KREDİ BAŞVURUSU

PTT Kredi

Güncelleme: 31.08.2018

PTT Üzerinden Kredi Veren Bankalar

Banka
Tutar
Vade
Üst Yaş Sınırı

Burgan Bank
55.000 TL
36 Ay
84
İncele » 
Aktif Bank
50.000 TL
36 Ay
80
İncele » 
ING Bank
45.000 TL
36 Ay
75
İncele » 
DenizBank
36.000 TL
36 Ay
80
İncele » 
TEB 
35.000 TL
36 Ay
70
İncele » 

PTT tabloda yer alan 5 banka üzerinden kredi kullandırma işlemi yapıyor.

PTT Üzerinden Kimler Kredi Alabilir?

PTT üzerinden genel olarak emekli maaşını PTT’den alan kişiler kredi kullanabiliyor. Ancak PTT üzerinden emekli maaşı almayanlar da gelir belgelerini ibraz ederek bazı bankalardan kredi kullanabiliyor. Yani emekli olamayan kişiler veya PTT’den maaş almayan emekliklerin PTT üzerinden kredi kullanma şansı bulunuyor. Öte yandan PTT’den maaş alınmadığı sürece PTT’ye kredi başvurusunda bulunmanın standart süreç içerisinden doğrudan bankaya başvurmaktan aslında bir farkı veya avantajı da bulunmuyor. 

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,60 466 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,79 482 TL
Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,81 484 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

PTT Kredisi Faiz Oranları 

PTT üzerinden kredi veren bankaların faiz oranları piyasa şartlarına göre değişkenlik gösteriyor. Yani PTT üzerinden kredi veren bankalar diğer bankalar gibi piyasa şartlarına göre faiz oranlarını sürekli güncelliyor. Ancak PTT üzerinden kredi veren bankalar genel olarak PTT müşterilerine daha uygun faiz oranı sunuyor olsalar da genel olarak piyasada daha uygun faiz oranları mevcut. 

PTT Kredi Şartları Nelerdir?

PTT’den maaş alan emekliler:

  • Kredi notunun kredi kullanılması için yeterli olması,
  • Kredi başvurusu esnasında 84 yaşının üzerinde olunmaması,
  • Aylık gelirin yarsının kredi taksitlerini karşılayabilmesi.

PTT’den maaş almayanlar:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak ve 84 yaşının üzerinde olmamak,
  • Gelirin belgeli olarak beyan edilebilmesi,
  • Kredi notunun kredi kullanılması için yeterli olması,
  • Aylık gelirin yarsının kredi taksitlerini karşılayabilmesi,

Bu konuda detaylı bilgi için Kredi Çekme Şartları yazımızı inceleyin. 

PTT’den Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu (Kredi Sicili) Nasıl Olmalı?

Kredi Notu Aralığı
Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali 
1-699
En Riskli
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
1500-1699
İyi
Yüksek
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek

Tabloda belirtmiş olduğumuz “kredi kullanma ihtimali” bankaların değerlendirmelerine göre bir genelleme olarak oluşturuldu. Ayrıca hayat sigortası yaptırmayı kabul ettiği sürece genel olarak bankalar, kredi işlemlerinde emekli müşterilerinin maaş garantisi olduğu için daha esnek davranabiliyor. Öte yandan kredi başvurularınızda kredi notunuzla ilgili bir problem yaşıyorsanız Kolay Kredi yazımızı inceleyin. 

Kredi notuna göre kolay onaylanan kredi kartları

Kredi notunuz düşük olduğu için veya gelir yetersizliğinden dolayı kredi kullanmıyorsanız, 12 ay taksitli nakit avans seçeneği ile kredi kartı alabilirsiniz.

Anında Kredi Kartı Başvurusu Yıllık Ücret Ödül Para/Puan
Akbank Axess 109 TL 50 TL
Yapı Kredi Worldcard 104 TL 250 TL
Garanti Bankası Bonus Card 103 TL 55 TL
Tüm Kartları Göster

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

PTT Üzerinden Konut Kredisi veya Taşıt Kredisi Kullanılabiliyor mu?

PTT üzerinden sadece 60 bin TL üst limitli ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor. Yani PTT şubeleri üzerinden konut kredisi ya da taşıt kredisi kullanılamıyor. Öte yandan 20 bankanın konut kredisi tekliflerine ulaşmak için konut kredisi, taşıt kredisi tekliflerine ulaşmak için ise taşıt kredisi sayfamızı ziyaret edin. 

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılıyor, Belge İsteniyor mu?

PTT kredi başvurusu herhangi PTT şubesi üzerinden anında yapılabiliyor. PTT emeklilerinden kimlik dışında herhangi belge veya kefil istenmiyor. Ancak PTT üzerinden maaş almayan emekli veya çalışanlardan gelir belgeleri talep ediliyor. Bu konuda detaylı bilgi için Kredi Çekmek İçin Gerekenler yazımızı inceleyin. 

PTT Kredisi Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Yaş ve vade toplamının tablomuzda belirtmiş olduğumuz üst yaş sınırını geçmemesi gerekiyor. Yani bankanın üst yaş sınırı 80 ve kredi kullanmak isteyen kişinin yaşı da 78 ise en fazla 2 yıl vadeli bir kredi kullanılabiliyor.

PTT Yerine Doğrudan Bankalardan Kredi Kullanmak Daha Avantajlı mı?

