Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Güncelleme: 30.04.2018

 • 5664 SMS göndererek araç hasar kaydı sorgulayın,
 • SMS ile değişen parça sorgulayın,
 • SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) üzerinden hasar sorgulayın,
 • Taşıtın kaç el değiştirdiğini öğrenin,
 • Tramer hasar kaydı nasıl silinir öğrenin.

5664 Hasar Kaydı Sorgulama

2. el olarak almak istediğiniz aracınız geçmişi ile alakalı bilgileri tüm operatörlerden 5664'e SMS göndererek öğrenebilirsiniz. Öte yandan her sorgulama başına SMS ücreti 7 TL olup, her sorgulama kriteri için farklı bir ibare kullanmanız gereklidir.

SMS ile Hasar Geçmişi Sorgulama Adımları:

 • Plakanızı yazarak mevcut operatörünüz üzerinden (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) 5664’e SMS gönderin. 
 • Hasar geçmişinizi ve diğer sorgulamaları plaka bilgisi dışında araca ait “Şasi No” ile de yapabilirsiniz. 
Araç hasar geçmişi sorgulama
 • Eksper raporu olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için ise "PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI bilgilerini yazıp aralarında birer boşluk bırakarak sorgulama yapabilirsiniz. 
Araç değişen parça sorgulama

Yapacağınız sorgulama işleminin sonunda aracın plakası değişmiş olsa bile, araştırma yaptığınız aracın eski hasar bilgilerine de ulaşabilirsiniz. 

İkinci el araç kredisi hesaplamak için taşıt kredisi sayfamızı ziyaret edin.

SMS ile Değişen Parça Sorgulama

Eksper raporuna göre araçta değişen parça bilgilerini de sms ile sorgulamak mümkün. Bu sorgulamayı yapmak için; PARCA yazın, boşluk bırakın, plakanızı yazın, boşluk bırakın, kaza tarihini yazın ve 5664'e sms gönderin. Bu sorgulamayı yaparak araştırma yaptığınız aracın karıştığı kazaya ait eksper raporunda yer alan parça bilgilerine ulaşabilirsiniz. 


1 dk. içerisinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko sigortası teklifi almak için ise kasko fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Aracın Kaç El Değiştirdiği Sorgulama

Detay boşluk plakayı yazıp 5664'e mesaj atmanız durumunda, aracın hangi illerde tescil kaydının olduğu, son sahiplik süresi, araç plakasında değişim olup olmadığı, toplam kaskolu olduğu süre ve trafiğe çıkış tarihi gibi ikinci el araçla alakalı önemli detay bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca taşıtın trafik ve kasko sigortası bitiş tarihi ile şirketini ücretsiz olarak sadece TCKN ve plaka bilgisi ile araç sigorta sorgulama aracımız üzerinden anında öğrenebilirsiniz. 

Aracın kaç el değiştiridiği sorgulama

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Tutanağını doldurduktan sonra kazaya karışan tarafların kaza tespit tutanağını sigorta şirketlerine iletmeleri gerekir. Sigorta şirketi ise teslim alınan tutanağı en geç takip eden iş gününün sonuna kadar, varsa fotoğraflarla birlikte elektronik ortamda SBM’ye iletmelidir.

Kaza tespit tutanağının sonuçlanmasından sonra SBM, taraflara hem SMS, hem de E-posta yoluyla bilgilendirme yapmaktadır. Ancak dilerseniz sorgulamanızı sbm.gov.tr adresinden online olarak veya tüm operatörlerden 5664’e SMS göndererek gerçekleştirebilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı sorgulama ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Plakadan Sorgulama Yaparak Hangi Bilgilere Ulaşabilirim? 

Araştırmak istediğiniz aracın plaka bilgilerini girerek o arabaya ait şu bilgilere ulaşabilirsiniz:

 • Aracın geçmişte kazaya karışıp karışmadığı
 • Kazanın boyutu
 • Aracın geçirdiği servis süreçleri
 • Ödenmiş olan hasar tutarları
 • Aracın kaç kez el değiştirdiği
 • Aracın değişen parçaları olup olmadığı
 • Değişen parçaların orijinal olup olmadığı
 • Araç sigorta poliçe bilgileri
 • Olası bir hasar tazminatını ödeyecek şirket bilgileri
 • Aracın karışmış olduğu kaza veya kazalardaki tutanak bilgileri

2. el araç almadan önce İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler sayfamızı inceleyin.

