Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama

Güncelleme: 18.07.2019

Hesapkurdu

* 1 dk. içerisinde zorunlu trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin. 

* Trafik sigortası tavan fiyat hesaplaması yapmak için sigorta tavan fiyat, hasarsızlık indirimi için hasarsızlık kademesi sayfalarımızı ziyaret edin.

Sadece TC kimlik no ve plaka bilgisi ile sorgulama yaparak ulaşabileceğiniz bilgiler:

  • Zorunlu trafik sigortası bitiş tarihi,
  • Kasko sigortası bitiş tarihi,
  • Kasko ve trafik sigortası şirketleri,

Trafik Sigortası Sorgulama

Sigorta sorgulama aracımızdan trafik sigortanızın bitiş tarihini ve sigorta şirketinizi sadece TCKN ve plakanız ile sorgulayabilir, bu sayede aracınızın poliçesi yanınızda olmasa bile hangi sigorta şirketinden sigortanızın olduğunu ve bitiş tarihini kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca acentenizin sigortanızı yenileyip yenilemediğini de sorgulamış olursunuz.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre düzenlenen ve yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımları bulunan zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak kendinizin ve aracınızın değil, kazaya karıştığınız üçüncü kişilerin can ve mal kayıplarını teminat altına almış olursunuz.


Aracınızın geçmiş hasar bilgilerine nasıl ulaşacağınıza Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama, geçmiş ve güncel ceza bilgilerine nasıl ulaşacağınıza ise Trafik Ceza Sorgulama yazılarımızdan öğrenin.


Kasko Sigortası Sorgulama

Sigorta sorguluma aracımızdan kasko sigortanızın bitiş tarihini ve sigorta şirketinizi sadece TCKN ve plakanız ile sorgulayabilir, bu sayede kasko poliçesi yanınızda olmasa bile hangi sigorta şirketinden kasko sigortanızın olduğunu ve bitiş tarihini anında öğrenebilirsiniz. Ayrıca acentenizin kasko sigortanızı yapıp yapmadığını da sorgulamış olursunuz.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, kaza, yanma, çalınma vb. durumlarda oluşabilecek zararları aracınızın piyasa değerine kadar güvence altına alan bir sigorta türüdür. Kasko yaptırdığınız takdirde, aracınızda oluşabilecek hasarların maliyetlerini sigorta şirketine devretmiş olursunuz. 

Trafik Sigortası Poliçe Bilgilerinizi Öğrenin

Trafik sigortası poliçe bilgilerinizi sadece TCKN ve plakanız ile sorgulayabilirsiniz. Böylelikle sigortanızın güncel olup olmadığını, poliçenizin hangi şirketten yapıldığını öğrenerek ihtiyaç halinde poliçenizin yapıldığı sigorta şirketinin anlaşmalı servislerinden faydalanabilirsiniz.

Kaza Sonrası Karşı Aracın Sigortasını Sorgulayın

Sigorta sorgulama aracımız ile kazaya karışan araçların geçerli bir trafik sigortası olup olmadığını da tarafların TCKN ve plaka bilgisiyle kolayca öğrenebilirsiniz. 

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Yıl
Basamak No
Hasarsızlık indirimi (%)
Prim Artırımı (%)
4 7 45 -
3 6 30 -
2 5 15 -
1 4 - -
2 3 - 50
3 2 - 100
4 1 - 150

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi, sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri arasında sigorta sahibinin kusurunda kaynaklı hasar oluşmaması halinde poliçe yenilemede indirim, hasar oluşturması arttırım olarak yansıyan basamak listesidir. İlk defa trafik sigortası yaptıran kişi 4. basamaktan başlar ve poliçe dönemini kazasız tamamlarsa alt basamaklar (3,2,1 gibi) hasarlı tamamlarsa üst basamaklara (5,6,7 gibi) çıkar. Ayrıca poliçe süresinde her kusurlu hasar bir basamak düşülmesine neden olur. Yani kişi 4. basamaktan başlayıp poliçesini yenilemeden 2 defa kendisinin kusurlu olduğu kaza yaparsa 6. basamağa yükselir. 

