Tamamlayıcı Sağlık ile Özel Sağlık Sigortası Farkları

Güncelleme: 22.03.2024
Yayımlama: 23.05.2019
Paylaş
İçindekiler
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

SGK’lı kişilerin sağlık hizmetlerinden daha uygun ve daha kapsamlı yararlanabilmesi için oluşturulan sağlık sigortasıdır. 

Sosyal Güvenlik Kurumunun karşılamadığı tedavi giderleri için kullanılır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Bu sigortayı yaptıran kişinin kaza veya hastalık sonucunda oluşacak sağlık giderlerini karşılamak için hazırlanan kişiye özel planlardır. 

Belirlenen limitte, belirlenen risklere karşı sigortalıyı korur.  Özel sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgiye özel sağlık sigortası nedir yazımızı ziyaret edin.

Tamamlayıcı Sağlık ve Özel Sağlık Arasındaki Farklar

 • Tamamlayıcı sağlık sigortasının primleri daha düşüktür. Özel sağlık sigortasının primleri daha yüksektir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak için SGK’lı olmak zorunludur. Özel sağlık sigortasında SGK’lı olmak zorunlu değildir. 0-60 yaş arası herkes yaptırabilir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortasında SGK’nın veya sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerden faydalanır. Özel sağlık sigortasında tercih edilen hastanelerden faydalanılır.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortasında Türkiye il sınırları içerisindeki hastanelerden faydalanılır. Özel sağlık sigortasında isteğe bağlı olarak yurt dışı tedavileri için teminat satın alınabilir.
 • Özel sağlık sigortasında ‘’katılım payı’’ uygulaması bulunur. Yani bir kişi hastane masraflarının payı kadarını öder, geri kalan tutarı sigorta şirketi öder. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise katılım payı yoktur. Hastane masrafının tamamı sigorta şirketi ve SGK tarafından karşılanır. 
 • Özel sağlık sigortasında, sigorta şirketlerinin anlaşması olmadığı hastanelerde uygulanan tedavi masraflarının belirli bir kısmını daha sonra sigorta şirketinden tahsil edilebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında, anlaşma olmayan hastanelerdeki tedavi masrafları sigorta şirketinden talep edilemez. 
 • Özel sağlık sigortasında ayakta tedavi limiti isteğe göre belirlenebilir. Bu limit TL ile ölçülür. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi limiti yıllık 8 ile 10 adet arası değişir. TL bazında bir limit bulunmaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları

 • Bir tek SGK’lı kişiler değil, kişinin ailesi için de geçerlidir. 
 • Bu sebeple bazı sigorta şirketleri aile indirimi uygular.
 • 2 ya da daha fazla kişi tamamlayıcı sağlık sigortasından aynı şirket üzerinden yararlanırsa, aile indiriminden yararlanılır.

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

 • Sadece hafta içi değil cumartesi günleri de özel sağlık kuruluşlarından yararlanılabilir.
 • Satın alınan teminatlar doğrultusunda yurt dışında tedavide mümkündür. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.