Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Güncelleme: 08.11.2023
Yayımlama: 24.03.2016
Paylaş
İçindekiler

Evet, zorunlu trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile düzenlenen ve trafiğe çıkacak olan her araç için zorunlu olarak yapılması gereken bir sigorta türüdür. Yapılmaması veya geç yapılması durumunda yasal olarak yaptırımları da vardır.

Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?
Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılır?

Trafik sigortası, motorlu bir aracın üçüncü kişilerin mallarına veya canlarına herhangi bir zarar vermesi durumunda, çeşitli limitler dâhilinde bu zararı parasal olarak karşılayan bir sigortadır. Bundan dolayı, bir kişinin herhangi bir motorlu aracı olması durumunda, üçüncü kişilere karşı verebileceği zararı tazmin etmek için bu sigortayı yaptırmalıdır.   

Trafik sigortası genel şartları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için trafik sigortası genel şartları yazımızı ziyaret edin. 

Trafik Sigortası FiyatlarıKasko Sigortası Fiyatları

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Sigortalı, zorunlu trafik sigortasının bitim tarihi itibariyle yenilemek zorundandır. Yenileme işlemini yapmaması durumunda, her 30 gün için prim tutarına %5 ilave edilmektedir. Bu gecikme cezası, prim tutarının en fazla %50’sine kadar çıkabilmektedir. Ayrıca trafik polisinin yapacağı kontrollerde aracın trafik sigortası bulunmadığı tespit edilirse, araç sigorta yapılana kadar trafikten men edilir ve para cezası uygulanır.

Zorunlu Trafik Sigortası Olmayan Aracın Kazaya Karışması 

Zorunlu trafik sigortası olmayan bir aracın kazaya karışması durumunda, her koşulda polis çağırarak işlem yaptırmak gereklidir. Bunun nedeni, bir tarafın sigortası olmadığı için hasar işlemlerinin başlatılamayacak olmasıdır. Polis gerekli kayıtları tuttuktan sonra, adli işlemler başlayacaktır. 

Ayrıca sigortalı aracın kaskosu olması durumunda, kasko hasarı karşılayarak trafik sigorta olmayan kişiden tahsil etme yoluna gidecektir. Bu sayede, kazanın tarafı olan sigortalı kişi herhangi bir adli işlem ile uğraşmadan, mağduriyetini giderecektir. Bunların yanında sigortasız aracın vermiş olduğu zararların bir kısmı, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği nezdinde kurulan “Güvence Hesabı” tarafından karşılanmaktadır.

Kasko tazminat hesaplamasının nasıl yapıldığı ile ilgili detaylı bilgi alın.

Güvence Hesabı Kapsamındaki Teminatlar

Güvence hesabı için aşağıdaki zararlar teminat kapsamındadır:

  • kazaya sebep olan aracın tespit edilememesi durumunda, kişiye gelen bedensel zararlar
  • sigortasını yaptırmamış olanların neden olduğu bedensel zararlar
  • sigorta şirketinin iflası etmesi halinde, ödemekle yükümlü olduğu maddî ve bedensel zararlar
  • çalınmış veya gasp edilmiş bir aracın karıştığı kazada, kişiye gelen bedensel zararlar

Bakanlar Kurulu, gerekli görülen hallerde, eşyaya gelecek zararların kısmen veya tamamen, Güvence Hesabı ile karşılanmasına karar vermeye yetkilidir.

Sigortacılık Kanunu’nu görüntüleyin

Trafik Sigortası Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Hayır, zorunlu trafik sigortası olmayan bir araç muayene işlemi yaptırmaz. Zaten zorunlu trafik sigortası olmayan bir araç yasal olarak “ağır kusurlu” olmasından dolayı, herhangi bir şekilde trafiğe çıkması da yasaktır.  

Trafik Sigortası Olan Araç Kasko Yaptırmalı mı?

Trafik sigortası olan bir aracın yasal olarak kasko yaptırmasına gerek yoktur. Ancak, zorunlu trafik sigortası üçüncü kişilere gelecek zararları, kasko ise sigortalının zararlarını karşılamasından dolayı, teminat kapsamları farklıdır. Bu sebepten, kasko sigortası yaptırma kararı tamamen kişinin kendi inisiyatifinde olan bir durumdur.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.