Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Alerji Tedavisini Kapsıyor mu?

Güncelleme: 23.02.2024
Yayımlama: 03.07.2019
Paylaş
İçindekiler
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hesaplama 

SGK’lı kişilerin, sağlık hizmetlerinden daha kapsamlı ve daha uygun maliyetle yararlanabilmesi adına oluşturulan bir sigorta türüdür.  

Devlet destekli bir sağlık sigortası olan ‘’tamamlayıcı sağlık sigortası’’ Sosyal Güvenlik Kurumunun karşılamadığı veya ücret limitlerini aşan tedavi giderlerini tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde en avantajlı şekilde giderilebiliyor.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Alerji Tedavisi

Alerji, kişi vücudunun normalde zararsız olan maddelere anormal ve aşırı tepki vermesidir. Alerjiler solunum yollarında veya ciltte ciddi hastalıkların oluşmasına sebebiyet verir.

Alerji dünya genelinde en çok rastlanan hastalıklar arasında 6. sıradadır ve toplumun %25’i etkilenmektedir. Türkiye’de ise pek çok insanın hastaneye gitme nedenlerinden biridir. Geçmiş zamanda alerji kaynaklı bir rahatsızlık geçirildiyse ve doktor bu yönde teşhis koyduysa, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında bu rahatsızlıklara ait masraflar karşılanmaz. 

Daha önce alerji kaynaklı bir rahatsızlık geçirilmediyse ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdıktan sonra böyle bir durumla karşılaşıldıysa, sigorta şirketi kişiyi değerlendirme altına alır ve daha sonra tüm masrafları karşılar. 

Bu durumda tamamlayıcı sağlık sigortasını genç yaşta ve daha hastalıklarla karşılaşılmadığı bir dönemde yaptırmanın önemi oldukça açıktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası yapılan yıl alerji kaynaklı bir rahatsızlık geçirme durumunda ertesi yıl bu sigorta yenilenecekse prim artışı olabilir. Çünkü alerji kaynaklı rahatsızlıklar ileride daha büyük rahatsızlıklar yaşamaya öncü olabilir. Sigorta şirketi bu durumda bir risk değerlendirmesi yapar ve vereceği karar ile alerji kaynaklı hastalıklar tamamen kapsam dışı bırakılabilir. Bir diğer durumda ise sigorta şirketi verdiği karar ile alerji kaynaklı hastalıklar için bir katılım payı oranı belirler ve tedavi masraflarının bir kısmını karşılayabilir. 

Alerji durumu belirli tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir. Ancak alerji geçici bir rahatsızlık olmadığından ileride solunum yolları ile ilgili belirli rahatsızlıklar baş gösterebilir. Bu durumda ise tamamlayıcı sağlık sigortası ile yüksek maliyetli hastalıklar güvence altına alınabilir. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları 

1- Yatarak tedavi teminatı 

  • Evde bakım teminatı
  • Suni uzuv teminatı
  • Tıbbi malzeme teminatı

2- Ayakta tedavi teminatı

  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon teminatı
  • Doğum teminatı

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Sağlık Sigortası Genel Şartları 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.