Sağlık Sigortası Ömür Boyu Yenileme Garantisi

Güncelleme: 22.03.2024
Yayımlama: 01.11.2019
Paylaş
İçindekiler

Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi

Ömür boyu yenileme garantisi; özel sağlık sigortasının veya tamamlayıcı sağlık sigortasının aynı koşullar altında ömür boyu yenilenmesine ilişkin verilen taahhüttür. 2013 yılında yürürlüğe giren bu uygulama tüketici lehinedir. Sağlık sigortaları, bireysel veya grup sigortaları olarak düzenlendiği gibi, yenileme garantili veya yenileme garantisiz olarak da düzenlenebilir.

Sağlık Sigortası Fiyatları  

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nasıl Alınır?

Ömür boyu yenileme garantisi alabilmek için sigorta şirketlerince verilen süre kadar aynı sigorta şirketince sigortaya sahip olunmalıdır. Bu süre bazı sigorta şirketlerince en az 3 yıl olarak belirlenmiş olup en fazla süre yine sigorta şirketinin belirttiği süre kadardır. Ömür boyu yenileme garantisi;

  • Sigortalı aleyhinde kapsamı değiştirilemez,
  • Sigortalı aleyhinde teminat kapsamı daralttırılamaz,
  • Sigortalı aleyhinde teminat limiti düşürülemez,
  • Sigortalı aleyhinde katılım payı artırılamaz.

Sağlık sigortası bekleme süreleri hakkında bilgi almak için sağlık sigortası bekleme süresi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Şartları

Sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi taşıyacak olan sözleşmenin teminatlarını ve primlerini tespit edebilmek adına önceki dönemlerdeki sağlık durumlarına bakar. Riskli hastalık tespiti sağlandığında özel şartlar altında hastalık ek primi belirleyebilir veya hastalığı teminat dışı bırakabilir.

Sigorta şirketleri, ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazanan kişiler için sonradan ortaya çıkan hastalıkları kapsam dışı alamaz ve ortaya çıkan hastalıklar için hastalık ek primi talep edemez.

Kurumların çalışanlarına yapmış olduğu sağlık sigortalarında poliçe bitimi itibariyle sigorta şirketi değişikliği kurumlar tarafından yapılabilir. Bu durumda kurumların çalışanlarına yaptıkları sigortalarda kişiler ilk otuz gün içerisinde iptal talebinde bulunursa ve bu süre içerisinde sigortalıya herhangi bir tazminat ödenmemişse ödenen primler beş iş günü içerisinde kesintisiz iade edilir. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına sahip kişiler sigorta şirketlerinin belirttiği süre sonunda ömür boyu yenileme garantisi hakkına sahip olabilirler. Ömür boyu yenileme garantisine hak kazanan kişiler haklarını kazandıktan sonra riskli bir hastalık geçirseler dahi prim ödemeleri değişmeden hastalık giderleri karşılanır. Ömür boyu yenileme garantisi kazanmak için en kısa sürede tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılmalıdır. 

Özel Sağlık Sigortası Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir? 

Özel sağlık sigortası sahipleri en az 3 yıl aynı sigorta şirketiyle çalışması halinde ömür boyu yenileme garantisi kazanabilir. Özel sağlık sigortası yaptırırken ömür boyu yenileme garantisi veren sigorta şirketleri tercih edilmelidir. 

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Yaş Sınırı

Ömür boyu yenileme garantisi, sağlık poliçesinin ömür boyu aynı şartlar altında yenilenmesine garanti verir. Ömür boyu yenileme garantisine sahip olabilmek için belli bir bekleme süresi gerekir. Bu sürenin uzunluğu sigorta şirketlerince farklılık gösterir. Uygulanan süre hakkında bilgiyi poliçe yaptırılan sigorta şirketinden öğrenilebilir. Ömür boyu yenileme garantisinden faydalanabilmek için belirlenen yaş aralığı vardır. Yaş aralığı sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilir fakat genel olarak bu aralık 18 – 65 yaş arasındadır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasının yaş sınırı hakkında detaylı bilgi almak için tamamlayıcı sağlık sigortası yaş sınırı  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta ettirenin vefatı durumunda kanuni varislerin vereceği muvafakatname ile sigorta ettiren değiştirilebilir. Ömür boyu yenileme garantisi olan sözleşmeler için sigortalı veya sigorta ettiren yenilememe hakkına sahiptir. 

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Kaç Yılda Kazanılır?

Ömür boyu yenileme garantisi kazanma hakkı süresi sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilir. Bazı sigorta şirketleri arasında bu süre en az 3 yıl sonra olarak belirlenirken bazı sigorta şirketleri için bu süre en az 4 yıl sonra olarak belirlenmiştir.

Ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazandıktan sonra yüksek maliyetli hastalıklar için muafiyet uygulanmaz. Ayakta veya yatarak tedavilerde tedavi değişikliği yapılmak istendiğinde ömür boyu yenileme garantisi bozulmaz. Seyahat sağlık sigortası ömür boyu yenileme garantisi kapsamı dışında kalan sigorta türüdür.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.