HGS Bakiye ve Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yayımlama: 02.03.2018 Güncelleme: 17.09.2020

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) bakiye ve ceza sorgulama işlemi:

* HGS dışındaki trafik ceza tutarları, indirimleri ve sorgulama işlemleri hakkında bilgi almak için trafik cezası sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

HGS Almak İçin Gerekli Belgeler

 • Bireysel başvurularda kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokopisi,
 • Kurum başvurularında temsil belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri,
 • Kiralık araçlar için kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokopisi ve kiralık araç sözleşmeleri.
Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

PTT HGS Yükleme Komisyon Tutarları

Yüklenecek TutarPTT Mobil Uygulama KomisyonPTT İnternet Sitesi Komisyon
10 TL1 TL1 TL
25 TL1 TL1 TL
50 TL3 TL3 TL
100 TL3 TL3 TL
150 TL4 TL4 TL
250 TL5 TL5 TL

* Tablodaki komisyon tutarları için kredi kartı ile ödeme baz alınmıştır.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Otomatik Ödeme Talimatı

Eğer HGS etiketi bir bankadan aldıysa o banka hesabına veya kredi kartına otomatik ödeme talimatı verilebiliyor. Bunun dışında PTT aracılığı ile alınan HGS'ye yine PTT şubeleri üzerinden tüm bankaların kredi kartları ile otomatik ödeme talimatı verilebiliyor. Bunun için herhangi bir PTT şubesine giderek, otomatik ödeme talimatı formunu doldurmak yeterli oluyor.


Trafik sigortası için verilebilecek en yüksek teklif olan tavan fiyatı hesaplamak için tavan fiyat hesaplama, kasko ve trafik sigortası hasarsızlık indirimi hesaplamak için sigorta hasar kademesi sayfamızı ziyaret edin.


HGS Veren Bankalar

AkbankDenizBankGaranti Bankasıİş Bankası
VakıfbankYapı KrediZiraat BankasıTEB
Kuveyt TürkHalk BankasıTürkiye FinansQNB Finansbank

Anlaşmalı bankaların HGS etiket ve kart ücretleri hakkında detaylı bilgiyi bankaların HGS etiket ücretleri sayfamızdan edinin.

HGS Cezası Olan Araç Muayeneden Geçemez

HGS borcu olan araç muayene işlemi için randevu alamaz yani muayeneden geçemez. Muayeneye engel olan tüm ceza ve borçlar şu şekilde: 

Araç muayene işlemleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız Araç Muayenesi Randevusu yazımızı inceleyin.

HGS İhlalli Geçiş Cezası

Normal Geçiş ücreti10,5 TL
Kaçak Geçiş Ücreti42 TL
Toplam Ödeme52,5 TL

HGS gişelerinden geçiş ihlalli (kaçak geçiş) yapılması durumunda geçiş yapılan plaka için 15 gün içinde HGS ya da OGS abonesi olunur veya mevcut HGS hesabına geçiş tutarı için yeterli bakiye yatırılırsa cezalı geçiş ücreti uygulanmıyor. HGS kaçak geçişler için verilen ceza tutarı ise giriş-çıkış yapılan mesafe ücretinin 4 katı olarak uygulanıyor. Örnek HSG kaçak geçiş ceza hesaplaması yukarıdaki tabloda mevcut.

HGS Kaçak Geçiş İndirimi

Ceza tebliğ edilmeden veya tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeme yapılması durumunda, geçiş ücreti hariç 4 kat idari para cezası üzerinden diğer trafik cezalarında olduğu gibi %25 indirim uygulanıyor.

