Kasko Sigortası

kasko-sigortasi

Kasko Nedir?

Kasko aracınızı kaza, yanma, çalınmaya teşebbüs edilme, çalınma vb. durumlarda oluşabilecek zararları aracın piyasa değerine kadar güvence altına alan bir sigorta türüdür. Kasko yaptırarak, aracınızda oluşabilecek hasarların maliyetlerini sigorta şirketine devretmiş olursunuz.

Araç Değeri Kaskolarda Nasıl Belirleniyor?

Sıfır araçlarda kasko bedeli aracı satın aldığınız bedel olarak kabul edilirken, ikinci el araçlarda ise piyasa değeri sigorta firmaları tarafından belirlenmektedir. Bu tutarlar sigorta şirketleri tarafından sürekli yenilenerek aracın en doğru piyasa bedeli belirlenmeye çalışılmaktadır. Ayrıca araç piyasa bedelleri Türkiye Sigortalar Birliği tarafından kendi internet sitesi üzerinden de paylaşılmaktadır.

Kaza Olması Durumunda Kasko Sahibi Bilmesi Gerekenler

  • Kaza olması durumunda sigortalı, 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine kazayı bildirmekle yükümlüdür.
  • Eğer elinizde kaza tespit tutanağı yok veya resmi bir belge olmaması durumunda sigortalı, zararın tahmini miktarını ve zarara neden olan olayı yazılı bir şekilde bildirmekle yükümlüdür.
  • Aracınızın çalınması durumunda ise yetkili makamlara bu durumu bildirerek alınacak belge ile sigorta şirketine başvuruda bulunmalısınız. Bu aşamadan sona sigorta şirketi sizden çeşitli belgeler talep edebilir. Bu belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeye dikkat etmelisiniz.

Kasko Ana Teminatları Nelerdir?

Kasko ana teminatı, sigortalının, karayolunda kullanılabilen, motorlu, motorsuz taşıtlardan, römork veya karavanlar ile iş makinelerinden ve lastik tekerlekli traktörlerden doğan menfaatinin aşağıdaki tehlikeler dolayısıyla ihlali sonucu uğrayacağı maddi zararları temin eder.

  • Aracın karayolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz taşıtlarla çarpışması
  • Gerek hareket gerek durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar
  • Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler
  • Aracın yanması
  • Aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi
kasko-sigortası

Kasko Sigortası Ürün Türleri

1 Nisan 2013’te devreye giren “Kasko Sigorta Genel Şartları’nda” yapılan değişiklikler ile birlikte kasko ürünleri şu şekilde sınıflandırılmıştır:

Dar kasko, kasko sigortası genel şartlarında yer alan, ana teminat gruplarından bir kısmı için teminat verilen üründür.

Kasko, kasko sigortası genel şartlarında yer alan, ana teminat gruplarının tamamı için teminat verilen üründür.

Genişletilmiş kasko, kasko sigortası genel şartlarında yer alan ana teminat gruplarının tamamını ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden bir kısmı için teminat verilen üründür.

Tam kasko, kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamını ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden tümünü teminat kapsamında alan üründür.

Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko kendi araçlarınızı teminat altına alan ve isteğe bağlı olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası ise aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları sigorta limitine kadar karşılayan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Daha sabit bir anlatım ile kendi maddi ve bedeni zararlarınızı kasko, üçüncü kişilere verilecek zararı ise trafik sigortası karşılamaktadır.

Hasarsızlık İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Kasko fiyatları sigortalar şirketleri tarafından serbest olarak belirlendiği için hasarsızlık indirimi uygulaması da sigorta şirketlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Son yapılan değişiklikler ile birlikte sigorta ve kasko poliçeleri aracın sahibine bağlı olarak düzenlenmektedir.. Bu durumda ne kadar az hasar kaydınız varsa sigorta priminizde o kadar düşük çıkmaktadır. Bundan dolayı maddi tutarı düşük kaza yapan veya hiç yapmayan bir kişi yıllık ortalama %20 ve toplamda ise %60 oranlarında hasarsızlık indirimi alabilmektedir. Araç sahibinin yaşı ve araç modeli de hasarsızlık indirimlerinde sigorta şirketlerinin dikkat ettikleri hususlar arasındandır.

Aracınızı Satmanız Durumunda Kasko Bedelini Nasıl Geri Alırsınız?

Kasko poliçenizin süresi içerisinde aracınızın resmi olarak satışını yaptığınız tarihten itibaren kaskonuz kendiliğin feshedilmiş olur. Fesih edildiği tarihten sonra kalan kasko süreniz gün esasına göre hesaplanarak sigorta poliçe sahibine sigorta şirket tarafından başvurusu ile iade edilir.

Sigortalının vefat etmesi durumunda kaskonuz aynı şekilde devam eder ve sözleşmeden doğan bütün hak ve borçlar mirasçılara geçmiş olur. Fakat mirasçı 15 gün içerisinde sigorta şirketini bu durum hakkında bilgilendirmelidir.

Hesapkurdu olarak, son kullanıcıya yönelik ürünleri kıyaslamanız ve ücretsiz olarak başvuru yapmanız için platformlar oluşturmaktayız. Yakında bu platformlar içine Sigorta Şirketlerini de dahil etmiş olacağız.