Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 02.06.2023 Yayımlama: 23.09.2016 | Okuma Süresi: 5 dk.

Not: Kasko değer listesi, araçların marka, model ve üretim yıllarına göre değerini belirten listedir. Kasko değer aracı Türkiye Sigortalar Birliğinin (TSB) yayımladığı kasko listesine göre haftalık olarak güncellenir. 

*10'dan fazla akaryakıt firmasının günlük benzin, dizel ve LPG fiyatlarını görmek için akaryakıt fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtlarının marka, model ve üretim yıllarına göre değerini belirten listedir. Kullanılmış araç değeri için iyi bir gösterge olması sebebiyle sigorta şirketleri başta olmak üzere kurumlar ve son kullanıcılar için değerli bir referanstır.

Araç Kasko Değer Listesi ile Piyasa Fiyatı Farklı mı?

Evet, kasko değer listesinde yer alan araç bedeller piyasanın biraz daha üzerinde olabilir. Bunun nedenleri arasında, kazası olmayan araçların temel alınması, araç pazarlık payının düşülmemesi, ortalamanın üzerinde bir kilometre yapmadığı varsayımı ile kurumsal ikinci el araç satan bayi fiyatlarının da dikkate alınması gösterilebilir. Bu nedenle kasko değer listesinde yer alan tutarları ikinci el satış fiyatları olarak düşünmek çok doğru bir yaklaşım olmaz.

Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç kasko değeri, kasko sigortasında sigorta şirketinin karşılayacağı zararın üst limitini gösteren tutardır. Yani kaza sonucunda sigorta şirketi tarafından aracın pert olarak nitelendirilmesi durumunda, poliçede belirlenen kasko değeri üst limit olarak aracın piyasa değerine (rayiç bedeline) göre sigortalıya ödeme yapılır. Rayiç bedel hakkında detaylı bilgiyi rayiç bedeli nedir sayfamızdan edinin. 

Kasko Değer Listesi Nedir?
Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko Sigortası Fiyatları - 10 Haziran 2023

İstanbul 7575 TL
Ankara 7176 TL
Diğer İller 7905 TL
İstanbul 7827 TL
Ankara 7389 TL
Diğer İller 7177 TL
İstanbul 10264 TL
Ankara 8301 TL
Diğer İller 8885 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Değeri Neye Göre Belirlenir?

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yıllarına göre  belirlenir. Liste belirlenirken çeşitli otomotiv firmalarının ikinci el araç satan grup bayi fiyatları (örn. Doğuş Otomotiv’e ait DOD), internet siteleri ve gazete ilanları temel alınır.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değeri hesaplamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Kasko Değer Listesi aracımızdan araç model yılı seçin.
  • Aracın markasını ve modelini seçin
  • Hesapla butonuna tıklayarak aracın kasko değerini öğrenin.

Araç Kasko Değeri TSB Kasko Değer Listesi arşivine paralel sürekli güncellenmektedir.

Kasko Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Araç ruhsatına göre yaş hesaplaması aracın model yılı da baz alınarak yapılır. Örneğin, model yılı 2016 olan aracın yaş hesaplaması:

Aracın Model YılıKasko Yaşı
20162
20173
20184
20195
20206
20217
20228
20239

MTV Hesaplamasında Kasko Değeri

01.01.2018 ve sonrasında alınan otomobillerin ham bedelleri (vergisiz satış bedelleri) de Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hesaplamasına dâhil edildi. 2018 yılından itibaren alınacak otomobilin ham bedeli ne kadar yüksek ise ödenecek olan MTV'de o kadar artacak.

Ham bedelin belirlenmesinde ise TSB'nin yayımladığı kasko değer listesi Gelir İdaresi tarafından baz alınır. MTV hesaplaması için Motorlu Taşıtlar Vergisi aracımızı kullanın. 

