Sağlık Sigortası Tıbbi Malzeme Teminatı

Güncelleme: 22.03.2024
Yayımlama: 07.01.2021
Paylaş
İçindekiler

Sağlık Sigortası Tıbbi Malzeme Teminatı Nedir?

Özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortasında yer alan tıbbi malzeme teminatı, kaza, hastalık ya da sakatlık durumunda tedavi için ihtiyaç duyulan tıbbi materyallerin sigorta tarafından karşılanmasını sağlayan teminat türüdür. 

Sağlık Sigortası Fiyatları

Tıbbi Malzeme Teminatı Kapsamı Nedir?

 Tıbbi malzeme teminatı tarafından karşılanan materyaller, teminatın kapsamı ve teminat limitleri, sigorta şirketlerinin sunduğu sağlık sigortası ürünlerinde farklılık gösterebilir. 

 • Boyunluk, bileklik, dizlik, tabanlık, dirseklik, kol askısı, atel, korse, oturma simidi, walker, rom walker, elastik bandaj, koltuk değneği, alçı terliği, ortopedik bot, kolostomi torbası, ürostomi torbası ve ayrıca yara ya da yanık sonrası tedavi için gerekli örtücü malzemeler, poliçede yer alan tıbbi malzeme teminatı tarafından karşılanır. Bu kapsama giren tıbbi malzemelerin yalnızca poliçede belirtilen teminat limiti kadarı veya yine poliçede belirtilen ödeme yüzdesi kadarı karşılanır. 
 • Yatarak tedavi için kullanılan kolostomi torbası ve ürostomi torbası ile yara ya da yanık sonrası tedavi için gerekli örtücü malzemeler poliçede yer alan ameliyat, ameliyatsız tedavi, küçük cerrahi, evde bakım ve tedavi teminatları tarafından karşılanır.
 • Poliçede yer alan ayakta tedavi teminatı ile doğum teminatı kapsamına giren tedavilerde kullanılan tıbbi malzemeler, yalnızca poliçede ilgili teminatlar olduğu takdirde karşılanır. 
 • Yatarak tedavi veya ameliyat anında kullanılan tıbbi malzemeler genel sağlık sigortası kapsamında karşılanmıyorsa, bu malzemelerin gerekliliği doktor raporuyla belgelenmelidir. Bu belgenin ibraz edilmesinin ardından sigorta şirketi onaylarsa bu malzemeler de ilgili tedavi teminatı kapsamında karşılanabilir. Ameliyat teminatı hakkında detaylı bilgiyi sağlık sigortası ameliyat teminatı sayfamızdan
Sağlık Sigortası Tıbbi Malzeme Teminatı

Sağlık Sigortasında Tıbbi Malzeme Açıklamaları

Tıbbi Cihaz

T.C. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Yönetmeliğinde yer alan tıbbi malzeme, cihaz, alet, aksesuar, kişilere özel cihaz ya da diğer malzemelerdir.

Protez

Bir ya da birkaç organda, doğuştan gelen ya da sonradan oluşan kısmi ya da tam kayıp durumunda, organın işlevlerini yerine getirebilmesi ve vücut bütünlüğünü sağlaması amacıyla kullanılan tıbbi materyallerdir. 

Ortez

Herhangi bir organdaki doğuştan gelen ya da sonradan oluşan işlev kaybını veya yetersizliğini önlemek veya vücuttaki bölümlerden birini korumak ya da desteklemek amacıyla kullanılan tıbbi materyallerdir. 

Tıbbi Sarf Malzemesi

Tek başına tedavi ve iyileştirme için yeterli olmayan; teşhis, tedavi ve bakım sırasında bir defa veya sınırlı olarak kullanılmaya mahsus, protez ve ortez sınıfına girmeyen tıbbi malzemelerdir.

İyileştirme Araç ve Gereçleri

Tedavi ve iyileştirme için tel başına yeterli olan ancak ortez ve protez sınıfına girmeyen iyileştirici nitelikteki tıbbi materyallerdir.

Doktor muayene teminatı hakkında detaylı bilgiyi sağlık sigortası doktor muayene teminatı sayfamızdan edinin.

Teminat Kapsamına Girmeyen Tıbbi Malzemeler

Sigorta şirketlerinin sağlık sigortası ürünlerinde teminat kapsamları farklılıklar gösterebilir. Ancak hiçbir sigorta şirketi, SGK’nın muadil malzemeleri karşıladığı tıbbi malzemeleri teminat kapsamına almaz. Anlaşmalı kurumlar ile imzalanan protokol dahilindeki özel şartlar dışında aşağıdaki ürünler de sağlık sigortası tıbbi malzeme teminatı tarafından karşılanmaz:

 • ilaç kategorisinde yer almayan kozmetik ürünler
 • mama ve tatlandırıcılar
 • kişisel temizlik ve hijyen ürünleri
 • sabun, şampuan, kepeklenme ve saç dökülmesini önleyen ürünler, saç solüsyonları 
 • ağız ve diş bakım ürünleri,
 • termometre ve vücut ısısı ölçüm cihazları
 • sıcak su torbası veya jelleri ile buz keseleri
 • ısıtıcılı battaniyeler
 • bebek bezi, süt sağma pompası, biberon ve emzikler 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.