Yabancılar İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Güncelleme: 29.03.2021 Yayımlama: 06.02.2020 | Okuma Süresi: 2 dk.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güvence altına alınan Türk vatandaşlarının SGK ile anlaşması bulunan özel hastanelerde tedavi ücreti ödemeden hizmet almalarını sağlayan bir sigorta türüdür. Peki SGK güvencesine sahip Türk vatandaşlarının yaptırarak özel hastanelerde avantaj sağladığı tamamlayıcı sağlık sigortası yabancılar için de uygulamak mümkün müdür? 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları  

Yabancılar Uyruklular Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırabilir mi?

Türk vatandaşı olmayan bireylerin ülkeye giriş sırasında sigorta yaptırması kanunen zorunludur. Yabancılara uygulanan sigortalar, Türk vatandaşlarına uygulanan sigortalardan içerik bakımından farklılık gösterir.

Yabancı uyruğa mensup bireylere Türkiye Cumhuriyeti tarafından oturma izni verildiği takdirde Türk vatandaşlarının sahip olduğu hakların büyük çoğunluğundan yararlanabilirler. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası, sağlanan haklardan biri değildir. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olmak için belirli ön koşulları sağlamak gerekir. Belirtilen ön koşulları sağlayan bireyler tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Aktif sigorta kaydının bulunması
  • 80 yaşından büyük olmamak

Yabancı uyruklu kişiler, temel gereklilik olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma durumunu sağlayamadıkları için tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanamazlar. Bu sebeple ülkeye uzun vadeli, kısmi zamanlı ya da seyahat amaçlı gelen ancak yabancılar için tamamlayıcı sağlık sigortası yapılmaz ancak yabancılara özel tanımlanan sigortalar uygulanabilir. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi başvurusu, hesaplama yaparak ödeme planı oluşturma için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Yabancılara Uygulanan Özel Sağlık Sigortası Nedir? Teminatları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güvence altında olmamaları nedeniyle tamamlayıcı sağlık sigortası yapılamayan yabancı uyruklu kişilere, yabancılara özel sağlık sigortası yapılabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası farkı bu noktada açıkça belli olur.

Yabancılara özel sağlık sigortası, sigorta şirketlerinin temel teminatlar ekseninde şekillendirdikleri sigorta türüdür. Sigorta şirketinin sunduğu teminatlar incelenmeli ve kişilerin ihtiyaç duyabileceği teminatları sağlayan şirket tarafından sigorta sağlanmalıdır. Sigorta şirketlerinin sağladığı genel teminatlar arasında; 

  • Ayakta tedavi
  • Yatarak tedavi
  • Hastane odası ve hasta yemeği temini
  • Yoğun bakım hizmeti
  • Tıbbi yardımcı malzeme temini
  • Acil durum ve ambulans hizmeti
  • Radyoterapi, kemoterapi, diyaliz vb. hizmetler yer almaktadır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Farkı öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Bu teminatlar şirkete göre artış gösterebileceği gibi azalma ihtimali de bulunur. Bu bakımdan sigorta şirketlerinin yabancılara özel sağlık sigortası seçeneklerini incelemek önem taşır.

Yabancılar Neden Sigortaya İhtiyaç Duyar?

Yabancı uyruklu kişiler; turist, öğrenci, tam ya da kısmi zamanlı olarak Türkiye’de bulunabilir. Ülkede konakladıkları müddetçe yaşayabilecekleri sağlık sorunlarına karşı önlem olarak sağlık sigortasına ihtiyaç duyarlar. Sigorta yapılması, yabancı uyruklu bireylerin ülkeye giriş yaparken yapılması zorunlu tutulan bir durumdur. Yabancı bir ülkeye yapılan ziyaretlerde sağlık sigortası yaptırmak büyük öneme sahiptir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et