Araç Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama

Güncelleme: 20.03.2018

Bu sayfada yapabileceğiniz işlemler:

  • Zorunlu trafik sigortası sorgulayın
  • Kasko sigortası sorgulayın
  • Aracınızın trafik ve kasko sigorta durumunu öğrenin
  • Sigorta poliçelerinin bitiş tarihini sorgulayın
  • Hesapkurdu Ücretsiz Sigorta Yenileme Alarmı hizmetine kaydolun

Trafik Sigorta Sorgulama

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre düzenlenen ve yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımları bulunan zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak kendinizin ve aracınızın değil, kazaya karıştığınız üçüncü kişilerin can ve mal kayıplarını teminat altına almış olursunuz.


Aracınızın geçmiş hasar bilgilerine Plakadan Hasar Sorgulama,  geçmiş ve güncel ceza bilgilerine ise Plakadan Ceza Sorgulama sayfalarımızdan ulaşın.


Kasko Sorgulama

Kasko sigortası, kaza, yanma, çalınma vb. durumlarda oluşabilecek zararları aracınızın piyasa değerine kadar güvence altına alan bir sigorta türüdür. Kasko yaptırdığınız takdirde, aracınızda oluşabilecek hasarların maliyetlerini sigorta şirketine devretmiş olursunuz.

Kasko poliçenizin geçerliliğini ve ne zaman sona ereceğini aracımız üzerinden TC kimlik ve plaka bilgilerinizi girerek kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca kasko sigortası poliçe tutarınızı kasko fiyat sorgulama sayfamızdan anında öğrenin.

Araç Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar, ağır kusurlu durumda sayıldıkları için, trafiğe çıkmaları kanunen yasaktır.

Sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkmasalar dahi, kayıtlardan sigortalı olmadıklarının tespit edilerek ceza almaları mümkündür. Bu nedenle trafik sigortanız yoksa cezai işlemlere maruz kalmamak için araç sigorta poliçe sorgulamanızı yapıp sigortasını yaptırmanızda fayda olacaktır. 1 dakika içerisinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigorta hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Öte yandan taşıtınızın Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamasını kolayca yapmak için MTV sorgulama sayfamızdaki aracımızı kullanın. 

Trafik Sigortası Olmayan Araç Çevirmeye Takılırsa 

 Sigortasız araç bir trafik çevirmesine takıldığında süreç şu şekilde işler:

  • Ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası poliçe kontrolü
  • Güncel poliçe yoksa aracın trafikten men edilmesi
  • Aracın park alanına çekilmesi
  • Sigorta yaptırılana kadar aracın park yerinde tutulması
  • Sigorta yaptırıldıktan sonra park ücreti ödenerek aracın teslim alınması

Maliyetini düşünerek ya da ben nasılsa yakalanmam mantığıyla zorunlu olan sigortanızı yaptırmamak büyük bir hata. Çünkü yakalanmanız halinde önemli yaptırımlara maruz kalmanız söz konusu olacaktır. 

Zorunlu trafik sigortanızı yenilemeyi unutarak ceza almamak için ise Hesapkurdu Ücretisiz Sigorta Yenileme Alarmı hizmetimizi kullanmanız faydalı olacaktır. Sigorta sorgulamanızı yaparken tamamen ücretsiz olarak bu hizmete kolayca üye olabilirsiniz. Üye olduğunuz takdirde poliçe bitiş tarihinize 28, 15 ve 5 gün kala tarafınıza poliçe bitiş tarihinizi hatırlatan e-mailler gelecektir. Dilerseniz de gelen e-maillerdeki linke tıklayarak güncel sigorta tekliflerini inceleyip, poliçe yenileme işleminizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. 

Trafik sigortası ile ilgili bilmeniz gereken diğer önemli konu ise motorlu/motorsuz trafiğe çıkan tüm araçlara yaptırma zorunluluğu olan araç muayene randevusu alabilmeniz için trafik sigortanızın aktif olması gerekiyor. 


Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Kasko sigortası yaptırmak zorunlu olmamakla birlikte trafik sigortasının kapsamı dışında kalan birçok teminatı kapsadığı için bu sigortayı yaptırmanız faydalı olacaktır. Trafik sigortasında herhangi bir kaza olması durumunda sadece karşı tarafın hasarı kapsanır. Oluşan kazada hatalı taraf siz iseniz trafik sigortası masraflarınızı karşılamaz. Kasko sigortasında ise kaza durumunda kendi risklerinizi güvence altına almış olursunuz.

Kasko Prim Hesaplaması

Kasko için prim hesaplaması yapılırken en önemli etken araç model ve yılıdır. Araca sonradan yapılan farklı değişiklikler gibi birçok konu da kasko ücretine etki eder. Kasko hesaplanırken ana etkenler dışındaki bazı maddeler firmalara göre değişiklik gösterir.

Kasko priminiz hesaplanırken yapılan bu değerlendirmeler aracınızın kasko değerini de belirler. Kullanılmış araç değeri için iyi bir gösterge olan bu hesaplamayı kendi aracınız ya da satın almak istediğiniz araç için yapmak istiyorsanız kasko değer listesi sayfamızı ziyaret edin.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Vakıfbank Vakıfbank 2. El Taşıt Kredisi %1,26 1.178 TL
Halkbank Halkbank 0 km Taşıt kredisi %1,30 1.190 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası 2. EL Taşıt kredisi %1,35 1.205 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Araç Sigorta Borcu Sorgulama

Eğer aradığınız poliçe yaptırmak değil de sadece borç sorgulamak ise de işleminizi online olarak gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için arabanıza ait istenen bilgileri girerek sorgulama yapmanız yeterli olacaktır. Yaptığınız bu sorgulama işlemi sonucunda aracınıza ait tüm sigorta borcunuzu görebilir dilerseniz de ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tramer Araç Sigortası Nasıl Sorgulanır? 

Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi), araçlara ait tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposu olarak değerlendirilebilir. Tramer üzerinden araç hasar sorgulama, trafik poliçe sorgulama, kasko poiçe sorgulama ve mağdur bilgileri sorgulama işlemleri yapılabilir. Yapılacak her sorgu için ise sizden farklı bilgiler istenebilir.

Tramer üzerinden trafik sigortası sorgularken sigorta şirket adı, acente numarası, poliçe numarası gibi bilgiler istenirken, kasko poliçe sorgulama için plaka bilginiz ve şasi numaranız istenecektir."Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan