Kalan Anapara Hesaplama

Yayımlama: 10.02.2016 Güncelleme: 09.09.2020
Hesapkurdu

* Güncel faiz oranları üzerinden hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kalan anapara hesaplama aracımız, konut, taşıt, ihtiyaç kredileri için ne kadar bir anapara ödemeniz kaldığını hesaplamaktadır. Anapara tutarınıza ek olarak erken ödeme cezanız da hesaplanarak, kredinizi tamamen kapatmanız durumunda ödeyeceğiniz toplam erken kapama tutarınızı da otomatik olarak hesaplamaktadır.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Nasıl Hesaplanıyor?

Erken ödeme cezası hesaplaması, Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği'nde şu şekilde ifade edilmektedir: “…Erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez…” Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere konut kredisi erken ödeme cezası ödenen tutara ve kalan kredi vadesine göre hesaplanmaktadır. Ayrıca, mevcut krediniz için ödeme planını tekrar oluşturmak istiyorsanız, kredi ödeme planı oluşturma aracımızı kullanabilir erken ödeme cezası hesaplama sayfamızdan kredi ödemenizi erken kapatmanız halinde bir ceza ödeyecek misiniz öğrenebilirsiniz..


Kredi erken kapama veya ara ödeme yapmanız durumunda kâr hesaplamanızı kredi erken kapama ara ödeme hesaplama aracımızdan kolayca yapın.


Kalan Anapara Hesaplamasının İstisnaları

 • Hesaplama aracımız, sadece sabit taksitli (her ay aynı tutar ödenen) kredilerin kalan anapara tutarını hesaplamaktadır. Eğer değişken taksitli bir kredi kullandıysanız, ödeme planınız üzerinden kendiniz kalan anaparanızı hesaplayabilir ya da kredi kullanmış olduğunuz banka üzerinden hesaplama işleminizi yaptırabilirsiniz.
 • Dosya masrafı veya sigorta ödemeleri aylık kredi taksitlerinin içerisine dâhil edildi ise bu tutarları ayrıca kendiniz hesaplayarak, ödenecek tutara eklemeniz gerekmektedir. 
 • Konut kredisi haricinde diğer kredi türlerinde kredi erken kapama cezası bulunmadığı için, “Ödenecek Erken Ödeme Cezası” alanı sıfır (0) çıkmaktadır.
 • Kredilerde erken kapama yapılması durumunda, en son ödenen kredi taksitinden sonra gecen günlerinden faizi alınmaktadır. Örneğin, her ayından 10’unda kredi ödemesi olan bir kişi, ayın 20’sinde kredisini kapatmak istemesi durumunda, ödenecek tutar üzerine 10 günlük faiz ödemesi de eklenmektedir.
 • 100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

  Toplam Maliyet 189.748 TL
  Faiz Oranı %1,19
  Aylık Taksit 1.570 TL
  Toplam Maliyet 189.801 TL
  Faiz Oranı %1,19
  Aylık Taksit 1.570 TL
  Toplam Maliyet 198.812 TL
  Faiz Oranı %1,29
  Aylık Taksit 1.643 TL

  Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

  Kalan Anapara Hesaplama Aracı Açıklamaları

  1. Kredi Tipi: Kredi tipinin seçildiği alandır. Ticari nitelikli kredilerin mevzuatları bireysel kredilerden farklı olduğu için, hesaplama aracımızda seçenek olarak yer almıyor.
  2. Başlangıç Kredi Tutarı: Çekilen toplam kredi tutarının girileceği alandır. 
  3. Kredi Vadesi: Çekilen kredinin ay olarak vadesinin girileceği alandır.
  4. Kredinin Faiz Oranı: Krediye uygulanan aylık faiz oranının girileceği alandır.
  5. Toplam Ödenen Taksit Sayısı: Hesaplama işleminin yapıldığı tarihe kadar ödenen, taksit sayısının girildiği alandır.
  6. Kalan Anapara Tutarı: Girilen bilgilere göre hesaplanan kanal anapara tutarının gösterildiği alandır.
  7. Ödenecek Erken Ödeme Cezası: Anapara üzerinden hesaplanan erken ödeme cezasının gösterildiği alandır. Taşıt ve ihtiyaç kredilerinde erken ödeme cezası olmadığı için sonuç sıfır (0) çıkacaktır.
  8. Kredi Bugün Kapatılırsa Ödenecek Tutar: Kalan anapara ve erken ödeme cezası toplanarak bulunan, toplam ödenecek erken ödeme tutarını gösteren alandır.

  10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

  Toplam Maliyet 13.041 TL
  Faiz Oranı %1,24
  Aylık Taksit 361 TL
  Toplam Maliyet 13.197 TL
  Faiz Oranı %1,30
  Aylık Taksit 365 TL
  Toplam Maliyet 13.250 TL
  Kâr Payı %1,32
  Aylık Taksit 367 TL

  Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

  Örnek Kalan Anapara Hesaplama

  Kredi Tutarı
  Aylık Faiz Oranı
  VadeÖdenen Taksit Sayısı
  Kalan Anapara
  150.000 TL
  %1
  12010143.178 TL
  150.000 TL
  %1
  120
  20135.642 TL
  150.000 TL
  %1
  120
  30127.318 TL
  "Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."


  Yazar Hakkında

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.


  "Hata Bildir veya Yorum Yap"

  Makaleyi faydalı buldunuz mu?

  1,9 Puan - 46 Kullanıcı
  Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi Close Policy
  Kabul Et Close Policy