Esnaf Kredisi Faiz Oranları - 03 Aralık 2023

100.000 TL 24 Ay Vade

Banka Kredileri Kredi Adı Faiz Oranı Toplam Maliyet Aylık Taksit
ING Kobi Kredisi Başvurusu ING KOBİ Anında Kredi %3,39 165.136 TL 6.835 TL
Garanti BBVA Kobi Kredisi Başvurusu Garanti BBVA KOBİ Destek Kredisi %3,75 172.321 TL 7.159 TL
Akbank Kobi Kredisi Başvurusu Akbank KOBİ Müşterilerine Özel %4,19 182.670 TL 7.565 TL

Hesapkurdu ile Kobi Kredisi Başvurusu

Bilgilerini gir, tüm bankaları karşılaştır

Bilgilerini gir, tüm bankaları karşılaştır

En uygun kobi kredisine kolayca başvur

En uygun kobi kredisine kolayca başvur

Kobi kredini Hesapkurdu'na özel indirimli oranlarla kullan

Kobi kredini Hesapkurdu'na özel indirimli oranlarla kullan

Hesapkurdu ile kredi başvurusu yaptığınızda bankalar kredi talebinizi anında değerlendirerek onaylar ve size daha hızlı dönüş yapar. Bankanın dönüşü ve tüm ihtiyaç kredisi süreci Hesapkurdu tarafından takip edilir.

Aylık 6 Milyon Ziyaretçimiz Ne Diyor?

Doğrulanmış Yorum
"Konut kredisi ihtiyacımı karşılamak için kredi aramaktaydım. Arama yaparken sitenizi keşfettim ve mükemmel bir site olduğunu farkettim. 1,18 oranla redi alacakken, sayenizde 0,98 oranla krediyi bulma şansı yakaladım. Çok çok teşekkür ederim."
Cüneyt Erdoğan
Otel Yöneticisi
Doğrulanmış Yorum
"Çalışmalarınız çok güzel tebrik ederim."
Levent Aksu
Reklam Tanıtım Uzmanı
Doğrulanmış Yorum
"Teşekkür ederiz çalışmalarınız çok başarılı emeğinize sağlık."
İbrahim Sevener
Kafe işletmecisi
Doğrulanmış Yorum
"Teşekkür etmek için bu mesajı atıyorum. Sayenizde bir çok bilgiye ücretsiz erişim sağlıyoruz. Kazancınız ne bunda bilmiyorum ama bir çok insana zamandan çok kazanç sağlıyorsunuz. Teşekkür ederim."
Yağız Ali Aydoğdu
Doğrulanmış Yorum
"Tüketici için oldukça faydalı ve kapsamlı bir web sitesi. Teşekkürler Hesapkurdu!"
Beril Evgin
Bölge Satış Müdürü
 
"Kesinlikle tavsiye ediyorum, öğrenmek istediklerinize anında imkan sağlıyor."
Arzu Sağdıç
 
"Hizmet kaliteli teşekkürler"
Erkan Türkmen
 
"Bankalarla birebir. Yani ne denir teşekkürler. Süper bir uygulama. Bravo, tebrikler..."
Adem Kılıç

Neden Hesapkurdu?

Tüm Banka ve Sigorta Şirketleri Bir Arada
40+ banka ve sigorta şirketinden teklif alın, özgürce karşılaştırın
En İyi Oranlar ve Fiyatlar
Size özel indirimli faiz oranlarından ve tekliflerinden yararlanın
Hızlı
Kredi ve sigorta tekliflerine kolayca ulaşın, anında sonuçlandırın
Ücretsiz
Hesapkurdu müşterilerinden hiçbir zaman ücret talep etmez

Hesapkurdu Güvencesi

Türkiye'nin en çok yatırım alan Fintech şirketi - Fintech Forum 2019
Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi - Deloitte 2017
BDDK tarafından denetlenen kurum
256 bit SSL ile şifreleme

KOBİ Kredisi Kullanıcı Soruları

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

 • Akbank
 • Denizbank
 • Fibabanka
 • Garanti BBVA
 • Halkbank
 • ING Bank
 • İş Bankası
 • Odeabank
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • TEB
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası

Tüm bankaların KOBİ'lere özel kredi ve fırsatlarını incelemek için KOBİ ürünleri sayfamızı ziyaret edin.

