Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Sınırı

Güncelleme: 23.02.2024
Yayımlama: 10.05.2019
Paylaş
İçindekiler

Tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’nın kapsamına almadığı veya kapsama aldığı halde kısmen karşılayan, diğer bir ifadeyle tedavi olan kişinin tedavi masraflarını kendisi karşılaması halinde devreye giren özel sigorta türüdür. Tedavisini özel hastanelerde yaptırmak isteyen kişiler özel hastanelerin istediği yüksek ücretleri vermek yerine Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını yaptırarak istedikleri özel sağlık hizmetini alabilirler. 

Online Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifleri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Sınırı Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını SGK’lı olan, sigorta şirketlerince poliçelerde yaş skalasında farklılık gösteriyor olsa da 0-70 yaş arasında bulunan herkes yaptırabilir. Fakat bazı sigorta şirketleri maksimum yaş sınırını 60 olarak belirlemişlerdir. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ömür boyu yenileme garanti süresi genellikle en az 3 yıl boyunca sigortalı olma zorunluluğu getirdiği için 60 yaş üstü bireylerde yaşlandıkça sağlık harcamaları artacağından dolayı sigorta şirketleri 60 yaş üstü bireylere sigorta yapma sınırı getirmişlerdir.

Sigorta Şirketleri Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Sınırı Tablosu

Sigorta Şirketi Yaş Sınırı
Allianz Sigorta 55 Yaş
Ergo Sigorta 55 Yaş
Halk Sigorta 55 Yaş
Sampo Japan Sigorta 56 Yaş
Axa Sigorta 59 Yaş
Doğa Sigorta 59 Yaş
Güneş Sigorta 59 Yaş
NN Hayat Emeklilik 59 Yaş
Vakıf Emeklilik 59 Yaş
Demir Hayat Sigorta 60 Yaş
Groupama Sigorta 60 Yaş
Mapfre Sigorta 60 Yaş
Ray Sigorta 64 Yaş
Eureko Sigorta 69 Yaş
Türk Nippon Sigorta 59-80 Yaş

*Tablo 22.02.2024 tarihi itibariyle sigorta şirketlerinin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası üst yaş sınırını belirtir.

Tüm sigorta şirketlerinin çağrı merkezi numaralarına Sigorta Şirketleri Çağrı Merkezleri sayfamızdan ulaşın.

60 Yaş Üstü İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Az sayıda da olsa 60 yaş üzeri kişiler için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yapan sigorta firmaları vardır. Belirli sigorta şirketlerince 60 yaş üstü bireylere yapılan Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları ise sigortalının poliçe başlangıç tarihinden önce şikâyet ve hastalıklarıyla ilgili her türlü tedavi masrafını karşılamaktadır. Ayrıca SGK tarafından verilen bekleme süresi dışında poliçede yatarak tedavi kapsamında tüm tedavi giderleri için bekleme süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. 

60-80 yaş arası sigortalıların poliçelerinde belirlenen prim tutarı diğer yaş gruplarına göre fazla olabilmektedir. Eğer sigortalıların geçmişinde ciddi ve kronik bir hastalık yoksa 60 yaş altı poliçe ile aralarındaki prim farkı yok denecek kadar az olmaktadır. 

18 Yaş Altı İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sigorta şirketleri yaşa bağlı, yanlarında bir birey olmadan da çocuk yaş sınırı koymamaktadır. 0-18 yaş arası tüm bireyler 0 yaş itibariyle tek başına Tamamlayıcı Sağlık sigorta kapsamına girebilmektedir. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırmanın ön koşulu SGK’nın aktif olmasıdır. Sigorta yaptırmak isteyen kişinin SGK’sı yoksa veya aktif değilse, sigorta primlerini dışarıdan ödeyerek aktif hale getirip Tamamlayıcı Sağlık Sigortası satın alabilir. 

18 yaş altı çocukların Genel Sağlık Sigortaları (GSS) devlet tarafından ödendiği için Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını aileleri yaptırabilir. Aile tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında bilgi almak için aile tamamlayıcı sağlık sigortası yazımızı ziyaret edin. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları

Artık günümüzde sıklıkla tercih edilen Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının iki tür teminatı vardır. Bunlar;

  • Yatarak Tedavi

Başlangıç tarihinden itibaren gerçekleşen rahatsızlıklarda doktorlar tarafından belirtilen raporlarda yer alması ve tıbben gerekli olduğu durumlarda sigortalının hayati bir tehlikeye neden olabilecek acil sağlık durumlarında geçerlidir. Acil sağlık tedavi durumları yatarak tedavi teminatı içerisinde yer alsa da küçük müdahaleler, ameliyat öncesi ve sonrası, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon, evde bakım de yatarak tedavi teminat kapsamı içerisinde yer almaktadır. Yatarak tedavi teminatı tek başına satın alınabilir. 

  • Ayakta Tedavi

Ayakta tedavi, sigortalıların tıbbi müdahale, hastanede yatılmasını gerektirmeyen durumlarda kullanılan teminat türüdür. Tıbbi müdahale gerektirmediği halde tahlil, fizik tedavi, radyoloji gibi tedavileri kapsamaktadır. Şirketine göre değişkenlik gösterse de ayakta tedavi 8,9 veya 10 tedavi ile sınırlandırılmıştır. Her bir muayene tüm tanı, tahlil ve tetkikleri kapsar. Tek bir branş içerisinde yapılan tüm muayeneler 1 muayene hakkından sayılmaktadır. Tahlil teminatı hakkında daha fazla bilgiyi sağlık sigortası tahlil teminatı yazımızdan edinin. 

Kaynak: 

 Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Sağlık Sigortası Genel Şartları 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.