Sağlık Sigortası Vergiden Nasıl Düşülür?

Güncelleme: 23.02.2024
Yayımlama: 10.07.2019
Paylaş
İçindekiler
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları  

Sağlık Sigortasında Vergi İndirimi Ne Anlama Gelir?

Sağlık sigortası vergi indirimi, sağlık sigortası yaptırıldığında, ödenen primlerin belirli oranlar dâhilinde gelir vergisinden düşülmesine imkân sağlar. Kişi hem kendisi hem ailesi için ödediği primlerle, vergi indirimden faydalanabilir. 

2013 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından değiştirilen vergi oranı, yapılan düzenleme sonrası %15 olarak belirlendi. Günümüzde sağlık sigortası vergi indirimi güncel oranı %15 olarak uygulanmaktadır. 

Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hesaplama

Özel sağlık veya tamamlayıcı sağlık sigortası için ödenen primler, aylık brüt olarak ücretin %15’ini ve asgari ücretin yıllık tutarını geçmeyecek şekilde vergi indirimi hesaplaması yapılır. 

Kısa bir hesaplama yapmak gerekirse, aylık 20.000 TL brüt maaş alan bir kişi bunun sağlık sigortası primi 3.000 TL ve daha altındaysa primin tamamını vergiden düşürmesi mümkündür.

Sağlık sigortası teminatları hakkında bilgi almak için tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları sayfamızı ziyaret edin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Memurlar, işçiler, serbest çalışanlar, esnaf veya iş yeri sahibi olanlar vergi indirimden faydalanabilir. Sağlık sigortası primleri ödenmiş olan tüm aile bireyleri için vergi indirimi başvurusunda bulunulabilir. Bunun için sigorta ettiren kişi olması yeterli olacaktır. 

Vergi İndiriminden Yararlanma Şartları

Sağlık sigorta primlerini vergiden düşürmek isteyenlerin, çalıştıkları firmanın muhasebe birimine veya muhasebe şirketi varsa bizzat kendilerine, sağlık sigortası poliçe örneği, sağlık sigortası primi ödemesini gösteren makbuzu veya banka dekontunu, kredi kartı ekstresi gibi bir ödeme belgesini iletmeleri gerekir. 

Bu sayede brüt maaş üzerinden yapılacak olan vergi kesintisinden, ödenen primler düşer. Ücretli olarak herhangi bir iş yerinde çalışmayan serbest meslek sahipleri, esnaflar veya işyeri sahipleri yine aynı şekilde yıllık gelir vergisi matrahından, ödedikleri sağlık sigortası primlerini düşürebilirler. 

Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortaları, vergi indirimi ile birlikte artık oldukça avantajlı bir sigorta ürünü haline gelmiştir. 18-65 yaş aralığında olan her birey sağlık sigortası yaptırarak anlaşmalı özel hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarından, yatarak veya ayakta tedavi hizmetlerinden faydalanabilir.

Sigortalı olunan süre boyunca tedavi masrafları, teminatlar dâhilinde karşılanacaktır. Bu sayede özel hastanelerden alınan sağlık hizmetlerinden ekonomik bir şekilde faydalanma imkânı sunar. Bunlar haricinde sağlık sigortası paketlerinde anlaşmalı spor merkezleri, optik mağazalar ve diş kliniklerinde yararlanılabilecek indirimler mevcut olabilir. 

Özel sağlık sigortası tenzili muafiyet hakkında detaylı bilgiyi özel sağlık sigortasındaki tenzili muafiyet yazımızdan öğrenin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.