Trafik Sigortası

Zorunlu Sigorta İçin Ücretsiz Teklif


Bilgilerinizi Girin, En Uygun Tekliflere Anında Ulaşın!
Üyelik Sözleşmesi ve kullanım şartlarını kabul ediyorum.
Trafik Sigortası Nedir?

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası, veya bilinen adıyla trafik sigortası, 2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu'na” göre düzenlenen ve yaptırılmaması durumunda çeşitli cezai yaptırımları bulunan zorunlu bir sigortadır. Poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet verilmesi durumunda zorunlu sigorta limitlerine kadar teminat güvencesi vardır.


Trafik Sigortası Neden Zorunludur?

Trafik sigortası, sigortalının değil de kazaya karıştığı 3. kişilerin can ve mal kayıplarını teminat altına alan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar ağır kusurlu olarak görüldüklerinden, trafiğe çıkmaları kanunen yasaktır. Sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkmasa dahi, kayıtlardan sigortalı olmadıkları tespit edilerek ceza alabilirler. Bu sebeple, trafik sigortası olmayan araç sahiplerinin, cezai işlemlere tabi olmamak için bir an önce trafik sigortası yaptırmasında fayda olur.

Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

Kasko, sigortalının kendi araçlarını teminat altına alan ve isteğe bağlı olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası ise sigortalının, bir trafik kazası meydana geldiğinde üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları sigorta limitine kadar karşılayan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır.

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırabileceğiniz Başlıca Sigorta Şirketleri
 • Allianz sigorta, merkezi Almanya'nın Münih kentinde bulunan dünyanın en büyük sigorta ve finansal yatırım şirketlerinden birisidir.
 • Anadolu Sigorta, 1 Nisan 1925 tarihinde Atatürk tarafından kurulan, Türkiye'nin ilk ulusal sigorta şirketidir. Anadolu Sigorta, Türkiye'nin en büyük sigorta şirketlerinden birisidir.
 • AXA Sigorta, AXA Grubu'nun, müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi hedefleyen 'Finansal Koruma' konusundaki faaliyetleri sigorta, kişisel koruma, birikim ve gayrimenkul planlama alanlarını kapsamaktadır.
 • Ergo sigorta, ERGO Grubu'nun dünya pazarındaki gücüyle Türkiye sigortacılık sektöründe iddialı bir şekilde yerini aldı.
 • Generali Sigorta, 1831 yılında İtalya’da kurulan, 1863 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası bir sigorta şirketidir.
 • Groupama Sigorta, Türkiye pazarına Başak Sigorta, Başak Emeklilik, Güven Sigorta ve Güven Hayat şirketlerini satın alarak girmiştir. Fransa’nın en büyük sigorta şirketlerinden biridir.
 • Mapfre sigorta, başta İspanya, Avrupa ve Amerika olmak üzere dünya çapında sigortacılık, reasürans, asistans ve finansal hizmetler alanlarında faaliyet gösteren uluslar arası bir şirkettir.
Aracın Satılması Durumunda Trafik Sigortası Priminin Bakiyesi Geri Alınabilir mi?
Kimler Hayat Sigortası Yaptırabilir?

Sigorta ettirilen aracın poliçe başlangıç ve bitiş tarihleri arasında satılması halinde, sigorta ücretinin bakiyesi, araç satışının yapıldığını gösteren bir belge aracılığıyla, ilgili sigorta şirketi acentelerinden tahsil edilebilir.


Trafik Sigortası Teminatı ve Kapsam Dışı Olan Durumlar

Zorunlu trafik sigortası teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve bütün sigorta şirketleri için aynıdır. Ancak trafik sigortalarının prim ödemesinde uygulanan üst limitin kalkması ile birlikte sigortanın fiyatı ve ödeme şekilleri sigorta şirketleri arasında değişiklik göstermeye başlamıştır.


Trafik sigortasında bazı durumlar yönetmelikler ile kapsam dışı bırakılmıştır. Kapsam dışı olan bu durumlardan birkaç tanesi şunlardır:

 • İşleten tarafından ileri sürülecek tazminat talepleri
 • Manevi tazminat talepleri
 • İşletilme halinde olmayan araçların sebep olacağı zararlar
 • İşletenin eşinin, usul ve füruunun, kendisine evlat edinme ilişkisi ile bağlı olanların ve birlikte yaşadığı kardeşlerinin mallarına gelen zararlar nedeniyle ileri sürebilecekleri talepler
 • Zarar görenlerin beraberinde bulunan bagaj ve benzeri eşya dışında araçta veya römorklarda taşınan eşyanın uğrayacağı zararlardan dolayı işletene karşı ileri sürülecek talepler
 • İşletenin aracına veya bu araç vasıtasıyla çekilen römorklara ve yarı römorklara veya çekilen araçlara gelecek zararlar nedeniyle ileri sürülecek talepler
 • Çalınan veya gasp edilen araçların sebep oldukları ve Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletenin sorumlu olmadığı zararlar ile aracın çalındığını veya gasp edildiğini bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürebilecekleri talepler