Kaza Tespit Tutanağı

Güncelleme: 14.10.2021 Yayımlama: 01.04.2016 | Okuma Süresi: 6 dk.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı kazaya karışan sürücülerin tümü, yetkililerin gelmesine gerek görmez ve aralarında anlaşırsa doldurması gereken tutanak olarak tanımlanır.

Kaza tespit tutanağı tutulması için tarafların anlaşması şart koşulur. Ancak, şunu da bilmek gerekir ki eğer kanuna aykırı bir durum yoksa gelen polis/jandarma da size sadece kaza tespit formunu doldurtacaktır.

Kaza Tespit Tutanağı

KAZA TESPİT TUTANAĞI İNDİR

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza tespit tutanağını zorunlu trafik sigortanızı yaptırdığınız şirketten alabilir ya da sayfamızda bulunan linki tıklayarak indirin.  

Tutanak aşağıdaki şekilde doldurulmalıdır:

 • Kazanın yapıldığı tarih ve saat bilgilerini girin.
 • Kazanın gerçekleştiği adres bilgilerini eksiksiz doldurun.
 • Şahit varsa o kişinin iletişim bilgilerini ekleyin.
 • Kazaya karışan her sürücünün bilgilerini yazın.
 • Kazaya karışan araçların bilgilerini yazın.
 • Trafik sigortası poliçe bilgilerini yazın.
 • İlgili kutucuklara işaret koyun.
 • Kazaya eğer yurt dışından gelmiş Yeşil Kart belgeli bir araç karışmış ise ilgili alanı doldurun.
 • Kazaya karışan araçların darbe aldıkları noktaları işaretleyin.
 • Çarpışma yerinin ve olay anının taslağını çizin.
 • Sürücülerin bakış açılarıyla kazanın nasıl gerçekleştiğini anlatın.
 • Tutanak doldurulduktan sonra her iki tutanağa da imza atın. 

Not: Tutanak hazırlanırken yazılan bilgiler her iki araç sürücüsü tarafından 2 nüsha olarak eksiksiz ve ayrı ayrı doldurulmalı ve tutanakta her iki sürücünün de imzası olmalı. Bu tutanağın yanında kazayı çeşitli açılardan görüntüleyen fotoğrafların olması da faydalı olur.


Doldurulmuş örnek kaza tespit tutanağı indir.


Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nedir ve Nasıl Doldurulur?

Mobil Kaza Tespit Tutanağı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen, kalem ve kağıda gereksinim kalmadan, akıllı telefonlar aracılığıyla online olarak maddi hasarlı kaza tespit tutanağı doldurma olanağı sağlayan bir uygulamadır. 

Mobil kaza tespit tutanağı hakkında daha fazla bilgi almak için mobil kaza tespit tutanağı sayfamızı ziyaret edin. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

 • Kazanın farklı açılardan fotoğraflarını çekin.
 • Sistemden kaza konumunu onaylayın.
 • Daha önce oluşturulmuş profil varsa sistemden getirip ya da yeni araç giriş bilgilerini doldurarak işleme devam edin. 
 • Kazayı anlatın ve senaryolar çizin.
 • Son adımda ekrana sürücü imzalarını atın. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 23 Ocak 2022

İstanbul 1123 TL
Ankara 1090 TL
Diğer İller 1029 TL
İstanbul 1126 TL
Ankara 1090 TL
Diğer İller 1048 TL
İstanbul 1145 TL
Ankara 1113 TL
Diğer İller 1061 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Kaza Tespit Tutanağının Doldurulmasına Gerek Olmayan Durumlar

Bazı durumlarda kaza tespit tutanağı doldurulmasına gerek yoktur. Bu durumlar:

 • Kaza yapan aracın sürücüsünün ehliyeti olmaması ya da ehliyeti kullandığı araca yetersiz olması (B sınıfı ehliyetle kamyon/kamyonet kullanması)
 • Kaza yapan aracın sürücüsünün yaşının 18’den küçük olması
 • Kazaya karışan taraflardan birinin alkollü olması veya akli dengesi yerinde olmaması
 • Kaza yapılan aracın resmi plakalı olması
 • Kazada; trafik ışığı, tabela, bariyer vb. kamu mallarının zarar görmesi
 • Taraflardan birinin trafik sigortasının olmaması ( Yurt dışından gelen araçlarda Yeşil Kart (Green Card) trafik sigortası yerine geçer)
 • Trafik kazasının ölüm veya yaralanma ile sonuçlanması

Bu durumlardan bir veya bir kaçıyla karşılaştıysanız kaza tespit tutanağı doldurmanıza gerek yoktur. 

Ayrıca, trafik sigortasının olup olmadığını sorgulamak için trafik sigortası sorgulama sayfamızı ziyaret edin. 

Tutanak Tutulamadığı Durumlarda Ne Yapılmalı?

Bir anlaşma ile olay yerinden ayrılmış olan taraflar, meydana gelen zararın sigortaları tarafından veya kendilerince doğrudan karşılanacağını kabul etmiş sayılırlar ve sonradan yetkililerden kaza tespit tutanağı düzenlenmesini isteyemezler. Yani, kazaya karışan kişiler daha sonradan tutanak tutmaları, yasal olarak geçersiz sayılacaktır. Kaza sonrası tutanak tutulmazsa ne olur öğrenmek için kaza sonrası tutanak tutulmazsa ne olur sayfamızı inceleyin.