Esnaf Kredisi Şartları

• Şirketin veya sahiplerinin bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarının yani kredi sicillerinin düzgün olması,
• Bankaya beyan edilen tüm gelirlerin yasal olarak belgelenebilmesi,
• Şirket ortaklarının krediyi onaylaması ya da şirket adına kredi kullanılmaya kredi başvurusunda bulunan kişinin noter üzerinden yetkisinin olması,
• Şirketin mali verilerinin banka değerlendirmesine göre negatif (genel olarak zarar da) olmaması,
• Şirketin genel vergi borçlarından dolayı e-haciz başlatılmamış olması,
• Aile bireylerinin oturduğu taşınmazlar esnaf kredisi için ipotek verilecekse eş rızasının olduğunu gösteren belge bankada imzalanmalı (taşınmaz sahibinin evli olması durumunda),

Senetle İşletmeye Taşıt Nasıl Alımı

İşletmenin veya sahibinin adına kredi kullanmadan senetle ve kefilsiz olarak taşıt alma imkânı çeşitli firmalarda mevcut. Genel olarak taşıt bedelinin %25’i peşin, geri kalan %75’lik kısım ise 36 aya varan senet imkânı ile taşıt alımı anında yapılabiliyor. Ayrıca işletme olarak özel bir anlaşma yapılması durumunda bu %25’lik peşinat tutarını düşürme imkânı da bulunuyor. Detaylı bilgi için Senetle Araba Satışı yazımızı inceleyin.

Esnaf Kredisi Kimlere Verilir?

KOBİ tanımı içerisinde yer alan ve vergi levhalı olarak faaliyette bulunan her türlü esnafa ve işletmelere verilebilen kredi türüdür. Ayrıca çekilecek kredinin esnaf kredisi kapsamında olabilmesi için kullanımının bireysel değil, işletme adına olması gereklidir.

İhtiyaç Kredisi mi Esnaf Kredisi mi Kullanmak Daha Avantajlı?

Esnaf (KOBİ) kredileri ile ihtiyaç kredisi arasında piyasa faiz oranları açısından çok büyük bir fark bulunmuyor. Ancak bu karşılaştırmada daha belirleyici olan unsurlar kredi tutarı, vadesi ve kullanım kolaylığıdır. İhtiyaç kredisi onay ve kullandırım süreci açısında kolay/hızlı olsa da kredi tutarı üst limitleri sınırlı ve en fazla 60 ay vade ile kullanılabilir. KOBİ kredisi ise hazır bir kredi limiti olmadığı sürece değerlendirmesi uzun ama tüketici kredilerine göre daha yüksek tutar ve vadelerde kullanılabilir. Güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını görmek ve bankaları kıyaslamak için ihtiyaç kredisi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ticari nitelikte olan kredilerden istenen evrak bireysel kredilere göre daha fazla. Bunun nedeni işletmelerin finansal durumlarının ölçülebilmesi için bireylerden çok daha fazla değerlendirme ölçütünün olması.
KOBİ ve esnaf kredileri için istenen belgeler şu şekilde:
• Ortakların nüfus cüzdanı fotokopisi,
• İmza sirküleri,
• Oda kayıt belgesi,
• Ticaret sicil gazetesi (kuruluş ve son gazete),
• Vergi levhası,
• Bilanço ve gelir tablosu (en az son iki yıl),
• Varsa ortaklara ve şirkete ait mal varlığı dökümü (örn. tapu fotokopileri)

Esnaf Kredilerinde İpotek İstenir mi?

