Özel Sağlık Sigortasındaki Tenzili Muafiyet

Güncelleme: 31.05.2022 Yayımlama: 05.11.2021 | Okuma Süresi: 2 dk.

Tenzili Muafiyet Nedir?

Tenzili muafiyet kavramı, hasar ya da maddi gider durumunda, sigorta şirketinin zararın belirli bir bölümünden muaf tutulması anlamına gelir. Özel sağlık sigortası detaylarını öğrenmek için özel sağlık sigortası nedir yazımızı ziyaret edin.

Özel Sağlık Sigortasında Tenzili Muafiyet Nedir?

Özel sağlık sigortasında tenzili muafiyet, poliçede belirtilen oran ya da tutara kadar olan sağlık harcamalarının sigorta şirketi tarafından karşılanmaması demektir. Sağlık sigortası vergiden nasıl düşülür öğrenmek için sağlık sigortası vergiden nasıl düşülür yazımızı inceleyin.

Sağlık Sigortası Fiyatları

Özel Sigortasında Tenzili Muafiyet Nasıl Uygulanır?

Özel sağlık sigortasında poliçe oluşturulurken tenzili muafiyet miktarı oran ya da net tutar olarak belirtilir. Uygulama şartları şunlardır:

  1. Tenzili muafiyet tutarı oran olarak belirtildiğinde; yapılan sağlık harcaması, belirlenen oranın altında ise sigorta şirketi tarafından ödenmez. Örneğin; tenzili muafiyet %2 olarak belirlenirse ödenecek miktar toplam sigorta bedelinin %2’sinden fazla ise sigorta tarafından karşılanır. Bu tutarın altındaki sağlık harcamaları sigortalı tarafından ödenir. 
  2. Özel sağlık sigortalarında tenzili muafiyetin bir diğer uygulanma şekli ise net tutardır. Bu durumda belirlenen tutarın altındaki harcamalar sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. Örneğin; 500 TL tenzili muafiyet tutarı belirlenirse 500 TL’nin altındaki harcamalardan sigorta şirketi muaf tutulur.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Özel Sağlık Sigortası Tenzili Muafiyet Neden Uygulanır?

Tenzili muafiyet kavramı, sigorta şirketlerini küçük çaplı hasar ve harcamalara karşı koruyan bir uygulamadır. Sigortalının hastaneye gitmesine gerek olmayan durumlarda dahi özel sağlık sigortasından faydalanmak amacıyla sağlık kuruluşlarına müracaat etmesinin önüne geçmek için uygulanır. 

Sağlık sigortası tahlil teminatı hakkında detaylı bilgi almak için sağlık sigortası tahlil teminatı yazımızı inceleyin.

Özel Sağlık Sigortası Tenzili Muafiyet Uygulaması Avantajları

  • Belirlenen tenzili muafiyet oranına göre sigorta priminde indirimlerden faydalanılabilir.
  • Poliçede belirtilecek muafiyet oranı yükseldikçe sigorta primi düşer. Böylece, düşük miktarlı sağlık harcamalarını kendi cebinden karşılamayı kabul ederek yüksek maliyetli sağlık harcamalara karşı sigortalanmak isteyen kişiler, düşük primler ödeyerek özel sağlık sigortası yaptırabilir.
  • Tenzili muafiyet oranının düşük olması durumunda ise sigorta prim ücreti artar tenzili muafiyet oranının düşük tutulması, küçük miktarlarla ancak sık sık sağlık harcaması olan kişiler için daha uygundur.
  • Küçük giderler için sağlık sigortasının kullanılmaması durumunda poliçe yenileme döneminde de sigortalı ekstra indirimlerden faydalanabilir. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Tenzili Muafiyet Uygulanır mı?

Tenzili muafiyet, yalnızca özel sağlık sigortasında uygulanır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında böyle bir alt limit uygulaması yoktur. Doğum teminatı hakkında detaylı bilgiyi doğum teminatı sayfamızdan edinin. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et