Esnaf Kefalet Kredisi: Hesaplama, Şartlar ve Faiz Oranı

Güncelleme: 21.05.2024
Yayımlama: 27.12.2023
Paylaş
İçindekiler

Esnaf kefalet kredisi, esnafların ekonomik zorluk yaşaması, işletmelerini büyütme ve yeni projeleri gerçekleştirme amacıyla verilen düşük faizli bir kredi türüdür.

Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri Nedir?

Ülkemizde ilk kez 1951 senesinde Türk Ticaret Kanunu hükümlerince kurulan Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri (EKK) daha sonra çıkarılmış olan 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamına alınmıştır. Kooperatiflerin kuruluş amacı, kooperatife ortak olan esnaf ve sanatkârlara mesleki faaliyetleri için gerekli krediyi sağlamak veya kredi ve banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktır. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) çatısı altında toplanır.

Gelir, aylık taksit ve faiz oranına göre hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ve yeni müşterilere özel kredi, POS kampanyalarını incelemek için ticari kampanyalar sayfamızı ziyaret edin. 

Esnaf Kefalet Kredisinin Şartları

Esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla verilen bu krediyi alabilmek için gereken şartlar şöyledir:

 • esnaf ve sanatkar olmak
 • esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunmak
 • iş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak
 • aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak

Yukarıdaki şartları yerine getirenler kredi için başvuruda bulunabilirler. Başvurular sadece Halk Bankası’na yapılır. Kredi kullanılacağı zaman üyesi olunan oda kişiye kefil olur.


E-Fatura hakkında detaylı bilgi almak için e-fatura nedir sayfamızı ziyaret edin.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Başvuru Süreci

Kredi için yukarıda belirtilen şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlar şu aşamalardan geçerek krediyi kullanabilirler:

 1. Yazılı olarak kooperatife müracaat edilir.
 2. Müracaat sahibinin durumu yönetim kurulu tarafından araştırılır.
 3. Kabul veya ret kararı 15 gün içerisinde ilgiliye yazılı olarak bildirilir.
 4. Kooperatif, kredi talebi ile ilgili olarak ortağın ekonomik ve mali durumunu araştırır, istihbarat raporu veya bülteni düzenler ve kefalet miktarını tespit eder.
 5. Kredi teklifini Halk Bankası’na iletir.
 6. İletilen teklif Halk Bankası’nca incelenir ve banka tarafından tekrar istihbarat yapılır.
 7. İstihbarat olumlu sonuçlandığı takdirde ortak kredilendirilir.

KOSGEB kredisi hakkında detaylı bilgi için KOSGEB kredisi sayfamızı, E-imza hakkında detaylı bilgi almak için e-imza sayfamızı inceleyin. 

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

 • vergi Levhası (aslı ve fotokopisi)
 • esnaf sicil belgesi (aslı ve fotokopisi)
 • ortaklık Beyannamesi (kooperatiften alınacak)
 • oda faaliyet belgesi (bağlı olunan odadan)
 • ikametgah belgesi 
 • kimlik fotokopisi ve aslı
 • 4 adet yeni fotoğraf
 • son dönem hesap özeti (muhasebeden kaşeli ve imzalı)
 • S.G.B. (Bağkur-SSK-İsteğe Bağlı) fotokopi
 • şoför esnafı için ticari araç ruhsat (aslı ve fotokopisi)

Kefiller İçin Gerekli Evraklar

Kefalet kredisi kefilleri için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • vergi levhası (aslı ve fotokopisi)
 • kimlik fotokopisi ve aslı
 • ikametgah belgesi 

NOT: Kefil sayısı kredi çekilecek miktara göre 1 ile 3 arasında değişir. Ayrıca kefil yerine teminat için ipotek verilecekse ipotek verilecek olan gayrimenkulün tapu fotokopisi gerekir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 

Esnaf kefalet kredi faiz oranları 12 aya kadar kullananlar için %17, 12 ay ile 36 ay arasında kredi kullananlar için ise %18 oranlarında değişiklik gösterir. Faiz oranları gibi esnaflara verilen kredi üst limitleri de ortağı olunan kefalet kooperatifinin risk grubuna göre değişir. Ayrıca 36 ay vadeli alınan krediler için aylık, 3 aylık ve 6 aylık olarak ödeme planı oluşturulabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Esnaf kredisi kullanırken tarafınızdan bir ipotek ya da kefil göstermeniz istenir. Kredi almak için gösterecek bir ipoteğiniz yoksa 2 kefil göstermek durumundasınız. Ancak göstereceğiniz kefillerin de esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olması gerekir. 

Esnaf Kefalet Kredisi Kullanırken Eş Rızası İstenir mi?

Türk Borçlar Kanunu’nun 584’üncü maddesine eklenen fıkra uyarınca; “…mesleki faaliyetleri ile ilgili olarak esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı esnaf veya sanatkârlar tarafından verilecek kefaletlerde, kooperatif ortaklarına kullandırılacak kredilerde verilecek kefaletlerde eşin rızası aranmamaktadır.”

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Ödenmezse

Borca kefil olan kooperatif, kredi vadesinde ödeyemediğinde taksiti faiziyle birlikte bankaya öder. Böylece, kişinin kredi sicili bozulmaz. Ancak, kooperatifin esnafa yeniden kefil olabilmesi için takibe giren ödeme kadar paranın geciktirmeksizin bu defa kişinin kooperatife ödemesi gerekir. Borç geri ödenmediği sürede ilgili kooperatif alacağı için ayrıca gecikme faizi işletmeye başlar.

Kooperatif, sözleşme gereği bu alacağının tahsili için 90 güne kadar ek süre tanıyabileceği gibi derhal icra takibi de başlatabilir.

Kooperatifin takipli alacağını ertelemeyip icra takibi başlatması durumunda borçlu kişi veya kefillerinin menkul veya gayrimenkul mallarını sattırabilir ya da sattırmayıp kendisine rehin veya ipotek yapılmasın isteyebilir. 

Borca karşılık satılan malların kooperatifin üzerine geçmesi halinde kooperatif, sağladığı kolaylık olarak bu malları altı ay içinde başkasına satamaz. Bu süre içerisinde kooperatife olan borcun ödenmesi halinde mallar sahibine geri verilebilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.