Periyodik Araç Bakımı

Yayımlama: 22.08.2016 Güncelleme: 03.06.2020

Periyodik bakımda dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Zamanında bakım yaptırmak
 • Yetkili ve uzman servisten hizmet almak
 • Periyodik bakım çizelgesini baz almak
 • Bakım tablosunu doğru takip etmek

Tüm motorlu taşıtlar belirli aralıklar veya belirli kilometrelerde bakım yaptırmak zorundadır. Bu bakım hizmetleri aracın markasına göre değişiklik gösterebileceği gibi bazı model ve yakıt türlerine göre de değişiklik gösterir. Araç muayene ücreti ve işlemleri hakkında detaylı bilgi için Araç Muayenesi sayfamızı ziyaret edin.

Online Trafik Sigortası TeklifleriOnline Kasko Sigortası Teklifleri

Araç Bakım Fiyatları

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan araç markalarının 2018 araba bakım fiyatlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında aracınızın periyodik bakım tablosuna internet üzerinden ulaşamıyorsanız, yetkili servisleri arayarak bu listeleri talep edebilirsiniz.

MarkaPeriyodik Bakım Tablosu
FiatFiat Periyodik Bakım
FordFord Periyodik Bakım
HyundaiHyundai Periyodik Bakım
Mercedes-BenzMercedes Periyodik Bakım
VolkswagenVolkswagen Periyodik Bakım
RenaultRenault Periyodik Bakım
ToyotaToyota Periyodik Bakım
BMWBMW Periyodik Bakım
HondaHonda Periyodik Bakım

Periyodik Bakım Hangi Aralıklarla Yaptırılmalıdır?

Periyodik bakımların yapılma süresi araç marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Genel olarak 10 bin km ile 15 bin km arasında yapılmakta olup bazı araçlarda ise bu aralık 20 bin km ye kadar çıkabilir.

Bu bakım süreleri üretici firmalar tarafından çeşitli testler sonucunda araç motorlarının en uzun süre sağlıklı çalışmaları temel alınarak belirlenir. Bundan dolayı, araç sahiplerinin bu süre veya kilometreleri geçirmeden araba bakımlarını yaptırmaları önemlidir.

Araç Bakım Çizelgesi

Araç periyodik bakımında, her markanın araç tipi ve modeline uygun bir çizelgesi bulunur. Aracınızı götürdüğünüz servis bu periyodik bakım çizelgesini baz alarak işlemlerinizi yapmalıdır. Bu çizelgeler hazırlanırken genel olarak aracın kilometresi, markası ve modeli baz alınır. 

Periyodik Bakımlarda Motorun Değişen Parçaları ve Yapılan Bakımlar 

Değişen parçalar genellikle benzer olmakla birlikte, bakımı yapılan parçalar aracın modeline ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz değişen parçalara özellikle belli bakımlarda (100 bin km bakımı gibi) ek olarak çeşitli parçalarda dâhil olabiliyor.

Aracın periyodik bakımlarda başlıca değişenleri

 • Motor Yağı,
 • Yağ filtresi, 
 • Hava filtresi,
 • Polen filtresi, (Klimalı araçlarda)
 • Yakıt filtresi,

Aracın periyodik bakımlarda başlıca bakım ve kontrolü yapılan parçaları

 • Frenlerin bakımı ve kontrolü,
 • Soğutma suyu kontrolü, (antifriz ölçümü yapılır, gerekliyse yenilenir)
 • Far ayarı,
 • Ön takım kontrol,
 • Lastiklerin hava basıncı ve diş kontrolü, 
 • Şase ve kaportanın gözle kontrolü,

Aracınızın 10 yıllık maliyetini enflasyon oranlarına göre hesaplamak için Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Araç sıvılarının kontrolünün nasıl yapıldığını öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dizel Araç Bakımı

Periyodik araç bakımı tüm otomobiller için bir zorunluluk olmakla birlikte, aracın benzin türevine göre bakım süreleri farklılık gösterir. Bu bağlamda benzinli otomobiller için 15 bin km’de yapılması gereken periyodik bakımın, dizel otomobillerde 10 bin km tamamlandığında yapılması gerekiyor.

Bunun yanında araç güvenlik ekipmlarının en önemlilerinden olan hava yastığının, benzinli araçlarda 30 bin km’de kontrol edilmesi gerekirken dizel araçlar için bu süre 20 bin km olarak olmalıdır.

Araç Bakım Formu Örneği

Araç bakımı yapacak servisler aşağıda yer alan örnek görselde olduğu gibi, araç sahipleri için öncelikle bir bakım formu düzenler. Bu bakım formunun içeriğinde araca ve araç sahibine ait bazı bilgiler ile hangi bakımların yapılması gerektiği ve fiyatlar yer alır.

Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et