Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Güncelleme: 12.03.2019

5664 Hasar Kaydı Sorgulama

2. el olarak almak istediğiniz aracın geçmiş hasar kaydı bilgilerine tüm operatörlerden (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone)  5664'e SMS göndererek öğrenebilirsiniz. Ceza sorgulama işlemleri ile alakalı detaylı bilgiye ise Trafik Ceza Sorgulama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Ücreti

Her SMS sorgulaması için operatör fark etmeden 7 TL ücret alınıyor.  Ayrıca TRAMER (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) üzerinde yaklaşık 8 farklı kriter ile araç hasar bilgisi sorgulama işlemi yapılabiliyor.


Trafik sigortası için size sunulabilecek en yüksek teklif olan tavan fiyatı anında hesaplamak için tavan fiyat, trafik ve kasko sigortası hasarsızlık indirimizi öğrenmek için sigorta hasarsızlık indirimi sayfamızı ziyaret edin.


TRAMER üzerinden yapılabilecek sorgulama İşlemeleri (her bir sorgulama işleminin ücreti 7 TL):

 • Hasar Geçmişi Sorgulama
 • Araç Detay Bilgisi Sorgulama (Aracın Kaç El Değiştirdiği Sorgulama)
 • Değişen Parça Sorgulama
 • Tutanak Bilgileri Sorgulama
 • Poliçe Bilgisi Sorgulama ( Ücretsiz olarak poliçe bilgilerine ulaşmak için sigorta sorgulama sayfamızı ziyaret edin.)
 • Mağdur Bilgisi Sorgulama
 • Poliçe Hatırlatma Servisi (Ücretsiz poliçe bitiş tarihi hatırlatma servisimize kayıt olmak için trafik sigortası sayfamızdaki formu doldurun.) 

*Bu işlemlerin detayları yazımızın devamında mevcut. Ayrıca araç muayene işlemleri hakkında detaylı bilgi için Araç Muayenesi sayfamızı ziyaret edin. 

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar kaydı bilgisi ve tutarını sigorta acenteleri teklif ekranlarında görebiliyor. Eğer sadece bu bilgiler gerekli ise sigorta acentenizden ücretsiz olarak talep etme şansınız mevcut. Bunun dışında TRAMER haricinden aracın hasar bilgi ve detaylarının verildiği bir kurum veya yapı bulunmuyor. 

Plakadan Hasar Geçmişi Sorgulama

Plakanızı yazarak mevcut operatörünüz üzerinden (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) 5664’e SMS gönderin.

Araç hasar geçmişi sorgulama

Plakadan Araç Parça Değişimi Sorgulama

Eksper raporu olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için ise "PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ" bilgilerini yazıp aralarında birer boşluk bırakarak 5664 SMS atarak sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız sorgulama işleminin sonunda aracın plakası değişmiş olsa bile, araştırma yaptığınız aracın eski hasar bilgilerine de ulaşabilirsiniz. 

Araç değişen parça sorgulama


40.000 TL 60 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet74.841 TL
Faiz Oranı%1,94
Aylık Taksit1.244 TL
Toplam Maliyet77.573 TL
Faiz Oranı%2,07
Aylık Taksit1.289 TL
Toplam Maliyet80.136 TL
Faiz Oranı%2,19
Aylık Taksit1.332 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm taşıt kredisi faiz oranları için ikinci el araç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Plakadan Aracın Kaç El Değiştirdiği Sorgulama

Detay boşluk plakayı yazıp 5664'e mesaj atmanız durumunda, aracın hangi illerde tescil kaydının olduğu, son sahiplik süresi, araç plakasında değişim olup olmadığı, toplam kaskolu olduğu süre ve trafiğe çıkış tarihi gibi ikinci el araçla alakalı önemli detay bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca taşıtın trafik ve kasko sigortası bitiş tarihi ile şirketini ücretsiz olarak sadece TCKN ve plaka bilgisi ile araç sigorta sorgulama aracımız üzerinden anında öğrenebilirsiniz. 

Aracın kaç el değiştiridiği sorgulama

Plakadan Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Tutanağını doldurduktan sonra kazaya karışan tarafların kaza tespit tutanağını sigorta şirketlerine iletmeleri gerekir. Sigorta şirketi ise teslim alınan tutanağı en geç takip eden iş gününün sonuna kadar, varsa fotoğraflarla birlikte elektronik ortamda SBM’ye iletmelidir.

