Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Alerji Tedavisini Kapsıyor mu?

Güncelleme: 13.07.2022 Yayımlama: 03.07.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hesaplama 

SGK’lı kişilerin, sağlık hizmetlerinden daha kapsamlı ve daha uygun maliyetle yararlanabilmesi adına oluşturulan bir sigorta türüdür.  

Devlet destekli bir sağlık sigortası olan ‘’tamamlayıcı sağlık sigortası’’ Sosyal Güvenlik Kurumunun karşılamadığı veya ücret limitlerini aşan tedavi giderlerini tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde en avantajlı şekilde giderilebiliyor.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Alerji Tedavisi

Alerji, kişi vücudunun normalde zararsız olan maddelere anormal ve aşırı tepki vermesidir. Alerjiler solunum yollarında veya ciltte ciddi hastalıkların oluşmasına sebebiyet verir.

Alerji dünya genelinde en çok rastlanan hastalıklar arasında 6. sıradadır ve toplumun %25’i etkilenmektedir. Türkiye’de ise pek çok insanın hastaneye gitme nedenlerinden biridir. Geçmiş zamanda alerji kaynaklı bir rahatsızlık geçirildiyse ve doktor bu yönde teşhis koyduysa, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında bu rahatsızlıklara ait masraflar karşılanmaz. 

Daha önce alerji kaynaklı bir rahatsızlık geçirilmediyse ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdıktan sonra böyle bir durumla karşılaşıldıysa, sigorta şirketi kişiyi değerlendirme altına alır ve daha sonra tüm masrafları karşılar. 

Bu durumda tamamlayıcı sağlık sigortasını genç yaşta ve daha hastalıklarla karşılaşılmadığı bir dönemde yaptırmanın önemi oldukça açıktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası yapılan yıl alerji kaynaklı bir rahatsızlık geçirme durumunda ertesi yıl bu sigorta yenilenecekse prim artışı olabilir. Çünkü alerji kaynaklı rahatsızlıklar ileride daha büyük rahatsızlıklar yaşamaya öncü olabilir. Sigorta şirketi bu durumda bir risk değerlendirmesi yapar ve vereceği karar ile alerji kaynaklı hastalıklar tamamen kapsam dışı bırakılabilir. Bir diğer durumda ise sigorta şirketi verdiği karar ile alerji kaynaklı hastalıklar için bir katılım payı oranı belirler ve tedavi masraflarının bir kısmını karşılayabilir. 

Alerji durumu belirli tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir. Ancak alerji geçici bir rahatsızlık olmadığından ileride solunum yolları ile ilgili belirli rahatsızlıklar baş gösterebilir. Bu durumda ise tamamlayıcı sağlık sigortası ile yüksek maliyetli hastalıklar güvence altına alınabilir. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları 

1- Yatarak tedavi teminatı 

  • Evde bakım teminatı
  • Suni uzuv teminatı
  • Tıbbi malzeme teminatı

2- Ayakta tedavi teminatı

  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon teminatı
  • Doğum teminatı

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Sağlık Sigortası Genel Şartları 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et