Esnaf kredisi başvurusunda ipotek istenip istenmeyeceği tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir konudur. Banka işletme sahibinin bireysel kredi notunu, işletmenin kurumsal kredi notunu ve finansal tablolarını değerlendirerek gayrimenkul ipoteği isteyip istememe kararını verir. Ancak tüm kredi türlerinde olduğu gibi ipotek verilmesi ek teminat oluşması sebebiyle esnaf kredisinin de kullanılmasını kolaylaştırır.

İşletmeler İçin Kredi Limiti ve Vade Tanımlaması Nasıl Yapılır?

İstenilen evrak teslim edildiğinde KOBİ veya esnaf kredisi süreci başlamış olur. Bankalar şirket ortaklarının genel durumunu da inceler. Bu değerlendirme sırasında ortakların bireysel kredi notu ve işletmenin kurumsal kredi notu ile çek risk raporları incelenir. Oluşan bu değerlendirmeye göre KOBİ’nin ipotekli ve ipoteksiz kredi limiti ile kullanabileceği kredi tutarı, vadesi belirlenir. Kredi vadesi 120 aya kadar uzun olabilir ancak ilgili şirketin ve ortaklarının kredibilitesine bağlı olarak kısıtlanabilir. Bu süreç genel olarak bankacılık sektöründe “işletme kredi limiti tanımlama” olarak ifade edilir.

Bankalar Şirket Bilançosu ve Gelir Gider Tablosunu Nasıl Değerlendiriyor?

KOBİ veya esnaf kredisi için başvuru yapıldığında bankalar, işletmelerin genel gelir gider dengesi ile borç ve alacak durumlarını inceler. Bu inceleme sonucu değerlendirmeyi kişilerden daha çok bankalar tarafından özel olarak geliştirilen otomatik hesaplama araçları yapar. Ancak sonuç kısmında banka personelinin görüşü ve işletme değerlendirmesinin de etkisi olur. Ayrıca bankaların ticari krediler için duydukları iştah da dönemsel olarak değişebilir ve sunulabilecek esnaf kredisi vadelerini etkiler. Bu sebeple talep edilen kredi tutarına uygun bir kredi limitinin onaylanmaması durumunda farklı bankaları da değerlendirmekte her zaman fayda vardır.

Esnaf Kedisi Başvuru Değerlendirme Süresi Ne Kadardır?

Kredi değerlendirme ve onay süreci 1 haftaya kadar sürebilir, ancak bankanın değerlendirme ölçütleri ve şirket yapısına göre süre de değişkenlik gösterebilir. Bu sürecin sonunda oluşturulan limitler ise genelde 12 ay boyunca kullanılabilecek limit teklifleri şeklinde olur.

Şirket Ortaklarının Finansal Geçmişi KOBİ Kredisi Değerlendirmesini Etkiler mi?

KOBİ kredilerinde şirketin genel mali durumu değerlendirilir, ancak kredi kararında önemli bir ölçüt de şirket ortaklarının finansal geçmişleri ve mal varlıklarıdır. Bu geçmişlerin bankalar tarafından önemli görülmesinin nedeni KOBİ’lerin genel olarak şirket ortaklarının mali durumlarından etkilenebilecek bir yapıya sahip olmasıdır. Esnaf için değerlendirildiğinde işyeri sahibi ile işletmenin gelir giderleri ortak yürütüldüğünden işyeri sahibinin değerlendirmeye etkisi daha da büyüktür.

Esnaf Kredisi Faiz Oranları Bankalar Arasında Çok Değişiklik Gösterir mi?

Esnaf kredilerinin faiz oranları diğer kredi türlerine kıyasla bankadan bankaya daha fazla değişiklik gösterir. Bunun başlıca nedenleri olarak kredi limit ve vadelerinin daha uzun olması, esnafın ekonomik dalgalanmalardan etkilenebilmesi ve değerlendirilmesi gereken ölçütlerinin fazla olmasını sıralayabiliriz. Bankalar arasında faiz oranlarının bu kadar değişkenlik göstermesinden dolayı işletmelerin çalışacakları bankaları kıyaslayarak seçmeleri ve özellikle kıyaslama yapmaya devam edebilmek için alternatif birkaç banka ile aktif iletişimde kalmaları doğru bir yol olacaktır.

