Doğum Teminatı

Güncelleme: 22.03.2024
Yayımlama: 04.10.2019
Paylaş
İçindekiler

*Doğum izni süresi ve rapor ücretini hesaplamak için doğum parası hesaplama aracımızı ziyaret edin.

Doğum Sigortası Nedir?

Sağlık sigortası doğum teminatı, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ya da Özel Sağlık Sigortası poliçelerine ekletilebilen teminat türüdür. 

Hamile kalmak isteyen kadınlar, gebelik süresi boyunca gerçekleşecek doktor muayenesi, genel tetkikler ve doğum masraflarının karşılanması için sağlık sigortalarına bu teminatı ekletebilirler. 

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları  

Hamileyken Doğum Sigortası Alınır mı?

Genel olarak hamileyken özel sağlık sigortası yaptırma uygulaması olmamakla birlikte dönem dönem bazı sigorta paketleri sunulabiliyor. Hamile olduğunu öğrendikten sonra satın alınabilecek güncel doğum paketleri olan sigorta firmaları Demir Hayat, Türk Nippon Sigorta ve Sompo Sigorta'dır.

Hamileyken sigorta yapan firmalar:

 • Demir Hayat-İki Can 
 • Türk Nippon-Hayata Merhaba
 • Sompo Sigorta -Medicana Doğum Paketi

Özel Sağlık Sigortası Doğumu Karşılıyor mu?

Evet, özel sağlık sigortası hamilelik öncesinde yapılması ve doğum teminatı bulunması durumunda karşılar. Doğum teminatı olan özel sağlık sigortası ile gebelik rutin kontrolleri, hamilelik tahlilleri ve normal doğum, sezaryen doğum teminat limitleri dahilinde karşılanır.

Demir Hayat İki Can Hamilelik Sigortası 

 • İki Can Hamilelik Sigortası hamilelik öncesi ya da sonrası satın alınabilir.
 • Standart sigortalarda olan bekleme süresi İki Can Hamilelik Sigortası’nda yoktur.
 • 18-45 yaş aralığındaki hamile ya da hamile adayı tüm kadınlar yararlanabilir.
 • İki Can Hamilelik Sigortası’nın anlaşmalı olduğu hastanelerde kullanılabilir.
 • Normal ve sezaryen doğum %100 karşılanır.
 • Rutin kontrol ve tetkikler 8 defa olmak üzere karşılanır.
 • Yenidoğan teminatı yoktur.
 • Diyetisyen, Psikolog, Diş Bakımı ve Göz Taraması gibi ek hizmetlerden faydalanılabilir.

Türk Nippon Hayata Merhaba Sigortası

 • Hayata Merhaba Sigortası hamilelik öncesi ya da sonrası satın alınabilir.
 • Standart sigortalarda olan bekleme süresi Hayata Merhaba Sigortası’nda yoktur.
 • Hayata Merhaba Sigortası anlaşmalı olunan hastanelerde kullanılabilir.
 • Normal ve sezaryen doğum %100 karşılanır.
 • Rutin kontrol ve tetkikler 13 defa olmak üzere (İstanbul’da anlaşmalı hastaneler hariç diğer şehirlerde) karşılanır.
 • Yeni doğan teminatı yoktur.
 • Acil tıbbi durum hizmetlerinden faydalanılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı

Doğum teminatı özel sağlık sigortasında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortasına da ek teminat olarak dahil edilebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasına ekletilebilen doğum teminatı şartları her sigorta firmasına göre değişse de temel olarak hamilelik sürecindeki kontroller, doğum ve hastane masraflarını kapsar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na doğum teminatı ekletmek için yatarak ve ayakta tedavi teminatı almak ile 18 yaş üzerinde olmak yeterlidir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları konusunda detaylı bilgiye tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları sayfamızdan ulaşın.

Doğum Sigortası Fiyatları

Doğum sigortası fiyatları diğer sigorta türlerinde olduğu gibi birçok etkene göre değişir. Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminat fiyatları; kapsamları, eklenen teminatlar, kişinin yaşı, sağlık durumu ve benzeri kriterler göz önüne alınarak özel olarak hesaplanır. 

Hamilelik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Bazı özel sigorta paketleri dışında tüm sağlık sigortası poliçelerinde doğum paketleri için bekleme süresi vardır. Bu süre de genel olarak 12 aydır. 

Özel sağlık ya da tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum yapmayı planlayan kadınların sigorta başlangıç tarihinden itibaren genel olarak 12 ay hamile kalmamaları gerekir. Bu nedenle hamile kalmayı düşünmeden en az 1 sene önce doğum sigortasının yaptırılmış olması önemlidir.

Doğum Teminatı Bekleme Süresi Nedir?

Doğum teminatı kapsamında özel ürün sunan ve bekleme süresi olamayan Demir Hayat İki Can ve Türk Nippon Hayata Merhaba paketleri dışında hemen hemen tüm sigorta şirketlerinde 12 ay bekleme süresi vardır.

Yeni Doğan Bebekler Doğum Teminatından Faydalanabilir mi?

Tamamlayıcı Sağlık kapsamında doğum teminatından yeni doğan bebek yararlanamaz. Yeni doğan bebeğin kuvöze girmesi ya da doğum sonrası herhangi bir sıkıntı oluşması durumunda sağlık sigortasından faydalanabilmesi için poliçeye yeni doğan teminatı eklenmiş olmalıdır.

Doğum Teminatı Sezaryenle Doğumu Karşılar mı?

Sezaryenle doğum masrafları sigorta kapsamına girer ve giderler karşılanır. Ancak özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık paketlerinde sezaryen doğum için farklı limitler bulunur. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı, sezaryen doğumun tüm masraflarını karşılarken özel sağlık sigortası doğum paketinde sigorta şirketinin belirlediği limitler dahilinde masraflar karşılanır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası diş tedavisini karşılar mı öğrenmek için ilgili sayfayı inceleyin.

Doğum Teminatı Yurt Dışında Doğumu Karşılar mı?

Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık doğum paketleri yurt dışında doğumu teminat altına almaz. Sağlık sigortası kapsamında yurt dışında doğum gerçekleştirmek isteyenlerin poliçede yatarak tedavi yurt dışı teminatını seçmiş olması gerekir.

Ayrıca yurt dışı doğum masrafları sigorta şirketlerinin yurt dışı sağlık kurumu tarafından belirlenen limitleri dahilinde karşılanır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.