Kasko ve Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

Diğer sigorta türlerinde olduğu gibi trafik ve kasko sigortalarında da ilgili poliçe döneminde riskin gerçekleşmemesi veya çok ufak oranlarda gerçekleşmesi durumunda, yenileme dönemlerinde çeşitli indirimler uygulanır. Trafik sigortası ve kasko sigortalarında uygulanan bu indirime, “hasarsızlık indirimi” denir.

Trafik ve kasko sigortaları için hasarsızlık indirimi, prim oranları üzerinden hesaplamakta, prim hesaplaması ise trafik sigortasında tavan fiyata göre yapılırken kasko sigortasında ise sigorta şirketleri tarafından serbest olarak belirlenmektedir.

Hasarsızlık indirimi ile ilgili ayrıntılı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin»

Hasar Kaydı Olan Araca Kasko Yapılır mı?

Kasko, aracınızda meydana gelebilecek hasarların ödenmesi amacıyla yapılan bir anlaşmadır.  Ancak almayı düşündüğünüz ya da sahip olduğunuz araçta hasar kaydı varsa bu konuda biraz zorluk yaşayabilirsiniz. 

Hasar kaydı olan araçlarda hasar kaydının büyüklüğüne göre kasko fiyatı da artar. Bazı sigorta şirketleri ise hasarlı araçların sigortalanmasına onay vermemekte.

Satın alacağınız ikinci el araca kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. Sigorta şirketlerini karşılaştırıp en ucuz kasko teklifine ulaşmak için sayfamızı ziyaret edin.

Araç Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Aracınız için sorgulama yaptığınızda yanlış olduğunu düşündüğünüz ya da aslında olmayan bir hasar kaydı ile karşılaştıysanız Sigorta Bilgi Merkezi (SBM)’nin ilgili sayfasından itiraz etmeniz mümkün.

Hasar kaydına itiraz edebilmeniz için:

 1. SBM’nin ilgili itiraz sayfasına girin.
 2. Cep telefonu numaranızı, aracın plakasını ve şasi numarasını girin
 3. Silinmesini talep ettiğiniz hasar tarihini belirtin
 4. Açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açık bir şekilde yazın.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açıklayıcı şekilde yazmanızdır. Talebiniz ne kadar açıklayıcı olursa konu hakkında yapılan incelemeler o kadar kolay sonuçlanır. 

Araç Plakası Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Hasar kaydı, plakanın dışında şasi numarasına da işlenir. Bu nedenle plakanın değişmiş olması hasar kaydının görünmesine engel değildir. Aracın plakası değişse bile yeni plaka plaka ile herhangi bir sigorta yaptırdığınız an, plakadan yapılan sorguda son sigortanın şasi numarası ile plaka değişse bile hasar kaydı dökümü karşınıza çıkar. 

Konu ile ilgili farklı bilgilere ulaşmak için Plakadan Trafik Cezası Sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Hasar Kaydı Olan Araç Alınır mı?

 • Ekspertiz yaptırın veya yetkili servis desteği alın.
 • Sorun varsa ek maliyetleri hesaplayın.
 • Araç fiyatını tekrar değerlendirin.

Yaptığınız sorgulama sonucunda almayı düşündüğünüz araca ait hasar kaydı çıktıysa aracı almadan önce yukarıdaki adımlara dikkat etmenizi öneririz.

Tramer Kaydı Nedir?

Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi), araçlara ait tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposudur. Tramer sistemi üzerinden sorgulama yaparak herhangi bir araca ait sigorta işlemleri görebilir, arabanın ağır bir hasarı olup olmadığını kontrol edebilir aynı zamanda aracın kaza bilgilerini takip edebilirsiniz.

Özellikle 2. el araba almayı düşünenler, almayı planladıkları arabada hasar kaydı olup olmadığını kontrol etmek için bu sistemi kolaylıkla kullanabilirler.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan