak uygulanıyor. Bu konuda detaylı bilgi için kredi gecikme faizi sayfamızı ziyaret edin.  

PTT Üzerinden Kullanılan Kredinin Ödemesi Devam Ederken Emekli Maaşı Farklı Bankaya Taşınabiliyor mu?

PTT üzerinden kullanılan kredi ödemesi bitmeden PTT emeklisi maaşını herhangi bir bankaya taşıyamıyor. Ayrıca emekli maaşına yönelik promosyon anlaşması yapıldıysa bu promosyon ödemesinin iadesi yapılmadığı sürece yine emekli maaşı taşıma işlemi yapılamıyor.

PTTkart Özellikleri

PTT üzerinden kartı alınabiliyor. Bu kart standart kartı özelliklerini taşıyor. Pttkart'larda herhangi bir aidat alınmıyor. Kredi limitini gelirinize göre hesaplamak için kredi kartı limiti sayfamızdaki aracımızı kullanın. 

Kaynak:

PTT Kredi İşlemleri 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.