Trafik Kazası Tespit Tutanağı

01.04.2016 Güncelleme: 01.04.2016
Trafik Kazası Tespit Tutanağı

1 Nisan 2008 tarihinde Karayolları Trafik Yönetmeliği ile maddi hasarlı kazalar için “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” uygulaması yürürlüğe girdi. Bu sayede kişiler sadece maddi hasarlı kazalarda tutanak tutarak, olay yerinden ayrılabiliyor. Ancak, maddi hasarlı bile olsa kamu malı ve üçüncü kişilerin mallarına gelen zararlarda kolluk kuvvetleri (polis, jandarma) çağrılarak, tutanak tutturulması zorunludur.

2008 yılında çıkan yönetmelik, 2012 Mart ayında tekrardan değişen şartlara göre güncellendi. (Sayfanın sonunda yer alan linkten yönetmeliğe ulaşabilirsiniz.) Şimdi yönetmeliği güncellenen hali ile kaza tespit tutağında ne olduğuna ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir bakalım:

" Trafik sigortası genel şartları hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın»

Yönetmelikte Yapılan Kaza Tespit Tutanağı Tanımı

Karayolları Trafik Yönetmeliği 152. Maddesinde “Kazaya karışan sürücülerin tümü, yetkililerin gelmesine gerek görmez ve aralarında kazayı kendi düzenleyecekleri tutanakla tespit etmek noktasında anlaşırlarsa “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” düzenleyip birlikte imza altına alarak olay yerinden ayrılabilirler.” Şeklinde tanımlanmaktadır. Tanımdan da anlaşıldığı üzere tarafların anlaşması şart koşulmaktadır. Ancak, şunu da bilmek gerekir ki eğer kanuna aykırı bir durum yoksa gelen polis/jandarma da size sadece kaza tespit formunu doldurtacaktır.


Örnek Trafik Kazası Tespit Tutanağını indirmek için tıkla »  


Kaza ve Trafiğe Sebep Vermemek İçin Olay Yerinden Ayrılmak

Kaza veya trafiğe sebep olmamak için mümkünse kazanın fotoğrafı çekilerek, taşıt yolunun dışında kaza tespit tutanağı tutulabilir. Bu durum anlaşma sağlanamadığı durumlarda da geçerlidir. Ancak, herhangi bir yaralanma olduğu durumlarda araçların kenara çekilmesi için yetkililerin beklenmesi en doğru yol olacaktır.

Kaza Tespit Tutanağı Tutulmadan Olay Yerinden Ayrılma  

Bir anlaşma ile olay yerinden ayrılmış olan taraflar, meydana gelen zararın sigortaları tarafından veya kendilerince doğrudan karşılanacağını kabul etmiş sayılırlar ve sonradan yetkililerden kaza tespit tutanağı düzenlenmesini isteyemezler. Yani, kazaya karışan kişiler daha sonradan tutanak tutmaları, yasal olarak geçersiz sayılacaktır.

Trafik Kazasından Polis Çağrılması Gereken Durumlar

Aşağıda yer alan durumlarda Kaza Tespit Tutanağı kolluk kuvvetleri tarafından tutulması gerekmektedir. Aksi durumda tutulan tutanak geçersiz sayılacaktır.

1-  Kazaya bir aracın karışması (tek taraflı maddi hasarlı kaza ise),

2 - Taraflardan herhangi birinin ehliyetinin bulunmaması veya kullandığı araç cinsi için yeterli olmaması,

3 - Araçlardan herhangi birinin trafik sigortasının olmaması veya ülkemizde geçerli olmaması, 

4 - Sürücülerden herhangi birinde alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisinde olduğu şüphesinin bulunması durumlarında,

5 - Kazaya karışan araçlardan herhangi birinin kamuya ait olması,

6 - Kazada kamu malına veya üçüncü kişilere ait eşyaya zarar verilmesi durumlarında,

Araç Sürücülerinin Trafik Kazalarında Asli Kusurlu (Tamamen Kusurlu) Sayılacakları Durumlar

1 - Kırmızı trafik ışığında veya görevli memurun dur işaretinde geçme,

2 - Girilmez işaretinin bulunduğu yola girildiğinde,

3 - Karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şeride girildiğinde,

4 – Araca arkadan çarpma durumunda,

8 - Kavşaklarda geçiş önceliğine uymama,

10 - Manevraları düzenlenen genel şartlara uymama,

11 - Yerleşim yerinin dışındaki yollarda zorunlu haller dışında parketme ve duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almama,

12 - Kurallara uygun olarak parkedilmiş araçlara çarpma durumunda,

Yukarıda sayılan hal ve hareketlerde bulunan sürücüler asli kusurlu sayılırlar. Ancak, başka sürücülerin veya yayaların kural dışı hareketleri veya taşıtların teknik arızalarından dolayı kazanın meydana gelmesi durumunda kusur, yetkililer tarafından asli kusur olarak değerlendirilmeyebilir.

2012 yılında yapılan Karayolları Trafik Yönetmeliği değişikliğine ulaşmak için tıkla »

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0 Puan