Örnek HGS ceza ve erken ödeme indirimi hesaplaması: 

Normal Geçiş ücreti10,5 TL
Ceza Katsayısı4
Kaçak Geçiş Ücreti42 TL
İndirimsiz Ödenecek Toplam Tutar52,5 TL
İndirim Oranı% 25
İndirim Tutarı10,5 TL
İndirimli Toplam Ödenecek Tutar42 TL

HGS Geçiş Detayları Sorgulama

E- Devlet sistemine giriş yaparak "Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama" sekmesinden detaylı sorgulama linki ile HGS'yi kullanarak geçiş yapılan yer/istasyon tarih ve zaman ile geçiş ücreti, kaçak geçiş gibi tüm detaylar sorgulanabiliyor. 

HGS geçiş detay

PTT Üzerinden HGS Bakiye Bilgisi Sorgulama

Öncelikle HGS sistemine üye olunması gerekiyor. Öte yandan üye olmadan e-Devlet sistemi üzerinden de giriş yapılabiliyor.

 1. hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine giriş yapılıyor,
 2. “Müşteri Hizmetleri” sekmesini tıklanıyor,
 3. Araç plakası, TC kimlik numarası, vergi numarası, pasaport numarası ya da HGS ürün numarası bilgilerinden birini girerek HGS bakiye bilgisine ulaşılıyor.

Ancak bu site üzerinden sorulama işlemini yapabilmek için HGS etiketinin PTT aracılığı ile satın alınmış olması gerekiyor. Eğer HGS etiketi PTT’den almadıysa sorgulama işleminin e-Devlet sistemi ya da bankalar aracılığı ile yapılması gerekiyor. Ayrıca PTT kredi işlemleri hakkında bilgi almak için PTT Kredi yazımızı inceleyin.

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ülke sınırları içerisindeki tüm Boğaz Köprüleri ve otoyol geçişlerinden alınan geçiş ücretlerinin, radyo frekansı ile tanımlama sistemi üzerinden biletsiz veya temassız şekilde tahsil edildiği sistemdir. Bu sistemin kullanılabilmesi için PTT veya anlaşma kapsamındaki bankalardan bir etiket alınarak aracın ön camına yapıştırılır. (Köprü ve otoyol geçiş ücretleri için Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti sayfamızı ziyaret edin.)

E-Devlet Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama

 1. E-Devlet şifrele sisteme giriş yapılıyor,
 2. PTT Genel Müdürlüğü hizmetlerinin altında bulunan HGS Hesap Bilgileri Sorgulama seçiliyor,
 3. Bakiye sorgulama işlemini yapılıyor.

40.000 TL 60 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet 60.944 TL
Faiz Oranı %1,25
Aylık Taksit 1.016 TL
Toplam Maliyet 61.888 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 1.031 TL
Toplam Maliyet 61.888 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 1.031 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele


HGS Bakiye Yükleme

HGS bakiye yükleme işlemini;

 • PTT şubeleri,
 • Anlaşmalı Bankalar,
 • PTT’nin HGS için oluşturduğu sayfa,
 • HGS mobil uygulama,
 • Anlaşmalı Benzin İstasyonları,
 • E-Devlet sistemi,
 • Telefon operatörleri üzerinden SMS ,

seçeneklerinden biri tercih edilerek yapılabiliyor. 

hgs-sorgulama

Mobil Uygulama Üzerinden HGS Bakiye Yükleme

Yükleme işlemi PTT’nin mobil uygulaması üzerinden de kolayca gerçekleştirilebiliyor. Bunun için mobil uygulama telefona indirilerek çıkan ekrana araç plakası ile birlikte TC kimlik no, vergi numarası veya pasaport numarası girmek gerekiyor. Bilgiler girildikten sonra “sorgula” butonuna tıklayarak bakiye sorgulaması yapılabiliyor. Ayrıca mobil uygulamaya üye olunması durumunda sorgulama sadece TCKN veya plaka ile anında ve kolayca yapılabiliyor.  

Bankalardan HGS Bakiye Yükleme

Bankalardan HGS bakiye yüklemesi yapmak için HGS’sinin alındığı bankaya giderek ya da bankanın internet şubesi, mobil şubesini aracılığıyla işlemler gerçekleştirilebiliyor. Bankaya giderek nakit ödeme yapılabileceği gibi internet adresi ya da mobil uygulaması üzerinden ister kredi kartı ile ister banka kartı ile HGS'ye para yüklemesi yapılabiliyor.