Hasar basamağınızı sadece TC kimlik numarası ve plaka bilgisi ile öğrenmek için hasarsızlık indirimi sorgulama sayfamızı ziyaret edin. 

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Trafik sigortasında hasarsızlık indiriminin süre veya araç değişikliği şeklinde kısıtlamaları yok. Yani araç değiştiriliyor olsa da eski aracı satıp birkaç yıl sonra araç alınsa da hasarsızlık indirimi trafik sigortası için devam eder. Ancak kullanım tarzı değişmesi durumunda hasarsızlık indirimi sıfırlanır. Örneği otomobil kullanan bir kişi aracını değiştirip kamyonet alırsa hasarsızlık indirimi sıfırlanır.

40.000 TL 60 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları: 

Toplam Maliyet58.919 TL
Faiz Oranı%1,13
Aylık Taksit979 TL
Toplam Maliyet60.964 TL
Kâr Payı%1,24
Aylık Taksit1.013 TL
Toplam Maliyet62.476 TL
Kâr Payı%1,32
Aylık Taksit1.038 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların araç kredisi faizlerine ulaşmak için araç kredisi başvurusu sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Süre
Oran
Hasarsızlık Basamağı
İlk kez kasko sigortası alındığında %0 0
İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
30%
1
İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
40%
2
Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
50%
3
Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
60% 4

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi, 12 aylık kasko sigortası süresi sonunda kazasız yenileme yapılması durumunda basamaklar şeklinde uygulanan indirim sistemidir. Genel olarak sigorta şirketleri kasko sigortası için 4 hasarsızlık basamağı kademesi uygular. Ancak bazı sigorta şirketleri %65 ila %80 arasında bir indirim ile 5 ve 6. basamaklara da tamamen kendi değerlendirmelerine göre çıkabiliyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Hasarsızlık İndirimi Transfer Şartları
Bitiş ve İptal Sonrası
Kullanım Tarzı Değişikliği*
Doğa
90 gün
Evet (Kullanım hususi olmalı)
Mapfre
60 gün
Evet
HDI
90 gün
Hayır
Ray
180 gün
Evet (Taşıt 4+1 olmalı)
Türk Nippon
90 gün
Evet (Araç şahıs adına olmalı)
Groupama
180 gün
Evet
Ergo
90 gün
Hayır
Generali
90 gün
Evet
Koru
90 gün
Hayır
Unico
90 gün
  -

* Kullanım tarzı değişikliği, yeni alınan aracın türünün değişmesi durumunda hasarsızlık indiriminin geçerli olup olmadığını ifade ediyor. 

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi, poliçe bitişinden sonra yukarıdaki tabloda sigorta şirketi özelinde görüldüğü gibi 1 ay ila 6 ay arasında yenilenmemesi durumunda iptal ediliyor. Ancak kasko sigortası hasarsızlık indirimi iptal edilse bile geçmiş dönemler kazası olmayan sürücülerin yine de uygun fiyatlar ile kasko sigortası yaptırma şansı bulunuyor. Tamamen online olarak 1 dk. içerisinde kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Sigorta Bitiş Tarihi Ücretsiz Hatırlatma

Aracımızdan sorgulama yaptıktan sonra, sonuç kısmında yer alan e-mail kısmını doldurarak "sigorta hatırlatma alarmına" ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Bu sayede trafik veya kasko sigortanız bitmeden önce size bitiş tarihini hatırlatıp, sigorta şirketlerinin tekliflerini ücretsiz olarak gönderebiliriz.