Kaza tespit tutanağının sonuçlanmasından sonra SBM, taraflara hem SMS, hem de E-posta yoluyla bilgilendirme yapmaktadır. Ancak dilerseniz sbm.gov.tr adresinden online olarak veya tüm operatörlerden 5664’e KTT boşluk plakayı yazarak SMS gönderip sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. (KTT, Kaza Tespit Tutanağının kısaltmasıdır.) Detaylı bilgi için Kaza tespit tutanağı sayfamızı ziyaret edin.

Araç hasar geçmişi sorgulama

Plakadan Sorgulama Yaparak Hangi Bilgilere Ulaşabilirim? 

Araştırmak istediğiniz aracın plaka bilgilerini girerek o arabaya ait şu bilgilere ulaşabilirsiniz:

 • Aracın geçmişte kazaya karışıp karışmadığı
 • Kazanın boyutu
 • Aracın geçirdiği servis süreçleri
 • Ödenmiş olan hasar tutarları
 • Aracın kaç kez el değiştirdiği
 • Aracın değişen parçaları olup olmadığı
 • Değişen parçaların orijinal olup olmadığı
 • Araç sigorta poliçe bilgileri
 • Olası bir hasar tazminatını ödeyecek şirket bilgileri
 • Aracın karışmış olduğu kaza veya kazalardaki tutanak bilgileri

2. el araç almadan önce İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler sayfamızı inceleyin.

Plaka yenileme ile ilgili bilgi için ilgili yazımızı ziyaret edin.

Kasko ve Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

Diğer sigorta türlerinde olduğu gibi trafik ve kasko sigortalarında da ilgili poliçe döneminde riskin gerçekleşmemesi veya çok ufak oranlarda gerçekleşmesi durumunda, yenileme dönemlerinde çeşitli indirimler uygulanır. Trafik sigortası ve kasko sigortalarında uygulanan bu indirime, “hasarsızlık indirimi” denir.

Trafik ve kasko sigortaları için hasarsızlık indirimi, prim oranları üzerinden hesaplamakta, prim hesaplaması ise trafik sigortasında tavan fiyata göre yapılırken kasko sigortasında ise sigorta şirketleri tarafından serbest olarak belirlenmektedir. Detaylı bilgi almak ve sorgulamak için Hasarsızlık indirimi sayfamızı ziyaret edin.

Araç Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Aracınız için sorgulama yaptığınızda yanlış olduğunu düşündüğünüz ya da aslında olmayan bir hasar kaydı ile karşılaştıysanız Sigorta Bilgi Merkezi (SBM)’nin ilgili sayfasından itiraz etmeniz mümkün.

Hasar kaydına itiraz edebilmeniz için:

 1. SBM’nin ilgili itiraz sayfasına girin.
 2. Cep telefonu numaranızı, aracın plakasını ve şase numarasını girin
 3. Silinmesini talep ettiğiniz hasar tarihini belirtin
 4. Açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açık bir şekilde yazın.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açıklayıcı şekilde yazmanızdır. Talebiniz ne kadar açıklayıcı olursa konu hakkında yapılan incelemeler o kadar kolay sonuçlanır. 

Araç Plakası Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Hasar kaydı, plakanın dışında şase numarasına da işlenir. Bu nedenle plakanın değişmiş olması hasar kaydının görünmesine engel değildir. Aracın plakası değişse bile yeni plaka plaka ile herhangi bir sigorta yaptırdığınız an, plakadan yapılan sorguda son sigortanın şase numarası ile plaka değişse bile hasar kaydı dökümü karşınıza çıkar. Konu ile ilgili farklı bilgilere ulaşmak için Plakadan Trafik Cezası Sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Hasar Kaydı Olan Araç Alınır mı?

 • Ekspertiz yaptırın veya yetkili servis desteği alın.
 • Sorun varsa ek maliyetleri hesaplayın.
 • Araç fiyatını tekrar değerlendirin.

Yaptığınız sorgulama sonucunda almayı düşündüğünüz araca ait hasar kaydı çıktıysa aracı almadan önce yukarıdaki adımlara dikkat etmenizi öneririz.

TRAMER Kaydı Nedir?

TRAMER (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi), araçlara ait tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposudur. TRAMER sistemi üzerinden sorgulama yaparak herhangi bir araca ait sigorta işlemleri görebilir, arabanın ağır bir hasarı olup olmadığını kontrol edebilir aynı zamanda aracın kaza bilgilerini takip edebilirsiniz.

Özellikle 2. el araba almayı düşünenler, almayı planladıkları arabada hasar kaydı olup olmadığını kontrol etmek için bu sistemi kolaylıkla kullanabilirler.

Tramer nedir, ne için kullanılır ayrıntılı bilgi almak için Tramer Sorgulama sayfamızı ziyaret edin.