Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama

Güncelleme: 07.02.2024
Paylaş
TC Kimlik No
Plaka

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğimi onaylıyorum.

Trafik ve Kasko Sigortası Nasıl Sorgulanır?

1

T.C. kimlik numarası ve plaka bilgisi girin.

2

Trafik ve kasko sigortalarınızın bitiş tarihini ve sigorta şirketinizi öğrenin.

İçindekiler

Araç sigorta sorgulama aracımızdan sadece T.C. kimlik numarası ve plaka bilgisi ile ulaşabileceğiniz bilgiler:

  • zorunlu trafik sigortası bitiş tarihi
  • kasko sigortası bitiş tarihi
  • kasko ve trafik sigortası şirketleri

Trafik Sigortası Sorgulama

Sigorta sorgulama aracımızdan trafik sigortanızın bitiş tarihini ve sigorta şirketinizi sadece TCKN ve plakanız ile sorgulayabilirsiniz. Bu sayede aracınızın poliçesi yanınızda olmasa bile hangi sigorta şirketinden sigortanızın olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Poliçenizi yenilediyseniz onu da sorgulayabilirsiniz. 

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre düzenlenen ve yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımları bulunan zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak kendinizin ve aracınızın değil, kazaya karıştığınız üçüncü kişilerin can ve mal kayıplarını teminat altına almış olursunuz.

Aracınızın geçmiş hasar bilgilerini nasıl ulaşabileceğiniz hakkında ilgi almak için plakadan araç hasar kaydı sorgulama, geçmiş ve güncel ceza bilgilerine ise trafik cezası sorgulama sayfalarımızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Sorgulama

Sigorta sorguluma aracımızdan kasko sigortanızın bitiş tarihini ve sigorta şirketinizi sadece TCKN ve plakanız ile sorgulayabilirsiniz. Bu sayede kasko poliçesi yanınızda olmasa bile hangi sigorta şirketinden kasko sigortanızın olduğunu ve bitiş tarihini anında öğrenebilirsiniz. Ayrıca acentenizin kasko sigortanızı yapıp yapmadığını da sorgulamış olursunuz.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası kaza, yanma, çalınma vb. durumlarda oluşabilecek zararları aracınızın piyasa değerine kadar güvence altına alan bir sigorta türüdür. Kasko yaptırdığınız takdirde, aracınızda oluşabilecek hasarların maliyetlerini sigorta şirketine devretmiş olursunuz.

Kasko Şirketimi Nasıl Öğrenirim?

Trafik ve Kasko Sorgulama Hesaplama aracımızdan kasko sigortanızın şirketini öğrenebilirsiniz. 

Trafik Sigortası Poliçe Bilgilerinizi Öğrenin

Trafik sigortası poliçe bilgilerinizi sadece TCKN ve plakanız ile sorgulayabilirsiniz. Böylelikle sigortanızın güncel olup olmadığını, poliçenizin hangi şirketten yapıldığını öğrenerek ihtiyaç halinde poliçenizin yapıldığı sigorta şirketinin anlaşmalı servislerinden faydalanabilirsiniz.

Kaza Sonrası Karşı Aracın Sigortasını Sorgulayın

Sigorta sorgulama aracımız ile kazaya karışan araçların geçerli bir trafik sigortası olup olmadığını da tarafların TCKN ve plaka bilgisiyle kolayca öğrenebilirsiniz. 

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Yıl
Basamak No
Hasarsızlık indirimi (%)
Prim Artırımı (%)
5850-
4740-
3620-
255-
14-10
23-45
32-90
41-135
50-200

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi, sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri arasında sigorta sahibinin kusurunda kaynaklı hasar oluşmaması halinde poliçe yenilemede indirim, hasar oluşturması arttırım olarak yansıyan basamak listesidir. İlk defa trafik sigortası yaptıran kişi 4. basamaktan başlar ve poliçe dönemini kazasız tamamlarsa alt basamaklar (3,2,1,0 gibi) hasarlı tamamlarsa üst basamaklara (5,6,7,8 gibi) çıkar. Ayrıca poliçe süresinde her kusurlu hasar bir basamak düşülmesine neden olur. Yani kişi 4. basamaktan başlayıp poliçesini yenilemeden 2 defa kendisinin kusurlu olduğu za yaparsa 6. basamağa yükselir. 

