Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama

Güncelleme: 16.01.2019

Hesapkurdu

Bu sayfada yapabileceğiniz işlemler:

  • Zorunlu trafik sigortası sorgulayın,
  • Kasko sigortası sorgulayın,
  • Sigorta poliçelerinin bitiş tarihini öğrenin,
  • Sigorta şirketlerini öğrenin,
  • Hesapkurdu "ücretsiz sigorta bitiş tarihi alarmı" hizmetine kaydolun.

* Araç muayene işlemleri hakkında tüm detaylara ulaşmak için Araç Muayenesi sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Sorgulama

Sigorta sorgulama aracımızdan, trafik sigortanızın bitiş tarihini ve sigorta şirketinizi sadece TCKN ve plakanız ile öğrenebilirsiniz. Bu sayede aracınızın poliçesi yanınızda olmasa bile hangi sigorta şirketinden sigortanızın olduğunu ve bitiş tarihini kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca acentenizin sigortanızı yenileyip yenilemediğini de sorgulamış olursunuz.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre düzenlenen ve yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımları bulunan zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak kendinizin ve aracınızın değil, kazaya karıştığınız üçüncü kişilerin can ve mal kayıplarını teminat altına almış olursunuz. Tamamen online olarak trafik sigortası fiyat teklif almak için ise trafik sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Aracınızın geçmiş hasar bilgilerine nasıl ulaşacağınıza Plakadan Sorgulama, geçmiş ve güncel ceza bilgilerine nasıl ulaşacağınıza ise Trafik Ceza Sorgulama yazılarımızdan öğrenin.


Kasko Sigortası Sorgulama

Sigorta sorguluma aracımızdan, kasko sigortanızın bitiş tarihini ve sigorta şirketinizi sadece TCKN ve plakanız ile öğrenebilirsiniz. Bu sayede kasko poliçesi yanınızda olmasa bile hangi sigorta şirketinden kasko sigortanızın olduğunu ve bitiş tarihini anında öğrenebilirsiniz. Ayrıca acentenizin kasko sigortanızı yapıp yapmadığını da sorgulamış olursunuz.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, kaza, yanma, çalınma vb. durumlarda oluşabilecek zararları aracınızın piyasa değerine kadar güvence altına alan bir sigorta türüdür. Kasko yaptırdığınız takdirde, aracınızda oluşabilecek hasarların maliyetlerini sigorta şirketine devretmiş olursunuz. Tamamen online olarak kasko sigortası fiyat teklif almak için ise kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Sigorta Bitiş Tarihi Ücretsiz Hatırlatma

Aracımızdan sorgulama yaptıktan sonra, sonuç kısmında yer alan e-mail kısmını doldurarak "sigorta hatırlatma alarmına" ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Bu sayede trafik veya kasko sigortanız bitmeden önce size bitiş tarihini hatırlatıp, sigorta şirketlerinin tekliflerini ücretsiz olarak gönderebiliriz.

Kaza Sonrası Karşı Aracın Sigortasını Sorgulayın

Sigorta sorgulama aracımız ile kazaya karışan araçların geçerli bir trafik sigortası olup olmadığını da tarafların TCKN ve plaka bilgisiyle kolayca öğrenebilirsiniz. 

Araç Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar, ağır kusurlu durumda sayıldıkları için trafiğe çıkmaları yasaktır. Sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkmasalar dahi kayıtlardan sigortalı olmadıklarının tespit edilerek ceza almaları mümkündür. Bu nedenle trafik sigortanız yoksa cezai işlemlere maruz kalmamak için araç sigorta poliçe sorgulamanızı yapıp, sigortasını yaptırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca trafik sigortası olmayan araç, muayene için randevu da alamaz. 


40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet67.212 TL
Faiz Oranı%1,95
Aylık Taksit1.396 TL
Toplam Maliyet67.688 TL
Faiz Oranı%1,98
Aylık Taksit1.406 TL
Toplam Maliyet67.847 TL
Faiz Oranı%1,99
Aylık Taksit1.409 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele


Trafik Sigortası Olmayan Araç Çevirmeye Takılırsa

 Sigortasız araç bir trafik çevirmesine takıldığında süreç şu şekilde işler:

  • Ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası poliçe kontrolü,
  • Güncel poliçe yoksa aracın trafikten men edilmesi,
  • Aracın park alanına çekilmesi,
  • Sigorta yaptırılana kadar aracın park yerinde tutulması,
  • Sigorta yaptırıldıktan sonra park ve çekici ücreti ödenerek aracın teslim alınması.

Maliyetini düşünerek ya da ben nasılsa yakalanmam mantığıyla zorunlu olan sigortanızı yaptırmamak büyük bir hata. Çünkü yakalanmanız halinde önemli yaptırımlara maruz kalmanız söz konusu olacaktır. 

Öte yandan 01.01.2016 tarihinden önce alınan ehliyetlerin 31.12.2020 tarihine kadar değiştirilmesi gerekiyor. Bu konuda detaylı bilgi için ise Ehliyet Randevu yazımızı inceleyin.  

Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Kasko sigortası yaptırmak zorunlu olmamakla birlikte trafik sigortasının kapsamı dışında kalan birçok teminatı kapsadığı için bu sigortayı yaptırmanız faydalı olacaktır. Trafik sigortasında herhangi bir kaza olması durumunda sadece karşı tarafın hasarı kapsanır. Oluşan kazada hatalı taraf siz olmanız durumunda trafik sigortası masraflarınızı karşılamaz. Kasko sigortasında ise kaza durumunda kendi risklerinizi de güvence altına almış olursunuz.

Kasko Prim Hesaplama

Kasko için prim hesaplaması yapılırken en önemli etkenler araç model, yıl ve kaza geçmişidir. Araca sonradan yapılan farklı değişiklikler gibi birçok konu da kasko ücretine etki eder. Kasko hesaplanırken ana etkenler dışındaki bazı maddeler firmalara göre değişiklik gösterir. 

Araç model ve yılının kasko poliçe fiyatı belirlemede önemli bir etken olmasının sebebi aracın kasko değerinin bu kriterlere göre belirlenmesidir. Ayrıca aracınızın güncel kasko değerini öğrenmek istiyorsanız kasko değer listesi sayfamızı ziyaret edin.

Araç Borcu Sorgulama

Aracın alım satım işlemleri, muayene, ruhsat çıkarma gibi neredeyse tüm resmi işlemlerde trafik cezası ve MTV borcunun olmaması, trafik sigortasının aktif olması istenir. Araçla alakalı trafik cezası ve vergi borçlarını ise Gelir İdaresinin internet vergi dairesi veya anlaşmalı bankalar üzerinden anında sorgulayıp ödemesini yapabilirsiniz. Öte yandan aracınızın MTV hesaplamasını Motorlu Taşıtlar Vergisi aracımızdan kolayca yapabilirsiniz. 

Tramer Araç Sigortası Nasıl Sorgulanır? 

Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi), araçlara ait tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposu olarak değerlendirilebilir. Tramer üzerinden araç hasar sorgulama, trafik poliçe sorgulama, kasko poliçe sorgulama ve mağdur bilgileri sorgulama işlemleri yapılabilir. Yapılacak her sorgu için ise sizden farklı bilgiler istenebilir. Tramer'in sorgulama sayfasına ulaşmak için tıkla »

"Bu yazının tüm kullanım haklarıHesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,8 Puan