KOBİ Nedir?

250 kişiden az yıllık çalışanı olan ve yıllık net satış hasılatı 125 milyon TL’yi aşmayan tüm girişimler KOBİ, yani Küçük ve Orta Boy İşletme şeklinde tanımlanır. TÜİK verilerine göre ise bu tanım içerisinde ülkemizde yaklaşık 2,5 milyon üzerinde işletme bulunuyor. Ayrıca KOBİ’lerin önemli bir kısmı esnaf diye nitelendirildiği için KOBİ ve işletmelere yönelik banka kampanyaları sıklıkla ‘esnaf kredisi’ diye isimlendirilir.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Nedir, Kimler Başvurulabilir?

Kredi Garanti Fonu (KGF), teminat yetersizliğinden dolayı kredi kullanmayan işletmelere (KOBİ’lere) bankalar nezdinde kefil olan kamu destekli bir iştiraktir. Kefalet işlemi ile bankaların kredi riski azaldığı için KGF’nin teminat verdiği işletmeler kredi kullanmakta çok fazla bir sıkıntı yaşamaz. KGF ise kefil olduğu işletmeden teminat riskine göre yıllık %0,5 ile %2 arasında bir komisyon alır.

KGF’ye Kimler Başvurabilir?

• Vadesi geçmiş vergi ve SGK borcu bulunmayan,
• İflas veya iflas erteleme sürecinde olmayan,
• Bankalarda takibe düşmüş kredi borcu bulunmayan,

Tüm erkek girişimciler için 1 yıl, kadın girişimciler için ise 2 yıldan az faaliyet gösteren, esnaf ve sanatkârlar, tarımsal işletmeler, çiftçiler, havayolu şirketleri, gemi inşa işletmeleri başvuruda bulunabilir. Kefalet bedeli ise destek türüne göre değişmekle birlikte 3 Milyon TL’yi bulabiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için Kredi Garanti Fonu yazımızı inceleyin.

Leasing Nedir, Nasıl Yapılır?

Leasing kelimesi dilimize “kiralama” olarak çevrilmekle birlikte bankacılık sektöründe daha çok “finansal kiralama” anlamında kullanılır. İsminden de anlaşılacağı üzere bankacılık sektöründe leasing, mülkiyeti bankada olmak üzere herhangi ekipmanın işletmeye kiralanması işlemidir. Sözleşme de belirtilen kira tutarlarının sözleşme süresince düzenli ödenmesi durumunda ise mülkiyet banka tarafından alıcıya verilir. Leasing süreci ise şu şekilde işler:

 1. İhtiyacı doğrultusunda ekipmanı işletme seçer ve satıcı ile fiyat anlaşmasını yapar.
 2. Fiyat anlaşmasından sonra satıcı veya alıcı olan işletme bankaya leasing için başvuruda bulunur.
 3. Başvuru sonucu olumlu değerlendirilmesi durumunda, ekipmanın mülkiyeti bankada olmak şartı ile para satıcıya gönderilir.
 4. Sözleşme süresi boyunca ödemeler düzenli olarak yapıldıysa, banka mülkiyeti alıcı olan işletmeye devir eder.

Findeks Çek Raporu Nedir, Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Çek raporu Findeks tarafından hazırlanan, çeki kesen kişinin (keşidecinin) son 13 aya ait “çek ödeme” alışkanlıklarını adet ve tutar olarak gösteren detaylı bir rapordur. Ayrıca çek raporunda tüm bankalara ait veri de bulunur. İşletme ve şahıslara faydası ise borçlu olacak kişinin güvenilirliğinin doğrudan bankalar üzerinden elde edilen verilere göre denetlenmesi ve bu verilerin günlük olarak güncellenmesidir.

