Sağlık Sigortası Vergiden Nasıl Düşülür?

Güncelleme: 22.06.2022 Yayımlama: 10.07.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları  

Sağlık Sigortasında Vergi İndirimi Ne Anlama Gelir?

Sağlık sigortası vergi indirimi, sağlık sigortası yaptırıldığında, ödenen primlerin belirli oranlar dâhilinde gelir vergisinden düşülmesine imkân sağlar. Kişi hem kendisi hem ailesi için ödediği primlerle, vergi indirimden faydalanabilir. 

2013 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından değiştirilen vergi oranı, yapılan düzenleme sonrası %15 olarak belirlendi. Günümüzde sağlık sigortası vergi indirimi güncel oranı %15 olarak uygulanmaktadır. 

Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hesaplama

Özel sağlık veya tamamlayıcı sağlık sigortası için ödenen primler, aylık brüt olarak ücretin %15’ini geçmeyecek miktarda, vergiden düşebilir. 

Kısa bir hesaplama yapmak gerekirse, Aylık 3000 TL brüt maaş alan bir kişi bunun sağlık sigortası primi 450 TL ve daha altındaysa primin tamamını vergiden düşürmesi mümkündür.

Sağlık sigortası teminatları hakkında bilgi almak için tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Memurlar, işçiler, serbest çalışanlar, esnaf veya iş yeri sahibi olanlar vergi indirimden faydalanabilir. Sağlık sigortası primleri ödenmiş olan tüm aile bireyleri için vergi indirimi başvurusunda bulunulabilir. Bunun için sigorta ettiren kişi olması yeterli olacaktır. 

Vergi İndiriminden Yararlanma Şartları

Sağlık sigorta primlerini vergiden düşürmek isteyenlerin, çalıştıkları firmanın muhasebe birimine veya muhasebe şirketi varsa bizzat kendilerine, sağlık sigortası poliçe örneği, sağlık sigortası primi ödemesini gösteren makbuzu veya banka dekontunu, kredi kartı ekstresi gibi bir ödeme belgesini iletmeleri gerekir. 

Bu sayede brüt maaş üzerinden yapılacak olan vergi kesintisinden, ödenen primler düşer. Ücretli olarak herhangi bir iş yerinde çalışmayan serbest meslek sahipleri, esnaflar veya işyeri sahipleri yine aynı şekilde yıllık gelir vergisi matrahından, ödedikleri sağlık sigortası primlerini düşürebilirler. 

Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortaları, vergi indirimi ile birlikte artık oldukça avantajlı bir sigorta ürünü haline gelmiştir. 18-65 yaş aralığında olan her birey sağlık sigortası yaptırarak anlaşmalı özel hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarından, yatarak veya ayakta tedavi hizmetlerinden faydalanabilir.

Sigortalı olunan süre boyunca tedavi masrafları, teminatlar dâhilinde karşılanacaktır. Bu sayede özel hastanelerden alınan sağlık hizmetlerinden ekonomik bir şekilde faydalanma imkânı sunar. Bunlar haricinde sağlık sigortası paketlerinde anlaşmalı spor merkezleri, optik mağazalar ve diş kliniklerinde yararlanılabilecek indirimler mevcut olabilir. 

Özel sağlık sigortası tenzili muafiyet hakkında detaylı bilgiyi özel sağlık sigortasındaki tenzili muafiyet yazımızdan öğrenin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et