Sağlık Sigortası Tahlil Teminatı

Güncelleme: 22.03.2024
Yayımlama: 15.01.2021
Paylaş
İçindekiler

Sağlık Sigortası Tahlil Teminatı Nedir?

Sağlık sigortası tahlil teminatı, tamamlayıcı veya özel sağlık sigortalarında doktorun istediği tahlilleri kapsayan, tedavi limitlerinin içinde yer alan bir teminat türüdür. Ancak herhangi bir muayene olmadan direkt olarak tahlil yaptırmak istenirse sigorta bu tahlilleri kapsamaz. Sağlık sigortası tahlil teminatında yalnızca muayene olduktan sonraki süreçte ortaya çıkan tahliller kapsam altındadır. 

Sağlık Sigortası Fiyatları

Tahlil ve Röntgen Giderleri

Doktorların teşhis ve tedavi için gerekli gördüğü durumlarda tahlil ve röntgen giderleri ile bazı teşhis yöntemlerinin uygulanmasında gereken ilaç, anestezi veya doktor ücretleri sağlık sigortası tarafından karşılanır. Özel sağlık sigortası tenzili muafiyet hakkında detaylı bilgiyi özel sağlık sigortasındaki tenzili muafiyet yazımızdan öğrenin.

Sağlık Sigortası Tahlil Teminatı İnfografik

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) Nedir?

Sosyal güvencesi olan ve genel sağlık sigortası sahibi bireylerin SGK ile anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarında SGK’nın karşıladığı sağlık hizmet tutarının kapsamı dışındaki kısmını karşılayan özel sağlık sigortası türüdür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Teminatları

Tamamlayıcı sağlık sigortasının 2 ana teminatı bulunur. Bunlar:

 1. Ayakta Tedavi Limitleri: Sigortanın başlangıcından itibaren geçirilen rahatsızlıklar için muayeneler, radyoloji, tahlil, fizik tedavi ve rehabilitasyon giderlerini kapsar. Ayakta tedavi kapsamındaki hizmetler poliçe kullanımı sayısı ile sınırlanmış olup aşı ve ilaç masrafları poliçe kapsamı dışında kalır.
 2. Yatarak Tedavi Limitleri: Sigortanın başlangıcından itibaren geçirilen rahatsızlıklar sonrası acil sağlık durum giderleri, hastane yatışı ya da cerrahi yatış ve acil müdahalelerin dâhil olduğu yatarak tedavi gerektiren risklerin teminat altına alınmasını ifade eder. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primi Nasıl Hesaplanır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası prim hesaplamalarında şunlar göz önünde bulundurulur:

 • yaş
 • cinsiyet
 • meslek
 • yaşanılan il
 • SGK'lı olmak
 • eş/çocuk sahibi olmak 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları

 • Özel sağlık sigortası yaptırılamayan durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak uygun fiyata sağlık hizmeti alınabilir.
 • Ciddi sağlık sorunlarında karşılaşıldığında büyük masraflar ödenmek zorunda kalınmaz.
 • İşveren durumlarında özel sağlık sigortasında olduğu gibi gelir vergisi indiriminden yararlanılabilir.

Sağlık sigortası vergiden nasıl düşülür öğrenmek için sağlık sigortası vergiden nasıl düşülür sayfamızı inceleyin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Sınırı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında yaş sınırı sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Bazı sigorta şirketleri maksimum yaş sınırını 60 olarak belirlemiş olsa da genel olarak 0-70 yaş arasında bulunan ve SGK’lı olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir. Daha fazla bilgi almak için tamamlayıcı sağlık sigortası yaş sınırı sayfamızı inceleyin. Yeni doğan bebekler için de ilk 14 günden sonra sigorta poliçesi düzenlenir. Doğum teminatı hakkında  bilgi almak için doğum teminatı sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak: 

Hesapkurdu.com Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.