Araç Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar, ağır kusurlu durumda sayıldıkları için trafiğe çıkmaları yasaktır. Sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkmasalar dahi kayıtlardan sigortalı olmadıklarının tespit edilerek ceza almaları mümkündür. Bu nedenle trafik sigortanız yoksa cezai işlemlere maruz kalmamak için araç sigorta poliçe sorgulamanızı yapıp, sigortasını yaptırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca trafik sigortası olmayan araç, muayene için randevu da alamaz. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

QNB Finansbank CardFinans
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret117 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret109 TL
Garanti BBVA Bonus Card
Ödül Para/Puan 55 TL
Yıllık Ücret124 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Trafik Sigortası Olmayan Araç Çevirmeye Takılırsa

 Sigortasız araç bir trafik çevirmesine takıldığında süreç şu şekilde işler:

  • Ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası poliçe kontrolü,
  • Güncel poliçe yoksa aracın trafikten men edilmesi,
  • Aracın park alanına çekilmesi,
  • Sigorta yaptırılana kadar aracın park yerinde tutulması,
  • Sigorta yaptırıldıktan sonra park ve çekici ücreti ödenerek aracın teslim alınması.

Maliyetini düşünerek ya da ben nasılsa yakalanmam mantığıyla zorunlu olan sigortanızı yaptırmamak büyük bir hata. Çünkü yakalanmanız halinde önemli yaptırımlara maruz kalmanız söz konusu olacaktır. 

Öte yandan 01.01.2016 tarihinden önce alınan ehliyetlerin 31.12.2020 tarihine kadar değiştirilmesi gerekiyor. Bu konuda detaylı bilgi için ise Ehliyet Randevu yazımızı inceleyin.

Motosiklet Sigortası Sorgulama

Motosiklet trafik ve kasko poliçenizi de TCKN ve plaka bilgileriyle aracımız üzerinden anında sorgulayabilirsiniz. Ayrıca motosiklet sigortası hakkında detaylı bilgi ve 1 dk. içinde teklif almak için motosiklet trafik sigortası, kasko sigortası içinse motosiklet kasko sigortası sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.   

Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Kasko sigortası yaptırmak zorunlu olmamakla birlikte trafik sigortasının kapsamı dışında kalan birçok teminatı kapsadığı için bu sigortayı yaptırmanız faydalı olacaktır. Trafik sigortasında herhangi bir kaza olması durumunda sadece karşı tarafın hasarı kapsanır. Oluşan kazada hatalı taraf siz olmanız durumunda trafik sigortası masraflarınızı karşılamaz. Kasko sigortasında ise kaza durumunda kendi risklerinizi de güvence altına almış olursunuz.

Kasko Prim Hesaplama

Kasko için prim hesaplaması yapılırken en önemli etkenler araç model, yıl ve kaza geçmişidir. Araca sonradan yapılan farklı değişiklikler gibi birçok konu da kasko ücretine etki eder. Kasko hesaplanırken ana etkenler dışındaki bazı maddeler firmalara göre değişiklik gösterir. 

Araç model ve yılının kasko poliçe fiyatı belirlemede önemli bir etken olmasının sebebi aracın kasko değerinin bu kriterlere göre belirlenmesidir. Ayrıca aracınızın güncel kasko değerini öğrenmek istiyorsanız kasko değer listesi sayfamızı ziyaret edin.

Araç Borcu Sorgulama

Aracın alım satım işlemleri, muayene, ruhsat çıkarma gibi neredeyse tüm resmi işlemlerde trafik cezası ve MTV borcunun olmaması, trafik sigortasının aktif olması istenir. Araçla alakalı trafik cezası ve vergi borçlarını ise Gelir İdaresinin internet vergi dairesi veya anlaşmalı bankalar üzerinden anında sorgulayıp ödemesini yapabilirsiniz. Öte yandan aracınızın MTV hesaplamasını Motorlu Taşıtlar Vergisi aracımızdan kolayca yapabilirsiniz. 

Tramer Araç Sigortası Nasıl Sorgulanır? 

Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi), araçlara ait tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposu olarak değerlendirilebilir. Tramer üzerinden araç hasar sorgulama, trafik poliçe sorgulama, kasko poliçe sorgulama ve mağdur bilgileri sorgulama işlemleri yapılabilir. Yapılacak her sorgu için ise sizden farklı bilgiler istenebilir. 

"Bu yazının tüm kullanım haklarıHesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,4 Puan - Kullanıcı
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.