Hasar basamağınızı sadece TC kimlik numarası ve plaka bilgisi ile öğrenmek için hasarsızlık indirimi sorgulama sayfamızı ziyaret edin. 

Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Trafik sigortasında hasarsızlık indiriminin süre veya araç değişikliği şeklinde kısıtlamaları yok. Yani araç değiştiriliyor olsa da eski aracı satıp birkaç yıl sonra araç alınsa da hasarsızlık indirimi trafik sigortası için devam eder. Ancak kullanım tarzı değişmesi durumunda hasarsızlık indirimi sıfırlanır. Örneği otomobil kullanan bir kişi aracını değiştirip kamyonet alırsa hasarsızlık indirimi sıfırlanır.

Kamyonet trafik sigortası fiyatlarını öğrenip hakkında detaylı bilgi almak için kamyonet trafik sigortası sayfasınız ziyaret edin. 

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları: 

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların araç kredisi faizlerine ulaşmak için araç kredisi başvurusu sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Süre
Oran
Hasarsızlık Basamağı
İlk kez kasko sigortası alındığında%00
İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
30%
1
İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
40%
2
Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
50%
3
Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
60%4

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi, 12 aylık kasko sigortası süresi sonunda kazasız yenileme yapılması durumunda basamaklar şeklinde uygulanan indirim sistemidir. Genel olarak sigorta şirketleri kasko sigortası için 4 hasarsızlık basamağı kademesi uygular. Ancak bazı sigorta şirketleri %65 ila %80 arasında bir indirim ile 5 ve 6. basamaklara da tamamen kendi değerlendirmelerine göre çıkabiliyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Hasarsızlık İndirimi Transfer Şartları
Bitiş ve İptal Sonrası
Kullanım Tarzı Değişikliği*
Doğa
90 gün
Evet (Kullanım hususi olmalı)
Mapfre
60 gün
Evet
HDI
90 gün
Hayır
Ray
180 gün
Evet (Taşıt 4+1 olmalı)
Türk Nippon
90 gün
Evet (Araç şahıs adına olmalı)
Groupama
180 gün
Evet
Ergo
90 gün
Hayır
Generali
90 gün
Evet
Koru
90 gün
Hayır
Unico
90 gün
  -

* Kullanım tarzı değişikliği, yeni alınan aracın türünün değişmesi durumunda hasarsızlık indiriminin geçerli olup olmadığını ifade ediyor. 

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi, poliçe bitişinden sonra yukarıdaki tabloda sigorta şirketi özelinde görüldüğü gibi 1 ay ila 6 ay arasında yenilenmemesi durumunda iptal ediliyor. Ancak kasko sigortası hasarsızlık indirimi iptal edilse bile geçmiş dönemler kazası olmayan sürücülerin yine de uygun fiyatlar ile kasko sigortası yaptırma şansı bulunuyor. 

Sigorta Bitiş Tarihi Ücretsiz Hatırlatma

Aracımızdan sorgulama yaptıktan sonra, sonuç kısmında yer alan e-mail kısmını doldurarak "sigorta hatırlatma alarmına" ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Bu sayede trafik veya kasko sigortanız bitmeden önce size bitiş tarihini hatırlatıp, sigorta şirketlerinin tekliflerini ücretsiz olarak gönderebiliriz.