HGS Ceza Sorgulama

Köprü ve otoyollardan HGS etiketi ya da bakiyesi olmadan ihlalli bir geçiş yapıldığı takdirde geçilen gişe etrafında bulunan kameralar sayesinde bu durum tespit edilerek araç plakasına ceza kesiliyor. 

HGS ihlalli geçiş sorgulaması ise;

 • PTT’nin HGS için kurduğu internet adresinden,
 • E-Devlet üzerinden,
 • 0850 460 60 60 HGS çağrı merkezinde
 • Karayolları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi,

sayfaları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Plaka Değişikliği

Sahip olunan HGS etiketi devir edilebilecek bir sisteme sahip değildir. Bu yüzden HGS aboneliği araç satışında ya da alımında iptal edilmelidir. Çünkü araç satış işlemleri sırasında HGS etiketinde plaka değiştirme işlemi yapılmıyor. Bu nedenle aracınızı satarken mevcut HGS etiketinin içindeki bakiyeyi başka bir HGS etiketine devir veya iade alarak iptali yaptırmanız gerekir. 

HGS Araç Cam Değişikliği

HGS etiketinin yapıştırıldığı camın değişmesi durumunda eğer eski camdan çıkarılan etiket zarar görmemiş ise yeni takılan cama tekrardan yapıştırılabiliyor. Ancak HGS etiketi yırtılmış veya aşırı yıpranmış ise bu durumda yeni etiket almak gerekiyor. Ayrıca cam değişikliğinde yine de HGS geçişlerinde bakiye düşüp düşmediği kontrol etmekte fayda var.

Yabancı Plakalı Araçlar İçin HGS

Yabancı plakalı araçlar da ücretli karayolundan geçiş yapmaları halinde, Geçiş Ücretleri Tarifesine göre ücret ödemek zorundadırlar. Bunun için yurtdışı plakalı araç sahiplerinin geçici olarak ülkeye giriş çıkış yapsa dahi geçiş ücretini ödemek için ödeme sistemlerinden herhangi birinin abonesi olması ve kullanılabilir durumda yeterli bakiyesi olması gerekir. Bunun için gümrükten giriş yaptıktan sonra en yakın PTT şubesi veya ilgili işlemi yapan banka şubelerinden HGS satın alınabilir.

Yabancı plakalı araçların ülkeye girişleri sırasında HGS ya da OGS sistemlerinden birine abone olarak açılacak hesap üzerinden geçiş ücreti ödemeleri gerekir. Gümrük girişinde, abonelik sırasında yabancı plakalı aracın ödenmemiş geçiş borcu ile idari para cezası çıkarsa PTT veya ilgili bankalar aracılığıyla ödenebilir.

Yabancı plakalı araç sürücüsünün, geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yaptığı tespit edilmesi halinde ise ilgili kanun maddesi gereğince giriş-çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretine ek olarak, bu geçiş ücretinin 10 katı tutarında idari para cezası verilir. Ancak, ödemesiz geçiş tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi gereken tutar ödenirse idari para cezası uygulanmaz.

Köprü ve otoyollarından geçiş ücretini ödemeden geçiş yapan yabancı plakalı araçların geçiş ücreti ve varsa buna bağlı idari para cezaları tahsilatı öncelikli olarak ülke içindeki yol kenarı denetim istasyonlarında gerçekleştirilir. Buralarda ödeme ve ceza tahsilatı yapılamayan ve ülkeden ayrılmak için sınır kapısına gelen yabancı plakalı araçların geçiş ücreti veya buna bağlı idari para cezaları kontrol edilir. Borç görünmesi halinde tahsilat gerçekleşmeden araçların ülkeyi terk etmesine Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca izin verilmez.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et