Tamamlayıcı Sağlık ile Özel Sağlık Sigortası Farkları

Güncelleme: 27.07.2022 Yayımlama: 23.05.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

SGK’lı kişilerin sağlık hizmetlerinden daha uygun ve daha kapsamlı yararlanabilmesi için oluşturulan sağlık sigortasıdır. 

Sosyal Güvenlik Kurumunun karşılamadığı tedavi giderleri için kullanılır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Bu sigortayı yaptıran kişinin kaza veya hastalık sonucunda oluşacak sağlık giderlerini karşılamak için hazırlanan kişiye özel planlardır. 

Belirlenen limitte, belirlenen risklere karşı sigortalıyı korur.  Özel sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgiye özel sağlık sigortası nedir yazımızı ziyaret edin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları  (15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Tamamlayıcı Sağlık ve Özel Sağlık Arasındaki Farklar

 • Tamamlayıcı sağlık sigortasının primleri daha düşüktür. Özel sağlık sigortasının primleri daha yüksektir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak için SGK’lı olmak zorunludur. Özel sağlık sigortasında SGK’lı olmak zorunlu değildir. 0-60 yaş arası herkes yaptırabilir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortasında SGK’nın veya sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerden faydalanır. Özel sağlık sigortasında tercih edilen hastanelerden faydalanılır.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortasında Türkiye il sınırları içerisindeki hastanelerden faydalanılır. Özel sağlık sigortasında isteğe bağlı olarak yurt dışı tedavileri için teminat satın alınabilir.
 • Özel sağlık sigortasında ‘’katılım payı’’ uygulaması bulunur. Yani bir kişi hastane masraflarının payı kadarını öder, geri kalan tutarı sigorta şirketi öder. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise katılım payı yoktur. Hastane masrafının tamamı sigorta şirketi ve SGK tarafından karşılanır. 
 • Özel sağlık sigortasında, sigorta şirketlerinin anlaşması olmadığı hastanelerde uygulanan tedavi masraflarının belirli bir kısmını daha sonra sigorta şirketinden tahsil edilebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında, anlaşma olmayan hastanelerdeki tedavi masrafları sigorta şirketinden talep edilemez. 
 • Özel sağlık sigortasında ayakta tedavi limiti isteğe göre belirlenebilir. Bu limit TL ile ölçülür. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi limiti yıllık 8 ile 10 adet arası değişir. TL bazında bir limit bulunmaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları

 • Bir tek SGK’lı kişiler değil, kişinin ailesi için de geçerlidir. 
 • Bu sebeple bazı sigorta şirketleri aile indirimi uygular.
 • 2 ya da daha fazla kişi tamamlayıcı sağlık sigortasından aynı şirket üzerinden yararlanırsa, aile indiriminden yararlanılır.

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

 • Sadece hafta içi değil cumartesi günleri de özel sağlık kuruluşlarından yararlanılabilir.
 • Satın alınan teminatlar doğrultusunda yurt dışında tedavide mümkündür. 

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et