Tutanak tutulmayan durumlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hangi kazalarda tutanak tutulmaz yazımızı ziyaret edin. 

Eğer kazaya karışan araç sahipleri arasında anlaşmazlık varsa veya yukarıdaki sebeplerden ötürü tutanak tutulamıyorsa yapmanız gerekenler şunlardır: 

 • Kaza yerinde aracın konumunu değiştirmeden trafik polisini arayın, kaza tutanağı tutturun ve alkol raporu alın.
 • Kaza yeri jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade verin ve görgü tespit tutanağı tutturun.
 • Kazaya başka bir araç da karışmış ise o araca ait trafik poliçesinin fotokopisini ve sürücüsünün ehliyet ve ruhsat fotokopisini alın.

Kaza tespit tutanağına itiraz hakkında detaylı bilgiyi kaza tespit tutanağına itiraz edilebilir mi sayfamızı ziyaret edin.

Kaza Tespit Tutanağı Yanında Gerekli Belgeler

 • Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı
 • Poliçenin fotokopisi
 • Araçların kaza yerinde çekilmiş fotoğrafları
 • Araç sürücülerine ait ehliyet ve ruhsat fotokopisi

Trafik kazası yaptıktan sonra kazaya karışan araçların hem Zorunlu Trafik Sigortası yaptırdığı sigorta şirketine hem de kendi araçlarının kasko sigortasını hazırlayan sigorta şirketine başvuru yapmaları gerekir. 

trafik-kazasi-tespit-tutanagi

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

1 Nisan 2008 tarihinde Karayolları Trafik Yönetmeliği ile maddi hasarlı kazalar için “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” uygulaması yürürlüğe girdi. Bu sayede kişiler sadece maddi hasarlı kazalarda tutanak tutarak, olay yerinden ayrılabiliyor. Ancak, maddi hasarlı bile olsa kamu malı ve üçüncü kişilerin mallarına gelen zararlarda kolluk kuvvetleri (polis, jandarma) çağrılarak, tutanak tutturulması zorunludur.

Sigorta sözleşmelerinden doğan anlaşmazlıkların çözüldüğü tahkim komisyonları hakkında detaylı bilgi almak için Sigorta Tahkim Komisyonu yazımızı inceleyin.

Sorgulama Süreci Nasıl İşler?

Kaza tespit tutanağını doldurduktan sonra kazaya karışan tarafların doldurdukları kaza tespit tutanağını sigorta şirketlerine iletmeleri gerekir. Sigorta şirketi ise teslim alınan tutanağı en geç takip eden iş gününün sonuna kadar, varsa fotoğraflarla birlikte elektronik ortamda SBM’ye iletmelidir.

Evrakların SBM’ye iletilmesinin ardından sigorta şirketleri kendi kusur oranlarının değerlendirmesini yapar. Bu değerlendirme sonucunda iki taraf anlaşmaya varmışlarsa, dosya sonuçlanır. Aksi halde dosya 3 iş günü içerisinde Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na iletilir. Dosya burada 3 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Kaza tespit tutanağının sonuçlanmasından sonra SBM, taraflara hem SMS, hem de e-posta yoluyla bilgilendirme yapmaktadır. Ancak dilerseniz kaza tespit tutanağı sorgulamanızı SBM'nin Sigortam360  adresinden online olarak veya tüm operatörlerden 5664’e SMS göndererek gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik sigortası genel şartları hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için trafik sigortası genel şartları sayfamızı ziyaret edin. 

Kaza Tespit Tutanağı İtirazı

SBM tarafından yapılan bildirim sonucuna itiraz edilmek istenirse taraflar, yeni ek belgelerle birlikte beş iş günü içinde sigorta şirketine başvurmalıdır. Eğer beş günlük süre içinde itiraz hakkı kullanılmaz ise ya da itiraz hakkı kullanılıp talep karşılanmaz ise, kusur oranına ilişkin itirazlar için Sigorta Tahkim Komisyonu ya da özel hukuk yollarına başvurulması gerekir.

Sürücülerinin Kazalarda Asli Kusurlu (Tamamen Kusurlu) Sayılacakları Durumlar

 1. Kırmızı trafik ışığında veya görevli memurun dur işaretinde geçme,
 2. Girilmez işaretinin bulunduğu yola girildiğinde,
 3. Karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şeride girildiğinde,
 4. Araca arkadan çarpma durumunda,
 5. Kavşaklarda geçiş önceliğine uymama,
 6. Manevraları düzenlenen genel şartlara uymama,
 7. Yerleşim yerinin dışındaki yollarda zorunlu haller dışında park etme ve duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almama,
 8. Kurallara uygun olarak park edilmiş araçlara çarpma durumunda,

Yukarıda sayılan hal ve hareketlerde bulunan sürücüler asli kusurlu sayılırlar. Ancak, başka sürücülerin veya yayaların kural dışı hareketleri veya taşıtların teknik arızalarından dolayı kazanın meydana gelmesi durumunda kusur, yetkililer tarafından asli kusur olarak değerlendirilmeyebilir. 

Geçiş üstünlüğü hakkında detaylı bilgiyi trafikte geçiş üstünlüğü sayfamızdan edinin. Ayrıca trafik kazası tazminat ödemeleri hakkında detaylı bilgi almak için trafik sigortası tazminat ödemesi yazımızı inceleyin. 

Kaynaklar:

21.03.2012 Tarihli 28240 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik

Türkiye Sigortalar Birliği Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Mobil Kaza Tespit Tutanağı


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et