HesapKurdu logo

Trafik Sigortası Yaptırmak İçin Gerekli Bilgiler

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 08.04.2020
Paylaş
İçindekiler

Trafik Sigortası Fiyatları - 8 Şubat 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3088 TL

Ankara

2901 TL

Diğer iller

2751 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3319 TL

Ankara

3197 TL

Diğer iller

3043 TL

Ray Sigorta

İstanbul

3620 TL

Ankara

3549 TL

Diğer iller

2982 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Yaptırırken Gerekli Belge ve Bilgiler

Trafik sigortası, olası bir kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılayan bir sigorta türüdür ve trafiğe çıkmak için yaptırılması yasal olarak zorunludur. 

 • T.C. kimlik numarası
 • Araç ruhsatı belge seri numarası
 • Araç plaka numarası
 • Aracın markası, tipi, kullanım şekli

İnternetten trafik sigortası teklifi alırken ise; 

 • Ad ve soy ad bilgileri
 • T.C. kimlik numarası
 • Mail adresi
 • Araç ruhsatı belge seri numarası
 • Araç plaka numarası

** Ruhsat numarası sigorta şirketlerinin aracın geçmiş kayıtlarını görmesi ve en uygun fiyatları vermesi için gereklidir. 

Bilgilerin eksik veya yanlış verilmesi durumunda;

 • Eksik sigorta poliçesi uygulanır, meydana gelen hasarlar karşılanmayabilir.
 • Gerek olmayan teminatlara fazla prim ödemesi yapılır.
 • Kazanılan hasarsızlık indirimleri geçersiz olabilir.
Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?
Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?

 • Tüm sigorta acenteleri ve sigorta hizmeti veren banka şubelerine giderek ya da internetten kolaylıkla trafik sigortası yaptırılabilir.
 • Acentelerden veya yine internet üzerinden farklı sigorta şirketlerinden teklifler alınabilir.
 • Trafik sigortası prim fiyatları kişi ve araca göre değişkenlik gösterebilir. 
 • Araç sahibinin geçmişte kaza yapıp yapmaması, hasarsızlık indirimi oranında etkilidir. 
 • Hasarsızlık indirimi, trafik sigortası yaptıran kişinin, geçmişte kaza yapıp yapmamasına göre yeni poliçede elde edeceği indirim veya zam oranıdır. 

Online olarak hesapkurdu.com üzerinden trafik sigortası sahibi olabilirsiniz. İnternetten trafik sigortası satın alma adımlarını öğrenmek için internetten trafik sigortası nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Süresi Ne Kadardır?

Trafik sigortası yıllık olarak yaptırılır ve bir yıl sonunda poliçe süresi dolar. Poliçe süresinin dolduğu andan itibaren, sigortasız aracın trafiğe çıkması yasaktır. Trafik sigortası poliçe tarihi takip edilmeli ve bitiş tarihinden önce, sigorta şirketlerinden teklif alınarak bitiş tarihine göre poliçe yenilenmelidir. Aksi takdirde poliçenin yenilenmediği her ay için yüzde 5 oranında gecikme zammı uygulanır. Ayrıca, kaza yapmayan sürücüler, elde ettikleri hasarsızlık indirimini de kaybetmiş olurlar. 

Trafik Sigortası Yaptırmak İçin Gerekli Bilgiler

Neden Trafik Sigortası Yaptırılır? 

Trafik sigortası kaza durumunda sigortalıyı değil karşı tarafı teminat altına alır. Olası bir kaza durumunda karşı tarafın karşılaşabileceği maddi ve bedeni zararları karşılayan trafik sigortası, yasa gereği de zorunludur ve trafik sigortası olmayan araçlar trafikten men edilir. Sigortası olmayan araçlara uygulanan cezalar hakkında detaylı bilgiyi trafik sigortası yaptırmamanın cezası sayfamızdan öğrenin.

Trafik Sigortası Kimin Hasarını Karşılar?

Trafik sigortası yaptırmayan veya poliçe süresi dolmuş bir sürücü kazaya karışırsa ve kazada kusurlu ise karşı tarafın kasko sigortası aracın maddi hasarını üstlenir. Ancak sigortasız araç sürücüsü bu masrafı kendi tazmin etmek durumundadır. Trafik sigortası kimin hasarını öder detaylı bilgi almak için trafik sigortası kimin hasarını öder sayfamızı inceleyin.

Trafik Sigortası Yaptırmadan Kazaya Karışılırsa Ne Olur? 

Karşı tarafın kasko sigortası olmaması durumunda, trafik sigortası olmayan sürücü, zararı bireysel olarak doğrudan karşılamalıdır. Kişi zararı karşılamazsa ya da kazaya karışan diğer araç tespit edilemiyorsa bu gibi durumlar için devlet tarafından açılan güvence hesabı aracılığıyla zarar karşılanır. Güvence hesabı ile ilgili detaylı bilgiyi güvence hesabı sayfamızdan edinin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.