Şirketler Konut Kredisi Kullanabilir mi?

KOBİ’ler işletme adına konut kredisi kullanamaz. Konut kredileri bireysel krediler sınıfında olup yalnızca kişi adına kullanılabilir. Şirket adına kullanılacak krediler “ticari kredi” sınıfında değerlendirildiğinden bireysel kredi türü olan konut kredisi ürünü şirketler tarafından kullanılamaz. Ancak şirketler konut ipotekli ticari kredi kullanılabilir.

KOBİ Destek Kredileri ve KOSGEB Nedir?

Sürekli ve özel olarak yatırımı teşvik etmek ile büyümeyi desteklemek amaçlı olarak KOBİ tanımı içerisinde yer alan işletmelere belirli şartlarla kredi destekleri verilir. Bu destekler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir kuruluşu olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığı ile sunulur. Bu kapsamda özel veya kamu bankalarının sunduğu devlet destekli esnaf kredisi, işletme kredisi veya KOBİ destek kredisi adları altında tanıtılan krediler, belirli şartların karşılanması durumunda KOSGEB aracılığıyla alınabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi

İlk kez 1951 senesinde kurulan Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri (EKK) daha sonra çıkarılmış olan 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamına alınmıştır. Kooperatiflerin kuruluş amacı, kooperatife ortak olan esnaf ve sanatkârlara mesleki faaliyetleri için gerekli krediyi sağlamak veya kredi ve banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktır. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) çatısı altında toplanmaktadır. Esnaf ve sanatkârları desteklemek amacıyla verilen bu krediyi alabilmek için gereken şartlar şunlardır:
• Esnaf ve sanatkâr olmak,
• Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı bulunmak,
• İş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak,
• Aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak.

Yukarıdaki şartları yerine getirenler kredi için başvuruda bulunabilirler. Başvurular sadece Halk Bankası’na yapılabilmektedir. Kredi kullanılacağı zaman üyesi olunan oda kişiye kefil olur. Esnaf Kefalet Kredisi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ticari KOBİ Kredilerinin Bankacılık Sektöründeki Payı ve Gelişimi

Bankacılık Sektörü Temel Göstergeler 2022 Eylül ayı raporuna göre KOBİ kredileri 848 milyar TL ile toplam kredilerin %24’ünü oluşturmuştur. Bu oran toplamı 799 milyar TL olan bireysel kredi ve kredi kartı bakiyelerinin toplamından fazladır.

Bankaların Hangi Birimleri KOBİ Kredisi ile İlgilenir?

KOBİ kredileri ticari nitelikli kredi olduğundan dolayı bankaların ticari kredi birimleri ilgilenir. Kredinin KOBİ kredisi kapsamana girebilmesi için ise kredinin işletme adına kullanılması şarttır. Ayrıca işletme adına KOBİ kredisi kullanılmak istenmesi durumunda, bireysel kredi türleri olan ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi şartlarına bakılması, kıyaslanması doğru bir değerlendirme değildir. Çünkü ticari krediler bireysel kredilerden farklı yönetmeliklere tabi olup, uygulamada çok fazla farklılıkları bulunur.

İşletmelerin Alacak Finansmanı İçin Faktoring

Alacak finansmanı için sık başvurulan bir yöntem olan faktoring, vadeli satıştan doğan alacağın vadeden önce faktor adı verilen kuruluşlara belirli bir komisyonla satılarak kısa vadeli finansman elde etme şeklidir. Bu işlem “çek kırdırma” olarak da ifade edilir. Bunun yanında faktoring şirketleri, muhasebe kayıtlarının tutulması, kredi kontrolü, piyasa istihbaratları ve alacağın tahsil edilmesine yönelik olarak teminat verilmesi işlemlerini de yapar. Ticari alacak finansmanı ve çek kırdırma işlemleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için faktoring sayfamızı inceleyin.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et