Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK’lı şahısların sağlık hizmetlerinden kapsamlı şekilde ve uygun fiyatlarla yararlanabilmesi için oluşturulan sigorta olarak tanımlanıyor. SGK’nın karşılamadığı ya da limiti aşan tedavi masrafları, sağlık sigortası ile avantajlı şekilde gideriliyor.

Bu bakımdan tamamlayıcı sağlık sigortası, ayakta ve yatarak tedavi olanakları ile sağlık hizmetlerinden daha işlevsel biçimde yararlanılmasını sağlıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası, ekonomik açıdan da bütçe dostu bir hizmet alınmasında destek oluyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK tarafından kısmen karşılanan tedavi masraflarının artan kısmını sağlık sigortası genel şartları ve poliçe özel şartları dahilinde bu poliçe ile teminat kapsamına alır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında yatarak tedavi ve ayakta tedavi olanakları mevcuttur.

Yatarak Tedavi Teminat Kapsamı:

 • Acil durum giderleri,
 • Tıbben gerekli cerrahi ve dahili operasyonlardan dolayı yatışlar,
 • Yoğun bakım durumu ve ihtiyaçları,
 • Kemoterapi, radyoterapi ve diyaliz tedavileri,
 • Koroner anjiyografi,
 • Küçük müdahaleler nedeni ile ortaya çıkan masraflar,
 • Standart tek kişilik özel oda, yemek ve bir adet refakatçi giderleri

Ayakta Tedavi Teminat Kapsamı:

 • Doktor muayeneleri,
 • Görüntüleme ve tanı yöntemleri,
 • İleri tanı yöntemleri,
 • Laboratuvar hizmetlerini kapsayan işlemler,
 • Fizik tedaviden dolayı oluşan masraflar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları, bazı kriterlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Sigorta yaptırmak isteyen kişinin yaşı, cinsiyeti, ikamet adresi gibi kişiye göre değişen özellikler, sigorta fiyatının değişmesine neden olur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hesaplama

Prim hesaplamada etki eden temel unsurlar; yaşınız, cinsiyetiniz ve yaşadığınız ildir. Aynı zamanda SGK mensubu çalışan olmanız veya eş/çocuk sahibi olmanız da prim hesaplamasını etkileyen diğer faktörlerdir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan Yararlanma Şartları

Tamamlayıcı sağlık sigortası alabilmek için bazı ön koşullar bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasını; TC. vatandaşı olup, aktif SGK kaydı olan 0-80 yaş aralığındaki herkes satın alabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Sınırı

Tamamlayıcı sağlık sigortası ürününde poliçe satın alabilmek için bir yaş sınırı olmakla birlikte birçok sigorta şirketi için üst limit 55 yaştır. 60 yaş üstü için sigorta yapmayı kabul eden az sayıda sigorta şirketi de mevcuttur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Tüm Hastanelerde Geçerli midir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının bir hastanede geçerli olması için;

 • Hastanenin ve doktorun SGK ile sözleşmesi olması,
 • Sigorta şirketi ile tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında sözleşmesinin bulunması, gerekmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile hastaneye gittiğimde herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile anlaşmalı özel bir hastanede tedavi olmanız halinde ödeyeceğiniz tek ücret devlete ödemekle zorunlu olduğunuz SGK katılım payıdır. SGK katılım payı 2019 yılı için 15 TL’dir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler

Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşmalı hastaneleri, sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu özel hastanelere göre değişir. Bunun için tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olması öncelikle özel hastanenin SGK ile olan anlaşması olmasına bağlıdır. Daha sonra ise sağlık poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketinin hangi hastanelerle anlaşması olduğuna bakılmalıdır.

Emekliler Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan Yararlanabilir mi?

Çalışan ya da emekli ayrımı olmaksızın SGK’lı olan ve sigorta şirketinin yaş sınırı altında kalan herkes poliçe teminatlarından yararlanabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğumu Kapsar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken size sunulan yatarak ve ayakta tedavi teminatlarının içinde doğum teminatı yoktur. Ancak istemeniz durumunda poliçenize ek olarak doğum teminatını ekletmeniz mümkündür. Ek prim ödeyerek bu teminatı alabilmenizin tek şartı ise hamile olmamanızdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Diş Tedavisi Kapsar mı?

SGK tarafından karşılanmayan hiçbir tedavi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tarafından da karşılanmaz. Ancak bazı sigorta şirketleri sağlık poliçelerine diş paketi de eklemektedir.

Bunun dışında tamamlayıcı sağlık paketinizde ek bir diş paketi olmasa da trafik kazası gibi durumlarda oluşan sıkıntılarınız için acil durum kapsamında Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası almak için SGK’lı olmak ön koşuldur. Özel Sağlık Sigortası’na ise SGK’lı olup olmamaya bakılmaksızın herkes sahip olabilir.
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda sadece SGK’nın anlaşmalı olduğu hastanelerden faydalanabilir. Özel Sağlık Sigortası’nda ise gidilmek istenen hastane grupları sigortalı tarafından belirlenebilir.
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sadece Türkiye sınırları içerisindeki tedavileri kapsar. Özel Sağlık Sigortası’nda isteğe bağlı olarak yurt dışı tedavileri de teminat kapsamına alınabilir.
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında, 15 TL’lik katılım ücretini ödemek yeterlidir. Özel Sağlık Sigortalarında, katılım payı oranı isteğe bağlı olarak uygulanmaktadır.
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda anlaşmasız kurumlarda yapacağınız harcamaları sigorta şirketinden talep edemezsiniz. Özel sağlık sigortalarında anlaşmasız olan hastanelerde göreceğiniz tedavi ücretlerinin belli bir kısmını sonradan sigorta şirketinden tahsil edebilirsiniz.
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda ayakta tedavi limiti yıllık 8 ila 10 adet arasında değişmektedir. Yani TL bazında bir limit bulunmamaktadır. Özel sağlık sigortasında isteğe bağlı olarak ayakta tedavi limitlerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu limitler genelde TL olarak belli bir meblağ ile ölçülür.