Kasko Sigortalarını Karşılaştır

Kasko Değer Listesi ve Araç Kasko Değeri 2018

Güncelleme: 16.11.2018
Hesapkurdu

*Kasko değer listesi, araçların marka, model ve üretim yıllarına göre değerini belirten listedir. Kasko değer aracı Türkiye Sigortalar Birliği'nin (TSB'nin) yayımladığı kasko listesine göre haftalık olarak güncellenmektedir. 

** Aracınızın hasar kaydını sadece plaka ile öğrenmek için Plakadan Sorgulama sayfamızı, MTV hesaplaması için ise Motorlu Taşıtlar Vergisi sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtlarının marka, model ve üretim yıllarına göre değerini belirten listedir. Kullanılmış araç değeri için iyi bir gösterge olması sebebiyle sigorta şirketleri başta olmak üzere kurumlar ve son kullanıcılar için değerli bir referanstır.

2018 En Çok Satan İlk 10 Araç Kasko Değer Listesi 

Sıra
Marka - Model
Satış Sayısı
Ortalama Kasko Değeri

1Renault - Megane Sedan
24.217153.338 TL
Renault Kasko »
2Fiat - Egea Sedan
23.074100.650 TL
Fiat Kasko »
3Renault - Clio18.22096.570 TL
Renault Kasko »
6Honda - Civic17.656120.163 TL
Honda Kasko »
4Volkswagen - Passat16.408221.204 TL
Volkswagen Kasko »
5Toyota - Corolla16.351120.577 TL
Toyota Kasko »
7Ford - Tourneo Courier12.631119.225 TL
Ford Kasko »
8Hyundai -  i2010.34585.521 TL
Hyundai Kasko »
10Ford - Focus10.137141.700 TL
Ford Kasko »
9Peugeot - 3019.43485.220 TL
Peugeot Kasko »

Tablo, Otomobil Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 2018 Ocak ayından Ekim ayı sonuna kadar satış verilerine göre en fazla satışı yapılan ilk 10 aracın kasko bedelini gösterir. Ortalama araç kasko değeri ise aracın tüm modellerinin kasko değeri ortalaması alınarak hesaplanmıştır.

2018 En Fazla Satış Yapan İlk 10 Araç Markası

SıraMarkaToplam Satış Adedi
1Renault59.229
2Fiat45.061
3Volkswagen44.611
4Ford44.424
5Hyundai24.803
6Toyota20.008
7Peugeot19.645
8Dacia18.932
9Honda16.502
10Mercedes15.987

*Yukarıdaki tablo, Otomobil Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 2018 Ocak ayından Temmuz ayının sonuna kadar olan satış verilerine göre en fazla satışı yapılan ilk 10 otomobil markasını gösterir.


40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet 67.212 TL
Faiz Oranı %1,95
Aylık Taksit 1.396 TL
Toplam Maliyet 69.286 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 1.439 TL
Toplam Maliyet 71.065 TL
Faiz Oranı %2,19
Aylık Taksit 1.476 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

Ayrıca 20 bankanın güncel taşıt kredisi tekliflerine araç kredisi hesaplama sayfamız üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.


Kasko Değer Listesi Nasıl Belirlenir?

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yıllarına göre çeşitli otomotiv firmalarının ikinci el araç satan grup bayi fiyatları (örn. Doğuş Otomotiv’e ait DOD), internet siteleri ve gazete ilanları temel alınarak belirlenir.

Kasko Değeri Ne Anlama Gelir?

Kasko sigortası, aracınızın başına gelebilecek çarpma, çarpılma, yangın, hırsızlık gibi zararları karşılayan bir sigorta çeşididir. Araç kasko değeri ise sigorta şirketinin karşılayacağı zararın üst limitini gösteren tutar olduğundan önemli. Yani kaza sonucunda sigorta şirketi tarafından aracın tam hasarlı diğer bir ismi ile “pert” olarak nitelendirilmesi durumunda, poliçede belirlenen kasko değeri kadar sigorta sahibine ödeme yapar.

MTV Hesaplamasında Kasko Değeri

01.01.2018 ve sonrasında alınan otomobillerin ham bedelleri (vergisiz satış bedelleri) de Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hesaplamasına dâhil edildi. 2018 yılından itibaren alınacak otomobilin ham bedeli ne kadar yüksek ise ödenecek olan MTV'de o kadar artacak. Ham bedelin belirlenmesinde ise TSB'nin yayımladığı kasko değer listesi Gelir İdaresi tarafından baz alınacak. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Motorlu Taşıtlar Vergisi aracımızı kullanın. 

Araç Kasko Değer Listesi ile Piyasa Fiyatı Farklı mı?

Kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri, piyasanın biraz daha üzerinde olabilir. Bunun nedenleri arasında, kazası olmayan araçların temel alınması, araç pazarlık payının düşülmemesi, ortalamanın üzerinde bir kilometre yapmadığı varsayımı ile kurumsal ikinci el araç satan bayi fiyatlarının da dikkate alınması gösterilebilir. Bundan dolayı, kasko değer listesinde yer alan tutarları ikinci el satış fiyatları olarak düşünmek, çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Hasarın Hesaplanmasında Kullanılan Değerler

Kasko sigortası araç hasarı hesaplaması, parça başına maliyet hesaplama yöntemi ile yapılmakta. Bu yöntemde kasko sigortasına sahip olan aracın herhangi bir kazaya karışması sonucunda oluşan hasar, parça başı değişim, işçilik ve varsa onarım bedelleri hesaplanarak belirlenir. 

Aracın Kasko Değer Listesinde Bulunmaması Durumunda

İstisna bir durum olmakla birlikte, listemizde aracınızın model yılına göre değeri yer almayabilir. Aracın değerinin yer almaması ise genel olarak aracın ülkemizde çok fazla piyasasının olmaması veya yurt dışından özel olarak getirilmesinden kaynaklanabiliyor. Bu durumda olan araçların kasko bedelleri, araç sahiplerinin talepleri de dikkate alınarak muadili araçlara göre belirlenir.

Kasko Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Araç ruhsatına göre yaş hesaplaması aracın model yılı da baz alınarak yapılır. Örneğin model yılı 2015 olan aracın yaş hesaplaması:

Aracın Model YılıKasko Yaşı
20151
20162
20173
20184

Pert Olma Nedir?

Bir aracın sigorta şirketleri tarafın pert olarak kabul edilebilmesi için, sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte toplam tamir masrafının aracın değerinin yaklaşık %70’i civarında olması gerekli. Örneğin, poliçede 100 bin TL bedel belirlenen bir aracın onarım masrafları 70 bin TL’ye yakın bir tutarı bulması durumunda, araç pert olarak nitelendirilir. Hatta bazı araç modellerinde sigorta şirketine göre bu oran, %50 dahi olarak belirlenebilir.

Ayrıca pert olan aracın kasko bedeli sigortalıya ödenir ve sigorta şirketi aracı hasarlı olarak satar. Bu aşamada isterse sigorta yaptıran aracı hasarlı olarak sigorta şirketinden kendisi için de satın alabilir.

araç kasko değer listesi

En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatını Nasıl Bulurum?

Trafik sigortası fiyat belirlemesinde hasarsız indirimine göre tavan fiyat uygulaması olsa da serbest olarak sigorta şirketleri tarafından fiyat belirlemesi yapılır. Bu nedenle uygun trafik sigortası teklifini bulmak için trafik sigortası yenileme döneminde tüm sigorta şirketlerinden teklif almak en doğru yol olur. Neredeyse tüm sigorta şirketlerinin tekliflerine ise 1dk. içerisinde tamamen online olarak trafik sigortası sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

En Uygun Kasko Sigortasını Nasıl Bulurum?

Kasko sigortası fiyat belirlemesi trafik sigortasına benzer olmakla birlikte, tavan fiyat uygulaması olmadığı için tamamen serbest piyasa şartlarında sigorta şirketleri tarafından belirlenir. Sigorta şirketleri ise değerlendirme ölçütlerini belirli süreler ile güncelledikleri için uygun kasko teklifi aslında sürekli olarak değişir. Bunun için kasko sigortası yenileme döneminde tüm sigorta şirketlerinden teklif almak en doğru yol olur. Neredeyse tüm sigorta şirketlerinin tekliflerine ise tamamen online olarak 1dk. içerisinde kasko sigortası sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kasko Sigortası Çeşitleri

Kasko sigortasının temel olarak 4 çeşidi bulunmakta. Bu çeşitler:

  1. Dar Kasko: Aşağıdaki ana teminat grubunun bir kısmının kapsama alındığı çeşit.
  2. Kasko: Aşağıdaki ana teminat grubunun tamamının kapsama alındığı çeşit.
  3. Genişletilmiş Kasko: Aşağıdaki ana teminat grubunun tamamı ve ek sözleşme ile teminat kapsamına dâhil edilebilecek risklerden bir kısmının kapsama alındığı çeşit. 
  4. Tam Kasko: Aşağıdaki ana teminat grubunun tamamı ve ek sözleşme ile teminat kapsamına dâhil edilebilecek tüm risklerin kapsama alındığı çeşit.

Bu konuda daha detaylı bilgiye Kasko Sigortası Çeşitleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kasko Sigortası Ana Teminatları

  1. Aracın kara yolunda veya demir yolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması, 
  2. Gerek hareket, gerek ise durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya bu sebepten devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar, 
  3. Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar, 
  4.  Aracın yanması, 
  5. Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda oluşan hasarlar.

Zorunlu trafik sigortası ise kasko sigortasından farklıdır ve teminatları standarttır.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,9 Puan