İlk Kez Trafik Sigortası Yapacaklar İçin Ücretler

02.06.2016 Güncelleme: 30.10.2017
İlk Kez Trafik Sigortası Yapacaklar İçin Ücretler

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası veya diğer adıyla trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre düzenlenen ve yapılması zorunlu olan sigortadır. Trafik sigortası aracınız ile yapacağınız kazalar sonucunda karşı tarafa vereceğiniz maddi zararlara karşı sizi teminat altına almaktadır.

Trafik sigortası işleyiş şekli ve mantığı, kasko sigortasından farklıdır. Trafik sigortaları her şeyden önce kişinin isteğine bağlı bir sigorta çeşidi olmamakla birlikte, bir araca sahip olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bu sigortayı yaptırmak zorundadır. Buna ek olarak trafik sigortası tüm sigorta şirketlerinde teminat ve kapsam olarak aynı olup, sadece farklı prim tutarları mevcuttur.


 Anında trafik sigortası teklifleri alarak sigorta şirketlerini kıyaslamak için Trafik Sigortası Sorgulama sayfamızı kullanın. 


Trafik Sigorta Poliçesi Nasıl Fiyatlandırılıyor?

Serbest tarife uygulamasının yürürlüğe girmesi ile piyasada var olan trafik sigortası primleri de şirketten şirkete değişiklik göstermeye başladı. Bunun nedeni her sigorta şirketinin kendine özel olarak değerlendirme ölçütlerinin mevcut olması. Ancak yinede sigortalar birliği tarafından daha çok iyi şoför olmanın daha net anlaşılması için aşağıdaki tabloda yer alan hasarsızlık indirimleri sigorta poliçe tutarlarına uygulanmakta.

Trafik sigortası fiyatları kişinin kademesine göre farklılık göstermekte ve bu kademeler 7 basamaktan oluşmaktadır.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Tablosu

Yıl
Basamak Numarası
Hasarsızlık indirimi (%)
Prim Artırımı (%)
4720-
3615-
2510-
14--
23-20
32-40
41-

60

İlk kez sigorta yaptıracak olanlar, sisteme 4. basmaktan girer. Aracı ile kaza yapmadığı yani hasarsız geçirdiği her yıl için basamak artış gösterir ve 4'uncu yılda  7. basamağa kadar çıkar. Aynı şekilde hasar yapılan her yıl içinde basamak düşer ve 4'uncu yılda 1. basamağa iner. Sonuç olarak, 1. basamak sürekli hasarın yapıldığı ve en çok prim ödeyen grup olurken, 7. basamak hasarın olmadığı en az prim ödeyen grup olmaktadır. Ayrıca hasarsızlık indirimi hakkında daha detaylı bilgi almak için Hasarsızlık İndirimi yazımıza bakabilirsiniz.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Vakıfbank Vakıfbank 2. El Taşıt Kredisi %1,24 1.172 TL
Halkbank Halkbank 0 km Taşıt kredisi %1,18 1.154 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası 2. EL Taşıt kredisi %1,35 1.205 TL
Tüm Bankaların Taşıt Kredileri

Trafik Sigortası Teklifini Aracın Rengi dahi Etkiliyor

Trafik sigortasına fiyat koyarken sigorta şirketleri Hazine Müsteşarlığı’ndan bağımsız çalışmamaktadır. Kişinin yaşı, aracın markası ve modeli, aracın yabancı veya yerli olması ve sigorta geçmişinin olup olması sigorta şirketi ve hazine tarafından tek tek incelenmektedir. Sigorta şirketleri belirlediği fiyatı hazinenin onayına sunarak, onay alıyor.

Hazine tarafından, tazminat miktarlarının hesaplamaları yapılıyor. Bu miktarlar, kişinin ailevi durumu, eğitim durumu, yaşı gibi birçok özelliğe bakılarak belirleniyor. Sistemi etkileyen çok fazla unsur olduğu için her şey sigorta fiyatını da etkiliyor. Örneğin; aynı marka, aynı model ve hatta aynı kişiye ait bir arabanın birinin kırmızı diğerinin beyaz olması bile fiyat farklılıklarına sebep olabilmektedir. 


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2 Puan