Araç Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar, ağır kusurlu durumda sayıldıkları için trafiğe çıkmaları yasaktır. Sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkmasalar dahi kayıtlardan sigortalı olmadıklarının tespit edilerek ceza almaları mümkündür. Bu nedenle trafik sigortanız yoksa cezai işlemlere maruz kalmamak için araç sigorta poliçe sorgulamanızı yapıp, sigortasını yaptırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca trafik sigortası olmayan araç, muayene için randevu da alamaz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Trafik Sigortası Olmayan Araç Çevirmeye Takılırsa

 Sigortasız araç bir trafik çevirmesine takıldığında süreç şu şekilde işler:

  • ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası poliçe kontrolü
  • güncel poliçe yoksa aracın trafikten men edilmesi
  • aracın park alanına çekilmesi
  • sigorta yaptırılana kadar aracın park yerinde tutulması
  • sigorta yaptırıldıktan sonra park ve çekici ücreti ödenerek aracın teslim alınması

Maliyetini düşünerek ya da ben nasılsa yakalanmam mantığıyla zorunlu olan sigortanızı yaptırmamak büyük bir hata. Çünkü yakalanmanız halinde önemli yaptırımlara maruz kalmanız söz konusu olacaktır. 

Öte yandan 01.01.2016 tarihinden önce alınan ehliyetlerin 31.12.2024 tarihine kadar değiştirilmesi gerekiyor. Ehliyet randevu işlemleri konusunda detaylı bilgi için ehliyet randevusu nasıl alınır yazımızı inceleyin.

Motosiklet Sigortası Sorgulama

Motosiklet trafik ve kasko poliçenizi de TCKN ve plaka bilgileriyle aracımız üzerinden anında sorgulayabilirsiniz. Ayrıca motosiklet sigortası hakkında detaylı bilgi ve 1 dk. içinde teklif almak için motosiklet trafik sigortası, kasko sigortası içinse motosiklet kasko sigortası sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.   

Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Kasko sigortası yaptırmak zorunludeğildir ancak trafik sigortasının kapsamı dışında kalan birçok teminatı kapsadığı için bu sigortayı yaptırmanız faydalı olur. Ayrıca kasko sigortası ile kaza durumunda kendi risklerinizi de güvence altına almış olursunuz.

Kasko Prim Hesaplama

Kasko için prim hesaplaması yapılırken en önemli etkenler araç model, yıl ve kaza geçmişidir. Araca sonradan yapılan farklı değişiklikler gibi birçok konu da kasko ücretine etki eder. Kasko hesaplanırken ana etkenler dışındaki bazı teminatlar firmalara göre değişiklik gösterir. 

Araç model ve yılının kasko poliçe fiyatı belirlemede önemli bir etken olmasının sebebi aracın kasko değerinin bu kriterlere göre belirlenmesidir. Ayrıca aracınızın güncel kasko değerini öğrenmek istiyorsanız kasko değer listesi sayfamızı ziyaret edin.

Araç Borcu Sorgulama

Aracın alım satım işlemleri, muayene, ruhsat çıkarma gibi neredeyse tüm resmi işlemlerde trafik cezası ve MTV borcunun olmaması, trafik sigortasının aktif olması istenir. Araçla alakalı trafik cezası ve vergi borçlarını ise Gelir İdaresinin internet vergi dairesi veya anlaşmalı bankalar üzerinden anında sorgulayıp ödemesini yapabilirsiniz. Öte yandan aracınızın MTV hesaplamasını Motorlu Taşıtlar Vergisi aracımızdan kolayca yapabilirsiniz. 

Tramer Araç Sigortası Nasıl Sorgulanır? 

Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi), araçlara ait tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposu olarak değerlendirilebilir. Tramer üzerinden araç hasar sorgulama, trafik poliçe sorgulama, kasko poliçe sorgulama ve mağdur bilgileri sorgulama işlemleri yapılabilir. Yapılacak her sorgu için ise sizden farklı bilgiler istenebilir. 

Kaynaklar:

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Trafik Sigortası Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik

Hesapkurdu.com Sigorta Hasarsızlık İndirimi Kademesi Sorgulama

Hesapkurdu.com Sigorta Tavan Fiyat Hesaplama

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,4 Puan - 225 Kullanıcı

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.