Ev Hanımlarına Kredi

Güncelleme: 10.11.2023
Yayımlama: 28.04.2017
Paylaş
İçindekiler

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Banka
Gelir Belgesi ve Kefil
Üst Kredi Limiti

N Kolay Kredi (Aktif Bank)
 İstenmiyor
30.000 TL
N Kolay İhtiyaç Kredisi
CEPTETEB
 İstenmiyor
30.000 TL
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi 
Enpara
 İstenmiyor
30.000 TL
Enpara İhtiyaç Kredisi
Odeabank
 Gerekli Görülürse İsteniyor
35.000 TL
Odeabank İhtiyaç Kredisi 

Yazımızın devamında belirtmiş olduğumuz gibi ev hanımları birkaç istisnai durum haricinde kredi kullanamıyor. Öte yandan yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar tamamen gelir belgesiz olarak kredi verebiliyor. Ancak kredi notu ve e- Devlet üzerinde SGK dökümü incelemesi bu bankalar tarafından da yapılıyor.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Ev Hanımları Kredi Kullanabilir mi?

Devlet kurumları ile çeşitli vakıfların iş kurmak isteyen ev hanımlarını desteklemesi dışında, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK’ya) kayıtlı olarak çalışılmadığı sürece birkaç istisnai durumun haricinde ev hanımlarının bankalardan kredi kullanma şansı yok. Ancak ev hanımlarının kredi kartı kullanma şansları var (kredi kartı ile alakalı detaylı bilgi yazımızda mevcut). 

Ev hanımlarının kredi kullanmasında istisna durumlar ise:

  • Kredi talebini karşılayacak kira gelirlerinin olması,
  • Şirket ortaklılarından dolayı düzenli olarak gelir elde etmesidir.

Bunların dışında ev hanımlarının kendi adına ve düzenli olarak elde ettikleri gelirler ile kredi kullanma ihtimali de mevcut. Ancak bu gelirler elde edilse bile bankaların çoğunluğu yine de ev hanımlarının kredi taleplerini riskli olarak değerlendirmekte.


Ev hanımları kredi kartı başvurusu ve onaylanma işlemleri hakkında bilgi için ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar sayfamızı ziyaret edin.


Ev Hanımlarına KOSGEB Kredisi (Hibe Kredi) Desteği

KOSGEB kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlara maddi destekte bulunuyor. Genellikle 50 bin TL hibe, 100 bin TL kadar da geri ödemeli 60 ay vadeli ve faizsiz kredi veriliyor. Eğer kendi işinizi kurmak istiyor fakat kredi kullanamıyorsanız, bu seçeneği siz de deneyebilirsiniz. Fakat bu desteği alabilmek için öncelikle KOSGEB’in zorunlu tutmuş olduğu eğitimlere katılarak, projenizi KOSGEB’e kabul ettirmelisiniz.  

Ev Hanımlarının Kredi Kullanma Şartları

  • Krediden dolayı açıkta herhangi bir yasal veya idari takibin olmaması,
  • Resmi olarak gelirin beyan edilebilmesi, 
  • Kredi talebinin 36 ayı geçmemesi,
  • Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmemesi,
  • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi,

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

İpotek veya Kefil Verilmesi Ev Hanımlarının Kredi Kullanması İçin Yeterli mi?

İpotek veya kefil gösterilmesi bankalar açısından ek teminat olmasından dolayı kredi kullanma ihtimalini yükseltir. Ancak yine de sigortalı olarak çalışmayan bir kişinin kredi kullanması için yeterli değildir.

Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir mi?

Genel olarak bankalar kredi kartı başvurularında SGK’lı olarak çalışılması şartı arıyor. Ancak kredi kadar SGK kaydının olması olmazsa olmaz bir şart olarak sunulmuyor. Yani kredi kartı başvurusunda bulunan ev hanımının kredi notu iyi veya kredi kartı ödemelerini yapabilecek seviyede olduğuna banka kanaat getirirse kredi kartı verebiliyor. Çünkü ilgili mevzuat bankalara gelirini tespit edemese bile kredi kartı verme hakkı tanıyor.

Ev Hanımları Çektikleri Krediyi Ödeyemediklerinde Ne Olur?

KOSGEB üzerinden yani devlet destekli olarak belirli bir sürecin sonucunda ev hanımlarına hibe olarak verilen paranın geri ödemesi yok. Ancak hibe dışında KOSGEB üzerinden bile kredi kullanılsa geri ödemesinin yapılması şart. Aksi durumda yasal olarak süreçler başlatılabilir. Bunun yanında bankalar üzerinden kullanılan kredinin iki taksit ödemesinin yapılmaması durumunda ise bankaların yasal olarak icra sürecini başlatma hakkı bulunuyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi borcu ödenmezse ne olur yazımızı inceleyin. 

Ev Hanımlarının Önceki SGK’lı Çalışmaları Dikkate Alınır mı?

Bankalar açısından gelirin kredi ödemesi için yeterli olması ve düzenli olarak elde ediliyor olması gerekli. Bu sayede verilecek olan kredinin geri ödenmeme riski azaltılmış oluyor. Bunun için bankalar açısından önemli olan aktif olarak SGK’lı çalışılmasıdır. Yani geçmiş SGK’lı olarak çalışmaların aktif olarak çalışmadığı sürece bankalar açısında bir önemi yoktur. 

Ev Hanımları Ne Kadar Süre SGK’lı Olarak Çalışırsa Kredi Kullanabilir?

Bankaların istediği SGK’lı olarak çalışma süresi değişkenlik göstermekle birlikte, genel olarak son iş yerinde 3 ay olmak üzere toplamda 12 aydır. Ayrıca son iş yerinde 6 ay isteyen bankalar mevcut olmakla birlikte devlet memuru olarak işe başlanması durumunda herhangi bir süre şartı da genel olarak aranmıyor. 

Ev hanımları emekli olabilir mi öğrenmek için ev hanımlarına emeklilik sayfamızı inceleyin.

Ev Hanımının Kredi Kullanılabilmesi İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekli?

Kredi Notu Aralığı
Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali 
1-699
En Riskli
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
1500-1699
İyi
Yüksek
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek

Yukarıda oluşturduğumuz tablo bankaların değerlendirmelerine göre genelleme olarak oluşturulmuştur. Bunun yanında kredi notunun oluşmamış olması yani sıfır olması da bankalar açısından riskli olarak değerlendirilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi notum yok yazımızı inceleyin. 

Kredi Başvurularında İstenilen Belgeler

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküsü
İkamet belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü


Bilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesi


Varsa ek gelir belgesi

Tabloda belirtmiş olduğumuz belgeler başvurulan bankayla daha önceki çalışmalara göre talep edilmeyebilir ya da ek belgeler talep edilebilir. Ev hanımları ise maaş bordrosu ve SGK dökümü yerine düzenli gelirlerini gösteren belgeler ile başvuruda bulunabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi için kredi için gerekli belgeler yazımızı inceleyin. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.