İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası

En Ucuz İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası Tekliflerine Ulaş

İMM sigortası satın alabilmeniz için aktif bir trafik sigortası poliçeniz bulunmalıdır.

Sigorta teklifleri iştirakimiz Koalay.com aracılığıyla sunulmaktadır. Bilgilerinizi girip butona tıkladıktan sonra Koalay.com a yönlendirileceksiniz.

En İyi Fiyat
Garantisi

20 Sigorta
Şirketinden Teklif

1 Dakikada Poliçe

İMM Sigortası Nedir?

Tam adı, Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluk Sigortası’dır. Sigortalanan taşıtın kusurlu bulunduğu trafik kazası sonucunda “üçüncü kişilere” verdiği maddi ve bedeni zararlar sonucunda tazminat taleplerinin zorunlu trafik sigortası teminat limitlerinin üzerinde kalan kısmını, sigorta poliçesinde yazılı şart ve limitler dâhilinde teminat altına alır. Manevi tazminat talepleri de sigorta poliçesinde yer alması durumunda belirtilen limitler dâhilinde teminat altına alınabilir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları

 • Maddi ve fiziksel zararları trafik sigortasının yetmediği zamanlarda karşılayan İMM Sigortası, sigortalıyı haklı taleplere karşı olduğu gibi yersiz ve aşırı taleplere karşı da korur.
 • İMM sigortası, Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.
 • Genel şartları arasında manevi tazminatlar da eklenebilir. Manevi hasarların ölçümü zor olduğundan, güvence ayrıca teminatta belirtilmelidir.

Manevi teminatın eklendiği sigortalarda aylık ücretlerde belirgin farklılıklar görülmektedir. İMM sigortasının kapsamında olan haller, sigortalıya sigortacı tarafından detaylıca aktarılmalıdır. Manevi tazminat ödemesi hakkında detaylı bilgiyi trafik sigortası manevi tazminat öder mi sayfamızdan edinin.

Hesapkurdu ile İMM Sigortası

İMM sigortası poliçeni sorgula

İMM sigortası fiyatlarını karşılaştır

Hızlı, kolay ve ücretsiz satın al

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

loading

Devam ederek

üyelik sözleşmesini

ve

aydınlatma metnini

okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Aylık 6 Milyon Ziyaretçimiz Ne Diyor?

Doğrulanmış Yorum

"Konut kredisi ihtiyacımı karşılamak için kredi aramaktaydım. Arama yaparken sitenizi keşfettim ve mükemmel bir site olduğunu farkettim. 1,18 oranla redi alacakken, sayenizde 0,98 oranla krediyi bulma şansı yakaladım. Çok çok teşekkür ederim."

Cüneyt Erdoğan
Otel Yöneticisi
Doğrulanmış Yorum

"Çalışmalarınız çok güzel tebrik ederim."

Levent Aksu
Reklam Tanıtım Uzmanı
Doğrulanmış Yorum

"Teşekkür ederiz çalışmalarınız çok başarılı emeğinize sağlık."

İbrahim Sevener
Kafe İşletmecisi

"Kesinlikle tavsiye ediyorum, öğrenmek istediklerinize anında imkan sağlıyor."

Arzu Sağdıç
Doğrulanmış Yorum

"Teşekkür etmek için bu mesajı atıyorum. Sayenizde bir çok bilgiye ücretsiz erişim sağlıyoruz. Kazancınız ne bunda bilmiyorum ama bir çok insana zamandan çok kazanç sağlıyorsunuz. Teşekkür ederim."

Yağız Ali Aydoğdu
Doğrulanmış Yorum

"Tüketici için oldukça faydalı ve kapsamlı bir web sitesi. Teşekkürler Hesapkurdu!"

Beril Evgin
Bölge Satış Müdürü

"Hizmet kaliteli teşekkürler"

Erkan Türkmen

"Bankalarla birebir. Yani ne denir teşekkürler. Süper bir uygulama. Bravo, tebrikler..."

Adem Kılıç

Neden Hesapkurdu?

