Sağlık Sigortası Ambulans Teminatı

Güncelleme: 22.03.2024
Yayımlama: 31.12.2020
Paylaş
İçindekiler

Sağlık Sigortası Ambulans Teminatı Nedir?

Sağlık sigortası ambulans teminatı, ister özel sağlık sigortası, ister tamamlayıcı sağlık sigortası olsun acil durumlarda faydalanılabilecek ücretsiz ambulans hizmetidir. 

Sağlık Sigortası Fiyatları

Sağlık Sigortası Ambulans Teminatı Nerelerde Kullanılır?

Sigorta şirketinin aranması halinde yerinde müdahale veya gerekli görüldüğü durumda tam teşekküllü en yakın sağlık kuruluşuna transferi hizmetinden yararlanılır. Transferi gerçekleştirilen sağlık kuruluşu eğer sigorta şirketi ile anlaşmalı değil ise tedavi masrafları karşılanmaz.

Ambulans Hizmetinden Faydalanılacak Acil Durumlar Nelerdir?

Ambulans hizmetinden faydalanmak için gereken acil durumlar değişebilmekle birlikte genel olarak; 

 • boğulma
 • trafik kazası 
 • yüksek bir yerden düşme 
 • elektrik çarpması
 • donma
 • uzuv kopması 
 • ciddi yanık ve yaralanmalar 
 • zehirlenme, kırık 
 • ani felç, şeker ve üre koması 
 • çok yüksek ateş, sıcak ve soğuk çarpması
 • anafilaktik şok vb. durumlar

Doktorun gerekli gördüğü durumlarda bazı sigorta şirketleri hastaneden eve transferi de karşılar. 

Ambulans Hizmeti Nasıl Kullanılır?

Sigortalılar acil bir durumda sigorta şirketinin ambulans hizmeti için verdiği numarayı arayarak ücretsiz ambulans hizmeti alabileceklerdir. Sigorta Şirketleri Çağrı Merkezleri için sayfamızı ziyaret edin. Sigorta şirketlerinin çağrı merkezi bilgilerine sigorta şirketleri çağrı merkezleri sayfamızdan ulaşın.

Her Sigorta Şirketi Ambulans Hizmeti Verir mi?

Bazı sigorta şirketleri yalnızca kara ambulansını karşılarken bazıları ise hastanın kara yolu ile uygun bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmasının mümkün olmadığı durumlarda ülke sınırları içerisinde olmak şartıyla hava veya deniz ambulansı hizmeti de verir.

Tüm bu hizmetler, sigorta şirketi ve poliçe kapsamına göre değişir. Bu nedenle mevcut sigortanın kapsamını iyi bilmek, yeni bir sağlık sigortası alınacaksa bu kapsamı iyi belirlemek doğru olacaktır. Daha detaylı bilgi almak için sigorta şirketi nasıl seçilmeli sayfamızı inceleyin.

Ambulans Teminatının Geçersiz Olduğu Haller

 • Sigortalının acil vaka durumunda sigorta şirketinin temin ettiği ambulans dışında bir ambulans ile transferi karşılanmaz.
 • Bazı sigorta şirketleri, acil durumlar dahilinde bir sağlık kuruluşuna transfer edilen hastanın başka bir sağlık kuruluşuna nakli gerçekleşmesi gerekirse bu nakli karşılamaz.
 • Sigorta kapsamına bağlı olarak uluslararası ambulans hizmeti kapsam dışındadır.

Sağlık Sigortası Kapsamı

Sağlık sigortası, poliçe kapsamında sigortalının sigorta başlangıç tarihinden itibaren ortaya çıkan hastalıklarının muayene, tetkik ve tedavi giderlerinin karşılar. Bu giderlerin karşılanabilmesi için sigortalının muayene ve tedavisinin sigorta başlangıç tarihinden sonra yapılmış olması gerekir. Bu tarihten önce belirtisi veya teşhisi olan hastalıklara bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklar poliçe kapsamı dışındadır.

Sağlık Sigortası Nerelerde Geçerlidir?

Özel sağlık sigortası poliçenin yaptırıldığı sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastane ve kurumlarda geçerlidir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise hastanenin SGK anlaşması da olması gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası farklarını tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası farkları sayfamızdan edinin.

Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

Sağlık sigortası teminatları sigorta şirketine, satın alınan ürüne ve bu ürünün kapsamına göre değişir. Poliçe kapsamı, teminatlar eklenip çıkarılarak veya mevcut teminatlar sınırlandırılarak ihtiyaca uygun hale getirilebilir. Böylece gereksiz prim ücretleri ödemekten kaçınılabilir. Ameliyat teminatı hakkında detaylı bilgiyi sağlık sigortası ameliyat teminatı sayfamızdan edinin. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.