Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Güncelleme: 23.05.2024
Yayımlama: 20.04.2021
Paylaş
İçindekiler

Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir mi?

Evet, ev hanımları ilgili mevzuat kapsamında kredi kartı alabilir. İlgili mevzuat, ev hanımları veya geliri olmayan/tespit edilemeyen kişilerin kredi kartı başvurularını onaylama inisiyatifini belirli limitleri aşmamak şartıyla bankalara bırakıyor. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Ev Hanımları Ne Kadar Limit Kredi Kartı Alabilir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Basın Açıklaması kapsamında, ev hanımlarına en fazla verilebilecek kredi kartı limiti 2.000 TL ile sınırlandırılmıştır. Bankalar gelir tespit edilmediği/olmadığı sürece bu tutarın üzerine çıkamaz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankaların doğrudan ev hanımlarına özel kredi kartı ürünleri bulunmuyor. Yani standart kredi kartı başvurusundan sonra banka değerlendirme yaparak başvuruyu olumlu veya olumsuz sonuçlandırıyor. Öte yandan ev hanımlarına özel kredi kartları olmasa da bazı bankalar; internet aramaları, reklam, kampanya ve vb. kredi kartı ürünleriyle öne çıkıyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Garanti Bankası 
 • Enpara
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Halk Bankası
 • ING
 • CEBTETEB
 • N Kolay

Ev Hanımlarından Kredi Notu İsteniyor mu?

Bankalar kredi kartı değerlendirmesini iki temel ölçüt doğrultusunda yapar. Birincisi kredi notu, ikincisi ise düzenli gelirdir. Bankalarla daha önce düzensiz çalışması olan kişinin kredi notu riskli seviyede yer alır. Riskli seviyede yer alan bir kişinin düzenli geliri de yoksa kredi kartı edinme ihtimali çok düşüktür. Ancak daha önce bankalarla çalışması olmamış veya düzenli çalışması olan kişilerin kredi kartı edinme ihtimalleri yüksektir.

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

SGK Dışındaki Gelirler de Kabul Ediliyor mu?

SGK dışında elde edilen gelirler kayıtlandırılabildiği sürece kredi kartı limit değerlendirmesinde kabul ediliyor. Örneğin SGK’sı olmayan bir ev hanımının, varsa mevduat hesabı getirisi, şirket hisse veya kira getirisi gibi gelirleri banka hesaplarına yattığı sürece kayıtlı gelir olarak kabul ediliyor. 

Engelli maaşı alan biri kredi kartı alır mı detaylı öğrenmek için engellilere kredi kartı veren bankalar yazımızı ziyaret edin.

Ev Hanımları Kendi Adlarına Ek Kredi Kartı Çıkartabilir

Ev hanımları kendi adına kredi kartı alamıyor veya almak istemiyorsa, bir kredi kartına bağlı olarak kendi adlarına ek kredi kartı da çıkartabilir. Örneğin, eş, çocuk veya bir yakınının kredi kartı varsa bu kredi kartına bağlı olarak ek kredi kartı, kart sahibinin talebiyle çıkartılabilir. Ek kartın limiti de asıl kart sahibi tarafında kredi kartı limitiyle sınırlı olarak belirlenir. Ek kartın yıllık üyelik ücreti ise asıl kredi kartının yarısı kadar olur. Detaylı bilgi için ek kart sayfamız ziyaret edin.

Ev Hanımları İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

Günümüzde ev hanımlarına belirli şartlar karşılığında kredi veren bankalar mevcuttur. Fakat bu noktada kişinin bir bankacılık geçmişi olması ve kredi notunun hesaplanabilir olması oldukça önemlidir. Kredi başvurularında şu detayların karşılanabilir olması gerekmektedir;

 • Ek geliri bulunuyorsa bunların belgelenebilir olması
 • Banka hesaplarındaki finansal birikimler
 • Olumsuzluk İçermeyen Finansal Durumu Olan Kefil
 • Emekli aylığı temelli bir ipotek

Kaynaklar:

09/07/2020 Tarihli Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Basın Açıklaması

8.10.2013 Tarihli 28789 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik Değişikliği

Hesapkurdu.com Ek Kart Nedir

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.