Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama

Güncelleme: 29.03.2018
Hesapkurdu

Araç masrafı hesaplama aracı yardımı ile 10 yıl için aracınıza yapacağınız toplam masraf tutarını, tahmini enflasyon ve benzin fiyatı artış oranlarına göre anında hesaplayabilirsiniz. Bu sayede aracınızın size gelecekteki yaklaşık maliyetini de hesaplamış olursunuz.

Ayrıca güncel trafik sigortası tutarınızı tamamen online olarak anında trafik sigortası sayfamızdan, ödeyeceğiniz güncel araç verginizi ise MTV ödeme sayfamızdaki aracımızdan öğrenebilirsiniz. 

Otomobil Sahibi Olmanın Masrafı Nasıl Hesaplanıyor?

Hesaplama aracımız, girmiş olduğunuz bilgilere göre aşağıdaki grafiklerde yer alan geçmiş yıllar enflasyon ve benzin fiyatı artış ortalamalarına göre, geleceğe dönük 10 yıllık tahmini araç masrafınızı hesaplamaktadır. 

Hesaplama aracının doğru bir hesaplama işlemi yapabilmesi için, gireceğiniz değerlerin mümkün olduğunca gerçeğe yakın olması gerekmektedir. Ancak her durumda geleceğe yönelik olarak bir hesaplama işlemi yapılacağı için, işlem sonucunda çıkan tutarların tahmini olacağı da unutulmamalıdır.


Bankaların taşıt kredisi tekliflerine araç kredisi hesaplama sayfamız üzerinden anında ulaşın.


Hesaplama Aracımızda Yer Alan Açıklamalar

Aylık Ortalama Yakıt Masrafı: Aracınız için aylık olarak harcamış olduğunuz ortalama yakıt masrafınızı girin. Eğer bir aracınız yoksa almak istediğiniz aracın yakıt tüketimine göre tahmini bir oran girebilirsiniz.

Trafik Sigortası Primi: Yıllık ödemiş olduğunuz en son trafik sigortası tutarını girin. Eğer aracınızı almadıysanız, sigorta teklifi sunulmayacağı için tahmini bir tutar girebilirsiniz.

Kasko Sigortası Primi: Yıllık ödemiş olduğunuz en son kasko sigortası tutarını girin. Eğer kasko sigortanız yok veya yaptırmayacaksanız, bu alanı boş bırakın. 

Yıllık Ortalama Bakım Masrafı: Yıllık olarak yapılan (yağ değişimi, litre değişimi vb.) bakım masrafları yanında, ortalama 3 yılda bir değişen lastikler ile diğer parça masrafları da yıllık masrafa çevirerek girilmesi daha doğru sonuç çıkaracaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi: Yıllık olarak aracınız için ödeyeceğiniz verginizi girin. Eğer yıllık ödeyeceğiniz vergi tutarınız bilmiyorsanız, Motorlu taşıtlar Vergisi Hesaplama aracımızdan anında öğrenebilirsiniz.

Yakıt Fiyatları Yıllık Artış: 2001 yılı ile 2015 yılı arasında, yıllık benzin fiyatı artış ortalaması %9,6 olarak gerçekleşmiştir. Bundan sebeple, aracımız tahmini yakıt fiyatı artış oranı olarak %9,6’yı kullanmaktadır.   

Enflasyon Tahmini: 2005 yılı ile 2015 yılı arasında, yıllık ortalama enflasyon (TÜFE ) %8,15 olarak gerçekleşmiştir. Bundan sebeple, aracımız tahmini enflasyon artış oranı olarak %9,6’yı kullanmaktadır.   

İlk Yıl Aylık Ortalama Masraf: Girmiş olduğunuz tutarlara göre herhangi bir artış yapılmadan aylık masrafınızı gösterir. 

İlk Yıl Toplam Masraf: Girmiş olduğunuz tutarlara göre herhangi bir artış yapılmadan yıllık masrafınızı gösterir.

10 Yıllık Toplam Harcama: Girmiş olduğunuz tutarlara tahmini enflasyon ve benzin fiyatı artış oranları uygulanarak, gelecek 10 yılda aracınız için yapacağınız tahmini toplam harcama tutarınızı gösterir.

Aylık Ortalama Masraf: İlk yıldan sonra, yani 2'inci ve devam eden aylar için, artış oranlarına göre aylık ortalama masrafınızı göstermektedir. 

Yıllık Ortalama Masraf: İlk yıldan sonra, yani 2'inci ve devam eden yıllar için, artış oranlarına göre yıllık ortalama masrafınızı göstermektedir. 

Ayrıca muayene ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için Araç Muayenesi yazımızı inceleyin. 

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu %2,08 1.439 TL
Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Başvurusu %2,27 1.503 TL
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu %2,36 1.534 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

2001 - 2015 yılları arası benzin fiyatları değişimi
2005 - 2015 yılları arasında enflasyon oranı değişimi

Örnek Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama

Yıllık  Toplam Gider
1. Yıl Toplam Gider
5.Yıl Toplam Gider
10.Yıl Toplam Gider
4.830 TL
5.272 TL
7.430 TL
11.418 TL
6.590 TL
7.183 TL
10.141 TL
15.654 TL
8.050 TL
8.776 TL
12.400 TL
19.122 TL
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,9 Puan