Özellikle şubesiz olarak faaliyet gösteren bankalar PTT emeklilerine özel olarak indirimli faiz oranları sunuyor. Bu indirimin sunulmasının nedeni emekli maaşının kredi ödenmesinde düzenli bir teminat olmasından kaynaklanıyor. Öte yandan PTT üzerinden kredi veren 7 banka dışındaki bankalardan daha uygun faiz oranları bulma şansı mevcut. Bunun için PTT üzerinden kredi başvurusu yapamadan önce piyasa kredi faiz oranlarını incelemek de fayda var. 20 bankanın güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarına ise ihtiyaç kredisi sayfamız üzerinden anında ulaşın. 

PTT Kredilerinde Dosya Masrafı Alınıyor mu?

Bankanın kampanyasına göre değişiklik göstermekle birlikte, PTT üzerinden kullanılan kredilerde neredeyse tüm bankalar kredi tahsis ücreti yani dosya masrafı alıyor. Bu masraf ilgili mevzuatlar gereğince en fazla kullanılan kredinin binde 5’i oranında alınabiliyor. Yani PTT üzerinden 20 bin TL kredi kullanılması durumunda 100 TL kredi tahsis ücreti ödeniyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için Dosya Masrafı Hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

PTT Kredilerinde Hayat Sigortası Yapılıyor mu?

PTT üzerinden alınan kredilerde hayat sigortası yapılıyor. Hayat sigortası tutarları ise çekilen kredi tutarına ve çeken kişinin yaşına göre değişkenlik gösteriyor. Öte yandan hayat sigortası prim tutarını etkileyen en önemli etken yaş olduğu için en yüksek tutar emekli olan müşterilere çıkıyor. 

PTT’den Kredi Almak İçin Emekli Maaşını Taşımaya Gerek Var mı?

PTT üzerinden kredi alabilmek için emekli maaşının PTT’ye taşınmasına gerek yok. Ancak PTT üzerinden maaş alınmadan yapılan kredi başvurularının onaylanma ihtimali düşüyor ve bankaların PTT emeklilerine özel olarak sundukları kredi tutar ve vade gibi ek avantajlardan da yararlanılamıyor. Ayrıca PTT’ye emekli maaşı ise e-Devlet üzerinden kolayca taşınabiliyor.

PTT Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

PTT üzerinden maaş alan emeklilerin kredi değerlendirme süresi başvurulan bankaya göre değişmekle birlikte 10 dakika ile 1 iş günü arasında değişiyor. PTT üzerinden maaş almayan kişilerin kredi başvuru değerlendirmesi ise 1 ile 2 iş günü arasından sürebiliyor. Bankaların kredi kullandırma süreleri ile alakalı detaylı bilgi için Anında Kredi yazımızı inceleyin. 

PTT Kredi Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

PTT üzerinden kredi alan kişi PTT emeklisi ise aylık taksit tutarı otomatik olarak maaştan düşülüyor. Yani ödeme için ek olarak herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmıyor. Ancak PTT üzerinden maaş almayan kişiler ise PTT şubeleri, kredi kullanılan bankanın ödeme kanalları veya EFT/havale ile kredi borçlarını ödeyebiliyor.

PTT’den Kullanılan Krediler İçin Ara Ödeme veya Erken Kapama Yapılabiliyor mu?

PTT üzerinden kullanılan krediler için normal krediler gibi erken kapama veya ara ödeme yapılabiliyor. Ayrıca PTT üzerinden kullanılan krediler ihtiyaç kredisi olduğu için erken kapama veya ara ödeme işlemlerinde erken ödeme cezası da yasal olarak alınamıyor. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için Kredi Erken Kapama Ara Ödeme Hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

PTT Kredisi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanıyor?

PTT veya diğer bankalar üzerinden kullanılan kredilerde gecikme faizi kullanılan kredi faizinin %30 fazlası olarak hesaplanıyor. Yani kullanılan kredinin faizi aylık %1 ise gecikme faizi aylık %1,30 olarak uygulanıyor. Bu konuda detaylı bilgi için Kredi Gecikme Faizi sayfamızı ziyaret edin.  

PTT Üzerinden Kullanılan Kredinin Ödemesi Devam Ederken Emekli Maaşı Farklı Bankaya Taşınabiliyor mu?

PTT üzerinden kullanılan kredi ödemesi bitmeden PTT emeklisi maaşını herhangi bir bankaya taşıyamıyor. Ayrıca emekli maaşına yönelik promosyon anlaşması yapıldıysa bu promosyon ödemesinin iadesi yapılmadığı sürece yine emekli maaşı taşıma işlemi yapılamıyor.

PTT Kredi Kartı Özellikleri

PTT üzerinden bonus kredi kartı alınabiliyor. Bu kart standart kredi kartı özelliklerini taşıyıp otomatik ödemesi PTT üzerinden alınan emekli maaşına bağlanabiliyor. Kredi kartı ücretleri ise:

İlk yıl kart ücreti yok. İkinci yıl:

  • Classic kart yıllık 64 TL,
  • Gold kart 71 TL,
  • Platinum kart 79 TL,

Kredi kartı limiti ise gelire göre belirleniyor. Kredi limitini gelirinize göre hesaplamak için Kredi Kartı Limiti sayfamızdaki aracımızı kullanın. Ayrıca tüm bankaların kredi kartı teklifleri için kredi kartı sayfamızı inceleyin.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,1 Puan