En Çok Satılan Online İkinci El Araçlar

SıraMarka Model
1VolkswagenPassat
2FiatEgea Sedan
3RenaultClio HB
4RenaultMegane
5FordFord Focus
6Opel Astra
7ToyotaCorolla
8VolkswagenPolo
9VolkswagenGolf
10BMW5 Serisi

*Tablo Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2022 Kasım ayı satış verilerine göre düzenlendi.

Araç Kasko Değeri Nasıl Sorgulanır?

Araç kasko değeri Kasko Değer Listesi sorgulama aracımızdan öğrenilebilir. Ayrıca TSB'nin Kasko Değer Listesi sayfasından da öğrenilebilir.

Kasko Değeri Poliçede Yazar mı?

Evet, poliçeniz düzenlendiği esnadaki kasko değeri yazılır. Kasko değeri, Kasko Değer Listesi baz alınarak yazılır.

Hasarın Hesaplanmasında Kullanılan Değerler

Kasko sigortası araç hasarı hesaplaması, parça başına maliyet hesaplama yöntemi ile yapılır. Bu yöntemde kasko sigortasına sahip olan aracın herhangi bir kazaya karışması sonucunda oluşan hasar, parça başı değişim, işçilik ve varsa onarım bedelleri hesaplanarak belirlenir. 

Pert Olma Nedir?

Bir aracın sigorta şirketleri tarafın pert olarak kabul edilebilmesi için, sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte toplam tamir masrafının aracın değerinin yaklaşık %70’i civarında olması gerekli. Örneğin, poliçede 100.000 TL bedel belirlenen bir aracın onarım masrafları 70 bin TL’ye yakın bir tutarı bulması durumunda, araç pert olarak nitelendirilir. Hatta bazı araç modellerinde sigorta şirketine göre bu oran %50 dahi olarak belirlenebilir.

Ayrıca pert olan aracın rayiç bedeli sigortalıya ödenir ve sigorta şirketi aracı hasarlı olarak satar. Bu aşamada isterse sigorta yaptıran aracı hasarlı olarak sigorta şirketinden kendisi için de satın alabilir. Pert araçlara kasko yapılabiliyor, pert kasko hakkında detaylı bilgi için pert kasko sigortası yazımızı ziyaret edin. 

Pert Aracın Rayiç Değerine İtiraz Edilebilir mi?

Evet, belirlenen bedele sigortalının itiraz etme hakkı bulunur. Pert olan araç için kasko değeri referans alınarak sigorta şirketleri tarafından bir rayiç bedel belirlenir ve bu bedel sigortalıya ödenir.Ancak hangi şartlarda olursa olsun TSB'nin belirlediği kasko değerinden fazla bir ödeme sigortalıya yapılmaz. 

Aracın Kasko Değer Listesinde Bulunmaması Durumunda

İstisna bir durum olmakla birlikte, listemizde aracınızın model yılına göre değeri yer almayabilir. Aracın değerinin yer almaması ise genel olarak aracın ülkemizde çok fazla piyasasının olmaması veya yurt dışından özel olarak getirilmesinden kaynaklanabiliyor. Bu durumda olan araçların kasko bedelleri, araç sahiplerinin talepleri de dikkate alınarak muadili araçlara göre belirlenir.

Kasko Değeri Trafik Sigortası Fiyatını Etkiler mi?

Hayır, taşıtın satış fiyatı veya kasko değeri trafik sigortası fiyatını etkilemez. Trafik sigortası fiyatı aracın türü (otomobil, kamyonet vb.), araç sahibinin hasar basamağı ve aracın bulunduğu il temel alınarak belirlenir.

Sadece T.C. kimlik no ve plaka bilgisi ile hasar basamağını anında öğrenmek için araç hasarsızlık indirimi sayfamızı ziyaret edin.

Kaynaklar:

Türkiye Sigorta Birliği Kasko Değer Listesi

Otomotiv Distribütörleri Derneği İkinci El Online Sektör Raporu Kasım 2022

Hesapkurdu.com Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et