Tüm Banka ve Sigorta Şirketleri Bir Arada

40+ banka ve sigorta şirketinden teklif alın, özgürce karşılaştırın

En İyi Oranlar ve Fiyatlar

Size özel indirimli faiz oranlarından ve tekliflerinden yararlanın

Hızlı

Kredi ve sigorta tekliflerine kolayca ulaşın, anında sonuçlandırın

Ücretsiz

Hesapkurdu müşterilerinden hiçbir zaman ücret talep etmez

Hesapkurdu Güvencesi

Türkiye'nin en çok yatırım alan Fintech şirketi - Fintech Forum 2019

Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi - Deloitte 2017

BDDK tarafından denetlenen kurum

256 bit SSL ile şifreleme

İMM Sigortası Kullanıcı Soruları

Tümünü Göster

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, sigortalanan taşıtın kazaya karışması durumunda üçüncü kişilere verdiği zararları trafik sigortası limitleri ile varsa kasko sigortası kapsamında yer alan, İhtiyari Mali Sorumluluk teminatı limitlerinin üzerinde kalan kısmını ve manevi tazminat taleplerini sınırsız olarak tazmin eder.

Hayır, İhtiyarı Mali Mesuliyet sigortası zorunlu değildir. İhtiyari Mali Mesuliyet sigortası, zorunlu trafik sigortasına veya kasko poliçesine eklenebilecek ek bir teminat biçimidir.

İhtiyarı Mali Mesuliyet Sigortası, araç sahibinin üçüncü kişilere vereceği maddi zararları veya bedensel zararları karşılar. Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasının limitlerinin yetmediği durumlarda olası bir kaza olursa karşı tarafa verilen zararları karşılar.

 • Sigorta şirketine, zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı herhangi bir kaza durumunun gerçekleşmesi halinde, en geç beş iş günü içerisinde durumu bildirin.
 • Gerekli kurtarma ve koruma tedbirlerini alın, yaşanan tüm olayları eksiksiz bir şekilde sigorta şirketine aktarın.
 • Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğeri parça ile değiştirilme imkânı yok ise yenisi ile değiştirilir.
 • Zincirleme kazalarda, İhtiyari Mali Mesuliyet araç başına teminat verir. Motorlu araç kazalarından doğan zararların tazminine ilişkin talepler, zarar görenin, zarar ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve herhalde, kaza gününden başlayarak on yıl içinde zaman aşımına uğrar.

Aşağıda yazılı haller, İhtiyari Mali Mesuliyet dışında kalan kısımlardır:

 1. sigortalının kendisinin uğrayacağı zararlar
 2. aracı sevk ve idare edenin, aracı sevk ve idare ederken uğrayacağı zararlar dolayısıyla ileri sürülen talepler
 3. araç sahibi ile işleteni arasındaki ilişkide araca gelen zararlar dolayısıyla ileri sürülen talepler
 4. poliçede gösterilen aracın ve bu araç ile taşınan malların (yolcu bagajı ve benzeri eşya teminat dahilindedir) veya çekilen şeylerin bozulması zarar ve ziyan uğraması yüzünden ileri sürülen talepler
 5. çalınan veya gasp edilen aracın sebep olduğu ve Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletenin sorumlu olmadığı zararlar ile aracın çalındığını ve/veya gasp edildiğini bilerek binen yolcuların zarara uğramaları nedeniyle ileri sürülen talepler
 6. sürat yarışlarına iştirak ve yarış güzergahında yapılan antrenmanlar sırasında meydana gelebilecek zarar ve ziyan nedeniyle ileri sürülen talepler
 7. aracın gözetim, onarım, bakım, alım-satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla faaliyette bulunan teşebbüslere bırakılmasından sonra aracın sebep olduğu zararlara ilişkin her türlü talepler
 8. patlayıcı ve parlayıcı maddeler taşınması (yedek akaryakıt hariç) sebebiyle meydana gelen zarar ve ziyanlardan dolayı ileri sürülen talepler
 9. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda belirtilen terör eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu durumlar